Pomysł na biznes:

Historia powstania urządzenia do domowego pomiaru wydajności płuc, połączonego ze smartfonem - Medyczna aplikacja mobilna - jak zrobić biznes na jednym oddechu?

Branża:
  • E-handel
  • Usługi dla e-biznesu
  • Usługi
  • Zdrowie
  • Medycyna

artcile

Podejmij wyzwanie

Zdrowie jest najważniejsze

Rozwój cywilizacji oprócz oczywistych plusów, niesie za sobą również to, z czego ludzkość nie może być chlubna: zanieczyszczenie środowiska, choroby dotykające znaczną część społeczeństwa, wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Wiadomo, że lepiej oddychać pełną piersią, zaczerpnąć haust powietrza świeżego, bez dodatku smogu, spalin i innych dobrodziejstw dzisiejszego świata. Jakość tego, czym oddychamy, przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie.

icon

Dla kogo?

  • Dla pasjonatów nowych technologii
  • Dla programistów z wiedzą medyczną i zacięciem biznesowym
  • Dla osób zainteresowanych techniką/ technologią medyczną 
  • Dla osób z doświadczeniem na rynku medycznym
  • Dla osób z szeroko pojetej w branży medycznej 
  • Dla absolwentów kierunków informatycznych 
icon

Zanim zaczniesz

  • Gruntownie przeanalizuj konkurencję – czy na rynku (w Google Play / App Store) nie ma już podobnych aplikacji? Jeśli są – jakie są ich słabe i mocne strony?
  • Czy już ktoś nad taką aplikacją nie pracuje? Poszukaj w Google komunikatów prasowych, przejrzyj profile społecznościowe różnych grup startupowych oraz ogłoszenia o pracę w serwisach typu job center dla programistów – często w opisie ogłoszenia jest mowa do jakiego projektu jest prowadzona rekrutacja
  • Poszukaj możliwości pozyskania grantu lub dotacji do tego projektu – instytucje państwowe  stawia na innowacyjność
  • Porozmawiaj z lekarzami, pielęgniarkami i innymi osobami ze środowisk medycznych na temat potrzeb związanych z taką aplikacją lub problemów, które ma ona rozwiązywać.
artcile

Liczy się pomysł

Smartfon w służbie zdrowia

Dwóch Polaków znalazło sposób na to, jak połączyć problem medyczny z projektem biznesowym, korzystając przy tym z tego, co większość z nas ma zawsze przy sobie – czyli smartfona. Ich biznesowe przedsięwzięcie to bardzo popularny w dzisiejszych czasach segment rynku, działający w strefie zdrowia mobilnego, czyli mHealth.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

HealthUp zrodziło się w głowach dwóch osób – Łukasza, który jest kardiologiem oraz Piotra – entuzjasty nowych technologii. Chcieli stworzyć urządzenie, które pozwoli każdemu człowiekowi na świecie w domowych warunkach przeprowadzić badanie pojemności i wydolności płuc i dostarczyć niemal natychmiast jego wyniki. A ich wzorem był ciśnieniomierz – niegdyś magiczne urządzenie elitarnych lekarzy, dziś proste i tanie urządzenie dostępne w każdej aptece.

Zdrowotny biznes

Coraz więcej ludzi na świecie przeżywa napady duszności, astmy, problemy z wydolnością płuc.          I wbrew mitom, nie dotyczy to jedynie palaczy. Prognozy nie są zbyt optymistyczne, bo przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP, jest czwartym z najczęstszych powodów zgonów na świecie, cierpi na nią już ok. 210 milionów ludzi. Łukasz i Piotr postanowili stworzyć coś, co ułatwi pacjentom życie i kontrolę nad monitorowaniem przebiegu choroby. Ich projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony mediów (opiniotwórczych i branżowych), jak również samego rynku urządzeń medycznych.

 

Fot. Fakt.pl / Bartosz Jankowski, newspix.pl  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/wielkopolska-bezplatne-badania-spirometryczne/81lp84l

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Pierwsze kroki: internet i medycyna

Biznesowe przedsięwzięcie związane z powstaniem MySpiroo, spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko branży medycznej, lecz także świata biznesu. Twórcy otrzymali wyróżnienie w plebiscycie StartupFest Agora.

icon

Warto wiedzieć

StartupFest Agora to festiwal, na którym prezentowane są najciekawsze pomysły na biznes w branży internetowej. Jeśli zajmujesz się taką tematyką, warto próbować zaistnieć na imprezach tego typu. Dzięki temu zdołasz zaprezentować to, co stworzyłeś, znaleźć współpracowników i potencjalnych inwestorów, którzy pomogą w sfinansowaniu Twojego projektu.

Dotychczas, podstawowym narzędziem, które pozwalało zdiagnozować, a potem kontrolować przebieg choroby, był tradycyjny spirometr, przydatny także w przypadku astmy i związanych z nią dolegliwości. Jak wygląda badanie spirometrem? Po wykonaniu kilku głębokich wdechów osoba badana przykłada do ust jednorazowy ustnik spirometru, następnie jak najszybciej wydmuchuje jak największą ilość powietrza. 

Dzięki badaniu spirometrem możemy sprawdzić takie parametry jak: natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1), pojemność życiowa (VC), pojemność wdechowa (IC), objętość oddechowa (TV), wydechowa objętość zapasowa (ERV) czy, wdechowa objętość zapasowa (IRV).

icon

Wiedza to potęga

Wiesz, czym są turbowenty1?

To najbardziej skomplikowane mechanicznie spirometry. Składają się z bardzo wielu drobnych elementów mechanicznych, niejednokrotnie wykonanych ze złota, ze względów higienicznych i antykorozyjnych. Jak widzisz, wiedza dotycząca działania i funkcjonowania urządzeń medycznych oraz ich potencjalny wpływ na zdrowie użytkowników, jest bardzo skomplikowana. Musisz ją posiadać, by wiedzieć, w czym Twój projekt ma być lepszy od innych i jak może pomóc pacjentom!

------------------------------------------------------------------------

1źródło:http://www.aeromedika.pl/dokumenty/jaki_spirometr.pdf

Tradycyjny spirometr w przychodni czy szpitalu jest jednak urządzeniem zbyt drogim, by każdy pacjent mógł zbadać się przy jego pomocy we własnym domu – te znane ze szpitali kosztują kilkanaście tysięcy złotych, natomiast ich dotychczasowe wersje „mobilne” (wielkości starego, stacjonarnego telefonu) – kilka tysięcy. Na masowym rynku takich spirometrów nie ma, gdyż jest to specjalistyczny, medyczny sprzęt którym dysponują wyłącznie placówki medyczne. Autorzy projektu chcą, aby ich urządzenie stanowiło odpowiedź na taką potrzebę i było tak popularne, jak ciśnieniomierz, który obecnie można znaleźć w każdej aptece oraz w domu każdego człowieka mającego problemy z sercem.

Na czym polega innowacyjność startupu MySpiroo?

MySpiroo przewyższa klasyczne spirometry pod wieloma względami – jego najważniejszymi zaletami jest kompaktowa wielkość, automatyczne dostosowanie do warunków atmosferycznych oraz połączenie z aplikacją mobilną, co pozwala na śledzenie bieżących i archiwalnych wyników w czytelnej, graficznej formie oraz korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw telemedycyny. 

Jest funkcjonalny i poręczny, bo swobodnie mieści się w dłoni. Dodatkowo, automatycznie dostosowuje się do warunków atmosferycznych, jak ciśnienie atmosferyczne, czy wilgotność powietrza. Składa się z elektronicznego i przenośnego spirometru, aplikacji mobilnej i platformy bazodanowej i telemedycznej. Stanowi więc odpowiedź na potrzeby współczesnych użytkowników technologii: jest mały, łączy się z telefonem, aplikacja będzie zapisywać wszystkie poprzednie pomiary i dzięki niemu unikniemy częstych wizyt w gabinetach lekarskich. 

Do jego zakupu będzie zachęcać również cena kilkakrotnie niższa, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Twórcy MySpiroo przekonują, że codzienne badanie oddechu jest ważne, może wpłynąć na zmianę dawki specjalistycznych leków przyjmowanych przez pacjentów, lub po prostu poprawić i usprawnić ich kontakt z lekarzem (wyniki badań będzie można przesłać drogą elektroniczną).

artcile

Bez tego ani rusz

Grupa docelowa – czy Twój projekt ma szanse się sprzedać?

Twórcy MySpiroo od początku mieli jasno zdefiniowaną grupę docelową swojego produktu. Teoretycznie można stwierdzić, że jest to produkt dla każdego z chorobą płuc, jednak tak zdefiniowana grupa docelowa jest prostą drogą to bezproduktywnych działań marketingowych i sprzedażowych. 

Autorzy MySpiroo wybrali paradoksalnie 2 zagraniczne, główne rynki na których zamierzają promować swój produkt – USA oraz Europę, z naciskiem na Skandynawię, Niemcy oraz Wielką Brytanię. Czyli kraje wysoko rozwinięte, w których z jednej strony występuje bardzo wysokie „nasycenie” smartfonami (i umiejętnościami korzystania z nich), a z drugiej podążają za nim w parze silnie zanieczyszczone powietrze oraz coraz wyższe nakłady medyczne i świadomość pacjentów dotyczących dobrodziejstw nowoczesnej medycyny. W nich także odnotowuje się coraz większą zachorowalność na astmę czy POChP.

źródło: http://startuppoland.org/startup/myspiroo/

artcile

A to ciekawe…

Inwestor poszukiwany

Taki projekt nie uda się bez wielomilionowych nakładów, bowiem po etapie projektowym (który angażuje głównie czasowo) trzeba to urządzenie zacząć produkować. Produkować tak, aby wpisywało się w swą pierwotną ideę, czyli było dostępne masowo, więc kosztowało tyle, że przeciętny „Kowalski” (czy bardziej „Smith” lub „Müller”) mógł je zakupić bez dużego uszczerbku na domowym budżecie.

Aby zrealizować projekt, twórcy szukali więc inwestorów, w czym bez wątpienia pomogło im wyróżnienie w konkursie StartupFest. W ich spółkę HealthUp zainwestował fundusz Joint Polish Investment Fund (specjalizujący się w finansowaniu przedsięwzięć biomedycznych) z kwotą 4 300 000, z czego część (800 000) to bezzwrotny grant z rządowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Te kwoty mogą robić wrażenie, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę poziom komplikacji zarówno w trakcie projektowania urządzenia, poszukiwanie i testowanie możliwości i technologii produkcji po etap testów i certyfikacji (pamiętajmy, że każde urządzenie medyczne, by mogło wejść na rynek, musi spełniać wszelkie normy i przejść procesy certyfikacyjne zarówno w Polsce, jak i na każdym rynku na którym ma być oferowane) to okaże się, że nawet taka kwota może okazać się niewystarczająca. Twórcom MySpiroo pozwoliła jednak na kontynuację badań i procesów certyfikacyjnych urządzenia, które już fizycznie istnieje!

artcile

Zbuduj własną markę

Portret profesjonalisty

Nawet, jeśli masz genialny pomysł na innowację, która ma przed sobą świetlaną przyszłość, musisz potrafić ją sprzedać – zarówno rynkowi, jak i potencjalnym inwestorom (bankom, aniołom biznesu, funduszom inwestycyjnym, itp.). A to może zapewnić Twój profesjonalizm.

  • Ucz się - z pewnością znasz się na nowoczesnych technologiach, ale to nie wszystko. Jako liderowi projektu będą Ci potrzebne kwalifikacje z różnych obszarów – sprzedaży, marketingu (przede wszystkim internetowego), negocjacji, itp. – szukaj kursów w wyszukiwarce.

  • Uczestnicz - w konferencjach i targach – poznasz tam ludzi ze środowiska startupów, aniołów biznesu i przedstawicieli różnych funduszy inwestycyjnych. Znajdziesz również inspiracje, jak prezentować swoje pomysły. Przykłady: NetCamp, Funders Games, Startup Poland, Cross Web, Mam Startup, Impact CEE I wiele innych.

  • Śledź konkurencję - zrób własną listę najlepszych startupów – zarówno tych, którym się udało, jak również tych zapomnianych. Przeanalizuj ich działania, poszukaj inspiracji do najlepszych praktyk dla swojego projektu. Ciekawostki znajdziesz też w programie „Łap start up”.

  • Czytaj - zaopatrz się w branżową lekturę, np. faz życia przedsiębiorstwa, księgowości zarządczej, podatków. Zaprenumeruj newslettery portali startupowych, śledź inne startupy w mediach społecznościowych. Na rynku dostępnych jest wiel publikacji książkowych i opracowań dla początkujących start-upowców, np. „Podręcznik start’upu”, „Prawo dla startupu” i wiele innych.

artcile

Słowniczek pojęć

  • Spirometr - urządzenie pomiarowe służące do badania pojemności płuc. Rejestruje ilość i prędkość powietrza wdychanego i wydychanego.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Spirometr 20.12.2017

  • Start-up - przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Przedsiębiorstwa te mają zwykle krótką historię, są w fazie rozwojowej i aktywnie poszukują nowych rynków.

    Przedsiębiorstwa start-up powstać mogą w dowolnej branży, jednak najczęściej związane są z nowymi technologiami. Do ich cech charakterystycznych zalicza się:

    - niskie koszty rozpoczęcia działalności,

    - wyższe niż w przypadku "standardowych" przedsięwzięć ryzyko,

    - potencjalnie wyższy w stosunku do "standardowych" przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

    Jedną z metod finansowania projektów rozpoczynanych jako start-up jest korzystanie z funduszy venture capital lub z pomocy aniołów biznesu. Momentem, w którym przedsiębiorstwo przestaje być uważane za start-up, może być osiągnięcie zysku, fuzja lub przejęcie.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Start-up 20.12.2017

  • Venture capital - średnio- i długoterminowe inwestycje w przedsiębiorstwa niepubliczne znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju (obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji), połączone ze wsparciem menedżerskim (w zakresie optymalizacji procesów biznesowych czy podniesienia jakości zarządzania), prowadzone przez wyspecjalizowane podmioty (fundusze venture capital).

    Celem inwestycji venture capital jest osiągnięcie zysku wynikającego z przyrostu wartości przedsiębiorstwa przez odsprzedaż jego akcji lub udziałów po upływie określonego okresu. Pojęcie venture capital jest niekiedy (błędnie) stosowane zamiennie z terminem private equity. Zgodnie z nomenklaturą Europejskigo Stowarzyszenia Private Equity i Venture Capital (European Private Equity & Venture Capital Association) inwestycje venture capital są podzbiorem inwestycji private equity i obejmują inwestycje znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju, tj. etapie zalążkowym, startu oraz wczesnej ekspansji (seed, startup i later stage venture). Zamienne stosowanie tych pojęć nie jest zatem poprawne. W polskojęzycznej literaturze naukowej inwestycje private equity są także określane mianem „inwestycji podwyższonego ryzyka” lub „inwestycji wysokiego ryzyka”.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Venture_capital 20.12.2017

  • Telemedycyna (medycyna na odległość) - forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny.

    Dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala ona przełamywać geograficzne bariery, pozwalając na wymianę specjalistycznych informacji przesyłając obrazy statyczne, jak i dynamiczne (przesyłanie najwyższej jakości zdjęć EKG, USG, MRI). Pozwala przeprowadzić diagnozę na odległość. Duże zastosowanie telemedycyna znajduje w środowisku chirurgicznym, które wykorzystuje ją do prowadzenia operacji "na odległość". Nowoczesna technologia, wykorzystująca szybkie procesory i algorytmy do cyfrowego przetwarzania i kompresji sygnałów, umożliwia przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, a także interaktywną transmisję audiowizualną z wyjątkową dokładnością i w czasie rzeczywistym. Systemy wideokomunikacyjne (wideokodery) pracują na ogólnodostępnych cyfrowych liniach transmisyjnych ISDN, w ogólnoświatowej sieci Internet, a także na liniach satelitarnych.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Telemedycyna 20.12.2017

  • Grant - wsparcie finansowe lub pozafinansowe dla osoby bądź organizacji, mające za zadanie realizację określonego celu (najczęściej naukowego, artystycznego lub społecznego), które najczęściej jest przyznawane przez poszczególne państwa, ich organy (głowy państw, rządy, samorządy, agencje państwowe), organizacje międzynarodowe (UNESCO, ONZ, Unia Europejska), instytucje organizacji międzynarodowych (Komisja Europejska, Rada Europy), uczelnie wyższe, związki wyznaniowe, rozmaite fundacje, stowarzyszenia.

    Często granty są oferowane przez poszczególne firmy (np. Apple, Nokia, Deloitte, Sony Ericsson, Volkswagen) najczęściej na realizację projektów, które dotyczą przedmiotu działalności tych firm. Znacznie rzadziej granty są udzielane przez osoby prywatne. Wiele organizacji i firm (np. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisja Europejska, Fundacja Batorego, Shell) posiadają całe złożone systemy konkursowe przyznawania grantów. Aby otrzymać grant należy zazwyczaj wypełnić odpowiedni wniosek dotyczący oferowanego grantu wraz z uzasadnieniem, które może zawierać także sprawozdanie z dotychczasowej działalności osoby lub organizacji ubiegającej się o grant. Wnioski te są oceniane proponując określony sposób ich finansowania bądź pomocy w organizacji. Sposób ten jest zwykle szczegółowo regulowany w umowie pomiędzy organizatorem grantu a jego beneficjentem.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Grant 20.12.2017

  • NDA / Umowa poufności (ang. non-disclosure agreement – NDA lub confidential disclosure agreement – CDA) - legalnie zawarta umowa pomiędzy co najmniej dwiema stronami, które zobowiązują się do wymiany poufnych materiałów lub wiedzy z zastrzeżeniem ich dalszego nierozpowszechniania. Umowa taka tworzy pomiędzy stronami poufną więź mającą na celu dalszą ochronę przedmiotu wymiany.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_poufno%C5%9Bci 20.12.2017

  • Mobile health - gałąź medycyny łączącą nowe technologię (informatykę) oraz komunikację. Stanowi ona narzędzie wspierającego pracę personelu medycznego, przy jednoczesnym działaniu pozytywnym na pacjenta.

    Według Komisji Wspólnot Europejskich „telemedycyna polega na świadczeniu usług zdrowotnych z wykorzystaniem ICT w sytuacji, gdy pracownik służby zdrowia i pacjent (lub dwaj pracownicy służby zdrowia) znajdują się w dwóch różnych miejscach”. Komisja Europejska wskazuje również na pojęcie usług telemedycznych, które „wiążą się z przesyłem danych i informacji medycznych (jako tekstu, obrazu, dźwięku lub w innej formie), koniecznych do działań prewencyjnych, diagnozy, leczenia i kontroli stanu zdrowia pacjenta”. Rozwiązania telemedycyny:

    - telediagnostyka – diagnoza stawiana za pomocą sieci teleinformatycznych (pliki komputerowe),

    - telemonitoring – wykorzystanie urządzeń pozwalających na stała kontrolę w przypadku osób z chorobą przewlekłą. Specjalistyczne algorytmy analizują przesyłane wyniki i alarmują lekarza dyżurnego,

    - telekonsultacje – wideorozmowy pomiędzy lekarzem, pacjentem i lekarzem specjalistą,

    - telerehabilitacja – udostępnianie dla pacjenta materiałów instruktażowych oraz wideokonferencji dotyczących rehabilitacji,

    - telenauczanie – platformy oraz portale internetowe pozwalające on-line prowadzić szkolenia, wykłady i prezentacje personelu medycznego,

    - teleoperacje – zdalne sterowanie robotem chirurgicznym, który wykonuje poszczególne etapy operacji.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mobile_health 20.12.2017

  • Patent (łac. patens dpn. patentis 'otwarty; jawny' od patēre 'być otwartym, widocznym, dostępnym') - potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.

    Przyznanie patentu nie oznacza automatycznie przyznania prawa do korzystania z opatentowanego wynalazku. Może to wynikać z obowiązujących w danym kraju innych regulacji prawnych, bądź też dlatego, że urzeczywistnienie wynalazku pociąga za sobą naruszenie innych patentów. Na przykład: posiadacz patentu na konstrukcję broni niekoniecznie będzie miał prawo taką broń wytworzyć, a posiadacz patentu na nową konstrukcję opon może mieć problem z patentami na zastosowanie konkretnego składu gumy do opon, opatentowanego przez inną osobę.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Patent 20.12.207

artcile

Czy to się opłaca?

ILE TO KOSZTUJE?

MINI-BIZNESPLAN TAKIEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Nie da się zaprezentować (choćby szacunkowego) biznesplanu dla „startupu” – wszystko zależy od tego, czym chcesz się zajmować, na jakich rynkach działać, czy zakładasz projekt wyłącznie opierający się na technologii i działać będziesz w sieci, czy też – jak nasi bohaterowie – zamierzasz produkować innowacyjne urządzenie i sprzedawać je na całym świecie.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę, ile co może kosztować, z jakimi kosztami się liczyć w trakcie organizacji takiego przedsięwzięcia. 

Szukaj potencjalnych wspólników do swojego projektu – warto podzielić potencjalnymi zyskami, bowiem im więcej będziesz mieć wspólników, tym mniej wydasz na pracowników – którzy w branży IT są bardzo dobrze opłacani.

icon

Koszty początkowe

1. Interfejs aplikacji - prototyp: 13.500 (1)

Twoja aplikacja mobilna musi posiadać intuicyjny interfejs, za pomocą którego użytkownicy będą mogli w pełni korzystać z jej możliwości. Do tego warto zatrudnić specjalistę (tzw. architekt aplikacji), a jego wynagrodzenie na rynku to ok. 150zł za roboczogodzinę. Jeśli będzie musiał zaprojektować ok. 30 różnych widoków aplikacji (jej części / ekranów) i na każdy będzie musiał poświęcić przynajmniej 3h, jego wynagrodzenie wyniesie 9.000zł.

2. Interfejs serwisu WWW - prototyp: 1.500 (1)

Podobnie z serwisem internetowym – on pełnić będzie zupełnie inną funkcję od samej aplikacji – powinien jak najlepiej prezentować jej możliwości, dlatego tu również warto zatrudnić architekta informacji. Z serwisem internetowym będzie mieć mniej pracy (przy założeniu, że cała funkcjonalność projektu będzie odbywać się na poziomie aplikacji mobilnej, bez interfejsu obsługi na stronie WWW). Do zaprojektowania będzie mieć więc kilka widoków informacyjnych. Przy założeniu, że zaprojektuje 5 widoków i każdy z nich zajmie mu ok. 2h, będzie kosztować Cię 1.500zł.

3. Projekty graficzne: 10 500zł (1)

Jeśli będziesz mieć już opracowaną architekturę informacji w aplikacji oraz w serwisie WWW, czas je narysować – czyli przygotować wszystkie elementy graficzne projektu. Od ogólnych ekranów (logowania, rejestracji, itp.) po konkretne elementy graficzne jak przyciski, wykresy, menu, itp. Przy założeniu, że grafik będzie pracować na prototypach które już masz, będzie mieć do narysowania 30 widoków w aplikacji i 5 w serwisie WWW. Jego wynagrodzenie można oszacować na 100zł za roboczogodzinę i na każdy widok trzeba przyjąć ok. 2-3h. Łacznie zatem prace graficzne będą Cię kosztować ok. 10.000zł.

4. Kodowanie grafik: 9 800 zł (1)

To, co grafik narysuje, później musi zostać oprogramowane do postaci działającego frontendu (zarówno aplikacji, jak i serwisu WWW). Wynagrodzenie dobrego frontendowca to koszt. 70zł za godzinę, a jeden widok (zależnie od fantazji grafika) może mu zająć średnio ok. 3-4h. 

5. Programowanie: 40 000 zł (1)

To największy i najbardziej nieprzewidywalny wydatek, który musisz samodzielnie oszacować w swoim projekcie. Dobrzy programiści (zależnie od języka programowania) życzą sobie od 120 do 250zł za godzinę, a tych godzin z pewnością potrzebnych będzie bardzo dużo. Na przykładzie tego konkretnego projektu (HealthUp) do zaprogramowania były funkcje związane z obsługą urządzenia MySpiroo, co wg programistów z którymi rozmawialiśmy da się zrobić w ok. 150-200h. Dlatego przyjęliśmy podaną kwotę, choć może ona być wielokrotnie większa lub mniejsza.

6. Prototyp urządzenia: 20 000 zł (2)
To znów bardzo szacunkowa kwota. Przyjęliśmy, że prace koncepcyjne realizujesz sam i potrzebujesz jedynie narzędzi do zwizualizowania swojego pomysłu, jak drukarka 3D, która z pewnością przyda Ci się na wielu etapach tego projektu. Pamiętaj, że usługi druku 3D możesz zlecać na zewnątrz i będzie to zdecydowanie tańsze niż posiadanie własnej drukarki, ale o wiele bardziej czasochłonne i uciążliwe.


Razem: ok. 95 300zł 

 (1) – na podstawie konsultacji z przedstawicielami agencji interaktywnych oraz ofert w serwisie Oferia.pl
(2) – na podstawie http://dragon3d.pl/drukarki-3d-serii-tower/

icon

Koszty operacyjne

1. Biuro dla projektu: 3000zł(1)

Nie musisz go posiadać – obecnie coraz popularniejsze są formy współpracy zdalnej, ale warto liczyć się z tym kosztem np. w sytuacji, gdy ubiegasz się o dofinansowanie, wejście dużego gracza lub grant do projektu. Przyjęta kwota pozwoli na wynajem biura o powierzchni ok. 60m2.

2. Wynagrodzenia: 30.000zł (2)

Jak pisaliśmy wcześniej, im więcej znajdziesz wspólników, tym mniej gotówki będzie kosztować Was ten projekt co miesiąc. Podana kwota wystarczy na etatowego programistę (ok. 15000 brutto), grafika (10000 brutto) oraz specjalistę ds. marketingu z kilkuletnim doświadczeniem (5000 brutto). 

Pamiętajmy, że te kwoty sa bardzo mocno szacunkowe i zależą od tego, jak operacyjnie zorganizujesz swój projekt, jak szybko doprowadzisz go do fazy MVP – czyli działającego produktu z minimum potrzebnych funkcjonalności.

3. Media i księgowość: 700 zł (3)
Jeśli nie będziesz działać w obrębie inkubatora startupów, Twój startup będzie prowadzony zapewne w formie spółki z o.o. i musisz prowadzić jej księgowość. To kosztuje ok. 500zł + 200zł na opłaty licznikowe za prowadzone biuro.

4. Koszty produkcji: 78.000 zł
Są to bardzo szacunkowe wartości, dla których przyjęliśmy założenie że wyprodukowanie takiego urządzenia w masowej produkcji nie powinno kosztować więcej niż 20% jego końcowej ceny – zatemok. 100zł, co przy założonej sprzedaży miesięcznej przedstawionej w przychodach da przyjętą wartość.

5. Koszty promocji: 50.000 zł
Zakładając, że urządzenie będzie sprzedawane wyłącznie na zagranicznych rynkach, trzeba przyjąć tamtejsze realia budżetowe w zakresie promocji. Jeśli twórcy zdecydują się wyłącznie na efektywnościowe formy promocji (internet), koszt pozyskania jednego użytkownika można przyjąć w serwisie WWW można przyjąć na uśrednionym poziomie 1€.

6. Koszty reprezentacji: 10 000 zł
Szczególnie na początkowym etapie musisz liczyć się z wydatkami dotyczącymi licznych spotkań, przemieszczania się, druku materiałów promocyjnych i informacyjnych – bez znaczenia, czy poruszasz się własnym samochodem czy komunikacją miejską – bierz to po uwagę!


Razem: ok. 171 700 zł miesięcznie 

(1) – na podstawie ofert serwisu otodom.pl dla miasta o wielkości ok. 100.000 mieszkańców w woj. Mazowieckim.

(2) – na podstawie serwisu Wynagrodzenia.pl

(3) – na podstawie ofert i konsultacji biur rachunkowych.

icon

Przychody

Szacunkowe przychody ruszającego startupu to coś, nad czym pracują całe zastępy analityków w funduszach inwestycyjnych. Nie będąc w stanie podać konkretnych wartości skupimy się na potencjale takiego produktu, jaki oferuje startup HealtUp.

Według danych twórców projektu, na świecie na astmę choruje ok. 300mln osób, kolejne 200mln na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP. Zatem teoretycznie docelowy rynek to ponad 510 milionów osób, z racji, że twórcy MySpiroo celują w USA oraz kraje zachodniej Europy, ograniczmy tę wartość o 70% - daje to rynek ok. 78 milionów osób. 

Przyjmijmy, że w pierwszym roku sprzedaży produktu uda się dotrzeć 0,01% tych osób w skali miesiąca, co daje sprzedaż na poziomie 780 urządzeń.

Nie znamy zamiarów firmy HealthUp w zakresie ceny MySpiroo, ale bazując na masowych zamiarach twórców oraz cenach obecnych urządzeń na rynku można przypuszczać, że MySpiroo będzie kosztować w okolicach 500zł, co daje miesięczną sprzedaż na poziomie 390 000zł.


Razem: ok. 390 000zł

artcile

Co warto przemyśleć na starcie

Obserwuj rynek, działaj sprawnie i rozważnie – konkurencja nie śpi!

Prowadząc innowacyjny startup, musisz postępować rozważnie podczas rozmów z różnymi ludźmi. Przede wszystkim, z każdym podpisz przygotowaną wcześniej z pomocą prawnika Umowę o zachowaniu poufności – obojętnie, czy rozmawiasz z potencjalnym inwestorem, wspólnikiem, pracownikiem czy dostawcą. Jeśli masz naprawdę dobry pomysł, mogą trafić się na Twojej drodze ludzie nie do końca fair, posiadający znacznie większe zasoby (kapitałowo – osobowe), którzy zrealizują go szybciej od Ciebie.

Nie przestawaj również realizować swojego pomysłu, nie rozciągaj go w czasie. Jeśli na samym początku przeprowadziłeś research i stwierdziłeś, że nie ma czegoś takiego na rynku, nie oznacza to bynajmniej że nie pojawi się po miesiącu – obserwuj regularnie rynek i wszystkie doniesienia o nowinkach w branży Twojego startupu.

A nawet jeśli coś podobnego pojawi się, nie może Cię to zniechęcić – przeciwnie! Powinno dostarczyć motywacji do szybszego i bardziej efektywnego działania. Wygrywa zawsze najlepszy!

W przypadku tego przykładu na biznes tak właśnie było – w trakcie prac na ich „podwórku” pojawili się nowi,  silni gracze z Grecji i Włoch. Co więcej, do gry weszło nawet Apple, oferując możliwość podłączenia spirometru do iPhone’a. Jednak na rynku nie było takich spirometrów a Polacy stworzyli prawdopodobnie pierwsze na świecie urządzenie, które taką możliwość oferuje.

CO JESZCZE WARTO PRZEMYŚLEĆ NA STARCIE

Sprawdź w Urzędzie Patentowym zarejestrowane podobne patenty lub wzory przemysłowe – w Polsce i na świecie. Zarejestruj własne rozwiązanie – www.urpr.pl – wynalazki, wzory użytkowe, patenty.

Co można zyskać przez ochronę patentową?

- silną pozycję na rynku i przewagę konkurencyjną,

- wyższe dochody lub zwrot z nakładów inwestycyjnych,

- dodatkowy dochód z udzielania licencji lub przeniesienia praw,

- dostęp do technologii poprzez licencję wzajemną,

- dostęp do nowych rynków.

Jak opatentować wynalazek lub ochronić wzór użytkowy, co robić?

1. Zapoznać się z podstawowymi informacjami o ochronie prawnej wynalazków i wzorów użytkowych. Sprawdzić, czy nie naruszam praw wyłącznych (np. w Wyszukiwarce Podmiotów Chronionych – Bazach danych UPRP lub zbiorach literatury patentowej w Bibliotece URPR  

2. Dokonać zgłoszenia. Zgłoszenia wynalazku lub wzoru użytkowego dokonuje się przez wniesienie do Urzędu Patentowego podania wraz z opisem rozwiązania, zastrzeżeniami patentowymi lub ochronnymi, skrótem opisu i rysunkami. Szczegółowe wymogi, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17.09.2001 w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (Dz.U. Nr 102 poz. 1119 oraz Nr 109, poz. 910 z 2005 r.)

3. Wypełnić formularz podania o udzielenie patentu na wynalazek (wzór użytkowy), który można pobrać również w Informacji Ogólnej. W podaniu zamieszczone są uwagi do wypełniających druk, w ktrych można znaleźć szczegółowe informacje, w jaki sposób należy wypełnić druk.

4. Wnieść opłatę za zgłoszenie na konto Urzędu Patentowego.

Zgłaszający może występować przed Urzędem Patentowym RP osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem w postępowaniu zgłoszeniowym może być tylko rzecznik patentowy. Lista wraz z adresami rzeczników patentowych dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

www.uprp.pl 20.12.2017 



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT