Analiza otoczenia prawnego dla:

Aplikacja na smartfony – jak ambicja, ciekawość i ciągłe poszukiwanie własnego miejsca prowadzą do zbudowania dochodowego biznesu?

Powrót do pomysłu na biznes
artcile

Kto może skorzystać z otoczenie prawnego? Wprowadzenie

Niniejsze opracowanie przedstawia otoczenie prawne dotyczące działalności gospodarczej, której przedmiotem jest tworzenie aplikacji mobilnych. Wskazówki zawarte w niniejszym opracowaniu mogą być wykorzystywane również przy innych pomysłach biznesowych, związanych z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek aplikacji mobilnych. Ponadto omówione poniżej aspekty prawne, takie jak forma prawna prowadzenia działalności, są przydatne dla każdego, kto zastanawia się nad rozpoczęciem działalności związanej z branżą IT, w tym nowych technologii.

Jeśli marzysz o rozkręceniu własnej działalności gospodarczej i w jej ramach tworzeniu aplikacji mobilnych, poświęć chwilę na lekturę tego dokumentu. Po jego przeczytaniu będziesz już wiedział od czego zacząć i na co warto, abyś zwrócił uwagę stawiając swoje pierwsze kroki w biznesie aplikacji mobilnych. Przede wszystkim dowiesz się, jak zacząć realizować swój pomysł, by odnieść sukces, w jaki sposób uzyskać finansowanie oraz zabezpieczyć swoje interesy w sposób, który pozwoli Tobie na skuteczne wypromowanie Twojej marki i rozwój.

Dokonaj wyboru dogodnej dla Ciebie formy działalności gospodarczej, wybierz najbardziej optymalny wariant finansowania, wypromuj siebie, by być rozpoznawalnym tworząc własną markę.

Z niniejszego opracowania uzyskasz wiedzę w jaki sposób chronić swoją markę, przetwarzać dane użytkowników aplikacji mobilnych, jakie obowiązki będą ciążyć na Tobie i jak się z nich wywiązać, gdyż pozyskane przez Ciebie dane użytkowników aplikacji mobilnych, zgodnie z prawem, muszą być odpowiednio chronione i przetwarzane. Uzyskasz również wskazówki, w jaki sposób stworzyć regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dla swojej aplikacji, dzięki czemu odbiorcy każde Twojej „apki” będą czuli się bezpieczni i zaopiekowani! Będziesz z siebie dumny patrząc, jak Twoi przyjaciele ochoczo korzystają z Twoich pomysłów na biznes!

artcile

Wybór formy prowadzenia działalności

Jeżeli masz już pomysł na firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji mobilnych, to teraz jest czas, abyś zastanowił się, jaka forma prowadzenia działalności gospodarczej będzie dla Ciebie najlepsza. W tym celu powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi poszczególnych form prowadzenia działalności. Nie martw się, jeśli nie wiesz gdzie ich szukać, poniżej zamieszczone zostały główne aspekty prawne każdej z nich. Pamiętaj również, że podjęcie działalności gospodarczej możliwe jest dopiero po jej zarejestrowaniu zgodnie z przepisami regulującymi daną działalność.

 

Czytaj także:

 Poradnik – Wybór formy działalności

 

2.1. Jednoosobowa działalność gospodarcza

Najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza uregulowana w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 t.j.), ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 t.j., („Kodeks cywilny” lub „k.c.”)) oraz ustawie o centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej i punkcie informacji dla przedsiębiorcy z dnia 6 marca 2018 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2296 tj.). Jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia przede wszystkim dla małych przedsięwzięć, jednakże nie wyklucza to prowadzenia większej działalności w tej formie. Istotą jednoosobowej działalności gospodarczej jest działanie przedsiębiorcy we własnym imieniu i na własny rachunek. Oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący działalność w tej formie jest jedyną osobą ponoszącą pełną odpowiedzialność związaną z prowadzeniem działalności. Zatem prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą będziesz wyłącznie uprawniony do podejmowania wszelkich decyzji, w tym w przedmiocie zarządzania firmą, jednakże będziesz również wyłącznie odpowiedzialny za wszelkie zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym zobowiązania finansowe.

Aby rozpocząć działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej („CEIDG”), czyli ewidencji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Wpisu dokonuje się na bezpłatny wniosek, którym jest formularz elektroniczny zamieszczony na stronie CEIDG. Dokonanie wpisu oznacza wprowadzenie do systemu teleinformatycznego danych ewidencyjnych oraz informacyjnych wskazanych w formularzu. Co do zasady wpis powinien nastąpić nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wpływu do CEIDG wniosku o wpis.

Istnieje kilka sposobów złożenia wniosku do CEIDG.

Po pierwsze, wniosek o wpis można przygotować przez Internet i złożyć go online. W tym celu konieczne jest uprzednie utworzenie i aktywowanie specjalnego konta w systemie informatycznym. Aby skorzystać z tego trybu musisz posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis zaufany. Aby złożyć wniosek w omawiany sposób skorzystaj ze strony CEIDG.

Po drugie, wniosek o wpis można przygotować przez Internet i podpisać w wybranym urzędzie gminy. Przygotowanemu wnioskowi zostanie nadany określony kod, który zostanie udostępniony osobie wypełniającej wniosek. Kod ten należy zachować i podać urzędnikowi w gminie, dzięki czemu urzędnik będzie mógł odnaleźć wypełniony wniosek w systemie, wydrukować go i przedłożyć przedsiębiorcy do podpisu. W tym przypadku nie musisz posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego ani podpisu zaufanego, gdyż wniosek jest podpisywany przez Ciebie własnoręcznie w wybranym urzędzie gminy. Musisz jednak pamiętać, że między złożeniem wniosku online, a wizytą w urzędzie gminy w celu jego podpisania nie może upłynąć więcej niż 7 dni.

Po trzecie, możesz wydrukować formularz stanowiący wniosek o wpis w CEIDG i uzupełnić go ręcznie. Wypełniony w ten sposób wniosek możesz złożyć osobiście w urzędzie gminy lub przesłać go za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Pamiętaj jednak, iż w razie wysłania wniosku pocztą, powinien on być opatrzony Twoim własnoręcznym podpisem potwierdzonym przez notariusza.

 

Uwaga!

Musisz wiedzieć, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiadasz za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, a odpowiedzialność ta rozciąga się także na Twojego małżonka, jeżeli posiadacie tzw. małżeńską wspólność majątkową.

 

2.2. Spółka cywilna

Spółka cywilna uregulowana została w Kodeksie cywilnym. W rzeczywistości spółka cywilna jest jedynie umową zawartą przez co najmniej dwóch przedsiębiorców mocą, której strony umowy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Umowa spółki cywilnej musi zostać zawarta w formie pisemnej. Spółka cywilna, może zostać utworzona przez osoby fizyczne, osoby prawne, a jej wspólnikami mogą być również tzw. „ułomne osoby prawne”, np. spółka jawna. Spółka cywilna jak każda umowa jest zawierana pomiędzy dwiema stronami. 

Prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej będzie dla Ciebie odpowiednie, jeżeli chcesz wprowadzić aplikację mobilną na rynek wspólnie z kimś, kto miał wkład w jej opracowanie i w związku z tym chcecie razem czerpać z niej zysk, a jednocześnie planowane przez was przedsięwzięcie nie ma zbyt dużej skali. Oczywiście, tak jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nie ma przeszkód, aby w formie spółki cywilnej prowadzić również działalność gospodarczą w większym rozmiarze. Należy jednak pamiętać, że za zobowiązania zaciągnięte w ramach spółki cywilnej odpowiedzialni są wszyscy wspólnicy solidarnie całym swoim majątkiem.

Wkład wspólnika spółki cywilnej może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Jednak należy pamiętać, że w przypadku, gdy wkładem ma być nieruchomość, to umowa spółki cywilnej będzie wymagać formy aktu notarialnego.

Co istotne, pomimo braku podmiotowości prawnej spółka cywilna posiada NIP i REGON oraz może być płatnikiem podatku VAT. Przy czym płatnikami podatku dochodowego w spółce są poszczególni jej wspólnicy. 

Podsumowując, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej należy pamiętać, że spółka prawa cywilnego jest jedynie umową, zatem nie może być podmiotem praw i obowiązków, a w konsekwencji wpisowi do rejestru przedsiębiorców (CEIDG lub KRS) podlegają poszczególnymi wspólnicy (strony umowy) spółki cywilnej. Wpisu do CEIDG dokonuje się na zasadach omówionych w punkcie 2.1.

Osoby prawne oraz tzw. „ułomne osoby prawne” również mogą zawiązać spółkę cywilną. W takim przypadku – jeżeli któryś ze wspólników jest na przykład spółką prawa handlowego – prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

 Umowa spółki cywilnej – wzór z komentarzem prawnym

 

2.3. Spółka prawa handlowego

Istotą spółki jest zrzeszenie osób lub kapitału w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki prawa handlowego uregulowane zostały w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 t.j., „Kodeks spółek handlowych”, „k.s.h.”). Podstawowym podziałem spółek handlowych jest podział na spółki osobowe i spółki kapitałowe.

Prowadzenie działalności w formie spółki handlowej będzie dla Ciebie odpowiednie, jeżeli już na początku wiesz, że Twoja działalność wkrótce nabierze znacznych rozmiarów.

Spółka osobowa będzie dla Ciebie lepszym wyborem, jeżeli przy wdrożeniu tworzeniu aplikacji mobilnych ściśle współpracujesz ze współpomysłodawcą biznesu (współtwórcą aplikacji) i razem chcecie go rozwijać. Spółkami osobowymi są spółki zrzeszające wspólników w celu wykonywania działalności gospodarczej, której podstawą jest praca wykonywana przez wspólników osobiście. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą solidarnie spółka i wspólnicy całym swoim majątkiem. Spółkami osobowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna. Spośród tych spółek jedynie spółka partnerska zastrzeżona została dla osób wykonujących określone zawody, do których nie zaliczają się zawody związane z branżą IT. Zatem jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki osobowej, a Twój biznes polega na tworzeniu aplikacji mobilnych pozostaje Ci do wyboru spółka jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna.

Natomiast spółkę kapitałową powinieneś wybrać, jeżeli masz pomysł, który ma potencjał, lecz nie dysponujesz środkami pieniężnymi niezbędnymi do jego realizacji. Spółkami kapitałowymi są spółki zrzeszające kapitał. Co do zasady w spółkach kapitałowych brak jest więzi osobistej pomiędzy działalnością prowadzoną przez spółkę, a wspólnikami. Konsekwencją tego jest zasada nieponoszenia przez wspólników spółek kapitałowych odpowiedzialności za zobowiązania spółki wobec osób trzecich. Spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Warto dodać, że od dnia 1 lipca 2021 r. weszły w życie przepisy ustanawiające nowy typ spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną.

Właściwym rejestrem przedsiębiorców dla spółek prawa handlowego jest Krajowy Rejestr Sądowy(„KRS”) uregulowany w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 112 t.j., „ustawa o KRS”). Krajowy Rejestr Sądowy jest prowadzony przez sądy rejonowe, dlatego wniosek o wpis powinien zostać złożony do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę spółki. Zasady postępowania o dokonanie wpisu znajdują się w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1805 t.j., „k.p.c.”).

Co do zasady wpisu do KRS dokonuje się na wniosek uprawnionego podmiotu zgodnie z zasadami reprezentacji wskazanymi w Kodeksie spółek handlowych lub w umowie spółki. Od lipca 2021 r. wnioski składa się elektronicznie, za pomocą systemu teleinformatycznego PRS. Wniosek o wpis do KRS podlega obligatoryjnej opłacie za dokonanie wpisu w wysokości 500 zł oraz opłacie za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 zł.

Tak jak w przypadku wpisu do CEIDG, istnieje kilka sposobów dokonania wpisu do KRS. Należy jednak pamiętać, iż od 1 lipca 2021 r. nie istnieje możliwość złożenia wniosku o rejestrację podmiotu w formie papierowej. Dlatego też, w celu zarejestrowania spółki należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie: Ministerstwa Finansów - Portal Rejestrów Sądowych (https://prs.ms.gov.pl/), postępując zgodnie z dalszymi krokami rejestracyjnymi.

Drugi sposób polega na złożeniu wniosku na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym S24 Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekrs.ms.gov.pl/s24/).Tryb ten polega na tym, że wnioskodawca przygotowuje wniosek w postaci formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym oraz wytwarza w systemie dokumenty stanowiące załączniki do wniosku (o ile nie można ich dołączyć na podstawie przepisów odrębnych od ustawy o KRS), a następnie podpisuje go za pomocą podpisu elektronicznego. W takim przypadku opłaty rejestracyjne są niższe, ponieważ wynoszą za rejestrację spółki 250 zł, a za ogłoszenie w MSiG 100 zł i są niższe niż przy pierwszym sposobie.

Pamiętaj, iż 7 dni roboczych od zarejestrowania spółki powinieneś zgłosić do CRBR beneficjentów rzeczywistych spółki.

O szczegółach w zakresie rejestracji spółki dowiesz się ze strony Akademii Liderów: https://mikroporady.pl.

artcile

Pozostałe aspekty prawne związane z prowadzeniem działalności

3.1. Umowa na wykonanie aplikacji mobilnej

Umowa na wykonanie aplikacji mobilnej jest w zasadzie umową o dzieło, która musi w sposób jasny i czytelny przedstawiać prawa i obowiązki stron prowadzące do wykonania oprogramowania. Doprecyzuj zakres przedmiotu umowy. Zbyt szerokie oznaczenie zakresu przedmiotu umowy może wiązać się ze znacznym nakładem pracy z Twojej strony, co nie będzie równoznaczne ze wzrostem Twojego wynagrodzenia za wykonaną pracę, np. dokładnie określ system na którym ma działać aplikacja - Android czy IOS.

Warto zawrzeć w umowie, że Twój kontrahent zobowiązany będzie w terminie np. 7 dni od dnia zawarcia z Tobą umowy do przekazania niezbędnych materiałów do realizacji przedmiotu umowy (tutaj możesz wymienić wszystko, co jest niezbędne do realizacji aplikacji po stronie klienta). Również na kolejnych etapach realizacji umowy zakreśl kontrahentowi 2-3 dni na zgłaszanie swoich uwag, tak aby upływ tego terminu był jednoznaczny z akceptacją dotychczasowego etapu Twojej pracy.

Określ termin realizacji aplikacji, moment fizycznego przekazania, jak i samą formę przekazania. Wskaż w umowie w jaki sposób druga strona ma potwierdzić odbiór przedmiotu umowy. Musisz zadbać o potwierdzenie skutecznego przekazania aplikacji i jej akceptacji przez kontrahenta. Każdy etap powinien być określony czasowo, przynajmniej w przybliżeniu. Ważne by każdy z nich był także opisany. W umowie, którą podpiszesz z kontrahentem powinieneś uregulować m. in.: harmonogram prac, termin realizacji, płatności, przeniesienie praw autorskich, dokumentację jaka powinna zostać dołączona do wykonanego dzieła.

Dostarczone aplikacje powinny być również w pełni kompatybilne z oprogramowaniem zamawiającego. Dlatego, zazwyczaj umowa zawiera również odpowiednie zapisy dotyczące gwarancji jakości co do bezawaryjnego działania aplikacji. Gdy zdarzą się jednak usterki, powinna przewidywać sposób ich usunięcia oraz szczegółowo określać terminy w jakich zostaną one przez ciebie wyeliminowane. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć kwestię możliwych opóźnień w realizacji aplikacji, które mogą wystąpić bez twojej winy i wyłączyć w tym zakresie odpowiedzialność. Umowa może bowiem przewidywać specjalne kary pieniężne za tego rodzaju sytuacje, pomimo, iż opóźnienia wystąpiły z przyczyn od Ciebie niezależnych.

Aplikacja mobilna podlega ochronie prawno - autorskiej, jako przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Ochronie podlegają zarówno prawa osobiste, jak i majątkowe do aplikacji. Dlatego te kwestie powinny być w umowie uszczegółowione w sposób niepozostawiający luzu interpretacyjnego.

Aby dokonać skutecznego przeniesienia całości praw do aplikacji Twoja umowa musi być co najmniej w tym zakresie zawarta na piśmie (w innym przypadku będzie uznana za nieważną). Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych obejmuje jedynie pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Ważne jest dokładne określenie pól eksploatacji, a więc uprawnień w stosunku do utworu, które mają przejść na kontrahenta.

Oznacz w umowie w jaki sposób Twój klient może się z Tobą komunikować w czasie realizacji umowy. Dobrym pomysłem jest określenie ram czasowych na zgłaszanie uwag dotyczących np. funkcjonowania, wyglądu aplikacji.

Określ formę zmiany umowy, np. na pisemną pod rygorem nieważności.

Na etapie tworzenia umowy nikt o tym nie myśli, ale warto. Wskaż w umowie Sąd właściwy np. dla swojego miejsca zamieszkania, dla siedziby Twojego przedsiębiorstwa. Ewentualne spory będzie rozstrzygał wtedy Sąd wskazany przez ciebie, a nie miejscowo właściwy dla drugiej strony umowy.

Pamiętaj, przed podpisaniem umowy, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Ważne, by na koniec wykonywania usługi i po wykonaniu aplikacji w całości

 

Zobacz także:

 Umowa o sporządzenie projektu aplikacji mobilnej – wzór z komentarzem prawnym

 

3.2. Źródła finansowania działalności

 

3.2.1. Dotacje z urzędu pracy

Jeżeli posiadasz status osoby bezrobotnej, nie jesteś studentem studiów dziennych oraz w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o otrzymanie dotacji nie prowadziłeś działalności gospodarczej, a obecnie prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to możesz ubiegać się o bezzwrotną dotację z urzędu pracy.

Pomimo spełnienia powyższych kryteriów urząd pracy odmówi przyznania dotacji, jeżeli w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku bez uzasadnienia odmówiłeś przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu.

Dotacja nie będzie Ci przysługiwać również w sytuacji, gdy w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku popełniłeś przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Wniosek o udzielenie dotacji z urzędu pracy może być uwzględniony tylko raz i wyłącznie przez jeden urząd.

Wysokość dotacji różni się w zależności od urzędu pracy ją przydzielającą. W każdym przypadku dotacja nie może jednak wynosić więcej niż równowartość sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Jeżeli urząd pracy uwzględni wniosek zawierana jest umowa.

Środki finansowe pochodzące z dofinansowania muszą zostać wykorzystane zgodnie ze złożonym wnioskiem i umową. Zgodność ma dotyczyć zarówno celu ich wydatkowania, jak i terminu. W przeciwnym razie, jak również w sytuacji, gdy jednoosobowa działalność gospodarcza będzie prowadzona krócej niż 12 miesięcy, będziesz zobowiązany do zwrotu urzędowi pełnej kwoty udzielonej dotacji.

Informacje na temat aktualnie prowadzonych naborów do poszczególnych programów, w ramach których możesz otrzymać dotację na założenie działalności gospodarczej, dostępne są na stronach urzędów pracy.

 

3.2.2. Środki unijne

Fundusze unijne stanowią potencjalne źródło finansowania mikro, małych oraz średnich firm. Ich celem jest poprawienie konkurencyjności mniejszych firm. Warto skorzystać ze środków unijnych jak najszybciej, bowiem z informacji podawanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w przeciągu następnych kilku lat dotacje mają być zastępowane kredytami, poręczeniami i pożyczkami udzielanymi na preferencyjnych warunkach przez pośredników finansowych takich jak banki lub fundusze pożyczkowe i poręczeniowe.

Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności powinieneś udać się do Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Warszawie lub Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w poszczególnych miastach wojewódzkich („Punkt Informacyjny”), w których można uzyskać szczegółowe informacje w zakresie możliwości pozyskania dotacji na daną działalność. Przede wszystkim dowiesz się jakie aktualnie programy unijne są realizowane, jakie musisz spełniać kryteria i do kiedy trwa nabór wniosków do danego programu. Konsultacje w Punkcie są bezpłatne. Punkty Informacyjne prowadzą również konsultacje w formie telefonicznej.

Innym miejscem, w którym możesz uzyskać informacje na temat aktualnych programów pomocowych jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości („PARP”).W jej ramach funkcjonuje specjalna infolinia obsługiwana przez ekspertów udzielających informacji na temat obsługiwanych przez PARP programów.

W ramach PARP uruchomione zostały programy operacyjne „Inteligentny Rozwój”, „Polska Wschodnia”, „Wiedza Edukacja Rozwój”. Program „Inteligentny Rozwój” skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców. W jego ofercie znajdziesz projekty mające na celu przyczynienie się do rozwoju realizujących je podmiotów, np. poprzez ekspansję na nowe rynki lub ulepszenie oferowanych produktów

Program „Wiedza Edukacja Rozwój” również adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorców. Projekty w ramach tego programu mają m.in. przyczynić się do aktywizacji zawodowej ludzi młodych – do 30 roku życia. Na ten cel została przeznaczona kwota 2.035 mln euro.

Szczególnie ciekawe projekty oferowane są dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw typu start-up w ramach programu „Polska Wschodnia”, który jest realizowany na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego lub warmińsko-mazurskiego. Jednym z takich projektów jest np. Platforma Startowa: Unicorn Hub skierowana między innym do przedsiębiorców z branży IT.

Warto śledzić terminy naboru wniosków do poszczególnych projektów korzystając z harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej PARP - www.parp.gov.pl

Szczegółowe wymogi, jakie musi spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie środków z PARP w ramach wskazanych programów znajdziesz na stronie:

 Porada – Jak wybrać źródła i otrzymać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej – krok po kroku

Poprawne przygotowanie wniosku jest czasochłonne, dlatego też warto udać się do profesjonalisty po pomoc w tym zakresie.

 

3.2.3. Anioł biznesu

Warto również rozważyć współpracę z „aniołem biznesu”. Mianem anioła biznesu określa się prywatnego inwestora, który wspiera innych przedsiębiorców poprzez inwestycje własnego kapitału w rozwój ich działalności. Anioły biznesu najczęściej działają w sektorze start-upów. W zamian za partycypację w kosztach danego przedsięwzięcia anioł biznesu oczekuje niewielkich udziałów i odpowiadającego tym udziałom zysku. Największą zaletą tej formy finansowania jest niemalże natychmiastowe uzyskanie niezbędnych środków pieniężnych oraz brak obowiązku spłaty odsetek od kwoty pożyczki tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego. Warto dodać, że z pomocy aniołów biznesu korzystały na początku takie firmy jak Apple czy Starbucks.

Najprostszą drogą na pozyskanie anioła biznesu jest zwrócenie się do instytucji zrzeszającej osoby chętne do inwestowania w perspektywiczne projekty. W Polsce jedną z najstarszych i najpopularniejszych instytucji tego typu jest PolBAN Business Angel Clubz siedzibą w Bydgoszczy i biurem w Warszawie. W pierwszej kolejności polecamy jednak dokonać rozpoznania, czy na lokalnym rynku nie ma podmiotu, który chciałaby wesprzeć Twój biznes. Firmy często chętnie wspierają lokalne przedsięwzięcia, inwestycje lub po prostu osoby pochodzące z ich regionu.

Zobacz także:

Słowniczek - Anioł Biznesu

Słowniczek - Venture Capital  

 

3.2.4. Kredyt bankowy

Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z wyżej wskazanych źródeł finansowania możesz rozważyć zawarcie z bankiem umowy kredytu. Kredyt bankowy stanowi wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorcy, gdyż umożliwia sfinansowanie wszelkich inwestycji. Ubiegając się o kredyt powinieneś skonsultować się z doświadczonym doradcą. Oprócz tego Twój pomysł na biznes będzie podlegać indywidualnej ocenie banku. Bank sprawdzi również Twoją zdolność kredytową i dopiero wtedy zaproponowane zostaną Ci warunki kredytu.

Zwróć uwagę, że pracownik banku przedstawiający warunki kredytu będzie podkreślał konkurencyjność oferty na rynku. Warto jednak samemu dokonać porównania ofert różnych banków. W ten sposób już na początku możesz zaoszczędzić część pieniędzy, które przeznaczyłbyś na spłatę odsetek w przypadku zawarcia umowy kredytu z pierwszym bankiem.

Istotna jest także kwestia waluty kredytu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie uzyskanie i spłata kredytu w walucie, w której zarabiasz. Rozumiemy jednak, że bank może zaoferować Ci atrakcyjny kredyt w walucie obcej w przypadku, gdy większość uzyskiwanych przez Ciebie dochodów będzie uzyskiwana w tej właśnie walucie. Dla pełniejszej oceny sytuacji poproś pracownika banku o przedstawienie symulacji spłat rat kredytu oraz o udzielenie dokładnych informacji. Dokładnie przeczytaj umowę oraz załączone do niej dokumenty. Ponadto sprawdź, czy treść umowy zgadza się z informacjami udzielonymi przez pracownika banku.

Jeżeli planujesz pozyskanie kredytu bankowego, musisz pamiętać, aby wszcząć procedurę odpowiednio wcześniej, gdyż proces udzielania kredytu jest długotrwały. Musisz również liczyć się z tym, że udzielenie kredytu bankowego będzie dla Ciebie stałym obciążeniem. Może okazać się to problematyczne, jeżeli Twoja działalność nie będzie przynosić zysków, co może zdarzyć się zwłaszcza na początku jej prowadzenia.

 Słowniczek – Wniosek kredytowy

 

3.3. Aplikacja mobilna jako przedmiot prawa autorskiego

Pamiętaj, że wszystkie stworzone przez Ciebie aplikacje mobilne są programem komputerowym, czyli uporządkowanym zestawem instrukcji dostarczanych komputerowi, których wykonanie przez komputer skutkuje uzyskaniem danego rezultatu. Programy komputerowe (aplikacje mobilne) podlegają ochronie tak jak utwory literackie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1062t.j., „Prawo autorskie”). Ochrona przyznana programom komputerowym obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia.

W związku z powyższym, w przypadku tworzenia aplikacji mobilnych dla innych podmiotów, umowa na wykonanie aplikacji mobilnych powinna zawierać odpowiednie postanowienia, dotyczące nabycia autorskich praw majątkowych do aplikacji przez zamawiającego. Musisz przy tym wiedzieć, że prawa autorskie dzielą się na osobiste oraz majątkowe.

Jeżeli Prawo autorskie nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

- autorstwa utworu;

- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;

- nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;

- decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;

- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Zatem podmiot, który zleci Tobie wykonanie aplikacji musi liczyć się z tym, iż zachowasz powyższe autorskie prawa osobiste niezależnie od treści postanowień łączącej was umowy. Jeżeli dojdzie do naruszenia ww. praw Ty jako twórca możesz żądać zaniechania tego działania. Zazwyczaj jednak w umowie znajdują się zapisy zobowiązujące twórcę do niewykonywania praw osobistych, z czym należy się liczyć.

Zbyciu podlegają autorskie prawa majątkowe. Zgodnie z ich regulacją, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy czyli Tobie przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Ponadto, autorskie prawo majątkowe do programu komputerowego, w tym do aplikacji mobilnej, obejmują prawo do:

- trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;

- tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;

- rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.

W związku z tym, jeżeli tworzysz dla innego podmiotu aplikację mobilną, w umowie z pewnością znajdą się odpowiednie postanowienia, zgodnie z którym którymi Ty jako twórca przeniesiesz na zamawiającego autorskie prawa majątkowe.

Przykłady takich umów:

 Umowa zbycia majątkowych praw autorskich - wzór z komentarzem

Pamiętaj, iż jeżeli aplikację mobilną wykonuje dla Ciebie osoba współpracująca na podstawie umowy cywilno-prawnej sam powinieneś zadbać o to, by ten twórca przeniósł na Ciebie autorskie prawa majątkowego do tego utworu. Zawarcie umowy w przedmiocie zbycia autorskich praw majątkowych nie będzie konieczne, jeżeli twórcą aplikacji jest osoba, z którą wiąże Cię umowa o pracę, gdyż Prawo autorskie stanowi, że prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej.

Pamiętaj również o odpowiednich zapisach umownych co do know-how twojej firmy czy też zachowania przez Twoich współpracowników oraz pracowników zasad poufności. Bez zachowania dyskrecji z ich strony, Twój pomysł na biznes może bowiem skończyć się tak szybko, jak się zaczął.

W przypadku naruszenia autorskich praw majątkowych, uprawniony może żądać zaniechania naruszenia, usunięcia skutków naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody, a także wydania uzyskanych korzyści.

 

3.4. Przedmiot ochrony prawa własności przemysłowej

 

3.4.1. Nazwa i logo Twojej firmy

Nazwa i logo Twojej firmy zależą wyłącznie od Ciebie. Nie musisz ich rejestrować, zastanów się jednak, czy nie lepiej byłoby to zrobić ze względów opisanych poniżej.

Być może na rynku jest już kilka firm podobnych do Twojej, jednakże Twoja jest zupełnie wyjątkowa lub istnieją inne czynniki, dla których to właśnie Twoja firma będzie wybierana przez kontrahentów częściej. Jeżeli będziesz dysponować ciekawym logo, Twoi potencjalni klienci nie będą mieć problemu z odróżnieniem Twojej firmy i Twoich produktów od innych. Jeżeli dodatkowo używane przez siebie logo zarejestrujesz, unikniesz sytuacji, w której ktoś inny „ukradnie” Twój pomysł na logo, a tym samym użytkowników, którzy nie będą w stanie odróżnić Twojej firmy od loga podobnego do Twojego. Nazwa i logo ma zatem służyć identyfikacji Twoich produktów lub usług z Tobą. W ten sposób buduje się markę.

Znak towarowy jako taki nie podlega rejestracji, jednakże możliwe jest udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy. Najpopularniejszymi znakami towarowymi są znaki słowne, czyli nazwy lub słowno-graficzne, czyli loga. Jednakże zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 324), znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony, w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk. Zatem jeżeli masz niestandardowe pomysły, być może warto byłoby rozważyć rejestrację prawa ochronnego na znak towarowy.

Skutkiem rejestracji nie jest sama możliwość posługiwania się logo w obrocie, lecz nabycie praw ochronnych związanych z używanym przez Ciebie znakiem. Zarejestrowanie znaku towarowego, np. loga, oznacza, że żaden inny przedsiębiorca nie będzie mógł używać tego samego lub podobnego do Twojego znaku towarowego. W przypadku gdyby jednak podmiot trzeci naruszył ten zakaz, to będzie Ci przysługiwało roszczenie o zaniechanie naruszeń, roszczenie o naprawienie szkody, roszczenie o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Co ciekawe, znak towarowy może występować również w innych postaciach. Zatem, jeżeli masz niestandardowe pomysły, być może warto byłoby rozważyć rejestrację prawa ochronnego w tym zakresie.

Odpowiedniego zgłoszenia dokonuje się w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Szerzej na ten temat przeczytasz tutaj:

 Zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, towarowego, przemysłowego oraz procedury uzyskania patentu, prawa ochronnego lub z rejestracji (część A)

 Zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, towarowego, przemysłowego oraz procedury uzyskania patentu, prawa ochronnego lub z rejestracji (część B)

Pamiętaj, że w przypadku zlecenia podmiotowi trzeciemu wykonania logo, tak jak w przypadku zlecenia wykonania aplikacji mobilnej, powinieneś zadbać, aby w umowie znalazły się odpowiednie postanowienia w przedmiocie przeniesienia autorskich praw majątkowych (patrz szerzej punkt 3.2).

 Umowa o opracowanie logo – wzór z komentarzem prawnym

 

3.4.2. Ochrona patentowa aplikacji mobilnej

W niektórych sytuacjach, w przypadku stworzenia aplikacji mobilnej na własne potrzeby aplikacja jako program komputerowy może być również przedmiotem ochrony patentowej. Przy czym prawa ochronnego udziela się tylko takiej aplikacji, która jest środkiem do realizacji wynalazku (np. urządzenia) powstałego na bazie teorii matematycznej – nowego algorytmu informatycznego wykorzystanego do stworzenia aplikacji.

 

3.4.3. Prawo ochronne na wzór przemysłowy

Możliwe jest dokonanie rejestracji interfejsu użytkownika jako wzoru przemysłowego. Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Innymi słowy, możesz zarejestrować wygląd aplikacji. Co więcej, możesz także zarejestrować jako wzór przemysłowy poszczególne ikony użyte przez Ciebie w aplikacji. W każdym czasie możesz złożyć jeden lub więcej wniosków o rejestrację, zawierając w nich po kilka wersji wzorów przemysłowych. Warto jednak dokonać jednego zbiorczego zgłoszenia, gdyż każdy wniosek podlega opłacie. Dokonanie rejestracji zarówno wzoru przemysłowego, jak i znaku towarowego znacznie ułatwi dochodzenie Twoich praw w przypadku ich ewentualnego naruszenia przez podmiot trzeci.

 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Porada – Jak zabezpieczać prawa majątkowe do autorskich praw majątkowych do utworów stanowiących podstawę znaków towarowych, wzorów użytkowych, przemysłowych

 

3.5. Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną

Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020r. poz. 344 t.j.), świadczeniem usług drogą elektroniczną jest wykonanie usługi świadczonej bez jednoczesnej obecności stron (na odległość), poprzez przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy, przesyłanej i otrzymywanej za pomocą urządzeń do elektronicznego przetwarzania, włącznie z kompresją cyfrową, i przechowywania danych, która jest w całości nadawana, odbierana lub transmitowana za pomocą sieci telekomunikacyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.

Powyższe oznacza, że działalność gospodarcza w zakresie wprowadzania na rynek aplikacji mobilnych będzie kwalifikowana jako świadczenie usług drogą elektroniczną.

W konsekwencji, w razie tworzenia aplikacji na potrzeby innych firm obligatoryjnie możesz zostać zobowiązany w ramach umowy do stworzenia odpowiedniej dokumentacji, w tym w szczególności regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną, czyli regulaminu udostępniania użytkownikom aplikacji mobilnej i zasad z niej korzystania.

Regulamin w szczególności powinien zawierać postanowienia w przedmiocie:

  • rodzaju i zakresu usług świadczonych drogą elektroniczną;
  • warunków świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym wymagań technicznych niezbędnych do współpracy z systemem teleinformatycznym, którym posługuje się usługodawca,
  • zakazu dostarczania przez usługobiorcę treści o charakterze bezprawnym;
  • warunków zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną;
  • trybu postępowania reklamacyjnego.

Analogicznie, regulamin będzie Tobie potrzebny, jeżeli aplikacja zostanie przez Ciebie stworzona we własnych celach zarobkowych.

Z uwagi na fakt, że prawdopodobnie odbiorcami Twojej aplikacji będą konsumenci, przy tworzeniu regulaminu musisz zwrócić uwagę, aby nie zawierał on tzw. klauzul niedozwolonych.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w prawie cywilnym za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Klauzulami niedozwolonymi są takie postanowienia umowy (regulaminu), które kształtują prawa konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają ich interesy, przy czym nie zostały one z nimi indywidualnie uzgodnione i stanowią część wzorca umownego, na którego kształt konsument nie miał rzeczywistego wpływu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr klauzul niedozwolonych, w którym możesz sprawdzić, czy dane postanowienie bądź podobne zostało uznane za klauzulę niedozwoloną. Rejestr klauzul niedozwolonych jest dostępny bezpłatnie online na stronach UOKiK (https://www.rejestr.uokik.gov.pl/). 

Musisz jednak pamiętać, że pomimo obszerności rejestru klauzul niedozwolonych ma on jedynie charakter pomocniczy. Zatem fakt, że dane postanowienie nie zostało w nim uwzględnione nie oznacza, że w realiach konkretnego stanu faktycznego nie zostanie za takie uznane.

Przedsiębiorca ma obowiązek nieodpłatnie udostępnić regulamin usługobiorcy jeszcze przed zawarciem umowy o świadczenie usług, a więc przed zainstalowaniem przez użytkownika stworzonej przez Ciebie aplikacji. Ponadto, na żądanie usługobiorcy, usługodawca obowiązek nieodpłatnie udostępnić regulamin w sposób umożliwiający pozyskanie, odtwarzanie i utrwalanie jego treści za pomocą systemu teleinformatycznego, którym posługuje się usługobiorca. Jeżeli usługodawca tego nie zrobi, usługobiorca nie będzie związany nieudostępnionymi postanowieniami regulaminu. Usługodawcę postanowienia regulaminu będą obowiązywały zawsze.

Wzór regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną znajdziesz na stronie Mikroporady.pl:

 Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną

 Umowa sprzedaży online

 

3.6. Dane osobowe

Regulacje związane z ochroną danych osobowych zawarte są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz.UE.L 2016 Nr 119, „Rozporządzenie”). Nie należy bagatelizować tego aktu, gdyż zgodnie z prawem Unii Europejskiej rozporządzenia nie wymagają implementacji, co oznacza, że stosowane są w państwach członkowskich bezpośrednio. Innymi słowy, nie ma wymogu, aby władze polskie wydały akt prawny w przedmiocie przyjęcia i stosowania Rozporządzenia, gdyż już od momentu jego uchwalenia i wejścia w życie na szczeblu unijnym, wskazane Rozporządzenie staje się dla Ciebie wiążące tak samo, jak każda inna ustawa obowiązująca w Polsce.

Na gruncie Rozporządzenia, przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, m.in. wtedy, gdy jest ono niezbędne do wykonania umowy lub zawarcia umowy. Takim przypadkiem jest korzystanie z aplikacji mobilnej. Z uwagi na fakt, że zasadą jest wyrażenie jednoznacznej zgody na przetwarzanie danych osobowych, w regulaminie świadczenia usług drogą elektroniczną powinno znaleźć się odpowiednie postanowienie w tym zakresie. Postanowienie regulaminu powinno zostać skonstruowane w taki sposób, aby nie powstały wątpliwości, czy dany użytkownik stworzonej przez Ciebie aplikacji wyraził zgodę dobrowolnie, świadomie i jednoznacznie. Pamiętaj również o tym, że nie ma możliwości wyrażenia zgody zbiorczej na wszystkie cele przetwarzania. W konsekwencji, co do każdego celu w regulaminie powinno się znaleźć odpowiednie postanowienie o wyrażeniu zgody.

Odrębna zgoda usługobiorcy będzie również potrzebna, jeżeli planujesz profilowanie użytkowników stworzonej przez Ciebie aplikacji. Profilowanie oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się.

Ponadto regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną powinien zawierać postanowienia w przedmiocie:

  • danych, jakie będziesz zbierać i zapisywać;
  • sposobu i celu przetwarzania zbieranych przez Ciebie danych;
  • prawa do bycia zapomnianym, tj. sposobu w jaki użytkownik może edytować lub usunąć swoje dane osobowe z Twojej bazy;
  • organu, do jakiego konsument może zgłosić naruszenie związane z procesem przetwarzania danych;
  • Twojego zobowiązania, że dane osobowe użytkownika nie zostaną wydane podmiotom trzecim;
  • prawa użytkowania do żądania od Ciebie zaprzestania przetwarzania jego danych osobowych;
  • możliwości wniesienia skargi przez konsumenta do właściwego organu.

Dostosowanie regulaminu do wymogów Rozporządzenia nie jest Twoim jedynym obowiązkiem w zakresie danych osobowych. Musisz również pamiętać, że masz obowiązek informowania właściwego organu nadzoru o przypadkach naruszeń przepisów o ochronie danych osobowych, które mogą skutkować zagrożeniem praw i swobód osób, których dane zostały naruszone w ciągu 72 godzin od wykrycia naruszenia oraz masz obowiązek bezzwłocznie poinformować użytkownika, którego dane wyciekły o tym fakcie.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania i udostępniania danych osobowych:

 

 Procedura/Regulamin w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji

 Słowniczek – RODO

 Rozporządzenie o ochronie danych osobowych

Porada - Zasady przetwarzania i udostępniania danych osobowych, tworzenia zbiorów

Pamiętaj, że w przypadku tworzenia aplikacji mobilnej dla osób trzecich niezbędne może okazać się zawarcie umowy podpowiedzenia danych osobowych, w tym pracowników zamawiającego, uczestniczących w procesie wykonywania aplikacji.

 

3.7. Pozycjonowanie aplikacji mobilnej

Na pewno wiesz, że można pozycjonować strony internetowe. Czy wiedziałeś jednak, że aplikacje mobilne równie często są pozycjonowane? Obecnie konkurencja na rynku jest tak duża, że zaniedbanie pozycjonowania może spowodować, że stworzona przez Ciebie aplikacja nie odniesie sukcesu niezależnie od tego jak dobra będzie.

Pozycjonowanie Twojej aplikacji sprawi, że pojawi się ona wyżej w wynikach wyszukiwania, a w konsekwencji częściej będzie wybierana przez potencjalnych użytkowników.

Proces pozycjonowania tak naprawdę zaczyna się już w Twoim biurze. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest rzetelna analiza rynku i trafne określenie grupy konsumentów, do której kierujesz swoją aplikację. Mając poczynione takie założenia, istnieje większe prawdopodobieństwo prawidłowego doboru przez Ciebie fraz kluczowych. Słowa kluczowe powinny być w mianowniku.

Wskazuje się, że istnieją cztery główne czynniki bezpośrednio wpływające na efektywność pozycjonowania aplikacji mobilnych. Są to:

- tytuł aplikacji;

- właściwy dobór słów kluczowych dla opisu;

- opinie aplikacji i jej oceny;

- ilość pobrań aplikacji.

Pamiętaj, że sumienne wykonanie pozycjonowania będzie skutkować osiągnięciem pożądanych przez Ciebie efektów.

 

3.8. IP BOX, obniż podatek

Pamiętaj, iż jako przedsiębiorca tworzący innowacyjne rozwiązania dla biznesu możesz skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, zwanego ulgą „IP BOX”. Jest to dogodna preferencja podatkowa dla przedsiębiorców, którzy czerpią dochody z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnych, takich jak prawa autorskie do programów komputerowych.

Założeniem tego rozwiązania podatkowego jest pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT (dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej), zamiast:

  • 17/32 proc. (zasady ogólne PIT);
  • 19 proc. (podatek liniowy PIT);
  • 9/19 proc. (podatek CIT).

Uzyskanie ulgi jest jednak obwarowane przepisami. Do najważniejszych wymogów, jakie należy spełnić, można zaliczyć:

  • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
  • wytworzenie kwalifikowanego IP (kwalifikowane prawo własności intelektualnej) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
  • prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych obejmującej wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP, zgodnie z art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 30cb ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT;
  • osiągnięcie dochodu z kwalifikowanego IP, podlegającego opodatkowaniu w Polsce;
  • poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.

Podstawą do przyznania ulgi IP Box jest spełnienie wymaganych ustawowo warunków, natomiast potwierdzeniem słuszności jej zastosowania jest m.in. uzyskanie pozytywnej opinii organów skarbowych w interpretacji indywidualnej.

Głównym wyznacznikiem działalności badawczo-rozwojowej jest jej twórczy charakter. W ustawie o PIT art. 5a pkt 38 lub ustawie o CIT art. 4a pkt 26 działalność badawczo-rozwojowa jest definiowana jako „[...]działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań[...]”.

Jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby skorzystać z ulgi IP Box, jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, drugim natomiast wytworzenie kwalifikowanego IP.

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytworzysz kwalifikowane IP i udzielisz wyłącznego prawa do tego IP innemu podmiotowi, dla dochodów uzyskanych z tego tytułu, po spełnieniu określonych warunków, będziesz mógł zastosować preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%. Preferencyjną stawkę podatku będziesz mógł także zastosować, gdy nabędziesz kwalifikowane IP w celu jego dalszej komercjalizacji i rozwinięcia w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Pamiętaj, iż z preferencyjnego podatku dochodowego w wysokości 5% (dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) mogą skorzystać podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową opodatkowani podatkiem PIT lub CIT, do których należą:

Objęte podatkiem PIT:

  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • wspólnicy spółki cywilnej,
  • wspólnicy spółki jawnej,
  • wspólnicy spółki partnerskiej,
  • wspólnicy spółki komandytowej,
  • przedsiębiorstwa w spadku;

Objęte podatkiem CIT:

  • osoby prawne,
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej (z pewnymi wyjątkami),
  • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
  • podatkowe grupy kapitałowe,
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli prawo tego państwa traktuje je jako osoby prawne i podlegają one opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Wśród głównych wymagań stawianych osobom chcącym skorzystać z ulgi IP Box jest wymóg dokumentacyjny. Podatnicy korzystający z ulgi zobowiązani są do prowadzenia odrębnej ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych – zarówno tych związanych z ulgą IP Box, jak i pozostałych związanych z prowadzoną działalnością. Ewidencja powinna przedstawiać łączną sumę uzyskanych w danym okresie przychodów, kosztów, dochodów, strat z wyszczególnieniem dochodów, dla których można zastosować 5 % stawkę podatku dochodowego oraz pozostałych. Transakcje gospodarcze związane z ulgą, analogicznie jak w przypadku ulgi B+R należy wyszczególnić w KPiR (w postaci arkusza kalkulacyjnego) lub księgach rachunkowych (za pomocą konta ksiąg pomocniczych). W przypadku podatników prowadzących KPiR i stosujących na potrzeby ulgi IP Box ewidencji zdarzeń gospodarczych w formie arkusza kalkulacyjnego należy ujmować w nim comiesięczne zestawienia wydatków w wartościach narastających. Nie muszą oni jednak prowadzić tak szczegółowych ewidencji, jak podmioty prowadzące pełną księgowość.

Podmioty, które w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej pracują nad wytworzeniem więcej niż jednego kwalifikowanego IP, zobowiązane są do prowadzenia osobnej ewidencji dla każdego projektu. W ewidencji należy dodatkowo zawrzeć opis projektu, czas jego trwania (od momentu rozpoczęcia do momentu jego zakończenia), wykaz wszystkich osób pracujących nad projektem wraz z wyszczególnieniem prac przez nie stworzonych.

Zanim zaczniesz korzystać z ulgi pamiętaj by zasięgnąć porady prawnika. Z ostrożności warto wystąpić również do organów podatkowych potwierdzających prawo do korzystania z ulgi, by w razie kontroli podatkowej uniknąć poważnych konsekwencji.

 

3.9. Umowa NDA

Przedsiębiorco, by skutecznie prowadzić biznes, konieczne jest zachowanie tajemnicy Twojego know-how prowadzonego przez Ciebie przedsiębiorstwa. Informacje kluczowe dla prowadzonego przez Ciebie biznesu, tzw. dane wrażliwe nie powinny być przedmiotem publicznej debaty ani rozpowszechniane w środowisku branżowym. W takiej sytuacji warto podpisać umowę NDA, czyli umowę o zachowaniu poufności.

Cel NDA jest bardzo prosty – chronić informacje, które mają szczególne znaczenie dla firmy. Jej zastosowanie nie zawsze będzie konieczne. Pamiętaj, że prawo chroni informacje i tajemnice, np. w Kodeksie pracy pracownicy mają obowiązek zachować w tajemnicy wszelkie informacje na temat firmy. Dodatkowo w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji istnieją przepisy, które za czyn nieuczciwej konkurencji uznają ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Niestety, prawo posiada kilka mankamentów. Nie wszystkie informacje są przez nie chronione, np. kod programu jest chroniony przez prawo autorskie, ale algorytm już nie. Po drugie przepisy o tajemnicy przedsiębiorstwa dotyczą tylko tych informacji, które firmy starają się chronić, więc jeżeli nie podpisały NDA przy przekazywaniu informacji może się okazać, że nie będą w stanie skorzystać z tego przepisy.

Pod uwagę trzeba brak również fakt, iż skorzystanie z opcji ukrytych w przepisach trzeba udowodnić i obliczyć poniesione straty, co wiąże się z nie lada wyzwaniem.

Z tego powodu warto stosować NDA i umieszczać w nich odpowiednie postanowienia. Umowa o zachowaniu poufności powinna zawierać:

  • wykaz informacji chronionych,
  • kary umowne za każdy przypadek naruszenia,
  • czas trwania umowy,
  • czego z informacją nie wolno robić oraz co należy zrobić z tą informacją po zakończeniu projektu.

Dobrze sporządzona umowa o zachowaniu poufności to mniej stresu w przyszłości dla Ciebie i większa szansa, że nie stracisz swojego know-how i klientów. Dlatego dbaj o nie i pamiętaj przed podpisaniem umowy skonsultuj się z prawnikiem posiadającym wiedzę z tego zakresu.

 

Akty prawne

  1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162);
  2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740);
  3. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej i punkcie informacji dla przedsiębiorcy (Dz.U. z 2020 r. poz. 2296);
  4. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526);
  5. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1805).
  6. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1062);
  7. Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 324);
  8. Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020 r. poz. 344);
  9. Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 112);
  10. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
  11. Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tj. Dz. U. z 2021 poz. 275).
  12. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128);
  13. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800).

 

Stan prawny – 31 października 2021 r.



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT