Pomysł na biznes:
Jak zostać producentem ekologicznych toreb posiadających źródło energii (baterie słoneczne)?
Podejmij wyzwanie
Ekologia i biznes – udany mariaż
W Polsce zaledwie 13,5% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, w tym 0,58% z promieni słonecznych. Choć liczba tego typu rozwiązań z roku na rok rośnie, ich udział w rynku nadal jest stosunkowo niewielki. Dlatego też każde rozwiązanie, które ogranicza zużycie kurczących się zasobów naszej planety, jest na wagę złota. Jeżeli leży Ci na sercu dobro Ziemi i chcesz, by była ona czystszym i bezpieczniejszym dla zdrowia miejscem, postaw na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania w swoim biznesie.
Źródło: https://green-projects.pl/2017/12/energia-oze-wytwarzanie-polska-statystyki/ [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Dla kogo?
- Dla przedsiębiorczych osób, które szukają swojego miejsca w biznesie
- Dla osób, które mają świeże spojrzenie na tradycyjne wyroby
- Dla krawcowych i… inżynierów środowiska
- Dla tych, którzy nie boją się podjąć ryzyka
- Dla miłośników ekologicznych rozwiązań
Zanim zaczniesz
- Zapoznaj się z najnowszymi technologiami dotyczącymi produkcji toreb
- Zbadaj rynek i przekonaj się, czy Twój produkt wzbudzi zainteresowanie
- Poszukaj partnerów biznesowych, którzy pomogą Ci rozwinąć Twój pomysł
- Zatroszcz się o zaplecze techniczne, kupując odpowiednie maszyny
- Nieustannie obserwuj zmiany w branży, by móc dostosować się do zmieniającego rynku
Liczy się pomysł
Miej otwarty umysł
Bogumiła to prawdziwa bizneswoman z głową pełną pomysłów. Z wykształcenia jest oligofrenopedagożką. Przez wiele lat pracowała w spółdzielni inwalidów. Dostrzegła jednak swoją szansę w biznesie i zupełnie się przebranżowiła. Postanowiła założyć własną szwalnię. Zajmowała się przede wszystkim szyciem odzieży roboczej. Gdy do drzwi jej firmy zapukał kryzys, nie czekała bezczynnie na rozwój wypadków. Postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Stworzyła i opatentowała ubranie ochronne dla spawaczy. Sztywny i niewygodny strój całkowicie zmieniła. Dzięki odpinanej przedniej części odzieży roboczej praca spawaczy stała się łatwiejsza. Bogumiła mogłaby wtedy spocząć na laurach, jednak dusza wojowniczki nie pozwoliła jej stać w miejscu. Co z tego wynikło?
Jak powstał pomysł na ten biznes?
Z prozaicznej potrzeby
Niezwykle ważną cechą przedsiębiorcy jest dostrzeganie szans tam, gdzie inni widzą tylko codzienność. Podczas podróży Bogumile rozładował się telefon. Większość z nas schowałaby urządzenie do kieszeni i zapomniała o sprawie. Właścicielka Omni Modo jednak myśli nieszablonowo. Dlatego też, tak prozaiczna sytuacja zainspirowała ją do stworzenia nowego produktu – torby solarnej. Wygodny, pojemny i estetyczny dodatek do stroju każdej kobiety mógłby być przecież czymś więcej niż ozdobą. Tak zrodził się pomysł, by do toreb dołączyć akumulator zasilany bateriami słonecznymi. Dzięki temu wynalazkowi ładowarka jest zawsze w zasięgu ręki, a użycie jej jest proste i niezwykle ekonomiczne. Przecież energia z promieni słonecznych jest zupełnie darmowa!
Jeżeli masz ciekawy, innowacyjny pomysł, nie bój się go zrealizować. Pamiętaj jednak, że musisz się do tego dobrze przygotować. Odpowiednie zaplecze techniczne i wsparcie doświadczonych partnerów biznesowych pomogą Ci osiągnąć sukces!
Wiedza kluczem do sukcesu!
Czerp energię z dobrego źródła
Świat nieustannie się rozwija. Nowe wynalazki i rozwiązania ułatwiające codzienność niosą za sobą nie tylko postęp, lecz także zanieczyszczenie środowiska. Stąd coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne rozwiązania. Stawianie na odnawialne źródła energii i recykling sprzyjają nie tylko przyrodzie, lecz także rozwojowi wielu firm. Chcesz, by Twoja firma sprawnie funkcjonowała i miała przed sobą wspaniałą przyszłość? Postaw na EKOnomiczny biznes!
Odnawialne źródła energii to przyszłość naszej planety. Rozwój przemysłu sprawił, że surowców naturalnych jest coraz mniej na naszej planecie. Dzięki OZE (odnawialnym źródłom energii) możemy spowolnić zużycie nieodnawialnych zasobów i poprawić jakość naszego życia.
Wiedza to potęga
Energia odnawialna – co to takiego?
Jakie odnawialne źródła energii możemy wyróżnić?
Energia wodna (hydroenergetyka) – jej celem jest pozyskiwanie energii wodnej. Następnie zamieniana jest ona na energię mechaniczną i elektryczną przy pomocy turbin, hydrogeneratorów w młynach i elektrowniach. Metodę tę stosuje się przede wszystkim w odniesieniu do wód śródlądowych. Jedynie 7,3% energii w Polsce pozyskiwanej jest z wody. Dla porównania w Norwegii jest to aż 98%!
Energia wiatrowa – wiatraki z trzema długimi łopatami zamieniają energię wiatru na energię elektryczną. Ta metoda pozyskiwania energii ma bardzo długą tradycję, która sięga tysięcy lat. Wiatraki często budzą sprzeciw okolicznych mieszkańców, ponieważ wytwarzają niezwykle głośny hałas. Metoda nie jest zbyt efektywna w polskich warunkach. Wynika to z niskiej wietrzności na terenie naszego kraju.
Energia słoneczna – energię elektryczną można pozyskać z promieni słonecznych dzięki fotoogniwom (energia fotowoltaiczna). Energię cieplną natomiast uzyskuje się przy pomocy ogniw fotoelektrycznych. Ta metoda otrzymywania prądu jest najwydajniejsza na terenach o dużym nasłonecznieniu. Panele woltaiczne można jednak założyć na dachu niemal każdego domu i nie tylko! Ten sposób pobierania energii wykorzystuje Bogumiła w swoim innowacyjnym produkcie – torbach solarnych.
Energia geotermalna – energia, która drzemie w jądrze Ziemi. Kumuluje się w skałach i gruntach.
Pozyskiwana jest z wody oraz pary wodnej. Ta metoda uzyskiwania energii nie jest zależna od pogody. Ponadto nie wpływa na wygląd otoczenia i jest przyjazna dla natury. Co jednak najważniejsze – nie da się jej wyczerpać.
Biomasa – są to produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – wszystko to, co podlega biodegradacji. Surowiec ten pozyskiwany jest z odpadków domowych, rolnych, leśnych, przemysłowych i komunalnych. Co ciekawe, w celu uzyskania energii z biomasy hoduje się niektóre rośliny, takie jak trzcina czy rdest.
Biogaz – ten rodzaj energii pozyskiwany jest ze ścieków, odpadów komunalnych, spożywczych i rolniczych, biomasy oraz… odchodów zwierzęcych i gnojowicy. W wyniku fermentacji beztlenowej wytwarzana jest energia. Aż do 60% masy zamienianej jest wtedy w gaz.
Źródło:
https://energiaodnawialna.net/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=27 [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Właścicielka Omni Modo dostrzegła jeden z problemów współczesności – rozładowany telefon. Choć wydaje się to błahe, większość z nas nieustannie korzysta z urządzeń mobilnych. Dlatego też połączenie łatwo dostępnej ładowarki z energią słoneczną jest niezwykle dobrym pomysłem. Warto podążać ścieżką, którą wybrała Bogumiła. Remedium na bolączki współczesnego człowieka warto szukać bowiem w odnawialnych źródłach energii – niekoniecznie słonecznej. Istnieje tyle możliwości pobierania mocy z natury, że aż szkoda z nich nie skorzystać.
Bez tego ani rusz
Biznes w nowoczesnym świecie
Jeszcze dwadzieścia lat temu niewiele osób nosiło ze sobą telefony komórkowe. Głównie dlatego, że były bardzo drogie. Nie bez znaczenia była także ich waga. Ciężkie i nieporęczne komórki dawno już jednak odeszły do lamusa. W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas nosi w kieszeni czy torebce smartfon. Obecnie aż 92% naszych rodaków użytkuje telefony komórkowe, w tym 57% właśnie smartfony. Nowoczesne technologie ułatwiają życie w wielu sytuacjach. Możemy dzięki nim bez problemu trafić do celu. Jadąc autobusem, zrobimy ekologiczne zakupy w sklepie internetowym. Podczas godziny spędzonej w poczekalni u lekarza obejrzymy nawet nowy odcinek ulubionego serialu. Wiele funkcji smartfonów wiąże się jednak z dużym zużyciem energii. Stąd właśnie pomysł Bogumiły, by stale mieć dostęp do ładowarki.
Źródło: https://antyweb.pl/cbos-sprawdzil-ilu-polakow-korzysta-jeszcze-z-klasycznych-telefonow-komorkowych/ [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Warto wiedzieć
Smartfony i biznes
Chcesz śladem właścicielki Omni Moda związać swoją biznesową przyszłość z udogodnieniami dotyczącymi smartfonów? Zorientuj się, czego najbardziej brakuje użytkownikom nowych technologii i wyjdź naprzeciw ich oczekiwaniom.
Aplikacje mobilne
Smartfony od klasycznych telefonów komórkowych wyróżniają dostęp do internetu oraz możliwość korzystania z przeróżnych aplikacji mobilnych. To właśnie one sprawiają, że urządzenie staje się spersonalizowane i dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Twórca Wish to 37-latek, który po zaledwie kilku latach działalności trafił na listę najbogatszych Polaków. Jego aplikacja zakupowa warta jest obecnie ok. 20 miliardów złotych. Każdego dnia sprzedawanych jest poprzez nią przeszło milion produktów! Dojście do tego etapu zajęło mu zaledwie 7 lat. Bądź kreatywny, a będziesz mieć szansę powtórzyć ten sukces!
Etui, pokrowce, breloki
Ludzie lubią otaczać się ładnymi rzeczami. Dlaczego więc smarfony miałyby być nudne i bez wyrazu? Obecnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się pokrowce na telefony. Do wyboru są różne ich rodzaje:
- żelowe,
- silikonowe,
- aluminiowe,
- plastikowe,
- z materiału,
- filcowe.
Dostępne są modele chroniące tylko tył urządzenia oraz dodatkowo zabezpieczające boki. Możesz stworzyć ciekawą wizualnie linię etui, które będą prawdziwymi dziełami sztuki. Dobrym pomysłem jest też udoskonalenie takiego produktu. Wyprodukuj pokrowiec z wygodnymi kieszeniami, wbudowanym lusterkiem, miejscem na mały notatnik. Pamiętaj, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.
Media społecznościowe
Większość ludzi na świecie wie, co to Facebook. Serwis ten na zawsze zmienił sposób korzystania z internetu. Kiedy powstał w 2004 roku, nikt nie podejrzewał, że osiągnie tak wielki sukces. Po 14 latach użytkuje go miliard internautów. Jego założyciel, Mark Zuckerberg, jest aktualnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jesteśmy przekonani, że istnieje wiele możliwości, by stworzyć jeszcze lepszy i ciekawszy serwis społecznościowy. Może to właśnie Ty będziesz jego autorem?
Źródło:
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/36-letni-tworca-aplikacji-wartej-20-mld-zl-zgromadzil-majatek-w-7-lat-100-najbogatszych-polakow-wpro-aa-LXGe-ivwz-RvPZ.html [Dostęp: 04.10.2018 r.]. https://marketingbiznes.pl/biznes/pomysl-na-biznes-sklep-etui-telefony/ [Dostęp: 04.10.2018 r.]. https://kompureswiat.plartykuly/redakcyjne/facebook-krotka-historia-serwisu-ktory-zmienil-swiat/cvgwz0s.amp [Dostęp: 04.10.2018 r.].
A to ciekawe…
Dobra jakość to podstawa
Jak to jest zrobione?
Co sprawia, że produkowane przez Bogumiłę torby są tak wyjątkowe? Oczywiście akumulatory, które umożliwiają pobieranie energii poza domem. Omni Modo sprowadza ze Szwajcarii małe panele słoneczne. Są one montowane z przodu torby, by bez problemu pobierać światło. Charakteryzuje je duża wytrzymałość. Niestraszne im zginanie, wilgoć oraz niesprzyjające temperatury (od -40 do +60oC). Do pakietu dołączone są końcówki najpopularniejszych ładowarek: do smartfonów, iPhone’ów, urządzeń GPS i odtwarzaczy plików MP3.
Sama torba również jest bardzo odporna na zużycie i ewentualne uszkodzenia. Na dodatek jest produktem wykorzystującym surowce wtórne! Pasek wykonany jest z… pasa samochodowego, a sama torba z plandeki z tirów. Dzięki maszynie do sitodruku Omni Modo może nadrukować na swoje produkty dowolny wzór, a nawet zdjęcie.
Warto wiedzieć
Dobre zaplecze techniczne
Jeżeli chcesz oferować produkt wysokiej jakości i wytwarzać go w dużej ilości, nie możesz pozwolić sobie na przestarzałe metody produkcji. Podstawą Twojego sukcesu powinien być więc nowoczesny park techniczny. To właśnie tutaj Twoje wyroby będą nabierały indywidualnego charakteru. Bogumiła doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też nieustannie inwestuje w rozwój firmy, kupując nowe maszyny oraz zatrudniając wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Co znajdziesz w hali produkcyjnej Omni Modo?
1. Szwalnia:
- maszyny jedno- i dwuigłowe,
- owerlocki,
- lamowacze,
- maszyny zygzak.
2. Krojownia:
- stoły,
- krajalnice,
- gilotynę,
- prasę,
- urządzenia do cięcia taśm,
- zgrzewarki WCZ.
Zakup maszyn produkcyjnych to duży koszt. Jeżeli Twoja firma nie ma specjalnego budżetu na nowe urządzenia, poszukaj alternatywnych źródeł finansowania. W przypadku rozwiązań proekologicznych możesz starać się o dofinansowanie projektu z budżetu państwa albo Unii Europejskiej.
Źródło: https://omnimodo.pl/index.php/pl/technologia-pl [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Kiedy wyobraźnia wyprzedza technikę
Bogumiła ma głowę pełną pomysłów. Niektóre z nich nie nadążają jeszcze za współczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Dlaczego? Właścicielce Omni Moda marzy się nowy produkt – solarna torba na laptop. Taka pozycja w ofercie z pewnością spotkałaby się z uznaniem osób, które często pracują na komputerze poza domem. Przecież nie zawsze jest możliwość skorzystania z gniazdka. Niestety aktualnie nie ma na rynku dostatecznie silnego i jednocześnie małego panelu słonecznego. Dlatego też Bogumiła musi śledzić nowości dotyczące tej branży, by w odpowiednim momencie wprowadzić swój pomysł w życie.
Ty także borykasz się z brakiem technicznych możliwości, które pozwoliłyby Ci ukończyć produkt? Nie zamykaj się na jedno rozwiązanie. Zamiast uzależniać przyszłość swojego biznesu od wynalazków, które jeszcze nie powstały, weź sprawy w swoje ręce. Myśl nieszablonowo. Przeprojektuj produkt tak, by móc skorzystać z dostępnych rozwiązań.
Zbuduj własną markę
Bądź pracodawcą na medal
Dobra firma to taka, która dba o swoich pracowników. To przecież właśnie oni są podporą jej działalności. Jeżeli chcesz, by pracowali u Ciebie oddani specjaliści, zatroszcz się o odpowiednie warunki.
W firmie Bogumiły większość pracowników to kobiety. Część pracodawców obawia się zatrudniania pań. Młode kobiety, które potencjalnie mogą niebawem zajść w ciążę, kojarzą się właścicielom firm z dużymi kosztami, wiecznymi nieobecnościami i małym zaangażowaniem w pracę. Młode mamy mają sporo mniejsze szanse na zatrudnienie niż kobiety bezdzietne i nieplanujące założenia rodziny.
W Omni Modo jest zupełnie inaczej. Panie nie muszą obawiać się ciąży czy zwolnień lekarskich na dziecko. Jeżeli są dobrymi pracownikami, nie grozi im zwolnienie.
Jak być dobrym pracodawcą?
1. Oferuj pensje adekwatne do umiejętności i wykształcenia danego pracownika.
2. Zadbaj o pakiety medyczne dla zatrudnionych w Twojej firmie.
3. Zaproponuj młodym mamom elastyczny grafik bądź przychodzenie do pracy z maluchem (jeżeli jest to oczywiście możliwe).
4. Przystosuj stanowiska pracy do potrzeb swoich pracowników. Kup odpowiedni sprzęt i zadbaj o komfort na każdym stanowisku.
5. Integruj się. Dbaj o dobre relacje w firmie, organizując przyjęcia okolicznościowe oraz spotkania integracyjne.
Dzięki uczciwym i jasnym warunkom panującym w Twoim przedsiębiorstwie, zyskasz wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. Zwiększysz też potencjał swojej firmy i sprawisz, że praca będzie nie tylko wydajniejsza, lecz również o wiele przyjemniejsza.
Słowniczek pojęć
Pojęcia, które warto mieć w jednym palcu
Edukacja ekologiczna - program realizowany z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy dotyczącej zachowań proekologicznych. Wspiera tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w kontekście zrównoważonego rozwoju i ochrony natury.
Etyczna moda - jest to niezwykle szerokie pojęcie będące w opozycji znaczeniowej do szybkiej mody. Promuje etyczne rozwiązania dotyczące wyrobu i sprzedaży odzieży oraz butów. Przedstawiciele tego nurtu sprzeciwiają się złemu traktowaniu pracowników szwalni, ich niskim pensjom i wyzyskowi. Nie akceptują pracy dzieci. Skupiają się także na produkcji, która nie wpływa negatywnie na środowisko. Wyroby tego typu nie zawierają szkodliwych chemikaliów, które mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu użytkowników.
Ministerstwo Środowiska - jest to organ państwowy, który dba o środowisko naturalne. Trzyma pieczę nad korzystaniem z krajowych zasobów. Troszczy się o edukację ekologiczną.
Źródła:
https://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/edukacja-ekologiczna/ [Dostęp: 04.10.2018 r.].
https://www.kokoworld.pl/blog/fair-traide/co-to-jest-etyczna-moda [Dostęp: 04.10.2018 r.].
https://www.mos.gov.pl/o-ministerstwie/ [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Minibiznesplan
Czy to się opłaca?
Koszty początkowe
1. Strona internetowa: 10 000 zł[1]
Atrakcyjna wizualnie i wygodna w użytkowaniu – taka powinna być każda strona internetowa. Aby stworzyć estetyczny i funkcjonalny serwis, potrzebujesz kilku fachowców.
Kogo powinieneś zatrudnić do pracy nad witryną Twojej firmy?
1. Programista – stworzy on dla Ciebie prostą wizytówkę w internecie, klasyczną stronę albo sklep.
2. Grafik – zajmie się oprawą graficzną serwisu. Dobierze kolorystykę. Zaprojektuje logo oraz ikonki. Sprawi, że Twoja strona nabierze indywidualnego charakteru.
Zastanawiasz się pewnie, jak drogie mogą być takie usługi. Jest to jeden z większych kosztów. Warto jednak nawiązać współpracę ze sprawdzonymi i polecanymi specjalistami. Witryna to często miejsce pierwszego spotkania potencjalnego klienta z Twoją ofertą. Zadbaj więc o to, by wywrzeć na nim dobre wrażenie.
2. Zakup sprzętu: 85 000 zł[2]
Zakup sprzętu to poważna pozycja w budżecie Twojej firmy. Bez niego rozpoczęcie produkcji nie będzie możliwe. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na maszyny prosto ze sklepu, poszukaj okazji. Portale aukcyjne pełne są atrakcyjnych ofert, które pozwolą Ci sporo zaoszczędzić. By nie przepłacić, zajrzyj na Allegro, Sprzedajemy.pl czy OLX.
Co warto kupić?
- maszyny do szycia – przemysłowe urządzenia jednoigłowe to koszt średnio 5 000 zł. Na potrzeby tego biznesplanu zakładamy, że początkowo zakupisz 5 sztuk (łącznie 25 000 zł),
- owerloki przemysłowe – za jedną sztukę zapłacisz ok. 4 000 zł. Owerloków kup także więcej niż jeden. My liczymy koszt zakupu 5 sztuk (łącznie 20 000 zł),
- lamowacz – wykończysz nim szyte przez Twoją firmę torby. Bez użycia tej maszyny będą wyglądały one niechlujnie. Kup co najmniej dwa urządzenia. Każde kosztować Cię będzie ok. 5 000 zł (łącznie 10 000 zł),
- gilotyna – aby szybko i równo wycinać poszczególne elementy toreb, przyda Ci się gilotyna. To bardzo drogie urządzenie, dlatego na samym początku kup jeden egzemplarz. Jego koszt to ok. 30 000 zł.
3. Wyprodukowanie 1 000 sztuk produktu: 245 000 zł[3]
Bogumiła zdaje sobie sprawę z tego, że wyprodukowanie jednej torby do dosyć duży wydatek. Sam akumulator to koszt ok. 50 Euro. Przy obecnym kursie jest to 215 zł. Do tego należy doliczyć szycie oraz materiał. Załóżmy, że jest to 30 zł. Łącznie produkcja jednej torby kosztować Cię będzie 245 zł.
Razem: 340 000 zł
[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych
[2] – opracowanie własne, oparte na analizie cen w serwisie Ceneo.pl; podane kwoty dotyczą urządzeń nieużywanych
[3] – opracowanie na podstawie danych Omni Modo
Reklama
1. Media społecznościowe: 0–1 000 zł profil/miesiąc (średnio 500 zł/profil/miesiąc)[1]
Niemal 80% użytkowników internetu korzysta z Facebooka. W tej niezwykle licznej grupie znajduje się wielu Twoich potencjalnych klientów. Pod koniec drugiej dekady XXI wieku nie możesz więc zapomnieć o właściwym budowaniu wizerunku firmy w mediach społecznościowych. Na rynku znajduje się wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w profesjonalnym prowadzeniu kont na Facebooku. Kosztować Cię to będzie ok. 1 000 zł miesięcznie za każdy profil. Możesz skorzystać z ich pomocy albo spróbować swoich sił w tej dziedzinie.
Jak samodzielnie prowadzić profil w social mediach?
1. Dziel się merytoryczną wiedzą. Zadbaj o to, by publikowane przez Ciebie treści nie były płytkie i niezbyt interesujące. Spamowanie potencjalnych klientów wiedzą nie najwyższych lotów może obrócić się przeciwko Tobie. Dbaj więc o poparcie publikowanych informacji rzetelnymi źródłami.
2. Skup się na jednym temacie. Aby skutecznie docierać do klientów, starannie wybieraj tematykę swoich postów. Nie pozwól, by kanał był nudny, jednak nie zmieniaj zakresu tematycznego każdego dnia.
3. Oferuj rabaty. Zachęcaj klientów do korzystania z Twoich usług albo zakupu produktów poprzez publikowane na fanpage’u zniżek i promocji.
2. Współpraca z blogerami: 100–15 000 zł (średnio 7 450 zł)[2]
Współcześni ludzie coraz więcej czasu spędzają w wirtualnym świecie. Przeciętny Polak poświęca na to aż dwie 2 godziny i 6 minut każdego dnia. Daje to rocznie ponad miesiąc ciągłego użytkowania internetu. Nie ignoruj więc potęgi tego medium. Nawiąż korzystną współpracę z blogerami, którzy mają duże zasięgi i kreują potrzeby współczesnego konsumenta. Zaproponuj promocję Twojego produktu w ramach barteru albo w formie płatnej kampanii reklamowej. Pamiętaj jednak o tym, by:
- wybrać blog, który nawiązuje tematyką do oferowanych przez Ciebie usług czy towarów,
- oferować uczciwe wynagrodzenia za promocję Twojej firmy na blogu,
- określić swoje oczekiwania dotyczące publikowanych treści i zasad współpracy,
- nie wymagać wyłącznie pozytywnej recenzji. Aby tekst na blogu był autentyczny, pozwól autorowi na wyrażenie swojej subiektywnej opinii
Koszt takiej współpracy może być bardzo różny i zależy od zasięgu kampanii oraz popularności blogera. W przypadku takiej formy reklamy najczęściej podpisywana jest umowa o dzieło.
3. Uczestnictwo w targach: 10 000 zł[3]
Szukasz partnerów, którzy pomogą Ci dystrybuować Twój produkt? Tego typu relacje biznesowe najłatwiej nawiążesz podczas targów branżowych. W związku z dużym zainteresowaniem tematyką ekologii w naszym kraju organizowanych jest wiele takich spotkań. Kwota, którą zapłacisz za taką formę promocji, może być bardzo różna. Zależy ona przede wszystkim od wybranych targów oraz rozmiarów stoiska.
Gdzie warto bywać?
- BioContracting – międzynarodowe targi dla osób zainteresowanych żywnością, kosmetykami, chemią gospodarczą, meblami, akcesoriami i usługami z ekologicznymi certyfikatami. To miejsce, gdzie możesz dowiedzieć się co nieco o nowościach w branży. Spotkasz tu też także osoby zajmujące się sprzedażą produktów bio czy takie, które są zainteresowane zdrowym stylem życia.
- Slow Fashion – spotkanie miłośników mody niezależnej z projektantami i właścicielami niszowych marek. To świetna okazja, by zaprezentować swoje produkty. Uczestnikom tego wydarzenia z pewnością przypadną do gustu oferowane przez Ciebie ekologiczne rozwiązania.
Razem: 17 950 zł
[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się prowadzeniem kont w social mediach; https://grupa-tense.pl/marketing-spolecznosciowy/ [Dostęp: 04.10.2018 r.];
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-efektywnie-prowadzic-fanpage-na-facebooku [Dostęp: 04.10.2018 r.].
[2] – https://lenamurawska.pl/wycenic-wpis-sponsorowany/ [Dostęp: 04.10.2018];
https://forbes.pl/gospodarka/ile-czasu-polacy-spedzaja-w-sieci-badanie-gemiuspbi/v9x22l2 [Dostęp 04.10.2018 r.]; https://klinikaecommerce.pl/czego-nie-robic-w-kontekscie-wspolpracy-z-blogerami/ [Dostęp: 04.10.2018 r.].
[3] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się organizacją targów branżowych; https://warsawexpo.eu/wydarzenie/biocontracting-2018/ [Dostęp: 04.10.2018 r.];
https://slow-fashion.pl [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Koszty operacyjne
1. Wynajem hali produkcyjnej: 4 000–5 000 zł/miesiąc (średnio 4 500 zł)[1]
Jeżeli chcesz postawić na samodzielne wytwarzanie towarów, musisz zadbać o odpowiednią halę produkcyjną. Na początku Twojej przygody z biznesem wynajmij mały lokal. Na potrzeby tego biznesplanu założyliśmy, że 200 m2 w zupełności Ci wystarczy. W stolicy za halę tego typu zapłacisz ok. 5 000 zł miesięcznie. W Nowej Soli, gdzie swoją siedzibę ma Omni Modo, jest to koszt ok. 4 000 zł.
2. Księgowość: 500 zł/miesiąc[2]
Zajmując się rozwojem swojej firmy, potrzebujesz kogoś, kto odciąży Cię w kwestiach księgowych. W bardzo dużych przedsiębiorstwach tworzone są specjalne działy. Jeżeli jednak Twoja firma dopiero raczkuje, skorzystaj z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Dzięki wsparciu księgowej będziesz mógł skupić się na innych kwestiach dotyczących prowadzenia biznesu.
3. Zatrudnienie pracowników: 25 362,10 zł[3]
Bogumiła zatrudnia w swojej firmie ok. 30 osób. Jej firma działa na rynku już od 26 lat i nie ogranicza się jedynie do produkcji toreb solarnych. Na samym początku z pewnością wystarczy, że zatrudnisz 5 pracowników. Przyjmijmy, że każdemu z nich zapłacisz średnio 3 000 zł netto. Całkowity koszt jaki poniesiesz, przyjmując do pracy jedną osobę, to 5 072,42 zł. Wszystkie pensje to wydatek 25 362,10 zł.
Razem: 30 362,10 zł/miesiąc
[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen w portalu OtoDom.pl
[2] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się księgowością w Nowej Soli oraz w Warszawie
[2] – https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-wynagrodzen/ [Dostęp: 04.10.2018 r.].
Przychody
1. Sprzedaż toreb solarnych: 398 000,00 zł
Właścicielka szwalni Omni Modo ustaliła cenę jednostkowego produktu na 398 zł. Ustalmy dla uproszczenia, że Twój produkt także będzie sprzedawany w tej cenie. Jeżeli uda Ci się znaleźć nabywców na 1 000 sztuk z pierwszej partii, przychód wyniesie 398 000 zł. Pamiętaj jednak o stałych wydatkach. Co miesiąc musisz liczyć się z kosztami rzędu 48 312,10 zł (koszty operacyjne i reklama). Produkcja toreb to dodatkowo 245 000 zł. Po odjęciu tych kwot, Twój dochód może sięgać nawet 104 687,90 zł.
Razem: 104 687,90 zł
Co warto przemyśleć na starcie
Kilka ważnych kwestii
Poznaj najnowsze rozwiązania techniczne. Twój produkt powinien być innowacyjny, by wzbudzić zainteresowanie wśród miłośników nowych technologii. Dlatego też interesuj się na bieżąco nowymi zdobyczami nauki.
Postaw na fachowców. Wysoką jakość oferowanego produktu mogą zapewnić Ci jedynie specjaliści w swoim fachu oraz kontrola jakości na każdym etapie tworzenia.
Pamiętaj o reklamie. Pro Solar to torby niszowe. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą one nabywców. Aby zyskać klientów, musisz zakomunikować im, czym jest Twój produkt i jakie są jego zalety.
Wyjdź poza schemat. Jedynie pokonywanie ciasnych ram pozwoli Ci być innowacyjnym. Odrzuć dotychczasowe doświadczenia i podejdź do tematu ze świeżym spojrzeniem.
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482