Pomysł na biznes:

Aplikacja na smartfony – jak ambicja, ciekawość i ciągłe poszukiwanie własnego miejsca prowadzą do zbudowania dochodowego biznesu?

Branża:
  • E-handel
  • Handel
  • Usługi dla biznesu
  • Usługi

artcile

Podejmij wyzwanie

Nowoczesny świat

Nasi dziadkowie nie mogli uwierzyć, że mają w swoich domach tak nowoczesne urządzenie jak czarno-biały telewizor. W latach dziewięćdziesiątych ciężkie i nieporęczne telefony komórkowe były prawdziwym obiektem pożądania. Jednak to internet jest największym wynalazkiem XX wieku. Dzięki niemu nasz świat zmienił się o 180 stopni. Powstało wiele nowych branż, o których jeszcze trzydzieści lat temu nawet nam się nie śniło. Może odnajdziesz się w jednej z nich? Spróbuj!

icon

Dla kogo?

  • Dla absolwentów kierunków informatycznych
  • Dla tych, którzy nieustannie poszerzają swoje wykształcenie informatyczne
  • Dla miłośników nowych technologii i aplikacji mobilnych
  • Dla osób interesujących się oprogramowaniem na smartfony
  • Dla tych, którzy nie boją się pozyskać odpowiedniego dofinansowania na rozwój swojej firmy
icon

Zanim zaczniesz

  • Zastanów się, czy na Twój produkt znajdą się chętni. Spróbuj go tak przygotować, by maksymalnie poszerzyć grono potencjalnych zainteresowanych
  • Znajdź dobrze wykwalifikowanych współpracowników. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w dziedzinie nowych technologii, Ty i Twoi wspólnicy musicie być prawdziwymi specjalistami
  • Bądź uważny, by nie przeoczyć żadnej nowinki technologicznej zza oceanu.

Informatyka to kierunek, który kusi wielu młodych ludzi. Wysokie zarobki, brak bezrobocia i niemal nieograniczone możliwości rozwoju to coś, o czym marzy każda osoba na rynku pracy. Jeśli udało Ci się dostać na wymarzone studia, nie spoczywaj na laurach. W tej branży ważne jest również doświadczenie. Zacznij je zbierać jak najwcześniej, a być może zostaniesz prezesem przed trzydziestką!

 

Źródło: Studia.Net https://www.studia.net/poradnik-kandydata/7725-jakie-studia-wybrac-w-2018-roku-czyli-kierunki-po-ktorych-na-pewno-znajdziesz-prace [dostęp: 20.01.2019 r.].

artcile

Liczy się pomysł

Kryzysowe początki

W latach 2007–2008 wybuchł największy od lat 30. XX wieku kryzys gospodarczy. Liberalna polityka Stanów Zjednoczonych dotycząca zasad udzielania kredytów hipotecznych zachwiała światowym biznesem. Czy tak niepewny czas był odpowiedni, by wystartować z nowym biznesem?

Źródła:
Bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Historia-kryzysu-w-pigulce-1865475.html [20.01.2019]
Gazeta Prawna https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1031701,kryzys-finansowy-antykruchosc-zycie-na-kredyt.html [dostęp: 20.01.2019 r.].

 

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Z chęci podążania własną drogą

Jakub, ambitny absolwent informatyki w Akademii Górniczo-Hutniczej, zdobywał doświadczenie zawodowe w różnych firmach. Pracował w magazynie Medycyna Praktyczna i w koszalińskiej spółce Psiloc. W żadnej z tych firm nie mógł jednak w pełni rozwinąć skrzydeł. Zrezygnował więc z zatrudnienia, by założyć własną działalność gospodarczą. Wtedy właśnie nastał kryzys – pogromca małych, dużych i największych przedsiębiorców. Na szczęście Jakub spotkał na swojej drodze aniołów biznesu oraz idealnych wspólników – doskonale wykształconych i posiadających rozległe kontakty w branży. Tak właśnie powstała Polidea – firma zajmująca się tworzeniem nowoczesnych aplikacji mobilnych.

Źródło: Biznes na komórkach, Gazeta Wyborcza, http://wyborcza.biz/biznes/1,147584,12890456,Biznes_na_komorkach__4_mln_zl_rocznie_przychodu.html [dostęp: 20.01.2019 r.].

Kiedy Polidea negocjowała swój pierwszy kontrakt, formalnie jeszcze nie istniała. Jakub wraz ze swoimi wspólnikami odwiedził Berlin, by z listem intencyjnym w ręce i z głową pełną pomysłów zdobyć duże zlecenie. Jeden z największych kontraktów podpisali tuż po oficjalnym założeniu spółki. Tak oto rozpoczęła się biznesowa przygoda Polidei.

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Biznes ze wspólnikami

Jakub postanowił prowadzić swój biznes wraz ze wspólnikami. Stworzyli spółkę o nazwie Polidea, z której każdy z nich czerpie dochód. Czym jest spółka? Jakie jej rodzaje możemy wyróżnić? Co warto wiedzieć o tej formie działalności gospodarczej. Wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy dla Ciebie poniżej.

icon

Wiedza to potęga

Spółka – co warto wiedzieć?

Spółka to forma porozumienia osób fizycznych albo prawnych poparta umową. Jej celem jest najczęściej wspólne prowadzenie działalności gospodarczej. Spółki dzielimy na cywilne, oparte na Kodeksie cywilnym oraz handlowe, których działalność opisana jest Kodeksie spółek handlowych.

Występuje kilka wariantów spółek osobowych. Są to:

  • spółka jawna – rodzaj spółki, w której majątek wchodzą osobiste zasoby wspólników oraz to, co zarobiła firma,
  • spółka partnerska – powstaje w celu wykonywania wolnego zawodu. Inne formy działalności są w tym przypadku niemożliwe,
  • spółka komandytowa – co najmniej jeden ze wspólnik odpowiada swoim majątkiem prywatnym (komplementariusz), a odpowiedzialność finansowa reszty (komandytariusze) jest ograniczona,
  • spółka komandytowo-akcyjna – w tym rodzaju spółki występuje komplementariusz oraz co najmniej jeden akcjonariusz, który nie odpowiada swoim majątkiem.

Spółki kapitałowe dzielimy natomiast na:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) – spółka, w skład której wchodzi jedna bądź więcej osób. Minimalny kapitał zakładowy to 5 000 zł, a wartość udziału to co najmniej 50 zł. Umowa musi zostać zawarta u notariusza,
  • spółka akcyjna (S.A.) – jej podstawą jest obieg akcjami. Współwłaściciele odpowiedzialni są za kapitał zakładowy.

 

Czym różnią się spółki osobowe od kapitałowych?

1. Spółkę pierwszego rodzaju muszą tworzyć co najmniej dwie osoby. W przypadku spółki kapitałowej nie jest to wymagane.

2. Zmiany personalne nie są możliwe w przypadku spółki osobowej. Wyjątkiem jest spółka komandytowo-akcyjna. W kapitałowej nie ma ku temu żadnych przeszkód.

3. W spółce pierwszego rodzaju członkowie odpowiadają za jej niepowodzenia prywatnymi majątkami. W drugiej tylko tymi pieniędzmi, które zainwestowali w dany biznes.

4. W spółkach kapitałowych powoływany jest zarząd, który staje się reprezentantem firmy. W spółkach osobowych jest nim każdy ze wspólników.

Źródło: Prawo.org.pl, https://www.prawo.org.pl/prawo-spolek/ [dostęp: 20.01.2019 r.].

Jakub posiada 35% udziałów w firmie Polidea. Gdyby rozpoczął działalność jako jednoosobowa firma, mógłby liczyć na 100% zysku. Czy jednak odniósłby taki sukces bez wsparcia wspólników? Bohater naszego tekstu docenia to, co dali mu inni udziałowcy. To właśnie oni zasugerowali, by w pierwszej kolejności tworzyć produkty dla innych firm, a dopiero potem własne, co okazało się dobrym wyborem.

artcile

Bez tego ani rusz

Wsparcie finansowe dla kreatywnych

Polidea to firma, która startowała z zerowym kapitałem. Ciężko byłoby przebić się jej przez gąszcz konkurencji, gdyby nie pomoc anioła biznesu. Fundusze przekazane przez opiekuna pozwoliły na dynamiczny rozwój firmy. Na czym polega instytucja takiego anioła i w jaki sposób może on pomóc młodym przedsiębiorcom?

icon

Warto wiedzieć

Anioł biznesu

Anioł biznesu to inwestor prywatny, który wspiera młodych przedsiębiorców. Oferuje im pieniądze na rozwój w zamian za udziały w przyszłym zysku. Wspomaga działanie firmy w późniejszej fazie działalności, gdy brakuje funduszy na kolejne projekty. Część z biznesowych inicjatyw (start-upy) jest zbyt ryzykowna, a ich powodzenie niepewne, dlatego często nie mogą one otrzymać kredytów bankowych. Wtedy właśnie warto poszukać anioła, który zapewni finansowe i merytoryczne wsparcie.

W Polsce aniołów biznesu stale przybywa. Szacuje się, że jest ich w naszym kraju kilkuset, choć nie ma dokładnych danych. W 2009 roku w całej Europie było natomiast ok. 75 tysięcy takich inwestorów. W USA jest to prawdopodobnie nawet 250 tysięcy. Szacuje się, że rynek ten wart jest dziesiątki miliardów dolarów.

 

Zalety pomocy aniołów biznesu:

• możliwość korzystania z rozległej wiedzy i doświadczenia inwestora,

• dostęp do kontaktów branżowych „anioła”,

• łatwiejszy dostęp do klientów i dostawców inwestora,

• pewniejsze finasowanie kolejnych projektów.

 

Źródła:

http://www.lba.pl/dla-aniolow-biznesu/o-aniolach-biznesu [dostęp: 20.01.2019 r.],
http://www.gazeta-msp.pl/?id=pokaz_artykul&indeks_artykulu=1640&nr_historyczny=109 [dostęp: 20.01.2019 r.].

Jakub i jego partnerzy biznesowi skorzystali nie tylko ze wsparcia aniołów biznesu. Otrzymali również dofinansowanie z Unii Europejskiej. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 8.1 przeznaczony był dla przedsiębiorców, którzy pracują nad projektami związanymi z usługami świadczonymi drogą elektroniczną. Właśnie dzięki niemu powstał serwis na smartfony Augmented Reality.

Źródło: http://poig.parp.gov.pl/index/index/597 [dostęp: 20.01.2019 r.].

artcile

A to ciekawe…

Bądź zawsze przygotowany

Obserwowanie rynku i przewidywanie nadchodzących trendów stanowią podstawę udanego biznesu. To właśnie te dwa czynniki odpowiadają za niesamowity sukces platformy Netflix. Firma ta powstała w 1997 roku jako wysyłkowa wypożyczalnia DVD. W pewnym momencie osoby zarządzające tym biznesem zorientowały się, że jednak czas filmów na płytach już mija.

Stąd pojawiła się myśl, by zainwestować w platformę streamingową. I w ten sposób Netflix stał się w tej branży prawdziwym gigantem.

Gdy Jakub pracował jeszcze w spółce Psiloc, pojawił się pierwszy iPhone z system iOS oraz konkurencyjny Android. Bohater naszego tekstu od razu dostrzegł w tym biznesową szansę. Firma, której był pracownikiem, miała inną wizję. Wolała pozostać przy Nokii i systemie Symbian. Dlatego też ich drogi się rozeszły.  

Źródło: SpidersWeb.pl, https://www.spidersweb.pl/2017/08/netflix-20-lat-wypozyczalnia-dvd.html [dostęp: 20.01.2019 r.].

icon

Warto wiedzieć

Analiza rynku

Analiza rynku jest jedną z najważniejszych czynności w biznesie. Pomaga podjąć odpowiednie działania, które ułatwiają rozwój firmy oraz zapobiegają ewentualnym kryzysom. Prognozowanie popytu na daną usługę czy produkt usprawnia pracę firmy i pomaga zmienić cele sprzedażowe bądź strategię biznesową.

Prognoza rynku zawsze przedstawia sytuację obecną, stworzoną w oparciu o aktualne dane. Analiza wyników zależna jest od indywidualnego spojrzenia na daną kwestię. Każdy przedsiębiorca może dojść do zupełnie innych wniosków niż jego koledzy po fachu. Nawet nieudana analiza jest skuteczniejszym narzędziem biznesowym niż całkowity jej brak. Przeprowadzony błędnie tok myślowy i niewłaściwie wyprowadzone wnioski są doskonałym materiałem do nauki na przyszłe miesiące czy lata.

 

Metody prognozowania:

  • analiza i prognozowania szeregów czasowych,
  • metoda wskaźników wyprzedzających,
  • modele ekonometryczne (dynamiczne, statyczne, jedno- i wielowymiarowe, liniowe i nieliniowe),
  • metody heurystyczne,
  • metoda delficka,
  • metoda scenariuszowa,
  • metoda badań marketingowych,
  • prognozowanie analogowe,
  • prognozowanie indukcyjne,
  • symulacja.

 

Źródło: Consider.pl, https://consider.pl/techniki-prognozowania-metody-szacowania-popytu-i-sprzedazy/ [dostęp: 20.01.2019 r.].

Jakub jest zdania, że baczne przyglądanie się zmianom w branży może zapobiec upadkowi firmy. Uważa on, że wystarczy jedna innowacja z amerykańskiego rynku, by pogrążyć przestarzałe modele biznesowe.

artcile

Zbuduj własną markę

Bądź świadomym przedsiębiorcą

Zdobądź wiedzę

Jakub jest absolwentem Informatyki. Studia ukończył w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Swoją wiedzę zdobywał podczas edukacji na wyższej uczelni, lecz również praktykując w zawodzie. W ten sposób zdobył umiejętności, które pozwoliły mu na osiągnięcie obecnego sukcesu.

Ty także nie zapominaj, że ugruntowana wiedza poparta solidną praktyką jest kluczem do sukcesu. Dlatego już w czasie studiów poszukaj ciekawych staży, by po otrzymaniu dyplomu mieć wartościowe CV.

 

Zadbaj o przyszłe pokolenia

Wielką pasją bohatera naszego tekstu jest nauczanie. Dlatego też, Jakub został wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Co semestr przekazuje swoją wiedzę 110 osobom, wtajemniczając je w tajniki informatyki i nowych technologii. Korzyści są obustronne. Studenci zyskują wykładowcę-praktyka, co zdarza się niezmiernie rzadko. Jakub natomiast ma szansę wyłuskać z tłumu słuchaczy prawdziwe, informatyczne talenty.

 

Zyskaj kontakty

Nie jest tajemnicą, że branżowe kontakty znacznie ułatwiają biznes. Pozwalają dotrzeć do ludzi, których inaczej nie udałoby się poznać. Nawiązane w ten sposób relacje znacznie przyczyniają się do rozwoju firmy.

 

Jak pozyskać takie kontakty?

1. Dołącz do stowarzyszeń biznesowych i izb handlowych.

2. Wykup dostęp do odpowiedniej bazy danych.

3. Spotykaj się z osobami, które mają realny wpływ na podejmowanie działań biznesowych.

4. Pozyskaj rekomendację swoich usług od cenionej i zaufanej osoby z branży.

 

Źródła:
Productivemag.pl, http://productivemag.pl/7/wywiad-z-jakubem-lipinskim [dostęp: 20.01.2019 r.],
PulsHR.pl, https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/jak-zdobyc-i-utrzymac-kontakty-biznesowe,33176.html [dostęp: 20.01.2019 r.].

artcile

Słowniczek pojęć

Ważne instytucje

  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - agencja, której celem jest pomoc w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na terenie naszego kraju. Zajmuje się wspieraniem innowacyjności oraz prowadzenia badań przez niewielkie firmy. Dba o to, by rodzimy eksport stale się rozwijał, a pracownicy nieustannie zwiększali swoje kwalifikacje.

  • European Business Angels Network - organizacja zrzeszająca 197 europejskie federacje aniołów biznesu. EBAN zajmuje się przede wszystkim:

    • integracją środowiska aniołów biznesu,
    • zwiększaniem świadomości przedsiębiorców dotyczącej tej formy wsparcia biznesowego,
    • przeprowadzaniem badań oraz zbieraniem danych dotyczących branży.

     

    Źródła:
    Gazeta-MSP.pl, http://www.gazeta-msp.pl/?id=pokaz_artykul&indeks_artykulu=1640&nr_historyczny=109 [dostęp: 20.01.2019 r.],
    EBank.org, http://www.eban.org/ [dostęp: 20.01.2019 r.].

artcile

Czy to się opłaca?

Sprawdź, czy zarobisz

icon

Koszty początkowe

1. Zakup sprzętu: 15 000 zł[1]

Komputer to sprzęt, bez którego nie obędziesz się w tej branży. Co więcej, nie może być to pierwszy lepszy laptop za niewielkie pieniądze. Programiści potrzebują niezawodnego sprzętu o doskonałych parametrach. Zadbaj więc o to, by miał on odpowiednio pojemny dysk, wytrzymałą baterię i monitor, przy którym wzrok nie męczy się zbyt szybko. Układ chłodzenia musi być sprawny i na tyle cichy, by nie rozpraszał użytkownika. Ważna jest także klawiatura – wygodna, porządna i z mniejszym touchpadem. Jeśli planujesz zatrudnić trzech pracowników, powinieneś mieć co najmniej 5 laptopów – 3 dla zatrudnionych u Ciebie osób, 1 dla Ciebie oraz 1 zapasowy.


Razem: 15 000 zł

[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen w sklepie Google; https://netgeeks.pl/laptop-dla-programisty/ [dostęp: 20.01.2019 r.].

icon

Reklama

1. Media społecznościowe: 1 500 zł/profil/miesiąc[1]

Facebook – król portali społecznościowych – to miejsce, gdzie warto mieć swój firmowy profil. Aby spełniał on funkcję marketingową, pamiętaj o kilku żelaznych zasadach!

 

1. Nawiązuj interakcje z użytkownikami. Skłoń ich do wyrażania swojej opinii, angażowania się w dyskusje oraz brania udziału w organizowanych przez Ciebie konkursach.

2. Troszcz się o formę przekazu. Dbaj o poprawność językową, ortografię i styl wypowiedzi.

3. Dostosuj formę przekazu do swojej grupy docelowej. Inaczej będziesz zwracać się do nastolatków, inaczej do biznesmenów.

4. Czuwaj cały czas. Postaraj się, by użytkownicy nie musieli zbyt długo czekać na Twoją odpowiedź. To bardzo zniechęcające.

 

2. Rekomendacje: 0 zł[2]

Dobra opinia klientów o Twojej firmie to najlepsza marketingowa broń. Wystarczy jedynie, że odpowiednio ją wykorzystasz. Jeśli widzisz, że współpraca z klientem przebiega wzorcowo, poproś go o polecanie Twojej firmy. Wielu klientów nawet nie wie, że Ci na tym zależy. Inwestuj także w szkolenia z obsługi klienta. Dzięki nim, osoby mające styczność z klientami, będą potrafiły odpowiednio poprowadzić rozmowę oraz nawiązać dobry kontakt. Polecających klientów traktuj z najwyższą uwagą. Oferuj im skrojone na miarę ich potrzeb rozwiązania oraz nagrody.


Razem: 1 500 zł/miesiąc

[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się prowadzeniem kont w social mediach; https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-social-media-w-marketingu [dostęp: 20.01.2019 r.].
[2] – https://www.eden.pl/blog/11-sposobow-na-aby-klienci-czesciej-cie-polecali [dostęp: 20.01.2019 r.].

icon

Koszty operacyjne

1. Zatrudnienie pracowników: 54 216 zł/miesiąc[1]

Praca dobrych programistów nie jest tania, lecz niezbędna, jeśli chcesz zawojować rynek nowoczesnych aplikacji. W stolicy zarabia się stosunkowo dużo. W pierwszym kwartale 2018 roku programiści z branży IT mogli otrzymywać pensje sięgające nawet 15 000 zł netto, czyli ok. 18 072 zł kosztów pracodawcy. Przy trzech pracownikach o takich pensjach musisz wydać na ten cel 54 216 zł miesięcznie.

 

2. Wynajęcie biura: 4 000–11 000 zł/miesiąc (7 500 zł/miesiąc)[2]

Firma Jakuba ma swoją siedzibę w centrum Warszawy. Nie jest to tani rejon pod względem wynajmu nieruchomości. Jeśli chcesz zostać sąsiadem Polidei, musisz przygotować się na niemały wydatek. Niewielki lokal biurowy w tej okolicy to koszt ok. 4 000–11 000 zł miesięcznie. Czasem jednak warto zainwestować w wynajem w samym sercu stolicy. Jest to dobrze skomunikowana dzielnica, pełna siedzib znanych firm.


Razem: 61 716 zł/miesiąc

[1] – https://antyweb.pl/ile-zarabiaja-programisci-w-polsce-wynagrodzenia-w-it-w-2018-roku/ [20.01.2019]; https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen [dostęp: 20.01.2019]

[2] – opracowanie własne, oparte na analizie cen lokali biurowych w portalu OtoDom.pl

icon

Przychody

1. Tworzenie aplikacji mobilnych: 142 857,14 zł/miesięcznie [1]

Od maja do grudnia 2009 roku Polidea osiągnęła świetny wynik – przychód rzędu miliona złotych. Oznacza to, że każdego miesiąca firma otrzymywała zapłatę o średniej wysokości 142 857, 14 zł. Łączne koszty utrzymania firmy określiliśmy na 63 216 zł. Zatem czysty zysk, według naszego biznesplanu, w takiej sytuacji wyniesie 79 641,14 zł miesięcznie. To wysoka kwota, która pozwala na inwestycje w rozwój oraz zatrudnianie kolejnych osób do pracy.


Razem: 79 641,14 zł

[1] – opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm z branży

artcile

Co warto przemyśleć na starcie

Bądź uważny

  1. Jeżeli nie masz funduszy na start, nie wahaj się i poproś o pomoc. Bez pieniędzy ciężko będzie Ci ruszyć z miejsca. Rozważ następujące rozwiązania:

    • kredyt,
    • leasing (operacyjny bądź finansowy),
    • dotacje unijne,
    • dotacje rządowe,
    • wsparcie aniołów biznesu,
    • venture capital.
  2. Dbaj o innowacyjność. Spraw, by klient zachwycił się rozwiązaniami Twojej firmy. Stwórz wygodne narzędzia dla biznesmenów czy programistów, które będą zupełnie czymś innym niż produkty konkurencji.

  3. Wypracuj własne standardy obsługi klienta. Zadbaj o to, by ich poziom był naprawdę wysoki. Dzięki temu zyskasz uznanie w branży i opinię profesjonalisty.

  4. Nie oszczędzaj na pracownikach. Pamiętaj, że to oni są podstawą działania Twojego biznesu.

    Źródło:
    Poradnikprzedsiebiorcy.pl, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-finansowanie-dzialalnosci [dostęp: 20.01.2019 r.].



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT