Pomysł na biznes:
Jak założyć firmę oferującą uprawianie sportów ekstremalnych: skoków na bungee, wspinaczkę?

Podejmij wyzwanie
Wystarczy tylko chcieć
Wiele osób odlicza godziny i minuty do zakończenia pracy, by móc poświęcić się swoim pasjom. A jak można połączyć przyjemne z pożytecznym? Jeżeli codzienna praca sprawia radość, to podnosi się komfort Twojego życia. Chcesz, by hobby przynosiło Ci dochód? To dobry trop! Daj się skusić wizji pracy i pasji w jednym.
Nie wiesz, w jaki sposób zabrać się za realizację swoich śmiałych planów? Skorzystaj z naszych porad oraz doświadczenia firmy Dwie Wieże.
Dla kogo?
- Dla wielbicieli mocnych wrażeń
- Dla osób, które uwielbiają sporty ekstremalne
- Dla osób posiadających uprawnienia do nauki wspinaczki, instruktorów sportowych
- Dla osób chcących promować aktywność fizyczną w każdym wieku
- Dla osób lubiących pracować z ludźmi
- Dla absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego (opcjonalnie) lub pokrewnych
Zanim zaczniesz
- Uzyskaj uprawnienia zawodowe instruktora sportu - specjalność wspinaczka sportowa
- Uzyskaj zgodę na organizację skakania z mostów - wydaje ją Rejon Dróg Publicznych oraz z dźwigów – wydaje Urząd Dozoru Technicznego
- Zastanów się, co możesz oferować swoim klientom. Zobacz, czy jest zainteresowanie wybraną przez Ciebie formą aktywności
- Poznaj konkurencję i znajdź coś, co Cię wyróżni
- Znajdź odpowiednie miejsce na swój biznes. Lokalizacja w przypadku takiej działalności jest bardzo ważna
- Poszukaj chętnych do współpracy. Z przyjaciółmi będzie Ci łatwiej prowadzić działalność
Czasy, gdy weekendy spędzało się głównie w domu, powoli mijają. Polacy stają się otwarci na świat oraz możliwości, jakie pojawiają się na rynku. Weekend w ekologicznym ośrodku agroturystycznym lub warsztaty kulinarne już nie są fanaberią, lecz codziennością.
Wiele osób potrzebuje jednak większej dawki emocji niż garncarstwo czy joga. Rozwiązaniem są sporty ekstremalne, które z roku na rok zdobywają coraz szersze grono wielbicieli. Jeżeli pasjonujesz się tą dziedziną i sporo o niej wiesz, zacznij zarabiać. Odważ się założyć działalność związaną z Twoim hobby, a praca na pewno będzie sprawiać Ci radość. Dasz radę!

Liczy się pomysł
Pasja, biznes, adrenalina
- W wolnym czasie oddajesz się swojej pasji?
- Być może aktywność, którą z takim zacięciem uprawiasz, jest atrakcyjna także dla innych osób?
- Sporty ekstremalne, takie jak wspinaczka i skoki z dużych wysokości potrafią wciągnąć bez reszty, prawda?
Wykorzystaj to, że coraz więcej osób poszukuje mocnych wrażeń. Zainspiruj się biznesem, jaki stworzyła czwórka przyjaciół. Możesz poddać się bez reszty swojemu hobby, które przyniesie Ci nie tylko satysfakcję, lecz także konkretne pieniądze.
Sporty ekstremalne mają coraz większą rzeszę sympatyków. W jaki sposób przeobrażają się w biznes? Najczęściej z powodu luki na rynku i z potrzeby stworzenia konkretnej usługi lub produktu dla siebie, a potem dla znajomych i wreszcie – dla klientów.
Chęci i pasja pokonują początkowe braki wiedzy czy konkretnych umiejętności. Z czasem budowana jest ekspercka wiedza z danej dziedziny. Czasami - jak w tej historii - rodzi się całkiem nowa usługa, którą wynalazca opatentował.
Jak powstał pomysł na ten biznes?
Z miłości do mocnych wrażeń
Tomasz uwielbia sporty ekstremalne do tego stopnia, że sam wymyślił nową dyscyplinę. Szybko opatentował metodę skakania Dream Jumping i zaczął planować rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dołączyli do niego przyjaciele i entuzjaści mocnych wrażeń: Łukasz, Przemysław i Agata. Choć pracowali na etatach, postawili wszystko na jedną kartę i podjęli ryzyko. Od 2009 roku wspólnie prowadzą firmę Dwie Wieże, która oferuje klientom wiele ciekawych form aktywności fizycznej.
Tomek zaczął swoją przygodę z biznesem od innowacyjnego pomysłu. Dzięki temu, że sam od wielu lat skacze z dużych wysokości, wiedział, co warto ulepszyć. Powstały w ten sposób Dream Jumping stał się jego przepustką do własnej firmy.
Chcesz pracować na własny rachunek, bez szefów nad głową? Zastanów się, co jest Twoją mocną stroną. Pomyśl o swoich pasjach. Czy jest coś, z czego mógłbyś uczynić źródło dochodu? Możesz oferować tradycyjne usługi albo postawić na coś zupełnie nowego. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej kreatywności. Daj się ponieść marzeniom i stwórz biznes, który każdego dnia będzie powodował uśmiech na Twojej twarzy.

Wiedza kluczem do sukcesu!
Instruktor – jak nim zostać?
Dream Jumping to wymyślony przez Tomasza sposób skakania z dużych wysokości. Wszystko opiera się na dwóch linach, które są luźno zawieszone pomiędzy dwoma wysokimi obiektami. Dzięki ich elastyczności swobodne spadanie wydłużyło się do 90%. Ta forma aktywności dostarcza jeszcze więcej emocji i frajdy.
Dwie Wieże to nie tylko skoki. To też, a może przede wszystkim ścianki wspinaczkowe. Co ciekawe, nie tylko wewnątrz budynków, także zewnętrzne. Firma oferuje 30 dróg o różnych wysokościach – od 5 do 25 m. Jako jedyna posiada zimową sztuczną ściankę lodową. Można wspinać się po niej z czekanami i w butach z rakami. Spragnieni wrażeń wielbiciele wspinaczki w trudnych warunkach mogą spędzić czas w wyjątkowy sposób.
Wiedza to potęga
Jakie uprawnienia musisz mieć?
Aby prowadzić działalność podobną do tej, którą zajmują się Dwie Wieże, wymagane są konkretne uprawnienia. Osoba, która czuwa nad bezpieczeństwem wspinaczy, musi mieć szeroką wiedzę na temat tego sportu i zasad bezpieczeństwa.
Jak uzyskać pozwolenie na wykonywanie zawodu instruktora wspinaczki?
Masz dwie możliwości:
- kurs instruktorski – istnieje wiele miejsc, gdzie można odbyć taki kurs. Szkolenia prowadzi również Polski Związek Alpinizmu,
- studia na kierunku wychowanie fizyczne lub sport ze specjalizacją instruktorską, dotyczącą danej dziedziny – należy odbyć co najmniej 250 godzin zajęć dotyczących tej formy aktywności.
Według polskiego prawa, asekuracji, podczas wspinaczki, mogą uczyć różni trenerzy:
- instruktor sportu,
- instruktor rekreacji ruchowej,
- instruktor wspinaczki skalnej.
Polski Związek Alpinizmu organizuje kursy instruktora wspinaczki skalnej. Wymagane kryteria kwalifikacyjne:
- ukończone 21 lat,
- ukończony min. kurs wspinaczki skalnej wg. programu PZA, prowadzony przez instruktora z aktualną licencją PZA,
- czynne uprawianie wspinaczki skalnej od min. 5 lat, poparte wykazami:
- 15 wybranych/najlepszych dróg skałkowych, ubezpieczonych o trudnościach min. VI.3
- 10 wybranych/najlepszych dróg skałkowych na własnej asekuracji o trudnościach min. VI.2
- 10 wybranych/najlepszych dróg wielowyciągowych powyżej 5 wyciągów o trudnościach min. VI+
- 10 wybranych/najlepszych dróg górskich powyżej 5 wyciągów o trudnościach min. VI+
- wykształcenie min. średnie (świadectwo ukończenia szkoły średniej),
- niekaralność,
- nienaganna postawa moralno-etyczna,
- członkostwo w klubie wysokogórskim, zrzeszonym w PZA oraz pisemna rekomendacja z tego klubu,
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w egzaminie praktycznym na kurs Instruktora Wspinaczki Skalnej PZA oraz o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze instruktora wspinaczki.
Egzamin wstępny składa się z dwóch części:
a) część praktyczna
- pokaz sprawności wspinaczkowej na drodze ubezpieczonej o trudnościach do VI.3,
- pokaz sprawności wspinaczkowej oraz umiejętności z zakresu asekuracji na drodze nieubezpieczonej o trudnościach do VI.1+,
- wspinaczka w zespole na drodze wielowyciągowej,
- zjazd ze stanowiskiem pośrednim.
b) część teoretyczna (test oraz rozmowa kwalifikacyjna).
KWALIFIKACJE PO KURSIE
Instruktor wspinaczki skalnej PZA posiada kompetencje do:
- prowadzenia i nadzorowania zajęć i szkolenia na wszystkich rodzajach kursów wspinaczkowych na sztucznych obiektach oraz w terenie skalnym, nie mającym charakteru wysokogórskiego (do 80 m), w tym na drogach nieubezpieczonych,
- kierowania kursami wspinaczki skalnej oraz kursami wspinaczki sportowej,
- prowadzenia zajęć z zakresu wspinaczki skalnej na kursach instruktorskich i innych organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu lub inne uprawnione podmioty,
- pełnienia obowiązków kierownika zajęć na kursach IS oraz IWS na polecenie kierownika kursu,
- wejścia w skład zespołów specjalistycznych powoływanych przez Zarząd PZA lub KSWSiW.
Źródło:
Polski Związek Alpinizmu http://pza.org.pl/news/news-szkolenie/art15812 [22.07.2018 r.].
Pamiętaj o bezpieczeństwie!!!
To priorytet. W sportach ekstremalnych istnieje większe ryzyko wypadku niż podczas tradycyjnych aktywności. Skup się na tym, by zabawa w Twoim obiekcie była możliwie najbezpieczniejsza. Upadek z dużej wysokości jest bardzo groźny. Jeżeli jest związany z nieprzestrzeganiem zasad obowiązujących w tym sporcie albo wadliwym, niesprawdzonym sprzętem - może położyć się cieniem na Twojej działalności. Dmuchaj na zimne i korzystaj z urządzeń dobrej jakości. Pamiętaj też o przeglądach oraz serwisowaniu.
Każdy amator mocnych wrażeń musi wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z dostępnych atrakcji.
Ważne!
Do prowadzenia firmy oferującej skoki na bungee nie potrzeba żadnych uprawnień. Do prowadzenia firmy oferującej szkółkę wspinaczkową - już tak!
W zasadzie każdy może założyć firmę organizującą skoki na bungee. Teoretycznie nie ma prawnych przeciwwskazań, aby kupić sprzęt i skakać na własnym podwórku. Jest to jednak bardzo drogie. Sprzęt kosztuje 40-50 tys. zł, w tym sama lina to 2-3 tys. zł.
Kolejne wydatki to użytkowanie i konserwacja (szczegóły - w części minibiznesplan).
W Polsce nie ma jednostki szkolącej instruktorów bungee (jest np. we Włoszech). Dlatego w tym zawodzie pracują m.in. absolwenci AWF, osoby z uprawnieniami alpinistycznymi, znające się na linach i przede wszystkim – z doświadczeniem w pracy na wysokościach. Ważne jest też szkolenie pod okiem bungee mastera. Organizator skoków musi zdobyć zezwolenia. Zgodę na skakanie z mostów wydaje Rejon Dróg Publicznych, a z dźwigów – Urząd Dozoru Technicznego.
Źródło: National Geographic,
http://www.national-geographic.pl/traveler/adventure/bungee-jak-z-liny-zrobic-adrenaline

Bez tego ani rusz
Pomyśl o patencie
Gdy do głowy jednego z właścicieli Dwóch Wież wpadł pomysł na nowe rozwiązania dla klientów - zaczął on od razu działać. By chronić swoją usługę, udał się do Urzędu Patentowego i opatentował swój nowatorki pomysł. W ten sposób zabezpieczył swoje prawa. Dzięki temu założył firmę, która jako jedyna oferuje Dream Jump.
Patent zabezpiecza przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją i podkradaniem pomysłów. Kiedy wpadasz na nowe rozwiązania - warto rozważyć ten krok i opatentować je, by spać spokojnie i nie martwić się o wysyp podobnych biznesów.
Dream Jump – to opatentowana technika oddawania skoków z wysokości z wykorzystaniem układu asekuracyjnego z lin dynamicznych oraz bloczka. Dzięki zastosowanemu układowi rozwieszenia lin, możliwe jest maksymalne wydłużenie swobodnego spadania (do 90% wysokości obiektu z którego oddawany jest skok). Długi swobodny lot daje skoczkowi nieskończone możliwości wykonywania w powietrzu akrobacji: salta, gwiazdy, a także skoków wieloosobowych i skoków z różnymi przedmiotami.
Źródło: dreamjump.pl [dostęp: 22.07.2018]
Warto wiedzieć
Dobry pomysł – jak zabezpieczyć swoje prawa?
Urząd Patentowy
Gdy w Twojej głowie zrodzi się innowacyjna idea, nie odpuszczaj. Sam pomysł to za mało, by zbudować na tym firmę. Jest to początek aktywności biznesowej, którą w niektórych sytuacjach warto zabezpieczyć prawnie. Weź przykład z pomysłodawcy Dwóch Wież i opatentuj swoją wyjątkową myśl.
Udzielaniem praw patentowych zajmuje się Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (uprp.pl) – centralny organ administracji rządowej, właściwy w sprawach z zakresu własności przemysłowej. Siedziba urzędu znajduje się w Warszawie.
Patent to prawo ochronne do wynalazku, dające wyłączność na wykonywanie tego prawa i rozporządzanie nim. Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Sprawdź też:
Rejestracja i uzyskanie ochrony własności przemysłowej może nastąpić na terytorium danego kraju - tu Polski, ale także w wielu innych krajach. Odbywa się na podstawie jednego zgłoszenia lub kilku czy kilkudziesięciu odrębnych.
Poniżej przedstawiamy procedury krajowe - w części A, a w części B - międzynarodowe.
Każdy przedsiębiorca ma prawo i powinien chronić swój dorobek w zakresie własności intelektualnej.
Ta własność to:
- marka i znaki towarowe,
- wzory użytkowe, przemysłowe,
- patenty: technologie, receptury, rozwiązania techniczne i design plus ergonomia.
Ochrona własności intelektualnej w zakresie „własności” przemysłowej, a tym są prawa ochronne i z rejestracji, mogą być udzielane na podstawie Ustawy z dnia 30 czerwca 2000r Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2013. 1410) zwaną dalej p.w.p.
Prawo przewiduje udzielanie ochrony w drodze udzielania trzech rodzajów praw wchodzących w zakres praw własności przemysłowej.
Są to:
- patent – prawa do wynalazku;
- prawa ochronne – prawa do wzoru użytkowego lub towarowego;
- prawa z rejestracji – prawa do wzoru przemysłowego.
Powyższe prawa są udzielane poprzez odpowiednią decyzję Prezesa Urzędu Patentowego i wpis do rejestru. Uprawniony uzyskuje wyłączność na korzystanie i rozporządzanie wzorem użytkowym, towarowym czy przemysłowym.
Podstawowe definicje:
- Patent jest prawem wyłącznym udzielanym na wynalazek, przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw. Przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy bez względu na dziedzinę techniki. Jest nowy, posiada poziom wynalazczy i nadaje się do przemysłowego stosowania.
Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. - Prawo ochronne to prawo do wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw; przyznane przez właściwy organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy. Czas trwania prawa ochronnego wynosi 10 lat od daty zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.
- Wzorem użytkowym art. 94 ust. 1 p.w.p jest nowe użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Mogą nim być: sposoby, układy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne, algorytmy, maści, roztwory itp.
- Wzorem towarowym (znakiem towarowym) może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy) - jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znak towarowy to tzw. logo – znak słowno-graficzny do stosowania w obrocie.
- Wzór przemysłowy jest nową i posiadającą indywidualny charakter postacią wytworu lub jego części, nadaną mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację (często to desing +ergonomia).
Więcej:
Dobra lokalizacja – znajdź swoje miejsce
Właściciele Dwóch Wież, przed rozpoczęciem działalności, chcieli znaleźć dobre miejsce na swoją firmę. Przejechali Warszawę wzdłuż i wszerz - aż wypatrzyli idealną lokalizację. Wybrali dwa silosy na Żeraniu – obrzeżach stolicy. Wydzierżawili je od biznesmana, który posiada prawo wieczystego użytkowania. Przystosowali ten obiekt do potrzeb swojej firmy. Pozbyli się cementu. Przygotowali wszystkie pomieszczenia, założyli centralne ogrzewanie, ułożyli trasy oraz kupili niezbędny sporcie sprzęt. Dzięki temu Dwie Wieże wyglądają dokładnie tak, jak wymarzyła sobie czwórka przyjaciół-pasjonatów.
W Polsce, według danych Polskiego Związku Alpinizmu, jest około 5 500 osób (stan na koniec 2014 r. - za drytooling.pl) uprawiających wspinaczkę. Szacuje się, że miłośników tego sportu może być dwa-trzy razy więcej. Świadczy o tym także fakt, że przybywa firm oferujących wspinaczkę nawet w mieście.
Co warto przemyśleć?
- co chcesz oferować i dla kogo
- w czym czujesz się najlepiej
- czy zajęcia ze wspinaczki będziesz prowadzić w terenie (co jest ograniczone sezonowością), czy także w pomieszczeniu (usługa całoroczna).
Na rynku przybywa firm produkujących profesjonalne ścianki wspinaczkowe z odpowiednimi atestami i zabezpieczeniami. Są dostosowane do użytkowników z różnymi umiejętnościami (od początkujących do ekspertów – ścianki łatwe nachylone pod kątem 45 stopni i ścianki pionowe - z nawisami).
Niektóre ze szkółek (podobnie jak firma Tomasza i jego partnerów) oferują także ścianki wspinaczkowe zewnętrzne, co bardzo urozmaica ofertę.
Przykładowe przygotowanie miejsca – hali wspinaczkowej:
- bouldering
Nowa odmiana wspinaczki bez liny po głazach, do wysokości 4 metrów, z zeskokiem na materac i bezpiecznym zejściem po schodkach lub łatwych stopniach. Może być przygotowana na różne poziomy trudności. - ściana z liną
Tradycyjna ściana, na której można wspinać się na tzw. wędkę po łatwych drogach. Ważne, aby był system autoasekuracji. - via ferrata
Nowa odmiana pokonywania gór, w której osoby (razem z uprzężą i lonżą) będą mogły pokonywać formacje górskie. - tyrolka
Nauka pokonywania odcinków terenu pozbawionego wystarczającej rzeźby - w szczególności przepaści, wąwozów i studni w jaskiniach> Odbywa się za pomocą podpięcia wspinacza w uprzęży do wstępnie napiętej liny nośnej. Jest ona rozpięta między dwoma stanowiskami, położonymi na jednakowej bądź różnej wysokości. - funnwall
Stanowiska dla najmłodszych po kolorowych formacjach, chwytach, trudnościach. Mogą wspinać się dzięki najnowszemu na świecie systemowi autoasekuracji. - outdoor zewnętrzny
Umożliwienie wspinania na zewnątrz, także w zadaszonym miejscu.
Przykładowa oferta:
- wspinanie – indywidualne, w grupach, rodzinne,,
- szkoła wspinania – nauka, zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów – dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- skoki na bungee,
- organizacja urodzin, eventów firmowych,
- organizacja ferii i półkolonii sportowo-wspinaczkowych,
- wypożyczalnia sprzętu i sklep ze sprzętem,
- kawiarnia – sprzedaż napojów i przekąsek.
Czy wiesz, że … ?
Bungee jumping (skok na bungee) to skakanie z dużej wysokości na długiej elastycznej linie, wykonanej z około tysiąca gumowych włókien.
Pierwszymi skoczkami byli rdzenni mieszkańcy wysp Pentecost (Nowe Hebrydy) na Pacyfiku. Młodzi mężczyźni skakali z bambusowych wież, zabezpieczeni lianami przywiązanymi do kostek. Chcieli udowodnić swoją męskość oraz, według wierzeń, zapewnić plemieniu urodzaj.
W kwietniu 1979 roku wykonano skoki w Wielkiej Brytanii z mostu Clifton Suspension Bridge w Bristolu. Wydarzenie to uznaje się za początek bungee jumpingu, gdyż był to pierwszy skok oddany poza wyspą Pentecost.
Wystrzeliwanie
Amator wrażeń jest "wystrzeliwany" na wysokość kilkudziesięciu metrów za pomocą urządzenia w rodzaju procy: pomiędzy dwoma wieżami rozpięte są dwie liny. Są one połączeniem gum bungee i normalnych lin napinanych systemem naciągu. Trzeba tylko wpiąć się do uprzęży i zwolnić wyczep.
Bungee-run
W specjalnym korytarzu trzeba naciągnąć linę bungee do granic możliwości. Nadmuchiwany korytarz i kask zapewniają bezpieczne zakończenie zabawy.
Sprzęt
Guma bungee zbudowana jest z wielu setek cienkich lateksowych gumek. W renomowanych firmach, dodatkowo, wplatają taśmę alpinistyczną, zapobiegającą nadmiernemu rozciągnięciu się gumy.
Stosuje się trzy grubości gum:
- cienka - dla wagi skoczka od 40 do 65 kg,
- średnia - od 65-90 kg,
- gruba - od 90 do 120 kg.
Można skakać w kilka osób.
Są cztery rodzaje uprzęży:
- taśma owijana wokół kostek,
- na korpus,
- na biodra,
- specjalna uprząż na kostki.
Skacząc z uprzężą na nogach, należy założyć uprząż asekuracyjną na biodra lub korpus.
Wypadki spowodowane są, przeważnie, nieodpowiednim dostosowaniem grubości gumy do wagi skoczka.
Wyboista droga na początku działalności
Firma Dwie Wieże ma swoją siedzibę w budynkach, które dawniej służyły jako przestrzeń fabryczna. Produkowano tu betonowe elementy do domów z wielkiej płyty. Nieopróżnione z cementu silosy miały dziurawy dach, przez który dostała się woda. Wnętrza wypełnione były betonem przypominającym skałę.
Tomek, Łukasz, Przemysław i Agata musieli więc uzbroić się w cierpliwość i… ciężki sprzęt. Przez kilka miesięcy skuwali twardą powierzchnię kawałek po kawałku. Początkowo robili wszystko samodzielnie. Potem poprosili o wsparcie sąsiedni ośrodek pomocy społecznej. Jego podopieczni z chęcią pomogli początkującym przedsiębiorcom. Dzięki wspólnej pracy udało się pozbyć aż 250 ton gruzu. W maju 2009 roku w Dwóch Wieżach pojawili się pierwsi klienci.
Aby zorganizować firmę wspinaczkową trzeba wynająć (lub zbudować własną) wysoką halę o powierzchni min. 500 metrów – im większa, tym lepsza. Warto pamiętać o dobrej wentylacji i klimatyzacji. Wspinacze znajdujący się na górze muszą mieć czym oddychać.

A to ciekawe…
Sport dla małego i dużego
Aktywność fizyczna nie jest zarezerwowana tylko dla dorosłych. Warto w swoich planach uwzględnić klientów w różnych przedziałach wiekowych. Dwie Wieże oferują rozrywkę dla małych i dużych.
Dorośli mogą uprawiać Dream Jumping lub wspinaczkę po lodowej ściance. Dla małych adeptów sportu przygotowano ściankę wspinaczkową o wysokości 5 m. To tutaj mali goście mogą spróbować swoich sił i zarazić się sportową pasją na całe życie.
Pamiętaj - wielu ludzi ceni sobie rodzinne spędzanie czasu. Aktywni rodzice z pewnością chcieliby pokazać swoim pociechom, jak spędzać wolny czas. Zaplanuj więc atrakcje dla najmłodszych, a przyciągniesz szerokie grono nowych klientów. Jeżeli nie masz doświadczenia w organizacji rozrywek dla dzieci, skorzystaj z porad znajomych rodziców. Na pewno dowiesz się od nich czegoś ciekawego, co będziesz mógł wykorzystać w swoim biznesie.
Zmiany, zmiany, zmiany…
Właściciele Dwóch Wież nie stoją w miejscu. Rozwój napędza ich do pracy. Ciągle coś zmieniają i ulepszają. Nieustannie odkręcają i przykręcają uchwyty, modyfikując trasy do wspinaczki. Dzięki otwartemu umysłowi, chłoną nowości i wykorzystują je w swoim biznesie. Dbają o to, by ich oferta cały czas była bardzo konkurencyjna i wyróżniała się na tle innych.
Małe zmiany nie wymagają dużych pieniędzy.
Jednak w przypadku otwierania nowych tras wspinaczkowych oraz innych atrakcji, trzeba liczyć się z poważniejszymi wydatkami. Młodzi biznesmeni przeznaczają znaczną część swoich zysków na inwestycje. Doskonale wiedzą - by mieć stale klientów, muszą cały czas się rozwijać i ulepszać swoje usługi.
Pamiętaj – część zarobionych pieniędzy warto przeznaczać na udoskonalanie swojej firmy, jej oferty czy infrastruktury.
Jeżeli jesteś przygotowany na takie wydatki, sprawniej zaplanujesz swój rozwój oraz wyznaczysz cele na najbliższe miesiące lub lata.
Z reklamą czy bez reklamy?
Firma Tomasza, Łukasza, Przemysława i Agaty nie ma budżetu na reklamę. Jej właściciele postanowili, że nie będą wydawać pieniędzy na ten cel. Stosują nieco inną strategię. Dążą do tego, by ich usługi były bardzo dobre. Wtedy zadowoleni klienci będą je polecali dalej oraz będą wracali po kolejną dawkę adrenaliny. Poczta pantoflowa to skuteczna metoda promowania swojego biznesu. Dwie Wieże są także obecne w mediach społecznościowych oraz w serwisach sprzedających prezenty.
Jeżeli w Twojej okolicy jest sporo firm działających w tej samej branży co Ty, rozważ profesjonalną reklamę. Pozycjonowanie strony w Internecie, Google AdWords, artykuły sponsorowane – to wszystko z pewnością przyniesie Ci rozgłos. Co za tym idzie, zyskasz także pieniądze.
Nie tylko skoki
Rozsądnie działający przedsiębiorca dba o to, by nie ograniczać się do jednej formy działalności. Oferowanie wielu usług daje szanse na utrzymanie firmy, także poza sezonem. Właściciele prezentowanego biznesu zapewnili sobie stały dochód, organizując atrakcje całoroczne. Ich oferta jest imponująca. Poza różnymi formami wspinaczki, proponują swoim klientom wypożyczalnię kajaków przy Kanale Żerańskim. Organizują duże eventy, przyjęcia urodzinowe oraz wieczory kawalerskie i panieńskie (powyżej opisaliśmy dodatkowe przykładowe usługi). To nie wszystko. Przygotowują kursy i warsztaty, których nie znajdziesz nigdzie indziej:
- kursy wspinaczkowe,
- kursy do prac na wysokościach,
- warsztaty akrobatyki powietrznej na szarfie,
- warsztaty panowania nad lękiem wysokości (część z kursantów decyduje się po tych zajęciach na skok z dużej wysokości!).
Innowacyjne podejście do biznesu zaowocowało współpracą z fundacją Vis Maior. Właściciele oraz działacze organizacji wspólnie prowadzą zajęcia dla osób niewidomych. Może Ty także zaangażujesz się w pomoc osobom niepełnosprawnym i pomożesz im w realizacji marzeń?
Warto wiedzieć
Rejony wspinaczkowe w Polsce
Wspinanie się to przede wszystkim sport outdoorowy. Można organizować kursy wspinaczki (obozy) wykorzystując do tego naturalne ukształtowanie terenu.
Branżowy portal Wspinaczka.miniserwis.pl rekomenduje następujące miejsca w Polsce, jako idealne dla uprawiających wspinaczkę skałkową:
- Jura Krakowsko-Częstochowska
- Góry Sokole w Rudawach Janowickich
W skład Sokolich Gór wchodzi sześć wzgórz: Krzyżna Góra, Sokolika, Browarówka, Rudzik, Łysa i Buczek. Dwa najwyższe szczyty stanowią bardzo znany i charakterystyczny element panoramy Sudetów. Eksplorowane przez wspinaczy turnie znajdują się praktycznie tylko na dwóch pierwszych szczytach.
- Kraków i okolice - skałki Twardowskiego na Zakrzówku, Krzemionki, Dolinki podkrakowskie: Będkowska, Bolechowicka, Kluczwody, Kobylańska,
- Tatry - Doliny: Gąsienicowa, Kościeliska, Pięciu Stawów, Rejon Morskiego Oka.
źródło: Wspinaczka.miniserwis.pl – 20.07.2017
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?