Pomysł na biznes:

Historia pewnej hodowli - Kurozwęki pałac pełen… bizonów!

Branża:
 • Handel
 • Produkcja wyrobów gastronomicznych
 • Usługi
 • Hodowla
 • Agroturystyka

artcile

Podejmij wyzwanie

Niespodziewany spadek

Wyobrażasz sobie sytuację, że porzucasz swoje wygodne życie i przenosisz się w zupełnie inny zakątek naszej planety? Tak właśnie zrobił Marcin. Swoją pracę oraz przyszłość związał z krajem przodków. Choć nie znał zbyt dobrze Polski, postanowił zaryzykować. W biznesie czasem trzeba podjąć trudną decyzję, by osiągnąć swój cel. Choć przyszłość jego działalności była niepewna, właściciel Kurozwęk okazał się dobrym biznesmenem. Historia Marcina to doskonała inspiracja dla młodych przedsiębiorców, którzy obawiają się zrobić pierwszy krok.

icon

Dla kogo?

 • Dla właścicieli ziemi
 • Dla posiadaczy zabytkowego obiektu
 • Dla miłośników wsi, agroturystyki
 • Dla wizjonerów, którzy lubią wyzwania 
 • Dla osób lubiących pracę na wsi, obcowanie z naturą
 • Dla absolwentów weterynarii, kierunków związnych z rolnictwem, ale także zarządzaniem
icon

Zanim zaczniesz

 • Zrób listę takich obiektów znajdujących się w najbliższej okolicy – sprawdź, jakie atrakcje oferują.
 • Odwiedź obiekt agroturystyczny, sprawdź, na czym polegają ich usługi, jaka jest oferta, co jest wyróżnikiem.
 • Zatrudnij się w takim obiekcie.
 • Zaplanuj wszystkie swoje biznesowe ruchy.

Czasem w podjęciu decyzji o własnej działalności decyduje przypadek. To właśnie spotkało Marcina, który w spadku otrzymał… pałac. Rzeczywistość była jednak inna niż w bajkach. Zamiast beztroskiego lenistwa obfitowała w ciężką pracę. Właściciel posiadłości w Kurozwękach kocha to, co robi dlatego po trzydziestu latach, nadal sprawia mu to przyjemność. 

artcile

Liczy się pomysł

Bizony w Polsce?

Pomysł wydawał się szalony. Jednak jest to znak charakterystyczny pałacu w Kurozwękach. Od lat trzydziestych nie było w naszym kraju hodowli tych wyjątkowych zwierząt. Początkowo miały być przeznaczane jedynie na mięso. Gdy pojawiły się w majątku Marcina, wzbudziły duże zainteresowanie. Pojawili się reporterzy i artykuły w lokalnej prasie. To zachęciło właściciela do zmiany planów. Od tej pory bizony są główną atrakcją kompleksu w Kurozwękach. Obecnie stado liczy 100 sztuk, które pasą się na zielonej łące.


Marcin oferuje swoim gościom safari bizon, podczas którego jeżdżą odkrytym wozem i podziwiają zwierzęta. Pałacowa kuchnia znana jest też z wyjątkowych potraw dostępnych tylko tutaj. Turyści zajadają się tu hamburgerami, stekami i… pierogami z mięsem bizonów.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Przypadek - przeznaczeniem

Marcin to potomek właścicieli pałacu w Kurozwękach. Z Polską miał jednak niewiele wspólnego. Urodził się w Belgii. Studiował w Anglii. Pracując, odwiedził Stany Zjednoczone i Kanadę. Jest inżynierem budowlanym. Skąd więc pomysł, by odrestaurować rodzinną posiadłość i hodować w niej bizony? Wszystko było dziełem przypadku. W czasie przemian politycznych i gospodarczych po 1989 roku odziedziczył Kurozwęki. Nie znając się zupełnie na turystyce, podjął wyzwanie. Przez przypadek, podczas targów rolnych, spotkał Belga, który namówił go na hodowlę bizonów. W ten sposób w posiadłości pojawiły się te egzotyczne dla nas zwierzęta. 

Liczne atrakcje – sposób na ruch w turystyce

Jak przyznaje właściciel pałacu w Kurozwękach, jego biznes uzależniony jest od sezonu. Choć ostatni sierpień przyniósł 600 tysięcy złotych przychodu z turystyki, zimy bywają ciężkie. Marcin stara się znaleźć alternatywne źródła dochodu, które uniezależnią go od ładnej pogody i wysokiej temperatury. 

Obecnie poza sezonem organizuje kuligi, zabawę w labiryncie na polu kukurydzy i wesela. Na terenie kompleksu znajduje się minizoo z lamami, strusiami, dzikami, osłami i wielbłądami. Miłośnicy koni mogą tu pojeździć wierzchem na jednym z 40 arabów. W stadninie boksy wynajmują też prywatni właściciele tych wyjątkowych zwierząt. 


Muzeum Czapskiego – kolejny krok w biznesie

Najstarszy syn właściciela pałacu odziedziczył po swojej matce chrzestnej kolekcję obrazów. I to nie byle jakich. 25 dzieł Józefa Czapskiego zawiśnie na ścianach Kurozwęk. Twórczość artysty jest w Polsce dobrze znanym przykładem kapizmu. Wstęp do muzeum, podobnie jak do parku i pałacu, będzie płatny. To kolejny pomysł na rozwój biznesu i dodatkowy dochód. Jest to także atrakcja, która przyciągnie do posiadłości Marcina kolejnych gości.

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Unia Europejska – skorzystaj z pomocy finansowej na start i rozwój

Marcin jest potomkiem rodziny, która zamieszkiwała pałac w Kurozwękach od setek lat. W 1944 roku jego matka została stąd wyeksmitowana. Państwo przejęło cały majątek i dysponowało nim przez następnych kilkadziesiąt lat. W tym czasie w zabytkowych wnętrzach działał PGR. W pięknie zdobionej sali balowej przechowywano… węgiel.  O dziwo właśnie dzięki temu udało się uratować oryginalne freski. Składowany opał pochłaniał wilgoć. Po zmianie władzy w 1989 roku, stryj obecnego właściciela zaczął walkę o odzyskanie majątku. 

Trudna historia Polski odcisnęła piętno także na zabytkowym kompleksie w Kurozwękach. Popadł on w ruinę. Gdy pałac został oddany w ręce prawowitych właścicieli, wielu okolicznych mieszkańców się z tym nie zgadzało. Silna narracja antyziemiańska sprawiła, że Marcin nie miał tu zbyt wielu zwolenników.

Jeżeli chcesz odzyskać swój rodzinny majątek, zadbaj o dobre relacje z miejscową ludnością. Marcin zatrudnia wielu pracowników, którzy pochodzą z tych stron. Jego żona natomiast udziela bezpłatnych korepetycji z języka angielskiego i francuskiego. To zbliżyło mieszkańców wioski i właścicieli Kurozwęk. 

Pamiętaj, że zarówno renowacja zabytkowego pałacu, jak i hodowla zwierząt bywają kosztowne. Gdy Twoje oszczędności są niewystarczające, poszukaj dofinansowań. Możesz skorzystać z programów rządowych oraz dotacji z Unii Europejskiej. Właściciel Kurozwęk otrzymał pieniądze na wyposażenie pałacowej kuchni. Dwukrotnie korzystał z programów przedakcesyjnych. Były to fundusze przeznaczone na rozwój turystki na polskiej wsi. Teraz, prowadząc gospodarstwo rolne, otrzymuje pieniądze za każdy hektar. To duży zastrzyk finansowy, który pozwala na inwestowanie w rozwój tego biznesu.

icon

Wiedza to potęga

Dofinansowania z Unii Europejskiej

Masz dobre chęci, ale brakuje Ci pieniędzy na rozkręcenie biznesu? Rozejrzyj się za dofinansowaniem z Unii Europejskiej. To łatwy i skuteczny sposób, by rozwinąć skrzydła. Kto może dostać wsparcie tego typu?

 

 • Osoby fizyczne przed 30. rokiem życia: pieniądze na własny biznes, dofinansowanie kosztów dojazdu lub przeprowadzki.
 • Osoby fizyczne po 30. roku życia – dotacja na start biznesu, pożyczka, szkolenia, porady.
 • Osoby fizyczne po 50. roku życia: szkolenia, kursy, staże, praktyki, wsparcie psychologiczne, dofinansowanie na zatrudnienie osób po 50. roku  życia, pieniądze na założenie firmy.
 • Mikro, mali i średni przedsiębiorcy: dotacja, kredyt, wdrażanie innowacji, rozwój firmy, informatyzacja, ekologiczne rozwiązania, działalność za granicą.
 • Duzi przedsiębiorcy: badania, infrastruktura, ekologiczne rozwiązania, szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników.
 • Organizacje pozarządowe: nauka dzieci i dorosłych, pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, rozwijanie kultury i dbanie o środowisko.
 • Jednostki naukowe: badania, komercjalizacja, nauka.
 • Samorządy terytorialne: infrastruktura i ekologia, infrastruktura społeczna i kultura.

 

Źródło: Fundusze Europejskie.pl,  https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl, [dostęp: 18.07.2018]

artcile

Bez tego ani rusz

Specjalizacja w biznesie – znajdź swoje bizony

To zmiany polityczne po 1989 roku sprawiły, że w Polsce pojawił się kapitalizm. Wraz z nim, jak grzyby po deszczu, zaczęły wyrastać prywatne firmy. Większość z dużych biznesów w naszym kraju miała swój początek właśnie w latach 90. Ten czas okazał się przełomowy także dla Marcina. Jego stryj wywalczył zwrot majątku rodzinnego, który następnie przejął obecny właściciel Kurozwęk. 

Ty również wykorzystaj dobrą sytuację polityczno-gospodarczą. Rządowe wsparcie dla małych przedsiębiorstw? To dobry czas, by rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Sprzyjające warunki znacznie ułatwią Ci start i zmniejszą ryzyko porażki.

O tym, że w posiadłości w Kurozwękach pojawią się bizony, zadecydował przypadek. Choć właściciel kompleksu nie miał zamiaru tworzyć hodowli i organizować safari wśród tych zwierząt, tak się właśnie stało. Z perspektywy lat Marcin twierdzi, że to najlepsze, co mogło mu się w tym biznesie przytrafić. To bizony wyróżniły Kurozwęki na tle innych, podobnych pałaców. Wypełniły niszę i zapewniły rozgłos całemu przedsięwzięciu.

Aby zyskać duże grono klientów, postaw na specjalizację. Coś, co sprawi, że Twój biznes będzie od razu rzucał się w oczy. Może to być jakaś atrakcja, której nie mają Twoi konkurenci. Wyjątkowe udogodnienia dla dzieci, hodowla niespotykanych zwierząt czy małe muzeum to doskonały pomysł. Zastanów się, co jest Twoją mocną stroną i wykorzystaj to!

icon

Warto wiedzieć

Idealna obsługa klienta

 Obsługa klienta jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na postrzeganie Twojej firmy. Bez zadbania o tę sferę działalności, nie odniesiesz sukcesu. Bądź przyjazny dla klientów i troszcz się o dobre relacje. Jedna zadowolona osoba przełoży się na kilku nowych gości. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, skorzystaj z naszych porad.

 1. Wysoka kultura osobista – Twoja i Twoich pracowników. To absolutna podstawa. Bez tego nie ruszysz dalej. Eleganckie zachowanie i znajomość zasad savoir-vivre bardzo pomoże Ci w budowaniu pozytywnego wizerunku całej firmy.
   
 2. Szybkie i sprawne rozwiązywanie problemów. W każdym biznesie zdarzają się trudności. Można je jednak pokonywać na wiele sposobów. Pamiętaj o tym, by zawsze dbać o komfort i zadowolenie swoich gości. Najważniejsze by czuli, że się o nich troszczysz.
   
 3. Rabaty, promocje i zniżki. Wszyscy uwielbiają płacić mniej. Rabaty to dobry sposób, by zachęcić klientów do skorzystania właśnie z Twojej oferty. Zniżki dla dzieci, stałych bywalców i poza sezonem z pewnością przyciągną wiele osób.
   
 4. Wychodzenie naprzeciw potrzebom. Bądź zawsze o krok przed swoimi klientami. Postaw się w sytuacji gości i zastanów się, co może ułatwić im pobyt w Twoim kompleksie. Spraw, że poczują się otoczeni opieką prawdziwych profesjonalistów.
   
 5. Wiedza o każdej oferowanej usłudze. Goście z daleka wyczują brak doświadczenia i kompetencji. Postaraj się, by każdy aspekt działalności Twojej firmy, był dla Ciebie jasny. Twoi pracownicy również powinni być dobrze zaznajomieni z ofertą. 
artcile

A to ciekawe…

Jeden biznes, wiele możliwości

W kompleksie pałacowym w Kurozwękach pracuje na stałe czterdziestu pracowników. Kolejnych pięćdziesięciu zatrudnianych jest latem, gdy majątek odwiedza najwięcej turystów.  Część z nich to kadra zarządzająca. O stajnię pełną arabów troszczy się profesjonalistka. Dzięki jej pracy młode konie osiągnęły honorowy tytuł podczas ważnych zawodów i podniosły rangę całej stadniny. Rolnictwem zajmuje się kierownik, który trzyma pieczę nad uprawą jęczmienia, żyta i kukurydzy. Opiekuje się też 250 krowami. Marcin wie, że nie zna się na każdej z czynności, którą trzeba wykonywać w gospodarstwie i pałacu. Dlatego też powierza te zadania wykwalifikowanym pracownikom.

Odpowiednio dobrana kadra z pewnością jest niezbędna przy tak dużym przedsięwzięciu. Jeżeli wzorem właściciela Kurozwęk chcesz odrestaurować zabytkową budowlę albo prowadzić hodowlę, przyda Ci się pomoc. Poszukaj specjalistów w swoim fachu. Nie ma nic gorszego niż poprawianie czyjejś pracy. Dzięki wsparciu profesjonalistów będziesz mógł skupić się na rozwoju biznesu.

icon

Pamiętaj o reklamie!

Reklama jest ważnym narzędziem w pozyskiwaniu klientów. Nawet jeżeli Twój biznes jest innowacyjny, nie osiągniesz sukcesu, jeżeli nikt się o nim nie dowie. Warto więc poświęcić część budżetu na promocję swojej działalności. Najlepiej wybrać kilka form reklamy, by dotrzeć do różnych osób.

 • Internet – tutaj możliwości są ogromne. Możesz skorzystać z Google AdWords, pozycjonowania, mediów społecznościowych i współpracy z blogerami.
 • Telewizja – promocja w telewizji to nie tylko spot reklamowy. Możesz także zgłosić swój biznes do programu przedstawiającego atrakcje w danym regionie. Jeżeli działalność jest niespotykana, zaproś dziennikarzy, by zrobili reportaż. 
 • Prasa – artykuły sponsorowane to doskonały pomysł, by pokazać swój biznes od najlepszej strony.
 • Marketing szeptany – polecenie przez kogoś zaufanego to jedna z najlepszych form reklamy. Dobry sposób, by zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów bez nachalnej promocji.
 • Reklama outdoorowa – plakaty i bilbordy ustawione w odpowiednich miejscach z pewnością zwiększą ruch w Twoim biznesie.  

Organizacja wesel – dodatkowe źródło dochodu

W Twojej nieruchomości, z której chcesz uczynić źródło dochodu, jest sala balowa albo inne duże pomieszczenie? Masz zaplecze gastronomiczne? Doskonale! Możesz zaoferować swoim klientom organizację wesela albo innej dużej uroczystości. W płacowych wnętrzach Kurozwęk często słychać muzykę. Oryginalne dekoracje i piękne otoczenie kuszą narzeczonych, którzy wybierają właśnie to miejsce.

Przygotuj spis potraw, z którego zainteresowane osoby będą mogły skomponować menu. Jeżeli wśród Twoich pracowników nie ma osoby specjalizującej się w pieczeniu tortów, nawiąż współpracę z okoliczną cukiernią. Skontaktuj się z dobrymi muzykami, którzy działają w Twoim mieście. Przygotuj różne warianty dekoracji. Latem sala na pewno będzie cieszyć się powodzeniem. By biznes kwitł także jesienią i zimą, zaproponuj potencjalnym klientom atrakcyjne zniżki. 

icon

Warto wiedzieć

Jak radzić sobie z kryzysami?

 1. Przygotuj dokładny biznesplan – powinien on zawierać strategie rozwoju oraz sposoby radzenia sobie z różnymi problemami. Przeanalizuj wszystkie potencjalne zagrożenia w swoim biznesie i na chłodno zastanów się nad ich rozwiązaniem. Gdy pojawią się problemy, zacznij spokojnie wdrażać swoje plany w życie.

Co powinien zawierać dobry biznesplan?

 • Prognozowane dochody – przychód firmy pomniejszony o stałe opłaty.
 • Opłaty stałe – comiesięczne wydatki na utrzymanie działalności gospodarczej.
 • Koszty reklamy – pieniądze, który powinieneś przeznaczyć na promocję swojej działalności.
 • Poziom ryzyka – analiza zagrożeń dla Twojej firmy oraz sposobów na radzenie sobie z trudnościami.
 1. Postaw na wiele źródeł dochodu – zastanów się, z czego jeszcze możesz czerpać zyski. To uniezależni Cię od jednej z form działalności i pozwoli przeczekać cięższe czasy. 

Pomyśl o dochodzie pasywnym. Zdarza się, że początkowo wymaga on większego nakładu finansowego. Nie jest to jednak regułą. To dobra inwestycją długofalowa, która z biegiem czasu przynosi stabilne zyski. Może być to wynajem sprzętu sportowego albo reklama na terenie kompleksu (ulotki, banery). Wszystko zależy od Twojej przedsiębiorczości i elastyczności.

 1. Stawiaj na rozwój – małe firmy są dużo bardziej zagrożone upadkiem niż spore przedsiębiorstwa. Staraj się stworzyć stabilny i stale rozrastający się biznes. Dbaj o to, by na bieżąco dostosowywać się do wymagań rynku. Zatrudnij specjalistów, którzy pomogą Ci rozwinąć firmę. Pamiętaj o reklamie. To zawsze korzystnie wpływa na zwiększenie liczby klientów – a co za tym idzie – pozycji przedsiębiorstwa. Myśl długofalowo. Wyznaczaj sobie ambitne cele i konsekwentnie zmierzaj w ich kierunku.


Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT