Jak założyć Profil Zaufany?

Artykuł zawiera informacje na temat Profilu Zaufanego, w tym wyjaśnienie czym jest Profil Zaufany, do czego służy, dlaczego warto go założyć, w jaki sposób go założyć, a także jak podpisać dokument elektronicznie podpisem Zaufanym.

Jak założyć Profil Zaufany?

 

Każdy przedsiębiorca lub przyszły przedsiębiorca prawdopodobnie słyszał o Profilu Zaufanym. Nie przejmuj się jednak, jeśli jeszcze dokładnie nie wiesz, co to takiego i jak go założyć.

Profil Zaufany daje bardzo dużo korzyści. Dzięki jego posiadaniu będziesz w stanie, bez wychodzenia z domu, załatwić wiele spraw urzędowych, np. w ZUSie, czy urzędzie pracy. Profil Zaufany umożliwia składanie wniosków i innych dokumentów do podmiotów publicznych bez konieczności wizyty w urzędzie. Co najważniejsze, przez Profil Zaufanym można podpisywać dokumenty elektronicznie! Potwierdzony Profil Zaufany upoważnia Cię do złożenia podpisu elektronicznie.

Dowiedz się, czym jest Profil Zaufany, do czego służy, dlaczego warto go mieć oraz jak podpisać dokument podpisem Zaufanym. Profil Zaufany to przyjaciel każdego przedsiębiorcy.

Jeśli jeszcze nie wiesz jaką formę dla prowadzenia Twojej działalności gospodarczej wybrać, koniecznie przeczytaj Poradnik - Wybór formy działalności

oraz Instrukcję - Jaka forma prawna będzie odpowiednia dla twojej działalności.

 

Profil zaufany: co to jest?

 

Profil Zaufany stanowi środek identyfikacji elektronicznej danej osoby. Zawiera zestaw potwierdzonych danych, które umożliwiają jednoznaczne określenie, z jaką osobą mamy do czynienia. Wszystko odbywa się oczywiście za pośrednictwem Internetu. Profil Zaufany służy do składania określonych dokumentów, w tym wniosków do urzędów i innych podmiotów publicznych. Posiadacz Profilu Zaufanego może więc swobodnie korzystać z usług podmiotów publicznych bez wychodzenia z domu.

Dzięki posiadaniu Profilu Zaufanego możemy łatwo i szybko załatwić online różnego rodzaju sprawy urzędowe – bez konieczności wizyty w urzędzie. Profil Zaufany pozwala więc na potwierdzenie Twojej tożsamości, ponieważ przy załatwianiu określonej sprawy Twoje dane są automatycznie udostępniane danemu podmiotowi publicznemu.

Co najistotniejsze, Profil Zaufany daje możliwość podpisania dokumentów podpisem Zaufanym. Wystarczy więc kilka kliknięć, aby załatwić sprawy urzędowe, np. założyć firmę, czy złożyć wniosek o dokonanie zmian wpisu przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej („CEIDG”) (np. zmiany siedziby działalności lub numeru rachunku bankowego).

Profil Zaufany zawiera podstawowe dane osobowe jego właściciela, a więc:

  • imię i nazwisko;
  • data urodzenia;
  • PESEL.

Profil Zaufany jest odpowiednio zabezpieczony, tak aby żadna nieuprawniona osoba nie mogła z niego skorzystać.

Każdy obywatel może posiadać tylko jeden Profil Zaufany.

 

Do czego służy profil zaufany?

 

Dzięki Profilowi Zaufanemu będziesz mógł załatwić wiele spraw urzędowych na coraz powszechniejszych portalach urzędowych. Załatwienie sprawy urzędowej następuje o wiele szybciej i bez zbędnych komplikacji, a w końcu dla każdego prowadzącego swoją firmę czas to pieniądz!

Co możesz załatwić dzięki Profilowi Zaufanemu? Posłużmy się przykładami:

  1. możesz uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego (np. akt urodzenia, czy zawarcia małżeństwa), m.in. złożyć wniosek o nowy dokument tożsamości, czy zameldować się na pobyt stały lub tymczasowy, wszystkie załatwisz na portalu:
    Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP)
  2. możesz załatwić wiele spraw w ZUSie, w tym złożyć odpowiedni wniosek, np. o zwolnienie ze składek na ZUS (w związku z pandemią koronawirusa), sprawdzić stan swoje konta ubezpieczeniowego i wiele innych na portalu:
    Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)
  3. możesz dokonać zmian Twojego wpisu w CEIDG, założyć firmę, czy też zawiesić jej działalność na portalu:
    Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Brzmi dobrze, prawda? Dowiedz się jak założyć Profil Zaufany.

 

Profil zaufany: jak założyć?

 

Profil Zaufany może założyć każda osoba, która posiada numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Profil Zaufany możesz założyć na kilka sposobów. W każdym przypadku najpierw musisz odwiedzić stronę internetową Profilu Zaufanego i złożyć online wniosek o założenie Profilu Zaufanego. Poniżej przedstawiamy cały proces krok po kroku:

KROK 1

Wchodzisz na stronę Profilu Zaufanego

KROK 2

Wybierasz jedną z czterech dostępnych opcji założenia i potwierdzenia Profilu Zaufanego:

  1. ZAŁÓŻ I POTWIERDŹ PROFIL ZAUFANY ONLINE ZA POMOCĄ BANKU LUB INNEGO DOSTAWCY TOŻSAMOŚCI
  2. ZŁÓŻ WNIOSEK O PROFIL ZAUFANY ONLINE I POTWIERDŹ GO W ROZMOWIE WIDEO Z URZĘDNIKIEM
  3. ZAŁÓŻ I POTWIERDŹ PROFIL ZAUFANY ONLINE ZA POMOCĄ DOWODU OSOBISTEGO Z WARSTWĄ ELEKTRONICZNĄ I CZYTNIKA NFC
  4. WYPEŁNIJ WNIOSEK ONLINE I POTWIERDŹ GO W PLACÓWCE

Jak widzisz założenie Profilu jest proste, a jego potwierdzenia możesz dokonać bez wychodzenia z domu. Oznacza to, że Twój Profil Zaufany będzie od razu dostępny, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Poniżej znajdziesz krótkie instrukcje do każdej z powyższych opcji założenia Profilu Zaufanego

1. ZAŁÓŻ I POTWIERDŹ PROFIL ZAUFANY ONLINE ZA POMOCĄ BANKU LUB INNEGO DOSTAWCY TOŻSAMOŚCI

Jeśli posiadasz konto bankowe i Twój bank oferuje dostęp do konta online, warto skorzystać z tej opcji. Twoje dane osobowe zgromadzone na internetowym koncie bankowym są w pełni wiarygodne, ponieważ zostały już uwierzytelnione, dlatego można za ich pośrednictwem potwierdzić wprowadzone przez Ciebie dane podczas wypełniania wniosku o Profil Zaufany. Nie musisz więc ruszać się z kanapy, aby założyć Profil Zaufany właśnie w ten sposób. Po wejściu na stronę Profilu Zaufanego należy kliknąć opcję z bankiem, następnie zostaniesz przekierowany do zakładki, w której będziesz musiał wybrać swój bank lub innego dostawcę tożsamości, zalogować się do konta bankowego, a następnie potwierdzić swoje dane zgromadzone na koncie bankowym.

Usługę założenia oferują następujące serwisy bankowe:

- PKO BP,

- ING Bank Śląski

- Bank Milenium

- Inteligo

- Bank Pekao

- mBank

- BZWBK

- Alior Bank

- serwis Envelo

(stan na maj 2020 r.)

Na stronach poszczególnych banków uzyskasz szczegółowe instrukcje.

2. ZŁÓŻ WNIOSEK O PROFIL ZAUFANY ONLINE I POTWIERDŹ GO W ROZMOWIE WIDEO Z URZĘDNIKIEM

Podobnie jak w przypadku opcji z bankiem, przez wideo rozmowę założysz i potwierdzisz Profil Zaufany bez konieczności wychodzenia z domu.

Uwaga! Założony w ten sposób Profil Zaufany ważny jest tylko tymczasowo!

Tożsamość zostanie potwierdzona w czasie rozmowy video.

Tutaj złożysz Wniosek o tymczasowy Profil Zaufany

We wniosku możesz wybrać godziny, w których urzędnik będzie mógł skontaktować się z Tobą, ustalić swoją nazwę użytkownika i hasło do logowania w Profilu Zaufanym.

3. ZAŁÓŻ I POTWIERDŹ PROFIL ZAUFANY ONLINE ZA POMOCĄ DOWODU OSOBISTEGO Z WARSTWĄ ELEKTRONICZNĄ I CZYTNIKA NFC

Założenie Profilu Zaufanego i jego potwierdzenie e - dowodem

Z tej opcji możesz skorzystać tylko w sytuacji, w której posiadasz dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Wystarczy, że na stronie internetowej Profilu Zaufanego wybierzesz opcję założenia Profilu przez e – dowód, a następnie będziesz postępował zgodnie z informacjami udostępnianymi Ci przez portal.

Pamiętaj jednak, że aby skorzystać z tej możliwości musisz posiadać:

  • e – dowód, czyli wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który jest bezpiecznym narzędziem do kontaktu z administracją rządową i podmiotami komercyjnymi. Więcej także o e-dowodzie na stronie rządowej E-Dowód 
  • czytnik NFC do e-dowodu, zgodny ze specyfikacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
  • zainstalowane na Twoim komputerze oprogramowanie e – dowodu, do pobrania ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Oprogramowanie

4. WYPEŁNIJ WNIOSEK ONLINE I POTWIERDŹ GO W PLACÓWCE

W tym przypadku, aby potwierdzić swój Profil Zaufany będziesz musiał udać się do jednej z placówek. Aby skorzystać z tego sposobu, na stronie internetowej Profilu Zaufanego wybierz omawianą opcję i postępuj zgodnie z dalszą instrukcją udostępnioną Ci przez portal. Będziesz musiał wypełnić Formularz Rejestracyjny, w którym wskazujesz swoje podstawowe dane (imię, nazwisko, PESEL, adres e – mail). Po wypełnieniu formularza musisz go wysłać online.

Aby potwierdzić swój Profil musisz odwiedzić jedną z 2000 placówek. Adresy punktów potwierdzających Profil Zaufany dostępne są na stronie z Wyszukiwarką Punktów Potwierdzających.

Pamiętaj, Profil Zaufany możesz również potwierdzić za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Skorzystanie z tej opcji wymaga jednak obok posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego także specjalnego oprogramowania, np. PZ Signer. Oprogramowanie to zainstalujesz, dzięki pobraniu odpowiedniej dla Twojego systemu aplikacji, linki znajdziesz na przykład na stronie Podpis Kwalifikowany

Podobnie, jak przy opisanych powyżej sposobach, w pierwszej kolejności wejdź na stronę Profilu Zaufanego, następnie wybierz opcję zarejestruj się.

Po złożeniu wniosku wybierz odpowiednią opcję jego potwierdzenia – w tym przypadku PODPISZ WNIOSEK CERTYFIKATEM KWALIFIKOWANYM.

Następnym krokiem jest uruchomienie pobranej wcześniej aplikacji, np. PZ Signer, rozpoczęcie procesu podpisu, w tym wybór kwalifikowanego certyfikatu i klikniecie opcji podpisania dokumentu i potwierdzenia.

 

Podpis dokumentu profilem zaufanym

 

Ogromnym plusem posiadania Profilu Zaufanego jest możliwość podpisywania dokumentów podpisem Zaufanym. Oznacza to, że dokumenty, które chcesz złożyć przez Profil Zaufany do podmiotów publicznych, np. urzędu pracy, czy też ZUS, zostaną przez Ciebie podpisane podpisem Zaufanym. Po zalogowaniu się na swój Profil Zaufany i załączeniu odpowiedniego dokumentu lub wypełnieniu formularza/wniosku podpiszesz go podpisem Zaufanym poprzez kliknięcie ikonki podpisz podpisem Zaufanym.

Czego potrzebujesz do podpisania dokumentu podpisem Zaufanym?

Niezbędne będą Twoje dane do logowania do Profilu Zaufanego, znajomość Twojego numeru telefonu oraz posiadanie przy sobie telefonu komórkowego. Celem autoryzacji Twojego podpisu Zaufanego system prześle na Twój numer telefonu widomość SMS z kodem weryfikacyjnym.

Jak powinieneś przygotować dokument, który chcesz podpisać podpisem Zaufanym?

Dokument elektroniczny, który chcesz podpisać Profilem Zaufanym powinien być zapisany na Twoim dysku (w komputerze lub smartfonie) jako pojedynczy plik, którego rozmiar nie może przekraczać 10MB, o możliwym rozszerzeniu:.txt, .rtf, .pdf, .xps, .odt, .ods, .odp, .doc, .xls, .ppt, .docx, .xlsx, .pptx, .csv, .jpg, .jpeg, .tif, .tiff, .geotiff, .png, .svg, .wav, .mp3, .avi, .mpg, .mpeg, .mp4, .m4a, .mpeg4, .ogg, .ogv, .zip, .tar, .gz, .gzip, .7Z, .html, .xhtml, .css, .xml, .xsd, .gml, .rng, .xsl, .xslt, .TSL, .XMLsig, .XAdES, .PAdES, .CAdES, .ASIC, .XMLenc, .dwg, .dwf, .dxf, .dgn, .jp2,

Na Profilu Zaufanym możesz także zobaczyć podpisany przez siebie dokument i pobrać go na swój wewnętrzny dysk.

Uwaga - na Profilu Zaufanym możesz sprawdzić dokument podpisany przez kogoś innego.

Wystarczy, że zalogujesz się na swój Profil Zaufany, następnie dodasz z dysku lokalnego podpisany dokument (.xml), klikniesz ikonkę sprawdź dokument. Dalej należy rozwinąć złożone podpisy, aby wyświetliła się informacja, kto podpisał dokument. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę, czy podpis jest ważny.

Lista urzędów i instytucji, gdzie możesz wykorzystać swój Profil Zaufany:

  1. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – ePUAP https://login.gov.pl/login/login?ssot=6pf5eqa08o62zbs4p1ie
  2. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG – umożliwia zarejestrowanie, zawieszenie, wznowienie, lub likwidację działalności gospodarczej,
  3. Biznes.GOV.pl – baza usług publicznych online,
  4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – umożliwia załatwienie wszystkich spraw związanych z ubezpieczeniem swoim i pracownika
  5. Urząd Patentowy RP - Platforma Usług Elektronicznych URPR – umożliwia złożenie wniosku o ochronę wynalazku, wzoru przemysłowego, użytkowego lub znaku towarowego
  6. Portal Podatkowy - Urząd Skarbowy, umożliwia zgłoszenie spadku lub darowizny, sprawdzenie rocznego rozliczenia PIT,
  7. Ministerstwo Klimatu – Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami
  8. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – umożliwia złożenie wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca.
  9. Krajowy Rejestr Karny – umożliwia pobranie zaświadczenia o niekaralności.

Uwaga!

Profilem Zaufanym:

Nie podpiszesz deklaracji i informacji podatkowych (zrobisz to w serwisie e-Deklaracje)

Nie zamkniesz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Nie dokonasz zmian w KRS (jeśli spółka nie była zarejestrowana online)

Mamy nadzieję, że poszerzyliśmy Twoją wiedzę o Profilu Zaufanym. Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości zadaj nam pytanie przez E-punkt konsultacyjny w serwisie mikroPorady.pl:

Zadaj Pytanie do Eksperta 

 

Jeżeli zaś zastanawiasz się, jak założyć firmę będąc w związku z małżeńskim, przeczytaj Poradę – Jak założyć indywidualne przedsiębiorstwo pomimo współwłasności małżeńskiej

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 10 września 2018 r. w sprawie Profilu Zaufanego i podpisu Zaufanego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1760).

Materiał jest pomocny? Pomogliśmy?

Teraz Ty pomóż nam!

Ten materiał jest dostępny bezpłatnie, ale nie powstał za darmo. Prosimy teraz Ty pomóż nam, by JestemSzefem.pl nadal oferowało bezpłatnie tak przydatne i wartościowe treści! Zajmie to tylko chwilę.

Wybierz kwotę darowizny i przejdź do szybkiej, bezpiecznej płatności internetowej:



Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT