Pomysł na biznes:

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w Bieszczadach?

Branża:
 • Usługi dla biznesu
 • Produkcja wyrobów gastronomicznych
 • Usługi
 • Rozrywka
 • Turystyka
 • Agroturystyka

artcile

Podejmij wyzwanie

Biznes na wsi

Wyobraź sobie malownicze góry i pasące się nieopodal owce. Świeże powietrze, jaja od własnych kur i długie spacery po gęstych lasach. A gdyby tak wyglądała Twoja codzienność? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury.

icon

Dla kogo?

 • Dla osób, które kochają przyrodę
 • Dla miłośników gór
 • Dla absolwentów turystyki i rekreacji, hotelarstwa i kierunków pokrewnych,
 • Dla rolników, którzy chcą poszerzyć zakres swojej działalności
 • Dla osób, które myślą o założeniu małej, rodzinnej działalności
 • Dla miłośników życia na wsi
icon

Zanim zaczniesz

 • Znajdź odpowiednie miejsce – Twój pensjonat (gospodarstwo agroturystyczne) powinien być zlokalizowany w pięknym naturalnym otoczeniu
 • Przemyśl aspekty związane wygodą – oferuj swoim gościom komfortowe pokoje
 • Przygotuj atrakcje – zatroszcz się o ciekawe formy spędzania wolnego czasu
 • Zadbaj o stronę kulinarną swojego przedsięwzięcia
 • Sprawdź – co będzie wyróżniało Twoją ofertę.

Czasami miejsce, w którym mieszkamy nas przytłacza. Przeprowadzka całej rodziny to duże przedsięwzięcie, ale warto się nad tym zastanowić. Jeżeli dusisz się w mieście albo w popularnym kurorcie, posłuchaj swojej intuicji i przenieś się na wieś.

artcile

Liczy się pomysł

Kierunek Bieszczady

Życie na wsi płynie wolniej. Cisza i spokój to coś, czego szuka wielu mieszkańców miast. Rodzice Andrzeja wybrali Bieszczady. To tutaj poczuli się jak w domu. Aktualnie ok. 40% Polaków deklaruje, że chciałoby zamieszkać na wsi. To aż 10% więcej niż 20 lat temu. Może odważysz się na taki krok i spełnisz swoje marzenia?

Źródło: Kto marzy o życiu na wsi, a kto o życiu w mieści, Komunikat z badań CBOS, Warszawa, luty 2015

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Nagła potrzeba zmian

Rodzina Andrzeja przez wiele lat mieszkała w Krakowie i Zakopanem. Byli zmęczeni miejskim życiem i podjęli odważną decyzję. Postanowili hodować owce w pięknym otoczeniu bieszczadzkich szczytów. Jednak to nie opieka nad czworonożnymi przyjaciółmi stała się ich głównym źródłem dochodu. Bardzo szybko w domu rodziców bohatera tej historii zaczęli się pojawiać pierwsi goście. Początkowo byli to znajomi. Jednak z biegiem czasu, gdy wieść o przecudnym otoczeniu i wyjątkowo miłych gospodarzach się rozniosła, powstała prawdziwa agroturystyka. Dzięki wielkiej pasji Andrzeja i jego rodziców, malutki pensjonat funkcjonuje nieprzerwanie od lat siedemdziesiątych aż po dziś.

Rusinowa Polana to najstarsze gospodarstwo agroturystyczne w Polsce

W 2014 roku działało w Polsce ponad 10 tys. gospodarstw agroturystycznych. To dobre zajęcie i może być satysfakcjonujący biznes. Aby tego typu działalność przynosiła realne zyski, powinieneś dobrze ją przemyśleć. Jeżeli planujesz wynajmowanie pokoi turystom, przekonaj się, co zachęci ich do odwiedzenia właśnie Twojego miejsca.

Źródło: Nowe Trendy w agroturystyce. Jak gospodarstwa walczą o turystów? https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1132891,Nowe-trendy-w-agroturystyce-Jak-gospodarstwa-walcza-o-turystow [dostęp: 30.10.2018 r.].

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Czas na agroturystykę

Jesteś rolnikiem i chcesz rozszerzyć swoją działalność? Nie wiesz od czego zacząć? Zainteresuj się agroturystyką. To dosyć tani i łatwy sposób, by zwiększyć swoje przychody.

Tak jak w każdym biznesie, tu także obowiązują normy prawne. Zapoznaj się z nimi, by nie popełnić formalnego błędu.

icon

Wiedza to potęga

Jak założyć agroturystykę?

Agroturystyka jest połączeniem działalności rolniczej i turystycznej. Stanowi dodatkową możliwość zarobkowania na przykład dla rolników. Wykonywanie tego typu usług nie może zaburzyć podstawowych zadań, jakie ma gospodarstwo - produkcji rolnej.

Dokumenty, które potwierdzają posiadanie gospodarstwa rolnego:

 • zaświadczenie wydawane przez urząd gminy,
 • wypis z ewidencji gruntów wydawany przez starostę powiatowego,
 • pisemna umowa dzierżawy gospodarstwa,
 • wypis z księgi wieczystej.

Aby wykonywać usługi związane z agroturystyką, należy zgłosić obiekt do ewidencji wójta.
Jest to potwierdzenie, iż obiekt spełnia następujące warunki:

 • wymagania przeciw pożarowe,
 • wymagania sanitarne,
 • wymagania budowlane.

W przypadku, gdy działalność agroturystyczna nie jest dominująca, rejestracja usług turystycznych nie jest obowiązkowa. Właściciele zwolnieni są także z płacenia podatku dochodowego z tego tytułu, pod warunkiem, że:

 • kwatery udostępniane są osobom przebywającym na wypoczynku,
 • budynki, w których prowadzona jest działalność wchodzą w skład gospodarstwa rolnego,
 • liczba pokoi udostępnionych gościom nie przekracza pięciu.

Pamiętaj!

Bez względu na to, czy płacisz podatek dochodowy od działalności agroturystycznej, czy też nie - musisz uiszczać podatek VAT od towarów i usług. Zwolnione z tej opłaty są osoby, których dochód z racji udostępniania pokoi nie przekroczył 100 000 zł.

Źródła: Ekologia.pl

https://biznes.ekologia.pl/kraj/gospodarstwo-agroturystyczne-jak-je-stworzyc,17818.html [dostęp: 30.10.2018 r.].

Witrynawiejska.pl https://witrynawiejska.org.pl/o-nas/item/21115-agroturystyka-krok-po-kroku [dostęp: 30.10.2018 r.].

artcile

Bez tego ani rusz

Sekret darmowej reklamy

Początkowo Andrzej i jego rodzice nawiązali współpracę z biurami podróży. W ten sposób chcieli dotrzeć do klientów. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rynek usług turystycznych w Polsce wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Biura sprzedawały pobyt w pensjonacie, obiecując swoim klientom nieistniejące atrakcje. Część z ówczesnych partnerów biznesowych nadal nie rozliczyła się z właścicielami agroturystyki. Jednak oferowanie pobytu poprzez biura przysporzyło Andrzejowi wielu klientów. Byli zachwyceni wspaniałą atmosferą i wyjątkową gościnnością. Przyjeżdżali więc ponownie i polecali te kwatery kolejnym osobom. I tak jest do dzisiaj.

icon

Warto wiedzieć

Polecenie – najlepsza reklama

Marketing rekomendacji i poleceń jest świetną formą reklamy – bardzo skuteczną i zupełnie darmową. Korzysta z niego jednak zaledwie 15% sprzedawców i usługodawców. Dlaczego?
Bardzo często za brakiem poleceń stoją błędy popełniane przez właściciela biznesu.

Najczęstsze błędy:

1. Brak próśb o polecenie

Jeżeli chcesz, by zadowolony klient przekazał swoje pozytywne doświadczenia i polecił Twój biznes innym osobom, po prostu go o to poproś.

2. Zbytni pośpiech

Poproś swoich gości, by polecili Twoją usługę dopiero wtedy, gdy ją wykonasz. Składanie takiej prośby wcześniej jest falstartem. Klient, który dopiero przyjechał, jeszcze nie wie, czy Twoja oferta jest godna polecenia.

3. Brak podziękowań

Gdy ktoś poleci Twoje gospodarstwo agroturystyczne, nie zapomnij mu podziękować. Możesz wysłać miły list albo zaproponować zniżkę podczas kolejnego pobytu. Gość poczuje się doceniony. Dużo chętniej będzie przekazywał informację o Twoim biznesie następnym razem.

4. Usługi wątpliwej jakości

Jeżeli chcesz, by goście polecali Twój biznes, musisz na to zasłużyć. Kiepska jakość obsługi, niski standard wynajmowanych pokoi albo niesmaczne jedzenie nie sprawią, że będziesz mieć dobrą renomę. Dbaj o poziom oferowanych usług, by swoją prośbą nie wzbudzić zażenowania wśród gości.

Źródła: Jak prosić o polecenia: 10 największych błędów sprzedawców, wykorzystajto.pl
[dostęp: 30.10.2018 r.].

artcile

A to ciekawe…

Smacznie i ciekawie

Okolica gór to miejsce, które ma duży potencjał turystyczny. Pamiętaj, że każdy z górzystych regionów przyciąga innych gości. Zapaleni narciarze wybiorą Zakopane, podobnie jak miłośnicy miejskiego gwaru. W Bieszczady wyjeżdżają głównie wielbiciele ciszy, spokoju i dziewiczej przyrody. Dostosuj atrakcje do profilu i upodobań swoich gości. Andrzej organizuje naukę jazdy konnej, skiring oraz kuligi.

Zastanów się, co jeszcze możesz zaoferować odwiedzającym Cię turystom?

icon

Warto wiedzieć

Atrakcje

Bądź kreatywny i dobieraj atrakcje do profilu swojej działalności. Dzięki temu oferta będzie spójna i wzbudzi zainteresowanie potencjalnych klientów. Nie musisz korzystać ze wszystkich naszych podpowiedzi. Z pewnością znajdziesz na poniższej liście co najmniej kilka atrakcji, które doskonale sprawdzą się w Twojej agroturystyce.

Edukacja

Spokojny wypoczynek na wsi nie oznacza, że cały pobyt trzeba spędzić na leżaku albo na górskich wycieczkach. Dobrym pomysłem jest, na przykład, udział w warsztatach rękodzielniczych.

 • Ceramika i garncarstwo – własnoręczne tworzenie unikatowych naczyń, malowanie ich i wypalanie.
 • Haft regionalny, kurs wyszywania – krótkie warsztaty rękodzieła
 • Gotowanie – nauka przygotowywania lokalnych potraw oraz sezonowych przetworów; pieczenie chleba.
 • Malarstwo – nauka malowania albo szlifowanie umiejętności w plenerze.

Atrakcje dla maluchów

Rodzice z przyjemnością wypoczną na wsi, jeżeli na ich dzieci będzie czekała moc atrakcji. Znudzone maluchy mogą uprzykrzyć pobyt każdemu, nie tylko ich opiekunom. Przygotuj więc różne aktywności dla maluchów i starszych dzieci.

 • plac zabaw – zjeżdżalnia, piaskownica, huśtawki oraz ogród sensoryczny,
 • minizoo – spotkanie z kurami, owcami, krowami i innymi zwierzętami gospodarskimi,
 • tropienie zwierząt – wspólne poznawanie śladów, które zostawiają leśne zwierzęta oraz szukanie ich w terenie,
 • nauka o roślinach – o występującej w okolicy florze, dopasowywanie owoców i liści do konkretnych gatunków drzew i krzewów.
 • Brodzik dla dzieci
 • Popołudniowe spanie na sianie (drzemki z rodzicami 😉)
 • Animacje dla dzieci – np. 2-3 godzinne zajęcia dla najmłodszych (tańce, rysowanie, konkursy itp.)

Sport

Wielu turystów ucieszy się z możliwości aktywnego spędzania czasu. Zaopatrz się w sprzęt, który będziesz mógł im użyczyć. Podniesie to zainteresowanie Twoim biznesem. Niektórzy goście będą zadowoleni, że nie muszą przywozić własnych nart, rowerów czy wędki.

 • Nordic walking
 • rowery, przyczepki dla dzieci, kaski, foteliki,
 • sprzęt wodny: łódki, motorówki, kajaki, kamizelki,
 • sprzęt zimowy: sanki, jabłka do zjeżdżania, narty biegowe,
 • sprzęt do wędkowania.

Zabawy zimowe

Zima może być u Ciebie atrakcyjnym czasem (to nie musi być martwy sezon). Zatroszcz się, by goście w chłodniejszych miesiącach mieli co robić.

 • kulig – sanie ciągnięte przez konie,
 • ognisko – z prawdziwą kiełbasą wiejską.
 • Zimowe trasy spacerowe.

Miejsca do odpoczynku

Gdy Twoi goście zapragną spokoju, zaproponuj im odpoczynek w strefie relaksu. Co możesz w niej umieścić?

 • biblioteczkę – klasyka literatury, nowości wydawnicze, książeczki dla najmłodszych, gry planszowe,
 • hamaki – rozwieszone pomiędzy drzewami, z dala od innych gości,
 • boisko do badmintona lub innych gier, które nie wymagają zbyt dużej liczby uczestników
 • parasole i leżaki dla miłośników leniuchowania na świeżym powietrzu

Pobyty zwierząt

Warto przemyśleć towarzystwo pupili – czy goście mogą przyjeżdżać z psami lub kotami. Jak zapewnić bezpieczeństwo czworonogom i pozostałym gościom?

 • Dedykowane domki (pokoje, piętra) dla gości ze zwierzętami
 • Specjalne strefy dla czworonogów

Wyżywienie

Andrzej wie, że droga do serc turystów wiedzie przez żołądek. Dlatego oferuje w swoim ośrodku przepyszne wyżywienie. W sali jadalnej znajdują się drewniane ławy i stoły, a ściany ozdobione są starymi nartami. Jednak głównym atutem tego miejsca jest kuchnia. Prawdziwy smak, lokalne produkty i najwyższa jakość – to właśnie cechy charakterystyczne agroturystycznych smaków!Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając z niej akceptujesz naszą Politykę Cookies i wyrażasz zgodę na używanie plików cookies dla celów reklamy naszych usług, badania rynku oraz Twoich zachowań i preferencji z przeznaczeniem wyników tych badań na potrzeby polepszenia jakości naszych usług,według aktualnych ustawień swojej przeglądarki. Poznaj szczegóły i możliwości ustawień w plików cookies. Więcej >> 

Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze.

Akceptuję / Wyrażam zgodę

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT