Pomysł na biznes:
Ekologicznie i Ekonomicznie – nowoczesne sortowanie odpadów

Podejmij wyzwanie
Jest w Twoim życiu coś, czemu poświęcasz dużo czasu i co sprawia Ci przyjemność? Każdy z nas ma inne zainteresowania i hobby. Andrzej od lat zgłębia tajniki ekologii i recyklingu. Tak bardzo lubi tę tematykę, że postanowił uczynić z niej swoje źródło dochodu. Teraz praca nie jest dla niego przykrym obowiązkiem, lecz nieustanną przygodą.
Dla kogo?
- Dla miłośników ekologii, ochrony środowiska,
- Do osób zainteresowanych tematem recyclingu, utylizacją odpadów
- Dla osób z wykształceniem branżowym
Zanim zaczniesz
- Sprawdź, co dokładnie wiesz, na temat recyclingu,
- Zapoznaj się z obowiązującym obecnie prawem dotyczącym segregacji odpadów.
- Zorientuj się, jakie zezwolenia, certyfikaty i koncesje są niezbędne w tej działalności i na terenie, na którym działasz.
- Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania miejskiego, gdzie wyszczególnione są zasady prowadzenia działalności na danym terenie – nie na każdej działce można składować, utylizować i przetwarzać śmieci
- Wybierz swój profil recyclingowy - dobrze zaprojektuj oferowane przez Twoją firmę sortownie – papier, szkło, samochody, sprzęt AGD, komputery – inne?
Coś, co dla jednego jest zbędne, dla innego może okazać się żyłą złota. Tak właśnie jest z sortowaniem i ponownym wykorzystywaniem odpadów. Andrzej opatentował innowacyjną metodę, która ułatwia odzyskiwanie surowców – Eko AB. Wystarczy, że pójdziesz jego śladami i uwierzysz w swoje możliwości. Nie trać więc cennego czasu na strach przed podjęciem konkretnych działań. Jeżeli będziesz robić to, co kochasz oraz przygotujesz porządny biznesplan, z pewnością powiedzie Ci się w biznesie.

Liczy się pomysł
Patent na śmieci: Eko AB – co to takiego?
To cała sieć małych domków z zielonymi dachami. Są to minisortownie, które mają zastąpić tradycyjne, niezbyt estetyczne i nieekologiczne kontenery. W każdej z nich pracownik przyjmuje posortowane na trzy kategorie odpady. Następnie rozdziela je dokładniej, na 24 worki. Opakowania są myte, a wielkogabarytowe śmieci rozkręcane na mniejsze części.
Mały domek, duże możliwości
Minisortownie Eko AB składają się z trzech części. W chłodni składowane są odpady organiczne. Dzięki niskiej temperaturze nie wydobywa się z nich przykry zapach. W części socjalnej znajdują się prysznic, toaleta i szafki pracownicze. Trzecie pomieszczenie to miejsce sortowania śmieci. Tutaj znajdują się 24 worki, do których pracownik wkłada poszczególne rzeczy. W przeciwieństwie do zwykłych kontenerów, minisortownie mają monitoring. Są czynne dla okolicznych mieszkańców od poniedziałku do soboty. Głównym założeniem firmy Andrzeja jest współpraca wszystkich istniejących punktów. Duże ilości posegregowanych śmieci dużo łatwiej sprzedać. Obniża to cenę, którą mieszkańcy płacą za wywóz odpadów.
Jak powstał pomysł na ten biznes?
Dzięki pasji i wiedzy
Ekologia jest bliska sercu Andrzeja już od wielu lat. Zanim jeszcze w Polsce pojawiły się plany segregacji odpadów, wiedział, że to dobry biznes. Jest zdania, że dbając o środowisko naturalne, można skutecznie zarabiać. Początkowo pracował jako nauczyciel biologii, krzewiąc swoje idee wśród młodzieży. W latach dziewięćdziesiątych porzucił jednak to zajęcie, by całkowicie skupić się na handlu posegregowanymi odpadami. Odbierał je od dużych producentów, np. zakładu szklarskiego albo fabryki wina. Jakość śmieci i ich czystość pozostawiały wiele do życzenia. Biznes nie był też opłacalny, bo brudne śmieci nie są tak cenne. Dlatego też Andrzej postanowił stworzyć system Eko AB, który działa jak dobrze naoliwiona maszyna.
Jak widzisz, droga Andrzeja do rentownego biznesu nie była prosta. Choć pojawiły się na niej przeszkody i zakręty, szybko je pokonał. Porządna dawka motywacji, pozytywne myślenie i otwarty umysł sprawiły, że nigdy się nie poddał. Umiejętność wyciągania właściwych wniosków ze swoich niepowodzeń uczyniła z niego silnego i pewnego swojego siebie biznesmena.

Wiedza kluczem do sukcesu!
Dlaczego Eko AB jest lepsze niż tradycyjne kontenery?
Kiedy właściciel Eko AB odwiedzał inne kraje, podpatrywał rozwiązania dotyczące segregacji śmieci. Będąc w Niemczech i Szwecji, zaobserwował, że tamtejsze systemy opierają się przede wszystkim na samodyscyplinie. Doszedł do wniosku, że w Polsce takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Wymyślił więc alternatywę dla tradycyjnych kontenerów na osiedlowych podwórkach. Niezbyt ładnie pachnące altanki zastąpił skromnymi, czystymi domkami. To w nich następuje dokładna segregacja odpadów, która wyręcza duże sortownie. Osoby przynoszące swoje śmieci do domków Eko AB nie muszą ich myć. Wstępnie rozdzielają je na te, które da się przetworzyć w biopaliwo (organiczne), do recyklingu i nieprzydatne. Te ostatnie trafiają na wysypiska. Jest to znacznie prostszy system niż ten, który panuje obecnie. Ta forma ogranicza także rozrzucanie śmieci przez poszukiwaczy metalu. Oznacza także mniej gryzoni i much, które – zwłaszcza gorącym latem – często bywają problemem.
Wiedza to potęga
Segregacja śmieci a prawo
Sposób segregacji odpadów regulowany jest przez prawo. Dużą rewolucją była ustawa, która weszła w życie w 2013 roku. Właśnie wtedy samorządy stały się odpowiedzialne za wywóz i podział śmieci. W wyniku przetargów wyłoniły odbiorców odpadów oraz narzuciły mieszkańcom zasady segregacji. Kolejna ustawa zaczęła obowiązywać w 2017 roku. Było to konieczne, ponieważ powstał chaos związany z różnorodnością wytycznych. Nowe prawo ujednolica sposób wyrzucania śmieci. Od tej pory do niebieskich pojemników trafiać ma papier. Do zielonych wrzucamy szkło bezbarwne i kolorowe. W żółtych jest miejsce na metale i tworzywa sztuczne, a w brązowych na odpady biodegradowalne.
Czasem segregacja śmieci bywa dosyć skomplikowana. Andrzej chce ułatwić ten proces. Może to w znacznym, stopniu zachęcić Polaków do regularnego sortowania odpadów. W Eko AB podział jest bardzo prosty. Wbrew temu, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić, nazwy kategorii pochodzą od pomieszczeń domowych. Właściciel firmy uważa, że to uczyni recykling przyjaźniejszym i łatwiejszym w odbiorze.
- Odpady kuchenne: organiczne. Można przerobić je na biopaliwo albo nawóz.
- Odpady pokojowe: opakowania, papier, metal, stare zabawki, niepotrzebne przedmioty. Wszystko to, co można poddać recyklingowi.
- Odpady łazienkowe: nienadające się do przetworzenia. Ta grupa odpadów zostaje wywieziona na wysypisko śmieci albo do spalarni.
Źródło: Blog Upcyklingowy https://nanowosmieci.pl/nowa-ustawa-smieciowa
2018.05.15

Bez tego ani rusz
Udana realizacja
Eko AB to nie tylko marzenie miłośnika ekologii. Charakterystyczne domki stanęły już na jednym z płockich osiedli. Sprawdzają się znakomicie! Koszt jednej minisortowni to ok. 100 000 zł. Andrzej ich nie buduje ani nimi nie zarządza. Pobiera jednak tantiemy od wykorzystania jego opatentowanego pomysłu.
Dobra idea jest fundamentem biznesu. Czasem, by osiągnąć sukces, wystarczą tylko odpowiedni pomysł oraz patent. Jeżeli także chodzi Ci pogłowie coś innowacyjnego, nie wahaj się ani chwili. Złóż dokumenty w odpowiednim urzędzie i odcinaj kupony od niebanalnej koncepcji!
Warto wiedzieć
Opatentuj swój pomysł
Masz świetny pomysł? Nie musisz zajmować się jego realizacją. Możesz opatentować go i sprzedawać firmom, które działają w branży. To dobry pomysł na dochód pasywny. Jeżeli idea jest naprawdę innowacyjna, możesz wiele na tym zyskać. Jakie są zasady dotyczące patentu?
- Twój pomysł musi być innowacyjny i możliwy do zastosowania na skalę przemysłową. Nie może być on oczywisty i wynikać bezpośrednio z ogólnie dostępnej dla specjalistów wiedzy.
- Prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku wydawane jest na 20 lat.
- Właściciel patentu może udostępnić go innym osobom na zasadzie licencji.
- W przypadku prawa ochronnego na wzór użytkowy (dotyczy budowy albo zestawienia przedmiotu o trwałej postaci) czas wyłącznego korzystania z pomysłu jest krótszy i wynosi 10 lat.
- Należy uiszczać okresowe opłaty patentowe.
Zgłoszenia patentów, wynalazków itp. należy zgłaszać do Urzędu Patentowego, który zajmuje się:
- udzielaniem ochrony prawnej na przedmioty własności przemysłowej,
- gromadzeniem i udostępnianiem dokumentacji i literatury patentowej,
- współtworzeniem i popularyzacją zasad ochrony własności przemysłowej.
Źródło: Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej https://uprp.gov.pl/o-urzedzie/Lead03,14,56,1,index,pl,text/
2018.05.10

A to ciekawe…
Edukacja młodzieży – podstawa świadomości ekologicznej
Aby całe społeczeństwo zdawało sobie sprawę z potrzeby segregowania śmieci, warto zacząć edukację od najmłodszych lat. Pomysłodawca Eko AB prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce zorganizował zbiórkę szkła wśród młodzieży. Będąc nauczycielem szkoły podstawowej, zachęcał swoich uczniów do wzięcia udziału w tej proekologicznej akcji. Choć zapał dzieci był początkowo duży, z biegiem czasu osłabł. Andrzej musiał dopłacić do realizacji projektu (zobowiązał się przekazać surowiec hucie szkła), ale nie żałuje. Edukacja młodych ludzi jest podstawą świadomości społecznej. To dzieci będą w przyszłości zarządzać segregacją i utylizacją odpadów. Dlatego też warto zaszczepić w nich troskę o naszą planetę.
Biznes otwarty na zmiany
Swoją biznesową przygodę Andrzej zaczął od odbierania śmieci od dużych zakładów. Wiele z firm przekazywało mu odpady zupełnie za darmo, by tylko pozbyć się problemu. Sprzedaż takich surowców była jednak nieopłacalna. Śmieci były brudne, co obniżało ich wartość i utrudniało recykling. Właśnie wtedy pojawił się pomysł, by samodzielnie sortować i myć odpady. Gospodarstwa domowe, które także produkują bardzo dużo śmieci, zastąpiły duże firmy.
Ekologia i ekonomia
Wywóz śmieci na wysypisko jest pozornie łatwym i tanim rozwiązaniem. Wymaga znacznie mniej zachodu niż sortowanie i recykling. Jednak odpowiednio dzieląc i przetwarzając zużyte opakowania, zabawki, butelki czy nawet… obierki, możemy odzyskać wiele energii i zmniejszyć liczbę wysypisk. Dzięki Eko AB można poddać recyklingowi aż ok. 80% odpadów!
Minisortownie Eko AB są znacznie tańsze niż ich duże odpowiedniki. Koszt wybudowania i wyposażenia takiego miejsca to zaledwie 100 000 zł, ułamek ceny wielkiego zakładu wartego miliony. Te małe domki same na siebie zarabiają. Jak? Utrzymywane są ze sprzedaży surowców wtórnych.
Nowe miejsca pracy
Sortownie Eko AB mają jeszcze jedną dużą przewagę nad tradycyjnymi altankami śmietnikowymi – tworzą miejsca pracy. To doskonałe rozwiązanie, gdy w gminie czy mieście panuje duże bezrobocie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to brudna praca. Pracownicy minisortowni wykonują ją przy zachowaniu wszystkich standardów higieny. Po zakończeniu swojej zmiany mogą wziąć prysznic w znajdującej się w budynku łazience. Zakładając, że powstanie sieć stu takich punktów, a w każdym pracować będą trzy osoby (na zmiany), zatrudnienie otrzyma aż 300 osób. To bardzo liczna grupa. Pomysł ten jest więc nie tylko ekologiczny, lecz także prospołeczny.
Praca i pasja
Ekologia jest dla Andrzeja wielką pasją. Już od 25 lat zgłębia jej tajniki. Nieustannie udoskonala swoje pomysły, by jeszcze lepiej wykorzystywać pozornie niepotrzebne odpady. Dzięki jego pomysłowi – Eko AB – na wysypiska trafiać może zaledwie 20% śmieci. Aby realizować swoje hobby, pomysłodawca minisortowni zrezygnował ze stabilnej pracy nauczyciela biologii w szkole podstawowej. Zaryzykował, by połączyć prowadzenie własnego biznesu ze swoją największą pasją.
Ty również pasjonujesz się recyklingiem? Uczyń z niego swój sposób na życie! Załóż firmę związaną z tą dziedziną. Przysłużysz się nie tylko środowisku, lecz także swoim finansom. Robiąc to, co lubisz, masz większe szanse na sukces. Połącz hobby z pracą, by cieszyć się każdym dniem!
Kiedy praca jest jednocześnie Twoją pasją, wiele zyskujesz:
- jesteś efektywniejszy – lepiej radzisz sobie z zadaniami i rzadziej czujesz wypalenie zawodowe,
- stale się dokształcasz – lubisz to, co robisz, dlatego sięgasz po nowe numery branżowych czasopism i uczestniczysz w targach,
- wkładasz wiele energii w rozwój firmy – działanie w tej dziedzinie to dla Ciebie przyjemność, a nie przykry, zawodowy obowiązek,
- dobrze znasz się na tym, co robisz – trudniej wprowadzić Cię w błąd. Łatwiej wszystko kontrolujesz.
Warto wiedzieć
Jak poprawnie sortować śmieci?
To bardzo ważne, w jaki sposób i na jakie kategorie dzielone są odpady w gospodarstwie domowym. Według obecnych zaleceń każdy z nas powinien sortować swoje śmieci. Jak to robić, by przysłużyć się planecie?
- Papier: opakowania, karton, tektura, ulotki, gazety, książki, papier do pakowania, torby i worki z papieru.
- Szkło białe i kolorowe: butelki i słoiki, opakowania po kosmetykach.
- Metale i tworzywa sztuczne: butelki (odkręcone, zgniecione), nakrętki, opakowania, reklamówki, worki, puszki, kapsle, zakrętki do słoików, folia aluminiowa, metale kolorowe, zabawki.
- Odpady ulegające biodegradacji: odpadki, obierki, gałęzie, trawa, liście, kwiaty, resztki jedzenia.
Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/abc-segregacji-odpadow/
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?