Pomysł na biznes:

Biznes meblowy – jak ulokować odwagę i łatwość dokonywania zmian w wyjątkowej sytuacji biznesowej?

Branża:
 • Handel
 • Usługi dla biznesu
 • Produkcja i sprzedaż
 • Produkcja wyrobów z drewna
 • Sprzedaż
 • Wyposażenie wnętrz
 • Budownictwo

artcile

Podejmij wyzwanie

Wiedza o biznesie

icon

Dla kogo?

 • Dla tych, którzy nie boją się kryzysów
 • Dla osób, które stawiają na jakość, nie ilość
 • Dla wizjonerów, którzy potrafią poprowadzić firmę działającą od dziesięcioleci
 • Dla tych, którzy wierzą w pracę ludzkich rąk
 • Dla absolwentów kierunków zarządzania, finansów lub pokrewnych 
 • Dla osób z umiejętnościami negocjacji oraz budowania zespołów
icon

Zanim zaczniesz

 • Obserwuj rynek – sprawdź, jaką branża interesuje Cię najbardziej i jest Ci najbliższa,
 • Sprawdź, czy znajdziesz rynek zbytu dla swoich towarów
 • Bądź przygotowany na trudniejsze czasy – miej w zanadrzu oszczędności
 • Rozważ formę zabezpieczenia finansowego. Wybierz jednak te mniej ryzykowne warianty: obligacje albo lokaty
 • Zastanów się, czy chcesz sprzedawać swoje produkty w Polsce, poza jej granicami czy wybierzesz obie te opcje

Każdy dzień traktuj jak nową możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Być może, któregoś dnia, wykorzystasz tę wiedzę w praktyce i staniesz się jednym z najbogatszych mieszkańców naszego kraju?

artcile

Liczy się pomysł

Bądź elastyczny

Kiedy życie daje Ci cytryny, zrób z nich lemoniadę! Zasadę tę można odnieść do każdej sfery naszej egzystencji. Tuż po tym, jak Daniel przejął większość udziałów w firmie Paged, światem biznesu wstrząsnął potężny kryzys. Czy nasz bohater wybrnął z tej sytuacji, czy problemy na rynku pogrążyły jego marzenia o świetlanej przyszłości firmy?

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Dzięki wykształceniu i pasji do biznesu

Daniel nie boi się zmian i ryzyka. Studiował w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Zgłębiał tajniki biznesu i zdobywał szeroką wiedzę na temat zarządzania. Przez trzy lata mieszkał w Chinach. Gdy wrócił, postanowił skupić jak najwięcej akcji firmy Paged. Przedsiębiorstwo to nie było mu obce. Jego ojciec także posiadał aktywa tej samej firmy. Daniel dostrzegł w tej firmie duży potencjał. Zauważył, że Paged jest niedowartościowany. Gdy stał się większościowym właścicielem, przyszedł kryzys. Jesienią 2008 roku wiele firm wpadło w kłopoty, z których już się nie podniosło. Daniel przeprowadził jednak gruntowną restrukturyzację. Od tego niemiłego zdarzenia minęło już 10 lat, a firma ma się lepiej niż kiedykolwiek!

 

Źródło: PAged.pl
http://www.inwestor.paged.pl/files/raporty/finansowe/SA_PS_2017/Sprawozdanie_
Zarzadu_z_dzialalnosci_Grupy_Paged_SAPS_2017.pdf [dostęp: 22.10.2018 r.].

Kłopoty w biznesie
Gdy pod koniec pierwszej dekady XXI wieku pojawił się kryzys, wszyscy byli zaskoczeni. Specjaliści zakładali, że nasza waluta nadal będzie się umacniać. Niestety dla wielu polskich przedsiębiorców, trend był odwrotny. Firmie Paged groziło bankructwo. Nieustannie dzwoniły telefony od wierzycieli. Negocjacje z bankami się przedłużały. W tej nerwowej atmosferze Daniel znalazł w sobie mnóstwo siły i pasji. Porozumiał się z osobami i firmami, u których jego firma miała zaległe płatności i pożyczki. Wyprowadził Paged na prostą, a sam niebawem trafił na listę najbogatszych Polaków. Co za sukces! 

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Ryzykowne spekulacje

Daniel ma ponadprzeciętne umiejętności biznesowe. Potrafi nie tylko prowadzić skuteczne negocjacje, lecz także wyciągnąć firmę z poważnych finansowych problemów. Co sprawiło, że marka Paged stanęła na skraju bankructwa? Kryzys opcyjny. Na czym polega i jak go uniknąć? Chętnie przybliżymy Ci to zagadnienie.

icon

Wiedza to potęga

Kryzys opcyjny

Przed 2008 rokiem nasza waluta umacniała się w stosunku do euro, dolara i franka szwajcarskiego. Choć dla polskich importerów był to dobry finansowo czas, eksporterzy zaczęli tracić pieniądze. Otrzymywali coraz niższe wynagrodzenia za swoje towary. Aby wyrównać straty, często korzystali z opcji walutowych. Była to forma zabezpieczenia przed wahaniami walut. Gdy tendencja się odwróciła, wiele firm straciło mnóstwo pieniędzy. 

Opcje walutowe – niesymetryczne instrumenty pochodne. Przekazują ryzyko finansowe na dwie strony – zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Transakcje te opierają się na sprzedaży aktywów w umówionym wcześniej terminie i w umówionej cenie. 

 • Opcja CALL – opcja kupna
 • Opcja PUT – opcja sprzedaży

 

Dlaczego opcje walutowe doprowadziły do kryzysu?

Według specjalistów opcje walutowe są dobrym sposobem na zabezpieczenie przyszłego zarobku. Jednak, gdy właściciele firm zaczynają spekulować w tej kwestii i dokonywać transakcji na kwoty znacznie wyższe niż przewidywane dochody, bardzo ryzykują. 

 Źródła: Forsal.pl
http://forsal.pl/artykuly/111409,opcje-walutowe-dlaczego-spolki-poniosly-straty.html [dostęp: 16.10.2018 r.]. 

Korporacyjnie.pl http://www.korporacyjnie.pl/nie-bezpieczne-opcje-walutowe-artykul-pauli-pul/ [dostęp: 16.10.2018 r.].

artcile

Bez tego ani rusz

W Polsce i poza jej granicami

Eksport to jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących handlu. Polega na wysyłaniu towarów produkowanych w kraju do innych państw. Polska należy do Unii Europejskiej, więc eksport w tym przypadku rozumiemy jako dystrybucję produktów poza granice wspólnoty.

Daniel doskonale zna to pojęcie. Na eksporcie opiera swój biznes. Sprzedaje meble także w Polsce, lecz lwia część produktów wędruje do innych krajów. W ten sposób zapewnia swojej firmie większe możliwości rozwoju. Ty także rozważ dystrybucję towaru poza granice Polski. Dzięki temu zyskasz wiele nowych, biznesowych szans.

icon

Warto wiedzieć

VAT 0%

Podatki potrafią pochłonąć spore kwoty. Dlatego też korzystaj z legalnych możliwości zminimalizowania tych wydatków. W przypadku eksportu istnieje sposób, by stawka VAT wynosiła 0%. Jak tego dokonać? Wystarczy skompletować wszystkie dokumenty wymagane przez prawo.

W przypadku eksportu bezpośredniego są to wydrukowane zgłoszenie wywozowe oraz elektroniczny dokument z systemu obsługującego zgłoszenia wywozowe.

Zajmujesz się eksportem pośrednim? Przygotuj dokument z systemu obsługującego zgłoszenia wywozowe bądź wydrukowane zgłoszenie wywozowe (kopia). Nie zapomnij, że oba te dokumenty muszą być poświadczone przez urząd celny.

Preferencyjną stawkę VAT stosuje się w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy towar wysyłany jest poza granice wspólnoty europejskiej. Ważne jest także, by transport został zatwierdzony przez urząd celny. UC kontroluje, czy zgłoszony towar odpowiada temu, który jest wywożony. 

 

Źródła: Poradnik Przedsiębiorcy
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-eksport-posredni-i-bezposredni-czym-sie-roznia [dostęp: 16.10.2018 r.].

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-eksport-towarow [dostęp: 16.10.2018 r.].

Jakie są zalety eksportu?

 • Rozłożenie ryzyka na kilka rynków. Przedsiębiorca nie jest całkowicie zależny od sytuacji w danym państwie. Może wyrównać swoje straty na innym rynku, minimalizując ryzyko biznesowe.
 • Większy rynek zbytu. Remedium na nasycony rynek. Daje szansę na zdobycie nowych klientów w sytuacji, gdy na jednym rynku osiągnęło się już maksimum możliwości.
 • Promocja polskich produktów. To także ważna zaleta. Meble Paged oraz inne towary eksportowe wysokiej jakości tworzą pozytywny obraz naszego kraju na całym świecie.
artcile

A to ciekawe…

Polski produkt wysokiej jakości

Przeszło dwa wieki temu Michael Thonet wymyślił nowy sposób produkcji mebli. Bukowe kawałki drewna nasączał wodą i nadawał im pożądany kształt. Choć od tamtego czasu minęło wiele lat, produkcja nadal wygląda podobnie. Chęć wprowadzenia nowych technologii do tego procesu nie powiodła się. Ludzkie dłonie okazały się niezastąpione. Paged to jedna z niewielu firm na naszym kontynencie, które zajmują się produkcją mebli giętych. Jej towary są bardzo wysoko cenione i znajdują nabywców na całym świecie.

 

Źródło: Urządzamy.pl http://www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/meble-drewniane-historia-mebli-gietych-od-thoneta-do-ton,14_13093.html [dostęp: 22.10.2018 r.]. 

icon

Warto wiedzieć

Jakość na pierwszym miejscu

Według raportu z firmy Nielsen polscy konsumenci przykładają bardzo dużą wagę do jakości produktu. Choć deklarują, że chcą oszczędzać, swoje pieniądze wydają na towary dobrej klasy. Aż 80% naszych rodaków ceni sobie przede wszystkim jakość. Na świecie średnia to 78%, a na Starym Kontynencie zaledwie 73%. To duża szansa dla przedsiębiorców, którzy oferują niebanalne, starannie wykonane produkty. Według innych badań aż 86% Polaków chce wspierać rodzime firmy. Ten patriotyzm gospodarczy to doskonała okazja dla małych polskich producentów, którzy do tej pory przegrywali z zagraniczną konkurencją. 

Co możesz zrobić?

1. Podkreślaj, że Twoje produkty wytwarzane są w Polsce.

2. Zdobywaj certyfikaty, takie jak, np. Dobre, bo polskie.

3. Promuj swoje towary podczas spotkań dla miłośników polskiego designu.

Źródła: Forbes.pl 

https://forbes.pl/wiadomosci/dla-polakow-najwazniejsza-jest-jakosc/s7px9r5 [dostęp: 16.10.2018]

artcile

Zbuduj własną markę

Portret profesjonalisty – Buduj swoją markę.

Zdobądź i rozwijaj swoje kwalifikacje. Klienci szukają jakości, a to może zapewnić Twój profesjonalizm.

 • Ucz się - z pewnością znasz się na produkcji mebli, ale to nie wszystko. Jako liderowi będą Ci potrzebne kwalifikacje z różnych obszarów – sprzedaży, marketingu, negocjacji, itp. – szukaj kierunków studiów kierunkowych oraz kursów.

 • Uczestnicz - w konferencjach i targach – poznasz ludzi i ich firmy z branży, dowiesz się o nowych rozwiązaniach i technologiach. Znajdziesz również inspiracje, jak prezentować swoje pomysły. Przykłady:

  W Polsce działa wiele instytucji branżowych, np..:

  - Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Warszawa

  - Stowarzyszenie Branży Meblarskiej 

  - Polska Izba Producentów Mebli  

   

  Branża organizuje liczne konkursy i rywalizacje, np.:

  - diamentmeblarstwa.pl

 • Podpatruj konkurencję - rób własną listę najlepszych producentów mebli – zarówno tych, którym się udało, jak również tych zapomnianych. Zostań ich klientem, przeanalizuj ich produkt i sposoby działania, poszukaj inspiracji do najlepszych praktyk dla swojej firmy.

 • Czytaj - zaopatrz się w branżową lekturę, korzystaj z for dyskusyjnych.

  Przykłady:

  - biznesmeblowy.pl 

  - meblarstwo.eu

  - Emebel.pl

   

  Instytucje pomagające eksporterom

  1. Wsparcie merytoryczne:

  - Zagraniczne Biura Handlowe, 

  - Krajowa Izba Gospodarcza, 

  - Polska Agencja Inwestycji i Handlu, 

  - Centra Obsługi Inwestora, 

  - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,

  -  Regionalne Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów, 

  - Stowarzyszenie Eksporterów Polskich, 

  - Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji.

  1. Wsparcie finansowe: 

  - Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, 

  - Polski Fundusz Rozwoju, 

  - Bank Gospodarstwa Krajowego.

 • Dbaj o pracowników - Nieprzychylna pracownikom firma oraz niesprzyjające warunki pracy mogą znacznie obniżać efektywność. Najwięcej osób narzeka na złego przełożonego, atmosferę w miejscu zatrudnienia, brak szans na awans oraz kiepską pensję. Co zrobić, by Twoi pracownicy z uśmiechem wykonywali swoje obowiązki?

   

  • Stabilność – oferuj zatrudnionym w Twojej firmie osobom umowę o pracę. To znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa u pracowników.
  • Uczciwe pensje – wynagradzaj pracowników, mając na uwadze ich wykształcenie i doświadczenie. Dbaj o to, by pensje były sprawiedliwe i odpowiadały stawkom rynkowym. Nie zaniżaj ich, to pozorna oszczędność.
  • Możliwość rozwoju – oferuj kursy, dopłaty do studiów oraz awanse dla tych, którzy na nie zasłużyli. Nikt nie lubi stać w miejscu. Pozwalaj więc na to, by Twoi pracownicy mogli swobodnie rozwinąć skrzydła. Zyskają na tym obie strony.
  • Motywacja – doceniaj najlepszych. Dostrzegaj pozytywne działania na rzecz firmy. System motywacyjny może opierać się na dodatkach finansowych do pensji albo prezentach rzeczowych.
 • Rozwijaj się. - Gdy spółka Paged wyszła obronną ręką z kłopotów finansowych, rozpoczęła wykupywanie innych przedsiębiorstw. Prezentowana firma zmieniła nieco profil swoje działalności i stała się grupą przemysłowo-inwestycyjną. Wśród jej nowych nabytków są fabryka sklejki, firma działająca w obrębie logistyki oraz inna, wynajmująca auta zastępcze. Jak widzisz, Paged nie ogranicza się do jednego rodzaju działalności. Ty także otwieraj się na nowe możliwości i szukaj różnych sposobów na rozwój własnej firmy.

  Źródła: Rynek Pracy.pl 

  https://rynekpracy.pl/artykuly/warunki-pracy-a-jej-wydajnosc [dostęp: 16.10.2018 r.].

  HR Polska https://hrpolska.pl/rynek-pracy/czytelnia/10-sposobow-by-zadbac-o-pracownika [dostęp: 16.10.2018 r.].

  Puls HR https://pulshr.pl/zmiany-kadrowe/daniel-mzyk-czlonkiem-rady-nadzorczej-paged,35615.html [dostęp: 16.10.2018 r.].

artcile

Słowniczek pojęć

Pojęcia, które warto mieć w jednym palcu

 • Zagraniczne Biura Handlowe - przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Ich zadaniem jest promowanie i wspieranie handlu zagranicznego polskich firm. Pomagają one wielotorowo. Swoją strukturę dopasowują do potrzeb polskich przedsiębiorców działających w danym kraju.

 • Krajowa Izba Gospodarcza - niezależna organizacja wspierająca biznes w naszym kraju. Jej historia sięga początku lat dziewięćdziesiątych. Skupia 65 izb branżowych, 59 regionalnych, 18 bilateralnych oraz 14 innych stowarzyszeń. Jest głosem polskich biznesmenów.

 • Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji - istnieje od 1995 roku. Działa na rzecz małych i średnich firm, które zajmują się handlem zagranicznym. Izba ta prowadzi akcje informacyjne oraz kursy dla przedsiębiorców.

 • Stowarzyszenie Eksporterów Polskich - łączy ponad 300 polskich firm, które zajmują się eksportem. Zostało założone na wniosek przedsiębiorców, by promować tę gałąź biznesu.

artcile

Czy to się opłaca?

Minibiznesplan

icon

Koszty początkowe

1. Zakup akcji: 500 000 zł[1]

Gdy w 2007 roku Daniel kupował akcje spółki Paged, kosztowały one ok. 33,20 zł za sztukę. Nie wiemy, ile dokładnie warta będzie firma, którą zechcesz przejąć. Przygotuj się jednak na niemały wydatek. Rozejrzyj się dookoła. Być może tuż obok Ciebie jest przedsiębiorstwo, która ma kłopoty finansowe. Przejmując je, nie wydasz majątku. Jeżeli znasz się na biznesie i uda Ci się uchronić przedsiębiorstwo przed bankructwem, możesz powtórzyć sukces naszego bohatera. 


Razem: 500 000 zł

[1] Bankier.plhttps://bankier.pl/wiadomosc/Analitycy-Millenium-DM-rekomenduja-kupuj-dla-akcji-Paged-1671683.html [dostęp: 16.10.2018 r.]. 

icon

Koszty restrukturyzacji

1. Reorganizacja firmy: 500 000 zł[1]

Podane przez nas w tym punkcie kwoty są bardzo umowne. Spółka Paged warta jest miliony. Dlatego też jej restrukturyzacja wymaga nieporównywalnie wyższych nakładów finansowych niż mały biznes. Założyliśmy jednak, że swoją przygodę z własną działalnością zaczniesz raczej od niewielkiego przedsiębiorstwa, nad którym zawisło widmo kryzysu. 

Jak wygląda restrukturyzacja?

Od 2016 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące restrukturyzacji. Ustawodawca wprowadził cztery warianty postępowań tego typu. Z restrukturyzacji możemy skorzystać wtedy, gdy nasze przedsiębiorstwo jest niewypłacalne albo grozi mu taki stan. 

Rodzaje restrukturyzacji:

Postępowanie o zatwierdzenie układu. Polega na cywilnoprawnej umowie z doradcą restrukturyzacyjnym. Zadaniem tego ostatniego jest zaproponowanie rozwiązań dla wierzycieli. Zajmuje się on także pozyskiwaniem głosów tych, którzy sprzyjają układowi. Po uzyskaniu odpowiedniej ich liczby, wnioskuje on w sądzie o uznanie owego dokumentu.

Przyspieszone i zwykłe postępowanie układowe. Działania te dzieją się przy udziale sądu restrukturyzacyjnego. Gdy sporne długi nie przekraczają 15% całości, możliwy jest wybór trybu przyspieszonego. Choć firma nadal prowadzi swoją działalność, nad jej funkcjonowaniem czuwa nadzorca. Decyduje on w kwestiach, które przekraczają zwykły zarząd. 

Postępowanie sanacyjne.  W przypadku tego rozwiązania zarządca wyznaczony przez sąd przejmuje pieczę nad sprawami firmy. Tworzy on plan restrukturyzacji i wciela go w życie w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Zarządca może decydować o rezygnacji z niektórych działań biznesowych, które nie przynoszą dochodu oraz zwalnianiu i zatrudnianiu pracowników. Po zrealizowaniu planu zwołuje on zebranie wierzycieli. Podczas tego spotkania odbywa się głosowanie w sprawie układu.

 

Uwaga!

Twoja firma stała się niewypłacalna? W terminie 30 dni musisz zgłosić (Ty albo Twoi przedstawiciele) wniosek o ogłoszenie upadłości. Nie oznacza to jednak, że przestajesz odpowiadać za spłatę firmowych długów całym swoim majątkiem. Aby tego uniknąć, ogłoś upadłość oraz wniosek restrukturyzacyjny. Jeżeli sąd przychyli się do tej prośby (w pierwszej kolejności udziela odpowiedzi dotyczącej restrukturyzacji), wyłączy Twoją odpowiedzialność wobec wierzycieli.


Razem: 500 000 zł

[1] Mam startup.plhttps://mamstartup.pl/porazka/10274/restrukturyzacja/po-nowemu-jak-wyglada-postepowanie-restrukturyzacyjne-od-srodka [dostęp: 14.10.2018 r.]. 

artcile

Co warto przemyśleć na starcie

Kilka ważnych kwestii

 • Oszacuj ryzyko inwestycji. - Przeanalizuj sytuację finansową firmy. Zastanów się też nad potencjalnymi scenariuszami dotyczącymi rynku, na którym planujesz działać.

 • Korzystaj z pomocy profesjonalistów. - Być może masz dużą wiedzę dotyczącą biznesu. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujesz pomocy. Specjaliści zajmujący się eksportem, restrukturyzacją czy produkcją z pewnością wiele wniosą do Twojej firmy. Korzystaj z ich opinii, by mieć pewność, że podejmowane decyzje są słuszne.

 • Nie poddawaj się zbyt szybko. - Daniel mógłby załamać ręce, gdy dopiero co przejęta spółka wpadła w poważne problemy. Zaczął jednak spokojnie wprowadzać zmiany, co zaowocowało wydostaniem firmy z dołka. Działania te bardzo mu się opłaciły.

 • Planuj kilka kroków do przodu. - Dobrze zastanawiaj się nad każdą podejmowaną decyzją. Rób plany na rok albo kilka lat do przodu. W razie potrzeby po prostu je modyfikuj.Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT