Czas - Twój sprzymierzeniec czy wróg?

Co to jest zarządzanie czasem? Jak wykorzystujesz swój czas?

Czas - Twój sprzymierzeniec czy wróg?

 

Na etapie określania celów i wyznaczania terminów ich realizacji z pewnością przyda Ci się umiejętność zarządzania czasem. Ta umiejętność jest zresztą przydatna na co dzień. Umiejętność gospodarowania czasem jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można w życiu posiąść. Mówi się, że czas to pieniądz – ale jest to powiedzenie nieadekwatne. O ile właściwe używanie czasu może w efekcie dać nam pieniądze, o tyle żadne pieniądze nie przywrócą nam zmarnowanego czasu.

 

Co to jest zarządzanie czasem?

Definicje, z jakimi możesz się spotkać:

  • Codzienny sposób działania, którego celem jest efektywne wykorzystanie czasu: ustalanie planu działań, harmonogramów, list zadań do wykonania, które pomagają zorganizować pracę w taki sposób, aby była jak najbardziej efektywna i zajęła optymalną ilość czasu,
  • Proces planowania celów i wykonywania zadań tak, aby działać skutecznie, krok po kroku,
  • Systematyczne planowanie i realizowanie zadań tak, aby osiągać cele w wyznaczonym czasie.

Prawdą jest, że mamy czas na to, aby robić w życiu to, co dla nas najważniejsze. Dobre zarządzanie czasem to umiejętność określenia, co jest dla mnie w danym momencie, w danej sytuacji najważniejsze oraz określenie działań idących w kierunku tego celu. Zarządzanie czasem nie oznacza, że nieustannie trzeba coś robić,  być człowiekiem stale zapracowanym. Oznacza takie gospodarowanie czasem, który mamy, aby osią- gać to, co dla nas ważne. To, co ważne to także marzenia, chwile przeznaczone na rozmyślania, czasem też momenty relaksu i „nicnierobienia”. Masz ograniczoną ilość czasu, więc ważne jest, aby Twoje działania (czyli to, na co przeznaczasz ten czas) prowadziły Cię do osiągnięcia Twoich celów. Tym właśnie jest dobre zarządzanie czasem.

 

Jak wykorzystujesz swój czas?

Każdy z nas ma własny, indywidualny sposób działania i wykorzystywania czasu. Jedni wykorzystują swój czas bardzo efektywnie, czerpią z niego tak dużo, jak tylko się da. Innym osobom czas gdzieś się rozpływa, nie do końca potrafią go kontrolować. Aby dobrze zarządzać czasem i mieć poczucie satysfakcji z tego, co się robi, warto przyjrzeć  się, na co w życiu przeznaczamy swój czas, jak nim gospodarujemy. Na które działania, obszary w życiu poświęcasz najwięcej czasu, a na które Ci go brakuje?

 

Jakie obszary zabierają Ci go więcej, niż powinny? Co kradnie Twój czas?

Są to tzw. „złodzieje czasu”. To nawyki, działania, sytuacje, które odwracają Twoją uwagę od rzeczy ważnych i tym samym obniżają Twoją efektywność. Na przykład długotrwałe oglądanie telewizji, portale internetowe i społecznościowe, korki uliczne, kolejki. Nie zawsze mamy możliwość poradzenia sobie ze złodziejem  czasu. O ile możesz ograniczyć czas spędzany przed komputerem, tak niestety niewielki masz wpływ na korki w mieście. Masz jednak wpływ na to, co zrobisz, stojąc w tym korku! Możesz po prostu stać i denerwować się, a możesz choćby przeczytać książkę, ciekawą gazetę, przygotować się w myślach do testu na kolejny dzień w szkole.

 

Istnieją dwa rodzaje „złodziei czasu”  –   czynniki   zewnętrzne  i wewnętrzne.

1. Zewnętrzne – są to czynniki wokół Ciebie, które zabierają zbyt dużo  czasu  i  na  które nie zawsze masz wpływ.

Przykłady:

  • niespodziewane spotkania i rozmowy (np. niespodziewani goście, telefony od znajomych),
  • szukanie i porządkowanie informacji lub rzeczy,
  • korki uliczne,
  • kolejki.

2. Wewnętrzne – wiążą się ze sposobem, w jakim zarzą- dzasz swoim czasem. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zewnętrznych i wewnętrznych „złodziei czasu”.

Przykłady:

  • odkładanie spraw na później,
  • brak asertywności (nieumiejętność odmawiania),
  • niezdecydowanie,
  • nierealistyczne planowanie działań w czasie,
  • niechęć do komunikowania się z innym.



Aktualizacja: marzec 2022 r.

 

Własna firma krok po kroku? Sprawdź nasz poradnik i ....

Materiał jest pomocny? Pomogliśmy?

Teraz Ty pomóż nam!

Ten materiał jest dostępny bezpłatnie, ale nie powstał za darmo. Prosimy teraz Ty pomóż nam, by JestemSzefem.pl nadal oferowało bezpłatnie tak przydatne i wartościowe treści! Zajmie to tylko chwilę.

Wybierz kwotę darowizny i przejdź do szybkiej, bezpiecznej płatności internetowej:



Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT