Pomysł na biznes:
Biznes meblowy – jak ulokować odwagę i łatwość dokonywania zmian w wyjątkowej sytuacji biznesowej?

Podejmij wyzwanie
Wiedza o biznesie
Dla kogo?
- Dla tych, którzy nie boją się kryzysów
- Dla osób, które stawiają na jakość, nie ilość
- Dla wizjonerów, którzy potrafią poprowadzić firmę działającą od dziesięcioleci
- Dla tych, którzy wierzą w pracę ludzkich rąk
- Dla absolwentów kierunków zarządzania, finansów lub pokrewnych
- Dla osób z umiejętnościami negocjacji oraz budowania zespołów
Zanim zaczniesz
- Obserwuj rynek – sprawdź, jaką branża interesuje Cię najbardziej i jest Ci najbliższa,
- Sprawdź, czy znajdziesz rynek zbytu dla swoich towarów
- Bądź przygotowany na trudniejsze czasy – miej w zanadrzu oszczędności
- Rozważ formę zabezpieczenia finansowego. Wybierz jednak te mniej ryzykowne warianty: obligacje albo lokaty
- Zastanów się, czy chcesz sprzedawać swoje produkty w Polsce, poza jej granicami czy wybierzesz obie te opcje
Każdy dzień traktuj jak nową możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Być może, któregoś dnia, wykorzystasz tę wiedzę w praktyce i staniesz się jednym z najbogatszych mieszkańców naszego kraju?

Liczy się pomysł
Bądź elastyczny
Kiedy życie daje Ci cytryny, zrób z nich lemoniadę! Zasadę tę można odnieść do każdej sfery naszej egzystencji. Tuż po tym, jak Daniel przejął większość udziałów w firmie Paged, światem biznesu wstrząsnął potężny kryzys. Czy nasz bohater wybrnął z tej sytuacji, czy problemy na rynku pogrążyły jego marzenia o świetlanej przyszłości firmy?
Jak powstał pomysł na ten biznes?
Dzięki wykształceniu i pasji do biznesu
Daniel nie boi się zmian i ryzyka. Studiował w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Zgłębiał tajniki biznesu i zdobywał szeroką wiedzę na temat zarządzania. Przez trzy lata mieszkał w Chinach. Gdy wrócił, postanowił skupić jak najwięcej akcji firmy Paged. Przedsiębiorstwo to nie było mu obce. Jego ojciec także posiadał aktywa tej samej firmy. Daniel dostrzegł w tej firmie duży potencjał. Zauważył, że Paged jest niedowartościowany. Gdy stał się większościowym właścicielem, przyszedł kryzys. Jesienią 2008 roku wiele firm wpadło w kłopoty, z których już się nie podniosło. Daniel przeprowadził jednak gruntowną restrukturyzację. Od tego niemiłego zdarzenia minęło już 10 lat, a firma ma się lepiej niż kiedykolwiek!
Źródło: PAged.pl
http://www.inwestor.paged.pl/files/raporty/finansowe/SA_PS_2017/Sprawozdanie_
Zarzadu_z_dzialalnosci_Grupy_Paged_SAPS_2017.pdf [dostęp: 22.10.2018 r.].
Kłopoty w biznesie
Gdy pod koniec pierwszej dekady XXI wieku pojawił się kryzys, wszyscy byli zaskoczeni. Specjaliści zakładali, że nasza waluta nadal będzie się umacniać. Niestety dla wielu polskich przedsiębiorców, trend był odwrotny. Firmie Paged groziło bankructwo. Nieustannie dzwoniły telefony od wierzycieli. Negocjacje z bankami się przedłużały. W tej nerwowej atmosferze Daniel znalazł w sobie mnóstwo siły i pasji. Porozumiał się z osobami i firmami, u których jego firma miała zaległe płatności i pożyczki. Wyprowadził Paged na prostą, a sam niebawem trafił na listę najbogatszych Polaków. Co za sukces!

Wiedza kluczem do sukcesu!
Ryzykowne spekulacje
Daniel ma ponadprzeciętne umiejętności biznesowe. Potrafi nie tylko prowadzić skuteczne negocjacje, lecz także wyciągnąć firmę z poważnych finansowych problemów. Co sprawiło, że marka Paged stanęła na skraju bankructwa? Kryzys opcyjny. Na czym polega i jak go uniknąć? Chętnie przybliżymy Ci to zagadnienie.
Wiedza to potęga
Kryzys opcyjny
Przed 2008 rokiem nasza waluta umacniała się w stosunku do euro, dolara i franka szwajcarskiego. Choć dla polskich importerów był to dobry finansowo czas, eksporterzy zaczęli tracić pieniądze. Otrzymywali coraz niższe wynagrodzenia za swoje towary. Aby wyrównać straty, często korzystali z opcji walutowych. Była to forma zabezpieczenia przed wahaniami walut. Gdy tendencja się odwróciła, wiele firm straciło mnóstwo pieniędzy.
Opcje walutowe – niesymetryczne instrumenty pochodne. Przekazują ryzyko finansowe na dwie strony – zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Transakcje te opierają się na sprzedaży aktywów w umówionym wcześniej terminie i w umówionej cenie.
- Opcja CALL – opcja kupna
- Opcja PUT – opcja sprzedaży
Dlaczego opcje walutowe doprowadziły do kryzysu?
Według specjalistów opcje walutowe są dobrym sposobem na zabezpieczenie przyszłego zarobku. Jednak, gdy właściciele firm zaczynają spekulować w tej kwestii i dokonywać transakcji na kwoty znacznie wyższe niż przewidywane dochody, bardzo ryzykują.
Źródła: Forsal.pl
http://forsal.pl/artykuly/111409,opcje-walutowe-dlaczego-spolki-poniosly-straty.html [dostęp: 16.10.2018 r.].
Korporacyjnie.pl http://www.korporacyjnie.pl/nie-bezpieczne-opcje-walutowe-artykul-pauli-pul/ [dostęp: 16.10.2018 r.].

Bez tego ani rusz
W Polsce i poza jej granicami
Eksport to jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących handlu. Polega na wysyłaniu towarów produkowanych w kraju do innych państw. Polska należy do Unii Europejskiej, więc eksport w tym przypadku rozumiemy jako dystrybucję produktów poza granice wspólnoty.
Daniel doskonale zna to pojęcie. Na eksporcie opiera swój biznes. Sprzedaje meble także w Polsce, lecz lwia część produktów wędruje do innych krajów. W ten sposób zapewnia swojej firmie większe możliwości rozwoju. Ty także rozważ dystrybucję towaru poza granice Polski. Dzięki temu zyskasz wiele nowych, biznesowych szans.
Warto wiedzieć
VAT 0%
Podatki potrafią pochłonąć spore kwoty. Dlatego też korzystaj z legalnych możliwości zminimalizowania tych wydatków. W przypadku eksportu istnieje sposób, by stawka VAT wynosiła 0%. Jak tego dokonać? Wystarczy skompletować wszystkie dokumenty wymagane przez prawo.
W przypadku eksportu bezpośredniego są to wydrukowane zgłoszenie wywozowe oraz elektroniczny dokument z systemu obsługującego zgłoszenia wywozowe.
Zajmujesz się eksportem pośrednim? Przygotuj dokument z systemu obsługującego zgłoszenia wywozowe bądź wydrukowane zgłoszenie wywozowe (kopia). Nie zapomnij, że oba te dokumenty muszą być poświadczone przez urząd celny.
Preferencyjną stawkę VAT stosuje się w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy towar wysyłany jest poza granice wspólnoty europejskiej. Ważne jest także, by transport został zatwierdzony przez urząd celny. UC kontroluje, czy zgłoszony towar odpowiada temu, który jest wywożony.
Źródła: Poradnik Przedsiębiorcy
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-eksport-posredni-i-bezposredni-czym-sie-roznia [dostęp: 16.10.2018 r.].
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-eksport-towarow [dostęp: 16.10.2018 r.].
Jakie są zalety eksportu?
- Rozłożenie ryzyka na kilka rynków. Przedsiębiorca nie jest całkowicie zależny od sytuacji w danym państwie. Może wyrównać swoje straty na innym rynku, minimalizując ryzyko biznesowe.
- Większy rynek zbytu. Remedium na nasycony rynek. Daje szansę na zdobycie nowych klientów w sytuacji, gdy na jednym rynku osiągnęło się już maksimum możliwości.
- Promocja polskich produktów. To także ważna zaleta. Meble Paged oraz inne towary eksportowe wysokiej jakości tworzą pozytywny obraz naszego kraju na całym świecie.

A to ciekawe…
Polski produkt wysokiej jakości
Przeszło dwa wieki temu Michael Thonet wymyślił nowy sposób produkcji mebli. Bukowe kawałki drewna nasączał wodą i nadawał im pożądany kształt. Choć od tamtego czasu minęło wiele lat, produkcja nadal wygląda podobnie. Chęć wprowadzenia nowych technologii do tego procesu nie powiodła się. Ludzkie dłonie okazały się niezastąpione. Paged to jedna z niewielu firm na naszym kontynencie, które zajmują się produkcją mebli giętych. Jej towary są bardzo wysoko cenione i znajdują nabywców na całym świecie.
Źródło: Urządzamy.pl http://www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/meble-drewniane-historia-mebli-gietych-od-thoneta-do-ton,14_13093.html [dostęp: 22.10.2018 r.].
Warto wiedzieć
Jakość na pierwszym miejscu
Według raportu z firmy Nielsen polscy konsumenci przykładają bardzo dużą wagę do jakości produktu. Choć deklarują, że chcą oszczędzać, swoje pieniądze wydają na towary dobrej klasy. Aż 80% naszych rodaków ceni sobie przede wszystkim jakość. Na świecie średnia to 78%, a na Starym Kontynencie zaledwie 73%. To duża szansa dla przedsiębiorców, którzy oferują niebanalne, starannie wykonane produkty. Według innych badań aż 86% Polaków chce wspierać rodzime firmy. Ten patriotyzm gospodarczy to doskonała okazja dla małych polskich producentów, którzy do tej pory przegrywali z zagraniczną konkurencją.
Co możesz zrobić?
1. Podkreślaj, że Twoje produkty wytwarzane są w Polsce.
2. Zdobywaj certyfikaty, takie jak, np. Dobre, bo polskie.
3. Promuj swoje towary podczas spotkań dla miłośników polskiego designu.
Źródła: Forbes.pl
https://forbes.pl/wiadomosci/dla-polakow-najwazniejsza-jest-jakosc/s7px9r5 [dostęp: 16.10.2018]
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?