Pomysł na biznes:

Historia powstania urządzenia do domowego pomiaru wydajności płuc, połączonego ze smartfonem - Medyczna aplikacja mobilna - jak zrobić biznes na jednym oddechu?

Branża:
  • E-handel
  • Usługi dla e-biznesu
  • Usługi
  • Zdrowie
  • Medycyna

artcile

Podejmij wyzwanie

Zdrowie jest najważniejsze

Rozwój cywilizacji oprócz oczywistych plusów, niesie za sobą również to, z czego ludzkość nie może być chlubna: zanieczyszczenie środowiska, choroby dotykające znaczną część społeczeństwa, wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Wiadomo, że lepiej oddychać pełną piersią, zaczerpnąć haust powietrza świeżego, bez dodatku smogu, spalin i innych dobrodziejstw dzisiejszego świata. Jakość tego, czym oddychamy, przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie.

icon

Dla kogo?

  • Dla pasjonatów nowych technologii
  • Dla programistów z wiedzą medyczną i zacięciem biznesowym
  • Dla osób zainteresowanych techniką/ technologią medyczną 
  • Dla osób z doświadczeniem na rynku medycznym
  • Dla osób z szeroko pojetej w branży medycznej 
  • Dla absolwentów kierunków informatycznych 
icon

Zanim zaczniesz

  • Gruntownie przeanalizuj konkurencję – czy na rynku (w Google Play / App Store) nie ma już podobnych aplikacji? Jeśli są – jakie są ich słabe i mocne strony?
  • Czy już ktoś nad taką aplikacją nie pracuje? Poszukaj w Google komunikatów prasowych, przejrzyj profile społecznościowe różnych grup startupowych oraz ogłoszenia o pracę w serwisach typu job center dla programistów – często w opisie ogłoszenia jest mowa do jakiego projektu jest prowadzona rekrutacja
  • Poszukaj możliwości pozyskania grantu lub dotacji do tego projektu – instytucje państwowe  stawia na innowacyjność
  • Porozmawiaj z lekarzami, pielęgniarkami i innymi osobami ze środowisk medycznych na temat potrzeb związanych z taką aplikacją lub problemów, które ma ona rozwiązywać.
artcile

Liczy się pomysł

Smartfon w służbie zdrowia

Dwóch Polaków znalazło sposób na to, jak połączyć problem medyczny z projektem biznesowym, korzystając przy tym z tego, co większość z nas ma zawsze przy sobie – czyli smartfona. Ich biznesowe przedsięwzięcie to bardzo popularny w dzisiejszych czasach segment rynku, działający w strefie zdrowia mobilnego, czyli mHealth.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

HealthUp zrodziło się w głowach dwóch osób – Łukasza, który jest kardiologiem oraz Piotra – entuzjasty nowych technologii. Chcieli stworzyć urządzenie, które pozwoli każdemu człowiekowi na świecie w domowych warunkach przeprowadzić badanie pojemności i wydolności płuc i dostarczyć niemal natychmiast jego wyniki. A ich wzorem był ciśnieniomierz – niegdyś magiczne urządzenie elitarnych lekarzy, dziś proste i tanie urządzenie dostępne w każdej aptece.

Zdrowotny biznes

Coraz więcej ludzi na świecie przeżywa napady duszności, astmy, problemy z wydolnością płuc.          I wbrew mitom, nie dotyczy to jedynie palaczy. Prognozy nie są zbyt optymistyczne, bo przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP, jest czwartym z najczęstszych powodów zgonów na świecie, cierpi na nią już ok. 210 milionów ludzi. Łukasz i Piotr postanowili stworzyć coś, co ułatwi pacjentom życie i kontrolę nad monitorowaniem przebiegu choroby. Ich projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony mediów (opiniotwórczych i branżowych), jak również samego rynku urządzeń medycznych.

 

Fot. Fakt.pl / Bartosz Jankowski, newspix.pl  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/wielkopolska-bezplatne-badania-spirometryczne/81lp84l

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Pierwsze kroki: internet i medycyna

Biznesowe przedsięwzięcie związane z powstaniem MySpiroo, spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko branży medycznej, lecz także świata biznesu. Twórcy otrzymali wyróżnienie w plebiscycie StartupFest Agora.

icon

Warto wiedzieć

StartupFest Agora to festiwal, na którym prezentowane są najciekawsze pomysły na biznes w branży internetowej. Jeśli zajmujesz się taką tematyką, warto próbować zaistnieć na imprezach tego typu. Dzięki temu zdołasz zaprezentować to, co stworzyłeś, znaleźć współpracowników i potencjalnych inwestorów, którzy pomogą w sfinansowaniu Twojego projektu.

Dotychczas, podstawowym narzędziem, które pozwalało zdiagnozować, a potem kontrolować przebieg choroby, był tradycyjny spirometr, przydatny także w przypadku astmy i związanych z nią dolegliwości. Jak wygląda badanie spirometrem? Po wykonaniu kilku głębokich wdechów osoba badana przykłada do ust jednorazowy ustnik spirometru, następnie jak najszybciej wydmuchuje jak największą ilość powietrza. 

Dzięki badaniu spirometrem możemy sprawdzić takie parametry jak: natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1), pojemność życiowa (VC), pojemność wdechowa (IC), objętość oddechowa (TV), wydechowa objętość zapasowa (ERV) czy, wdechowa objętość zapasowa (IRV).

icon

Wiedza to potęga

Wiesz, czym są turbowenty1?

To najbardziej skomplikowane mechanicznie spirometry. Składają się z bardzo wielu drobnych elementów mechanicznych, niejednokrotnie wykonanych ze złota, ze względów higienicznych i antykorozyjnych. Jak widzisz, wiedza dotycząca działania i funkcjonowania urządzeń medycznych oraz ich potencjalny wpływ na zdrowie użytkowników, jest bardzo skomplikowana. Musisz ją posiadać, by wiedzieć, w czym Twój projekt ma być lepszy od innych i jak może pomóc pacjentom!

------------------------------------------------------------------------

1źródło:http://www.aeromedika.pl/dokumenty/jaki_spirometr.pdf

Tradycyjny spirometr w przychodni czy szpitalu jest jednak urządzeniem zbyt drogim, by każdy pacjent mógł zbadać się przy jego pomocy we własnym domu – te znane ze szpitali kosztują kilkanaście tysięcy złotych, natomiast ich dotychczasowe wersje „mobilne” (wielkości starego, stacjonarnego telefonu) – kilka tysięcy. Na masowym rynku takich spirometrów nie ma, gdyż jest to specjalistyczny, medyczny sprzęt którym dysponują wyłącznie placówki medyczne. Autorzy projektu chcą, aby ich urządzenie stanowiło odpowiedź na taką potrzebę i było tak popularne, jak ciśnieniomierz, który obecnie można znaleźć w każdej aptece oraz w domu każdego człowieka mającego problemy z sercem.

Na czym polega innowacyjność startupu MySpiroo?

MySpiroo przewyższa klasyczne spirometry pod wieloma względami – jego najważniejszymi zaletami jest kompaktowa wielkość, automatyczne dostosowanie do warunków atmosferycznych oraz połączenie z aplikacją mobilną, co pozwala na śledzenie bieżących i archiwalnych wyników w czytelnej, graficznej formie oraz korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw telemedycyny. 

Jest funkcjonalny i poręczny, bo swobodnie mieści się w dłoni. Dodatkowo, automatycznie dostosowuje się do warunków atmosferycznych, jak ciśnienie atmosferyczne, czy wilgotność powietrza. Składa się z elektronicznego i przenośnego spirometru, aplikacji mobilnej i platformy bazodanowej i telemedycznej. Stanowi więc odpowiedź na potrzeby współczesnych użytkowników technologii: jest mały, łączy się z telefonem, aplikacja będzie zapisywać wszystkie poprzednie pomiary i dzięki niemu unikniemy częstych wizyt w gabinetach lekarskich. 

Do jego zakupu będzie zachęcać również cena kilkakrotnie niższa, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Twórcy MySpiroo przekonują, że codzienne badanie oddechu jest ważne, może wpłynąć na zmianę dawki specjalistycznych leków przyjmowanych przez pacjentów, lub po prostu poprawić i usprawnić ich kontakt z lekarzem (wyniki badań będzie można przesłać drogą elektroniczną).

artcile

Bez tego ani rusz

Grupa docelowa – czy Twój projekt ma szanse się sprzedać?

Twórcy MySpiroo od początku mieli jasno zdefiniowaną grupę docelową swojego produktu. Teoretycznie można stwierdzić, że jest to produkt dla każdego z chorobą płuc, jednak tak zdefiniowana grupa docelowa jest prostą drogą to bezproduktywnych działań marketingowych i sprzedażowych. 

Autorzy MySpiroo wybrali paradoksalnie 2 zagraniczne, główne rynki na których zamierzają promować swój produkt – USA oraz Europę, z naciskiem na Skandynawię, Niemcy oraz Wielką Brytanię. Czyli kraje wysoko rozwinięte, w których z jednej strony występuje bardzo wysokie „nasycenie” smartfonami (i umiejętnościami korzystania z nich), a z drugiej podążają za nim w parze silnie zanieczyszczone powietrze oraz coraz wyższe nakłady medyczne i świadomość pacjentów dotyczących dobrodziejstw nowoczesnej medycyny. W nich także odnotowuje się coraz większą zachorowalność na astmę czy POChP.

źródło: http://startuppoland.org/startup/myspiroo/

artcile

A to ciekawe…

Inwestor poszukiwany

Taki projekt nie uda się bez wielomilionowych nakładów, bowiem po etapie projektowym (który angażuje głównie czasowo) trzeba to urządzenie zacząć produkować. Produkować tak, aby wpisywało się w swą pierwotną ideę, czyli było dostępne masowo, więc kosztowało tyle, że przeciętny „Kowalski” (czy bardziej „Smith” lub „Müller”) mógł je zakupić bez dużego uszczerbku na domowym budżecie.

Aby zrealizować projekt, twórcy szukali więc inwestorów, w czym bez wątpienia pomogło im wyróżnienie w konkursie StartupFest. W ich spółkę HealthUp zainwestował fundusz Joint Polish Investment Fund (specjalizujący się w finansowaniu przedsięwzięć biomedycznych) z kwotą 4 300 000, z czego część (800 000) to bezzwrotny grant z rządowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Te kwoty mogą robić wrażenie, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę poziom komplikacji zarówno w trakcie projektowania urządzenia, poszukiwanie i testowanie możliwości i technologii produkcji po etap testów i certyfikacji (pamiętajmy, że każde urządzenie medyczne, by mogło wejść na rynek, musi spełniać wszelkie normy i przejść procesy certyfikacyjne zarówno w Polsce, jak i na każdym rynku na którym ma być oferowane) to okaże się, że nawet taka kwota może okazać się niewystarczająca. Twórcom MySpiroo pozwoliła jednak na kontynuację badań i procesów certyfikacyjnych urządzenia, które już fizycznie istnieje!



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT