Pomysł na biznes:

Gorący biznes - Historia powstania światowego lidera w produkcji urządzeń grzewczych

Branża:
 • Handel
 • Usługi dla biznesu
 • Produkcja i sprzedaż
 • Sprzedaż
 • Wyposażenie wnętrz
 • Budownictwo

artcile

Podejmij wyzwanie

Gorący temat..

Jeśli masz wizję i konsekwentnie rozwijasz swój biznes, masz szansę, żeby małe przedsiębiorstwo stało się firmą znaną na całym świecie. Wszystko zależy od wytrwałości w dążeniu do celu. Przykładem tego jest Viessmann – światowy lider branży grzewczej, który od wielu lat wyznacza jej kierunek. 

icon

Dla kogo?

 • Dla wszystkich zainteresowanych tematyką odnawialnych źródeł energii, budownictwem, architekturą, 
 • Dla ludzi ceniących połączenie tradycyjnego modelu biznesu z innowacyjnością
 • Dla tych, którzy planują wykorzystać biznes do tego, by zrobić “coś więcej”, jak np. promowanie działalności proekologicznej, czy założenie szkoły
 • Dla znawców systemów grzewczych instalowanych w domach i przedsiębiorstwach
 • Dla absolwentów kierunków politechnicznych: budownictwa i inżynierii
icon

Zanim zaczniesz

 • Dowiedz się jak najwięcej o nowoczesnych systemach grzewczych
 • Zastanów się co i jak chcesz sprzedawać
 • Pomyśl jak chcesz się rozwijać i jakie innowacje możesz zaproponować swoim klientom
 • Poznaj obecnie panujące trendy na rynku grzewczym
 • Zobacz, co proponuje konkurencja
 • Dokształcaj się z wiedzy o OZE
 • Sprawdź, ile możesz zyskać na biznesie, który wdraża takie rozwiązania 
artcile

Liczy się pomysł

Ciepło, cieplej… czyli początek biznesu

Na pewno kojarzysz nazwę i logo Viessmann. Z punktu widzenia biznesowego jest to prywatne, niemieckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w branży systemów grzewczych. Viessmann jako pierwszy w świecie zastosował stal nierdzewną do produkcji kotłów. Dzisiaj znajduje się w ponad 34 krajach i zatrudnia prawie 9600 pracowników. Magazyn „Forbes” ocenia, że właściciel Viessmanna jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Z inspiracji i umiejętności słuchania potrzeb potencjalnych klientów

Początki firmy Viessmann sięgają 1917 roku. Jej założyciel, JohannViessmann – do I wojnyświatowej pracował jako ślusarz, później założył własny zakład. Początkowo koncentrował się na naprawie maszyn i urządzeń rolniczych. Zainspirowany sugestią miejscowych ogrodników w 1928 roku zaczął budować kotły. W ówczesnych czasach znaczna ich część była wykonywana z żeliwa. Widząc potencjał dla ulepszenia panującej technologii, Viessmann rozwinął nową generację kotłów. Mocne stalowe rury zostały zespawane, zapewniając konstrukcji wyższą trwałość i odporność na ciśnienie.

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Jak stać się światowym potentatem?

Viessmann jest globalnym liderem w dziedzinie technik grzewczych i ich innowacji. Urządzenia produkowane przez przedsiębiorstwo już kilka lat temu spełniały normy unijne przyjęte na rok 2020. Dzięki takiemu podejściu Viessmann wyznacza kierunek całej branży i przełamuje stereotypowe myślenie o kotłach i piecach grzewczych jako o takich, które zatruwają środowisko. 

W swoim portfolio firma posiada ponad 1000 opatentowanych rozwiązań – często określanych przez konkurencję jako „kamienie milowe” w rozwoju techniki grzewczej. Wszystko, co do tej pory zrobił Viessmann, sprawiło, że branża zwróciła się ku odnawialnym źródłom energii i coraz częściej proponuje te rozwiązania swoim klientom. Tym samym, niemieckie przedsiębiorstwo przyczyniło się do zainteresowania środowiskiem naturalnym i promowania energooszczędnych rozwiązań, które mają wpływ na całą naszą planetę. 

icon

Wiedza to potęga

Kolektory słoneczne – jak to działa?

Słońce ogrzewa umieszczony w kolektorze absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło. Skuteczność pochłaniania zależy od rodzaju absorbera. Zwykły, czarny absorber odbija dużą część promieniowana. 

Dużo skuteczniejszy jest tzw. absorber selektywny, który pochłania 95% padającego na niego promieniowania.

Krok po kroku, czyli co dalej

 1. Od absorbera ogrzewa się czynnik grzewczy (może to być woda lub płyn niezamarzający), który przepływa przez kolektor.
 2. Ogrzany płyn przepływa do zasobnika.
 3. Tam oddaje ciepło ogrzewanej wodzie użytkowej i ochłodzony wpływa z powrotem do kolektora.
artcile

Bez tego ani rusz

Nowoczesne spojrzenie kluczem do sukcesu

Firma istnieje na rynku od ponad 100 lat. Od początku jej właściciele robili to, na czym znali się najlepiej. Już założyciel firmy, Johann, pokazał swoje innowacyjne spojrzenie, budując wbrew ówczesnym rozwiązaniom, unowocześnione kotły grzewcze. Urządzenia te bardzo szybko zyskały zainteresowanie wśród klientów i zaczęły licznie pojawiać się w domach i gospodarstwach rolnych.  

To, co działo się wiele lat temu, było pierwszym zwiastunem sukcesu i wprowadzenia na rynek nowych, innowacyjnych pomysłów. Viessmann utrzymał ten trend przez lata – firma zbudowała swoją potęgę nie tylko dzięki rzetelności, ale  też umiejętności dostosowania się do realiów i standardów panujących w konkretnym czasie. Dziś te standardy to popularyzacja OZE (odnawialne źródła energii) i ekologicznych rozwiązań. 

icon

Warto wiedzieć

Działaj ekologicznie
Poznaj EMAS.

Co to jest EMAS? Najwyższe standardy ochrony środowiska.

System ekozarządzania i audytu (EMAS) jest użytecznym narzędziem tworzenia w organizacjach kultury zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami i energią.

 

Aby firma uzyskała rejestrację w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) powinna:

 1. przeprowadzić przegląd środowiskowy,
 2. stworzyć efektywny system zarządzania środowiskowego (SZŚ),
 3. przeprowadzić wewnętrzny audyt środowiskowy,
 4. sporządzić i opracować deklarację środowiskową,
 5. poddać się weryfikacji przez niezależnego akredytowanego weryfikatora EMAS, którzy uzyskali akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).

Biznes z natury

W swojej ofercie firma posiada urządzenia, które czerpią energię z tego, co ma do zaoferowania natura. Słońce, woda, ziemia (grunt), powietrze czy spaliny to znakomite źródła energii. Viessmann na rynku związanym z branżą grzewczą może się poszczycić pozycją wiodącego producenta urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii. Inwestycje w nowe technologie przynoszą firmie korzyści w postaci zysków, ale to przecież nie wszystko. Równie ważne jest też to, że poprzez inwestycję w ekologiczne rozwiązania Viessmann oszczędza energię, niweluje koszty związane z ogrzewaniem i przede wszystkim dba o środowisko naturalne. 

icon

To musisz wiedzieć – OZE

Odnawialne źródła energii OZE – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, a ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi: wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy i fale morskie czy geotermia. 

Przeciwieństwem OZE są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.

artcile

A to ciekawe…

Liczy się strategia

Związek firmy z ekologią nie jest dziełem przypadku, a wynikiem dobrze przemyślanej strategii. Viessmann, jako pierwsze europejskie przedsiębiorstwo techniki grzewczej, uzyskał certyfikat EMAS (jednolitego w UE systemu badania zarządzania i ochrony środowiska w przedsiębiorstwach). 

Poważne podejście do ekologii widać przede wszystkim po działaniach firmy, także tych wykraczających poza działalność związaną z biznesem opartym na innowacjach grzewczych –firma powołała do życia fundację pod nazwą „Fundacja Viessmann – Ze wszystkich sił" , której celem jest wsparcie ekologii, zdrowego trybu życia i sportu, z którym marka jest związana.

icon

Coś więcej niż biznes

Firma Vissmann założyła w 2003 roku Policealne Studium Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann, będące szkołą o ścisłym nastawieniu na kształcenie w zakresie zastosowania systemów grzewczych.

Biznes, ekologia i sport

Oferta produktów Viessmann związana jest  z sezonem grzewczym, czyli z zimą i śniegiem. Ma to bezpośredni wpływ na sposób promocji firmy i jej działalność pozaprodukcyjną. Jak Viessmann promuje swoją działalność? 

Firma postawiła na silną popularyzację i propagowanie wizerunku firmy w sezonie zimowym. Tak powstał pomysł, by swoje produkty i branżę połączyć ze sportami zimowymi.  Od lat Viessmann angażuje się w sponsorowanie sportowców i dużych imprez, dzięki którym może dotrzeć do dużego grona potencjalnych odbiorców. Firma stawia przede wszystkim na takie dyscypliny, jak: biathlon, narciarstwo zjazdowe, slalom i skoki. 

Potwierdzeniem słusznej polityki firmy i jednocześnie nagrodą za ciężką pracę jest zadowolenie klientów i uznanie w branży, które uwidacznia się w postaci licznych nagród. Viessmann jest laureatem Godła Promocyjnego Teraz Polska, który przyznano Policealnej Szkole Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann. Zarówno usługi, jak i produkty z portfolio marki otrzymały wiele innych nagród, np.: Design Puls, za wyjątkowe wzornictwo regulatora Vitotronic, Laur Konsumenta Builder - Firma na medal czy Złoty Instalator

Mnogość tych nagród sprawia, że firma stawia sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i jeszcze dalej patrzy w przyszłość, szukając w niej innowacyjności i kolejnych możliwości rozwoju. Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT