Pomysł na biznes:

Pałac w Kurozwękach i hodowla bizonów

Branża:
  • Handel
  • Produkcja wyrobów gastronomicznych
  • Usługi
  • Hodowla
  • Agroturystyka

artcile

Pałac w kurozwękach: nieoczekiwany spadek

Wyobrażasz sobie sytuację, że porzucasz swoje wygodne życie i przenosisz się w zupełnie inny zakątek naszej planety? Tak właśnie zrobił Marcin. Swoją pracę oraz przyszłość związał z krajem przodków. Choć nie znał zbyt dobrze Polski, postanowił zaryzykować. W biznesie czasem trzeba podjąć trudną decyzję, by osiągnąć swój cel. Choć przyszłość jego działalności była niepewna, właściciel Kurozwęk okazał się dobrym biznesmenem. Historia Marcina to doskonała inspiracja dla młodych przedsiębiorców, którzy obawiają się zrobić pierwszy krok.

icon

Dla kogo?

  • Dla właścicieli ziemi
  • Dla posiadaczy zabytkowego obiektu
  • Dla miłośników wsi, agroturystyki
  • Dla wizjonerów, którzy lubią wyzwania 
  • Dla osób lubiących pracę na wsi, obcowanie z naturą
  • Dla absolwentów weterynarii, kierunków związnych z rolnictwem, ale także zarządzaniem
icon

Zanim zaczniesz

  • Zrób listę takich obiektów znajdujących się w najbliższej okolicy – sprawdź, jakie atrakcje oferują.
  • Odwiedź obiekt agroturystyczny, sprawdź, na czym polegają ich usługi, jaka jest oferta, co jest wyróżnikiem.
  • Zatrudnij się w takim obiekcie.
  • Zaplanuj wszystkie swoje biznesowe ruchy.

Czasem w podjęciu decyzji o własnej działalności decyduje przypadek. To właśnie spotkało Marcina, który w spadku otrzymał… pałac. Rzeczywistość była jednak inna niż w bajkach. Zamiast beztroskiego lenistwa obfitowała w ciężką pracę. Właściciel posiadłości w Kurozwękach kocha to, co robi dlatego po trzydziestu latach, nadal sprawia mu to przyjemność. 

artcile

Bizony w Polsce - pomysł na biznes

Pomysł wydawał się szalony. Jednak jest to znak charakterystyczny pałacu w Kurozwękach. Od lat trzydziestych nie było w naszym kraju hodowli tych wyjątkowych zwierząt. Początkowo miały być przeznaczane jedynie na mięso. Gdy pojawiły się w majątku Marcina, wzbudziły duże zainteresowanie. Pojawili się reporterzy i artykuły w lokalnej prasie. To zachęciło właściciela do zmiany planów. Od tej pory bizony są główną atrakcją kompleksu w Kurozwękach. Obecnie stado liczy 100 sztuk, które pasą się na zielonej łące.


Marcin oferuje swoim gościom safari bizon, podczas którego jeżdżą odkrytym wozem i podziwiają zwierzęta. Pałacowa kuchnia znana jest też z wyjątkowych potraw dostępnych tylko tutaj. Turyści zajadają się tu hamburgerami, stekami i… pierogami z mięsem bizonów.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Przypadek - przeznaczeniem

Marcin to potomek właścicieli pałacu w Kurozwękach. Z Polską miał jednak niewiele wspólnego. Urodził się w Belgii. Studiował w Anglii. Pracując, odwiedził Stany Zjednoczone i Kanadę. Jest inżynierem budowlanym. Skąd więc pomysł, by odrestaurować rodzinną posiadłość i hodować w niej bizony? Wszystko było dziełem przypadku. W czasie przemian politycznych i gospodarczych po 1989 roku odziedziczył Kurozwęki. Nie znając się zupełnie na turystyce, podjął wyzwanie. Przez przypadek, podczas targów rolnych, spotkał Belga, który namówił go na hodowlę bizonów. W ten sposób w posiadłości pojawiły się te egzotyczne dla nas zwierzęta. 

Liczne atrakcje – sposób na ruch w turystyce

Jak przyznaje właściciel pałacu w Kurozwękach, jego biznes uzależniony jest od sezonu. Choć ostatni sierpień przyniósł 600 tysięcy złotych przychodu z turystyki, zimy bywają ciężkie. Marcin stara się znaleźć alternatywne źródła dochodu, które uniezależnią go od ładnej pogody i wysokiej temperatury. 

Obecnie poza sezonem organizuje kuligi, zabawę w labiryncie na polu kukurydzy i wesela. Na terenie kompleksu znajduje się minizoo z lamami, strusiami, dzikami, osłami i wielbłądami. Miłośnicy koni mogą tu pojeździć wierzchem na jednym z 40 arabów. W stadninie boksy wynajmują też prywatni właściciele tych wyjątkowych zwierząt. 


Muzeum Czapskiego – kolejny krok w biznesie

Najstarszy syn właściciela pałacu odziedziczył po swojej matce chrzestnej kolekcję obrazów. I to nie byle jakich. 25 dzieł Józefa Czapskiego zawiśnie na ścianach Kurozwęk. Twórczość artysty jest w Polsce dobrze znanym przykładem kapizmu. Wstęp do muzeum, podobnie jak do parku i pałacu, będzie płatny. To kolejny pomysł na rozwój biznesu i dodatkowy dochód. Jest to także atrakcja, która przyciągnie do posiadłości Marcina kolejnych gości.

artcile

Restauracja zabytku: dofinansowania

Unia Europejska – skorzystaj z pomocy finansowej na start i rozwój

Marcin jest potomkiem rodziny, która zamieszkiwała pałac w Kurozwękach od setek lat. W 1944 roku jego matka została stąd wyeksmitowana. Państwo przejęło cały majątek i dysponowało nim przez następnych kilkadziesiąt lat. W tym czasie w zabytkowych wnętrzach działał PGR. W pięknie zdobionej sali balowej przechowywano… węgiel.  O dziwo właśnie dzięki temu udało się uratować oryginalne freski. Składowany opał pochłaniał wilgoć. Po zmianie władzy w 1989 roku, stryj obecnego właściciela zaczął walkę o odzyskanie majątku. 

Trudna historia Polski odcisnęła piętno także na zabytkowym kompleksie w Kurozwękach. Popadł on w ruinę. Gdy pałac został oddany w ręce prawowitych właścicieli, wielu okolicznych mieszkańców się z tym nie zgadzało. Silna narracja antyziemiańska sprawiła, że Marcin nie miał tu zbyt wielu zwolenników.

Jeżeli chcesz odzyskać swój rodzinny majątek, zadbaj o dobre relacje z miejscową ludnością. Marcin zatrudnia wielu pracowników, którzy pochodzą z tych stron. Jego żona natomiast udziela bezpłatnych korepetycji z języka angielskiego i francuskiego. To zbliżyło mieszkańców wioski i właścicieli Kurozwęk. 

Pamiętaj, że zarówno renowacja zabytkowego pałacu, jak i hodowla zwierząt bywają kosztowne. Gdy Twoje oszczędności są niewystarczające, poszukaj dofinansowań. Możesz skorzystać z programów rządowych oraz dotacji z Unii Europejskiej. Właściciel Kurozwęk otrzymał pieniądze na wyposażenie pałacowej kuchni. Dwukrotnie korzystał z programów przedakcesyjnych. Były to fundusze przeznaczone na rozwój turystki na polskiej wsi. Teraz, prowadząc gospodarstwo rolne, otrzymuje pieniądze za każdy hektar. To duży zastrzyk finansowy, który pozwala na inwestowanie w rozwój tego biznesu.

icon

Wiedza to potęga

Dofinansowania z Unii Europejskiej

Masz dobre chęci, ale brakuje Ci pieniędzy na rozkręcenie biznesu? Rozejrzyj się za dofinansowaniem z Unii Europejskiej. To łatwy i skuteczny sposób, by rozwinąć skrzydła. Kto może dostać wsparcie tego typu?

 

  • Osoby fizyczne przed 30. rokiem życia: pieniądze na własny biznes, dofinansowanie kosztów dojazdu lub przeprowadzki.
  • Osoby fizyczne po 30. roku życia – dotacja na start biznesu, pożyczka, szkolenia, porady.
  • Osoby fizyczne po 50. roku życia: szkolenia, kursy, staże, praktyki, wsparcie psychologiczne, dofinansowanie na zatrudnienie osób po 50. roku  życia, pieniądze na założenie firmy.
  • Mikro, mali i średni przedsiębiorcy: dotacja, kredyt, wdrażanie innowacji, rozwój firmy, informatyzacja, ekologiczne rozwiązania, działalność za granicą.
  • Duzi przedsiębiorcy: badania, infrastruktura, ekologiczne rozwiązania, szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników.
  • Organizacje pozarządowe: nauka dzieci i dorosłych, pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, rozwijanie kultury i dbanie o środowisko.
  • Jednostki naukowe: badania, komercjalizacja, nauka.
  • Samorządy terytorialne: infrastruktura i ekologia, infrastruktura społeczna i kultura.

 

Źródło: Fundusze Europejskie.pl,  https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl, [dostęp: 18.07.2018]

artcile

Kurozwęki: bizony jako lokalna atrakcja

Specjalizacja w biznesie – znajdź swoje bizony

To zmiany polityczne po 1989 roku sprawiły, że w Polsce pojawił się kapitalizm. Wraz z nim, jak grzyby po deszczu, zaczęły wyrastać prywatne firmy. Większość z dużych biznesów w naszym kraju miała swój początek właśnie w latach 90. Ten czas okazał się przełomowy także dla Marcina. Jego stryj wywalczył zwrot majątku rodzinnego, który następnie przejął obecny właściciel Kurozwęk. 

Ty również wykorzystaj dobrą sytuację polityczno-gospodarczą. Rządowe wsparcie dla małych przedsiębiorstw? To dobry czas, by rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Sprzyjające warunki znacznie ułatwią Ci start i zmniejszą ryzyko porażki.

O tym, że w posiadłości w Kurozwękach pojawią się bizony, zadecydował przypadek. Choć właściciel kompleksu nie miał zamiaru tworzyć hodowli i organizować safari wśród tych zwierząt, tak się właśnie stało. Z perspektywy lat Marcin twierdzi, że to najlepsze, co mogło mu się w tym biznesie przytrafić. To bizony wyróżniły Kurozwęki na tle innych, podobnych pałaców. Wypełniły niszę i zapewniły rozgłos całemu przedsięwzięciu.

Aby zyskać duże grono klientów, postaw na specjalizację. Coś, co sprawi, że Twój biznes będzie od razu rzucał się w oczy. Może to być jakaś atrakcja, której nie mają Twoi konkurenci. Wyjątkowe udogodnienia dla dzieci, hodowla niespotykanych zwierząt czy małe muzeum to doskonały pomysł. Zastanów się, co jest Twoją mocną stroną i wykorzystaj to!

icon

Warto wiedzieć

Idealna obsługa klienta

 Obsługa klienta jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na postrzeganie Twojej firmy. Bez zadbania o tę sferę działalności, nie odniesiesz sukcesu. Bądź przyjazny dla klientów i troszcz się o dobre relacje. Jedna zadowolona osoba przełoży się na kilku nowych gości. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, skorzystaj z naszych porad.

  1. Wysoka kultura osobista – Twoja i Twoich pracowników. To absolutna podstawa. Bez tego nie ruszysz dalej. Eleganckie zachowanie i znajomość zasad savoir-vivre bardzo pomoże Ci w budowaniu pozytywnego wizerunku całej firmy.
     
  2. Szybkie i sprawne rozwiązywanie problemów. W każdym biznesie zdarzają się trudności. Można je jednak pokonywać na wiele sposobów. Pamiętaj o tym, by zawsze dbać o komfort i zadowolenie swoich gości. Najważniejsze by czuli, że się o nich troszczysz.
     
  3. Rabaty, promocje i zniżki. Wszyscy uwielbiają płacić mniej. Rabaty to dobry sposób, by zachęcić klientów do skorzystania właśnie z Twojej oferty. Zniżki dla dzieci, stałych bywalców i poza sezonem z pewnością przyciągną wiele osób.
     
  4. Wychodzenie naprzeciw potrzebom. Bądź zawsze o krok przed swoimi klientami. Postaw się w sytuacji gości i zastanów się, co może ułatwić im pobyt w Twoim kompleksie. Spraw, że poczują się otoczeni opieką prawdziwych profesjonalistów.
     
  5. Wiedza o każdej oferowanej usłudze. Goście z daleka wyczują brak doświadczenia i kompetencji. Postaraj się, by każdy aspekt działalności Twojej firmy, był dla Ciebie jasny. Twoi pracownicy również powinni być dobrze zaznajomieni z ofertą. 
artcile

Pałac w Kurozwękach: jeden biznes, wiele możliwości

Jeden biznes, wiele możliwości

W kompleksie pałacowym w Kurozwękach pracuje na stałe czterdziestu pracowników. Kolejnych pięćdziesięciu zatrudnianych jest latem, gdy majątek odwiedza najwięcej turystów.  Część z nich to kadra zarządzająca. O stajnię pełną arabów troszczy się profesjonalistka. Dzięki jej pracy młode konie osiągnęły honorowy tytuł podczas ważnych zawodów i podniosły rangę całej stadniny. Rolnictwem zajmuje się kierownik, który trzyma pieczę nad uprawą jęczmienia, żyta i kukurydzy. Opiekuje się też 250 krowami. Marcin wie, że nie zna się na każdej z czynności, którą trzeba wykonywać w gospodarstwie i pałacu. Dlatego też powierza te zadania wykwalifikowanym pracownikom.

Odpowiednio dobrana kadra z pewnością jest niezbędna przy tak dużym przedsięwzięciu. Jeżeli wzorem właściciela Kurozwęk chcesz odrestaurować zabytkową budowlę albo prowadzić hodowlę, przyda Ci się pomoc. Poszukaj specjalistów w swoim fachu. Nie ma nic gorszego niż poprawianie czyjejś pracy. Dzięki wsparciu profesjonalistów będziesz mógł skupić się na rozwoju biznesu.

icon

Pamiętaj o reklamie!

Reklama jest ważnym narzędziem w pozyskiwaniu klientów. Nawet jeżeli Twój biznes jest innowacyjny, nie osiągniesz sukcesu, jeżeli nikt się o nim nie dowie. Warto więc poświęcić część budżetu na promocję swojej działalności. Najlepiej wybrać kilka form reklamy, by dotrzeć do różnych osób.

  • Internet – tutaj możliwości są ogromne. Możesz skorzystać z Google AdWords, pozycjonowania, mediów społecznościowych i współpracy z blogerami.
  • Telewizja – promocja w telewizji to nie tylko spot reklamowy. Możesz także zgłosić swój biznes do programu przedstawiającego atrakcje w danym regionie. Jeżeli działalność jest niespotykana, zaproś dziennikarzy, by zrobili reportaż. 
  • Prasa – artykuły sponsorowane to doskonały pomysł, by pokazać swój biznes od najlepszej strony.
  • Marketing szeptany – polecenie przez kogoś zaufanego to jedna z najlepszych form reklamy. Dobry sposób, by zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów bez nachalnej promocji.
  • Reklama outdoorowa – plakaty i bilbordy ustawione w odpowiednich miejscach z pewnością zwiększą ruch w Twoim biznesie.  

Organizacja wesel – dodatkowe źródło dochodu

W Twojej nieruchomości, z której chcesz uczynić źródło dochodu, jest sala balowa albo inne duże pomieszczenie? Masz zaplecze gastronomiczne? Doskonale! Możesz zaoferować swoim klientom organizację wesela albo innej dużej uroczystości. W płacowych wnętrzach Kurozwęk często słychać muzykę. Oryginalne dekoracje i piękne otoczenie kuszą narzeczonych, którzy wybierają właśnie to miejsce.

Przygotuj spis potraw, z którego zainteresowane osoby będą mogły skomponować menu. Jeżeli wśród Twoich pracowników nie ma osoby specjalizującej się w pieczeniu tortów, nawiąż współpracę z okoliczną cukiernią. Skontaktuj się z dobrymi muzykami, którzy działają w Twoim mieście. Przygotuj różne warianty dekoracji. Latem sala na pewno będzie cieszyć się powodzeniem. By biznes kwitł także jesienią i zimą, zaproponuj potencjalnym klientom atrakcyjne zniżki. 

icon

Warto wiedzieć

Jak radzić sobie z kryzysami?

  1. Przygotuj dokładny biznesplan – powinien on zawierać strategie rozwoju oraz sposoby radzenia sobie z różnymi problemami. Przeanalizuj wszystkie potencjalne zagrożenia w swoim biznesie i na chłodno zastanów się nad ich rozwiązaniem. Gdy pojawią się problemy, zacznij spokojnie wdrażać swoje plany w życie.

Co powinien zawierać dobry biznesplan?

  • Prognozowane dochody – przychód firmy pomniejszony o stałe opłaty.
  • Opłaty stałe – comiesięczne wydatki na utrzymanie działalności gospodarczej.
  • Koszty reklamy – pieniądze, który powinieneś przeznaczyć na promocję swojej działalności.
  • Poziom ryzyka – analiza zagrożeń dla Twojej firmy oraz sposobów na radzenie sobie z trudnościami.
  1. Postaw na wiele źródeł dochodu – zastanów się, z czego jeszcze możesz czerpać zyski. To uniezależni Cię od jednej z form działalności i pozwoli przeczekać cięższe czasy. 

Pomyśl o dochodzie pasywnym. Zdarza się, że początkowo wymaga on większego nakładu finansowego. Nie jest to jednak regułą. To dobra inwestycją długofalowa, która z biegiem czasu przynosi stabilne zyski. Może być to wynajem sprzętu sportowego albo reklama na terenie kompleksu (ulotki, banery). Wszystko zależy od Twojej przedsiębiorczości i elastyczności.

  1. Stawiaj na rozwój – małe firmy są dużo bardziej zagrożone upadkiem niż spore przedsiębiorstwa. Staraj się stworzyć stabilny i stale rozrastający się biznes. Dbaj o to, by na bieżąco dostosowywać się do wymagań rynku. Zatrudnij specjalistów, którzy pomogą Ci rozwinąć firmę. Pamiętaj o reklamie. To zawsze korzystnie wpływa na zwiększenie liczby klientów – a co za tym idzie – pozycji przedsiębiorstwa. Myśl długofalowo. Wyznaczaj sobie ambitne cele i konsekwentnie zmierzaj w ich kierunku.
artcile

Zbuduj własną markę

Poznaj swój biznes

Zdobądź lub rozwijaj swoje kwalifikacje. Klienci szukają jakości, a to może zapewnić Twój profesjonalizm.

  1. Ucz się z pewnością potrafisz szyć i nie masz problemu z poruszaniem się po internecie, ale umiejętności nigdy za wiele. Na rynku dostępnych jest wiele kursów kroju i szycia (także od podstaw), gdzie można doskonalić swoje rzemiosło.

    Z kolei eCommerce jest dziedziną, w której każda Twoja umiejętność przekłada się wprost i natychmiast na realne oszczędności. Jeśli nauczysz się samodzielnie prowadzić Google Adwords, nie będziesz musiał wynajmować agencji SEM  (ang. Search Engine Marketing – marketing w wyszukiwarkach). Jeśli nauczysz się obsługi Photoshop’a – nie będziesz musiał zlecać wszystkiego zewnętrznym grafikom. W internecie znajdziesz mnóstwo wiedzy, zarówno dostępnej za darmo, jak i ofert kursów odpłatnych – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. „kurs pozycjonowania”.

    W serwisie internetowym Klinika Ecommerce znajdziesz wiele przydatnych, bezpłatnych porad z tematu prowadzenia sklepu internetowego. Na forum internetowym Forum Optymalizacja znajdziesz bezpłatną wiedzę dotyczącą metod i zasad pozycjonowania sklepu.

  2. Uczestnicz w konferencjach i targach znajdziesz tam nowinki i wypatrzysz trendy branżowe, poznasz nowoczesne narzędzia oraz ludzi, którzy często dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Przykłady targów: 

    Targi rolnicze:

    ●    Centralne Targi Rolnicze – wydarzenie skupiające wystawców z Polski i zagranicy. Prezentowane są tutaj nowe technologie, maszyny rolnicze i zwierzęta gospodarskie. Organizowana jest także Strefa Dobrej  Żywności.

    ●    AGROTECH – kieleckie targi organizowane na powierzchni 63 000 m2. Jedno z najważniejszych wydarzeń rolniczych w naszym kraju.

     

    Targi turystyczne:    

    ●    World Travel Show – międzynarodowe targi turystyczne, które odbywają się w PTAK Warsaw EXPO. Przyjeżdżają na nie wystawcy z całego świata.

    ●    TTWarsaw – dobre miejsce dla osób interesujących się turystyką. Targi te posiadają własną aplikację mobilną, która pomaga w poruszaniu się wśród stoisk.

    ●    Agro Travel Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej. 

    Możesz też zostać członkiem któregoś ze stowarzyszeń branżowych – na rynku działają, m.in. lokalne Stowarzyszenia Agroturytyczne, Polski Związek Hodowców Producentów Bydła, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Polska Izba Turystyki.

  3. Odwiedzaj konkurencję zrób własną listę najlepszych miejsc podobnych do Twojego, zapisz się na ich newslettery, obserwuj ich poczynania w social mediach. 

    Załóż bloga lub vloga dla osób zainteresowanych ekologicznym trybem życia, na którym będziesz dzielić się poradami, nowościami, ciekawostkami, przydatnymi informacjami oraz wskazówkami, jak korzystać z Twoich usług, produktów. To bardzo przydatne medium, którym możesz zarówno komunikować się ze swoimi klientami, jak również gromadzić ruch pochodzący z SEO – Google lubi wartościową treść i jest duża szansa, że taki blog podniesie wartość Twojego sklepu w oczach Google, a przez to będzie wyświetlany wyżej w wynikach wyszukiwania.

  4. Czytaj - zaprenumeruj specjalistyczne czasopisma ze swojej dziedziny  Przykładowe pisma o turystyce:

    • „Kontynenty” – kwartalnik wydawany od 2012 roku. Słynie z wysokiej jakości reportaży, fotografii oraz współpracy z najlepszymi pisarzami i dziennikarzami.
    • „National Geographic Polska” – polska edycja amerykańskiego pisma podróżniczego. W naszym kraju ukazuje się od 1999 roku.
    • „Poznaj swój kraj” – miesięcznik skupiający się na promocji różnych zakątków naszego kraju. Swoim czytelnikom przybliża najpiękniejsze zabytki i cuda natury.
    • „Wiadomości turystyczne” – dwutygodnik, w którym publikowane są nowe regulacje prawne i informacje ze świata turystyki. 

    Pisma o rolnictwie:

    • „Farmer” – czasopismo dla świadomych rolników, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat hodowli zwierząt i upraw.
    • „Poradnik Rolniczy” – tygodnik, w którym publikowane są najświeższe wieści o rolnictwie.

    Przydatne kursy:

    • Rolnictwo ekologiczne – ekologia jest nie tylko modna. To konieczność, jeżeli chcesz być odpowiedzialnym społecznie rolnikiem. Obecnie możesz znaleźć wiele kursów i studiów podyplomowych o tym profilu.
    • Zarządzanie – szkolenia menadżerskie przydadzą Ci się podczas prowadzenia własnej działalności. Dzięki temu sprawnie będziesz zarządzać zespołem i rozdysponowywać pracę.
artcile

Słowniczek pojęć

Ważne instytucje

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - ministerstwo, które zajmuje się sprawami związanymi z rolnictwem i obszarami wiejskimi. Wspiera działalność rolniczą oraz działa w celu poprawienia warunków życia mieszkańców małych miejscowości.

    Aktualnie zajmuje się realizacją założeń UE na lata 2014–2020. Celami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich są:

     

    • zrównoważony rozwój,
    • łatwy dostęp do najnowszej wiedzy, 
    • troska o środowisko naturalne i ekosystemy, które mogą ucierpieć przez rolnictwo,
    • wsparcie niskoemisyjnej gospodarki, odpornej na zmiany klimatyczne,
    • przeciwdziałanie ubóstwu,
    • rozwój i opłacalność prowadzenia działalności rolniczej,
    • zaangażowanie społeczne.
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - jednostka stworzona, by wspierać rolnictwo i rozwój terenów wiejskich. Odpowiada za wdrażanie środków unijnych i krajowych. Agencja działa od pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych. Nierozłącznie związana jest z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR udziela wsparcia rolnikom oraz rybakom. Dba o zrównoważony rozwój tej sfery gospodarki.

    Źródła:

    https://wikipedia.org/wiki/agencja_restrukturyzacji_i_modernizacji_rolnictwa

    http://www.minrol.gov.pl/Wsparcie-rolnictwa/Program-Rozwoju-Obszarow-Wiejskich-2014-2020

    https://wikipedia.org/wiki/ministerstwo_rolnictwa_i_rozwoju_wsi 

    http://www.arimr.gov.pl/o-arimr/informacje-o-agencji.html

artcile

Czy to się opłaca?

Mini-biznesplan

icon

Koszty początkowe

1.  Strona internetowa: 10 000 zł[1]

Serwis prezentujący Twój biznes to coś, w co warto zainwestować. Większość osób poszukuje ciekawych miejsc na weekendowy wypad czy wakacje właśnie w sieci. Porządna, funkcjonalna  strona internetowa, z ładną grafiką i formularzem  kontaktowym to koszt nawet 10 000 zł. 

2. Domena i hosting: 500–1 000 zł/rok (średnio 500 zł/rok)[2]

Dodatkowymi usługami, koniecznymi w przypadku strony internetowej, są domena i hosting. W pierwszym roku są to stosunkowo niskie opłaty. Możesz znaleźć oferty już od 0 zł za domenę oraz 500 zł za hosting. Po upływie 12 miesięcy koszty wzrosną do nawet 1 000 zł rocznie.

3. Wyposażenie biura: 5 850 zł[3] 

Jako początkujący przedsiębiorca potrzebujesz wielu rzeczy. Przede wszystkim są to sprzęty i meble: 

  •         laptop – dobrej jakości, solidny komputer kosztuje ok. 2 000–4 000 zł,
  •         skaner i drukarka – będziesz ich używać bardzo często, więc muszą być porządne. Urządzenia wielofunkcyjne to koszt ok. 600–1200 zł,
  •         telefon komórkowy – średniej klasy telefon kosztować Cię będzie ok. 500 zł,
  •         biurko i krzesło – meble niezbędne w biurze, bez których nie da się pracować. Całość może kosztować ok. 1 000–1 500 zł,
  •         sejf – na najważniejsze dokumenty oraz gotówkę. W wersji mini kosztuje ok. 100–300 zł.

4. Remont nieruchomości: 500 0001 000 000 zł (średnio 750 000 zł)

To jedna z najdroższych pozycji w biznesplanie. Zakładamy, że Twoja nieruchomość potrzebuje kilku niezbyt dużych remontów, a nie gruntownej przebudowy. Ten etap możesz rozłożyć w czasie, by wydatki nie obciążały Twojego budżetu ponad miarę. Musisz się jednak liczyć z tym,  że dbanie o stan techniczny kompleksu jest obowiązkowym punktem w comiesięcznych wydatkach. 

5. Zakup zwierząt: 200 000 zł[4]

Postaraj się znaleźć okazję tak, jak zrobił to Marcin. Poszukaj ciekawych ofert – być może ktoś zamyka właśnie hodowlę. Nie stać Cię na tak oryginalne zwierzęta jak bizony? Postaw na minizoo złożone z krów, osłów, kaczek i innych zwierząt gospodarskich. To także będzie duża atrakcja dla najmłodszych gości. 

6. Oszczędności na pierwsze miesiące działalności firmy: 749 574,40 zł

Zanim klienci dowiedzą się o Twoim biznesie i zaczniesz zarabiać, możesz zanotować straty. Bądź na to przygotowany i odłóż kwotę, która odpowiada kosztom sześciomiesięcznej działalności.


Razem: 966 350 zł (z wyłączeniem oszczędności)

[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się budową stron internetowych

[2] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się hostingiem i sprzedażą domen

[3] – opracowanie własne, oparte na analizie ofert w sklepie internetowym Google

[4] – opracowanie własne, oparte na analizie aktualnej cenie sprzedaży żywca

icon

Koszty reklamy

1. Pozycjonowanie: 50–5 000 zł/miesiąc (średnio 2 525 zł/miesiąc)[1] 

Pozycjonowanie to jedna z form reklamy w sieci. Polega na ustawieniu strony internetowej na jednej z dziesięciu pierwszych pozycji w wyszukiwarce. Cena za tę usługę zależy od czasu, który musi poświęcić specjalista, by witryna Twojej firmy była jak najwyżej w wyszukiwarce. Nie bez znaczenia jest także liczba oraz popularność słów kluczowych. Wysoka pozycja w Google zwiększa szansę na duży ruch na stronie internetowej.

2. Google AdWords: 1 000–3 000 zł/miesiąc (średnio 2 000 zł/miesiąc)[2]

Reklama, która trafia bezpośrednio do zainteresowanego tematem klienta, to strzał w dziesiątkę. Takie możliwości daje Google AdWords – narzędzie do reklamy w wyszukiwarce i na witrynach partnerskich. Doskonale sprawdza się jako dodatek do większej kampanii promocyjnej. 

3. Współpraca z serwisami zakupów grupowych: 18 000 zł[3]

Dzięki tej reklamie dotrzesz do szerokiego grona odbiorców i dasz im możliwość tańszego przetestowania usług. Koszt takiego przedsięwzięcia to zazwyczaj kilkadziesiąt procent od Twojego normalnego przychodu za daną usługę. Złóżmy, że uda się sprzedać 50 kuponów – po 400 zł każdy – na usługę o wartości 800 zł. Przy prowizji serwisu zakupów grupowych w wysokości 10%, musisz liczyć się z kosztami rzędu 18 000 zł.

4. Działalność w mediach społecznościowych: 300–900zł/miesiąc (średnio 600 zł/miesiąc)[4]

Facebook, Instagram, Twitter – docieraj do nowych klientów poprzez social media. Aby profile Twojej firmy były ciekawe i zachęcały do odwiedzenia, powierz opiekę nad nimi specjalistom. Cena takiej usługi jest zależna od liczby kont oraz częstotliwości ukazywania się postów. 


Razem: 23 125 zł

[1] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się pozycjonowaniem

[2] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się prowadzeniem kampanii Google AdWords

[3] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech ofert w serwisach zakupów grupowych

[4] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się prowadzeniem kont w social mediach

icon

Koszty operacyjne

1. Księgowość: 300–600 zł/miesiąc[1]

Jeżeli chcesz prowadzić opłacalny biznes, pamiętaj o zatrudnieniu profesjonalnej księgowej. Bałagan w dokumentach może Cię wiele kosztować. Nikt przecież nie lubi kontroli Urzędu Skarbowego.

2. Zatrudnienie pracowników: 101 312,40 zł/miesiąc[2]

Właściciel majątku w Kurozwękach zatrudnia na stałe 40 osób. Jeżeli w Twojej firmie pracę znajdzie tyle samo osób, zapłacisz za ich pensje minimum 101 312 zł. Obecnie stawka minimalna to 2 100 zł brutto (koszt dla pracodawcy to 2 532,81 zł). Jeżeli Twoi pracownicy będą zarabiać więcej niż minimum, Twoje koszty także wzrosną.


Razem: 101 762,40 zł

[1] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się księgowością na terenie województw świętokrzyskiego oraz mazowieckiego (Warszawa i okolice do 50 km)

[2] opracowanie własne, na podstawie pensji minimalnej w 2018 roku

icon

Przychody

1. Wynajem pokojów: 108 000 zł/miesiąc[1]

Pokój dwuosobowy w pałacu w Kurozwękach kosztuje ok. 180 zł w sezonie. W Twoim kompleksie cena będzie podobna? Udostępniając turystom 20 takich miejsc noclegowych, zarobisz 3 600 zł za jeden dzień.

2. Atrakcje turystyczne: 4 500 zł[2]

Trudno przewidzieć dochód z atrakcji turystycznych, jeżeli nie są one dokładnie określone. Safari bizon kosztuje 9 zł za osobę dorosłą. Jeżeli w ciągu miesiąca z takiej oferty skorzysta 500 osób, zyskasz 4 500 zł.

3. Organizacja wesel: 154 400 zł[3]

Organizacja wesel to duże, ale opłacalne przedsięwzięcie. W Kurozwękach talerzyk kosztuje 193 zł za osobę. Przy setce gości jest to zysk wysokości 19 300 zł. Coraz popularniejsze stają się śluby organizowane w piątki oraz niedziele. Warto wykorzystać ten trend, by otrzymać większe zyski. Może to w znacznym stopniu wpłynąć na dochód przedsiębiorstwa. Jeżeli urządzisz osiem takich przyjęć w miesiącu, na Twoim firmowym koncie pojawi się 154 300 zł.


Razem: 141 971 zł (Przychód pomniejszony o comiesięczne wydatki)

[1]– opracowanie oparte na cenach obwiązujących w pałacu w Kurozwękach

[2] opracowanie oparte na cenach obwiązujących w pałacu w Kurozwękach

[3] opracowanie oparte na cenach obwiązujących w pałacu w Kurozwękach (nie zawiera noclegów, muzyki, alkoholu, napojów gazowanych i dekoracji)

artcile

Co warto przemyśleć na starcie

Zwróć na to uwagę

  1. Nie bój się wyróżnić! ten krok może Ci się naprawdę opłacić. Dzięki niemu zaistniejesz w świadomości klientów. Wybierz coś, co będzie Twoim wyróżnikiem – tak jak bizony w Kurozwękach. Niewiele osób spodziewa się spotkać te zwierzęta w tej miejscowości, tym bardziej w okolicy zamku.

  2. Znajdź różne źródła dochodu to uniezależni Cię od jednej gałęzi działalności i zapewni bezpieczeństwo w czasach kryzysu.

  3. Bierz udział w targach branżowych to ważne, by być zawsze na bieżąco z obecną sytuacją na rynku.

  4. Postaw na wykwalifikowanych pracowników dzięki nim będziesz mógł się skupić na innych sferach działalności.



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT