Pomysł na biznes:

Jak założyć hodowlę ślimaka jadalnego – historia powstania firmy producenckiej - gospodarstwa rolnego

Branża:
 • Produkcja i sprzedaż
 • Hodowla
 • Rolnictwo

artcile

Podejmij wyzwanie

Poszukaj nowej drogi

Polska wieś oferuje, zmęczonym betonową dżunglą, spokój oraz możliwość rozwinięcia prężnie działającego biznesu. Kwestia wyboru…

Myślisz, że nadeszła pora, żeby coś zmienić? - poznaj historię Grzegorza i jego firmy.

icon

Dla kogo?

 • Dla rolników, osób związanych z rolnictwem lub zamierzających pracować w tej branży
 • Dla absolwentów kierunków rolniczych
 • Dla tych, którzy dysponują ziemią i pomieszczeniami gospodarczymi
 • Dla szukających pomysłów na działalność gospodarczą związaną z hodowlą
 • Dla pasjonatów życia blisko przyrody
icon

Zanim zaczniesz

 • Sprawdź, co wiesz o ślimakach. Poznaj cykl życia ślimaka, rodzaje ślimaków jadalnych
 • Zapisz się na szkolenie z zakresu hodowli ślimaka
 • Dowiedz się, jaki sprzęt, urządzenia są niezbędne i sprawdź ceny
 • Sprawdź, jakie są wymagania lokalowe i dotyczące uprawy ziemi
 • Sprawdź, ile firm zajmuje się podobną produkcją. Gdzie są zlokalizowane?
 • Przeanalizuj rynek – jak wygląda branża” ilu jest dostawców, producentów, od jakich usług i towarów zależy produkcja ślimaka, od jakich ich sprzedaż?
 • Dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższy punkt skupu ślimaków i na jakich warunkach odbywają się transakcje skupu, jak zorganizować transport

Czy wiesz, że ludzie jedzą pierogi ze ślimakami?

Może wydaje Ci się to nieco dziwne. Jeszcze kilkanaście lat temu, ludzie sceptycznie podchodzili do kebabów, a dziś niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. Trendy zmieniają się każdego dnia. Coś, co obecnie budzi wątpliwości, za jakiś czas może być uważane za coś całkowicie naturalnego. Zwłaszcza, że w Polsce ślimaki jedzono już w XVII wieku! Czyżby czekał nas symboliczny powrót do przeszłości? To się niedługo okaże.

artcile

Liczy się pomysł

Hobby początkiem sprawnie funkcjonującego biznesu

Nigdy nie wiesz, co okaże się Twoją pasją. Z dnia na dzień możesz odnaleźć w sobie pokłady energii i kreatywności, które będą potrzebowały odpowiedniego ukierunkowania. Niejednokrotnie, obok tak popularnych hobby jak podróże, sport czy gra na instrumencie, odnajdujemy jakąś cząstkę siebie w czymś bardzo nietypowym, jak na przykład hodowla ślimaków.

Kiedy, przez szklane akwarium, spoglądasz na rozwijające się życie, masz świadomość, że jesteś za nie odpowiedzialny. Starasz się zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju, obserwujesz i cierpliwie czekasz. Czasem w takich chwilach przychodzi do Ciebie refleksja. Dostrzegasz szansę i z tyłu głowy zaczyna pojawiać się myśl – na tej pasji da się zarobić! Brzmi niesamowicie, prawda? Rozglądaj się dookoła, inspiruj się, szukaj własnej ścieżki, a potem konsekwentnie nią podążaj. Nigdy nie wiesz, kiedy trafisz na coś, co wywróci Twoje życie do góry nogami. Tak stało się z życiem Grzegorza z firmy „Snails Garden”.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Zamiłowanie do hodowli okazało się być sposobem na życie

Grzegorz swoją przygodę z hodowlą ślimaków rozpoczął w 2003 roku. Zanim znalazł pomysł na siebie, próbował wielu innych rzeczy. Jego pierwsze biznesowe kroki były mocno powiązane z gastronomią. Prowadził fast foody, restaurację i pub. W końcu, uciekając przed wielkomiejskim gwarem, postanowił przeprowadzić się na wieś. Na prowincji musiał z czegoś żyć – ziemi miał niewiele. Pewnego dnia trafił w gazecie na ogłoszenie o przetwórni mięczaków. Tamta chwila zmieniła wszystko i rozbudziła w przedsiębiorcy dawną pasję. Grzegorz od dawna interesował się hodowlą. Miał żółwie, gekony, węże.

Udała mu się również niezwykle trudna rzecz - rozmnożył raki.

Zanim zakasał rękawy i wziął się do nowej pracy. Postanowił dowiedzieć się więcej o samej branży. W 2003 roku nie było to łatwe, bo informacji na temat hodowli ślimaków było bardzo niewiele. Grzegorz wybrał się więc w podróż do Francji, gdzie ślimaki uważane są za prawdziwy rarytas. To właśnie tam zobaczył, z czym się będzie musiał zmierzyć. Zweryfikował też swoją wiedzę i możliwości.

Droga, którą pokonał Grzegorz, była nietypowa. Zaczęło się od próby odnalezienia spokoju i ucieczki na prowincję. To właśnie na polskiej wsi przypomniał sobie o dawnej pasji, która dziś jest jego sposobem na życie.

Możesz wziąć przykład z Grzegorza. Nie oznacza to, że musisz od razu „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”.

Zastanów się, co sprawiało Ci dawniej największą frajdę i potem zacznij to robić. Być może dawna pasja okaże się nowym znakiem na Twojej zawodowej drodze. Szukaj okazji i pomyśl, jak zamienić ulubione hobby czy zainteresowania w prężnie działający biznes. Początki zawsze są trudne, ale oglądanie efektów swojej pracy daje satysfakcję. I tego nie można porównać z niczym innym.

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

W kuchni mistrza, czyli… nie musisz się znać na wszystkim

Już starożytni smakosze Rzymianie kochali ślimaki. Dziś cieszą się one olbrzymią popularnością w Belgii, Holandii i Francji. Według szacunków, w ciągu najbliższych dwudziestu lat nastąpi pięciokrotny wzrost ich konsumpcji[1].

Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił jako hodowca ślimaków, zacznij od podstaw. Grzegorz chętnie dzieli się swoją wiedzą z początkującymi hodowcami – stworzył mini ośrodek szkoleniowy oraz napisał książkę, w której chętnie dzieli się tajnikami wiedzy.

Początki mogą nie być łatwe. Przy odpowiednim wsparciu i z właściwym nastawieniem, możesz przeżyć niezwykłą przygodę, która każdego dnia będzie rzucała Ci wyzwania i rozbudzała Twoją ciekawość.

--

[1] Hodowla ślimaków w Polsce – opinie i porady. Jak zacząć hodowlę ślimaków? Ekologia.pl, 10.08.2018 r.

icon

Wiedza to potęga

Hodowla ślimaków

Jeżeli podobnie jak Grzegorz, chcesz zająć się hodowlą ślimaków, zacznij od podstaw. Sięgnij po książkę, zapisz się na warsztaty, przeglądaj fora dyskusyjne. W internecie każdego dnia pojawia się coraz więcej informacji na temat tego wciąż niszowej branży. Na początku pomyśl, jakie ślimaki chciałbyś hodować. Wybór zazwyczaj ogranicza się do dwóch gatunków: naszego rodzimego winniczka i ślimaka afrykańskiego. Grzegorz hoduje właśnie ten drugi gatunek. Dlaczego? Przede wszystkim – winniczek podlega ochronie. Jego hodowla i zbiór są ograniczane. Te ograniczenia nie dotyczą ślimaka afrykańskiego. Poza tym jego cena w skupie jest wyższa. Główną rolę odgrywa jednak czas. Winniczki mogą dorastać nawet 3 lata, a ślimaki rodem z Afryki – raptem siedem miesięcy.

Technologia chowu i hodowli ślimaka

Zanim zaczniesz myśleć o założeniu własnej hodowli, pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą Ci zwiększyć szanse na sukces.

 • Infrastruktura powinna być na tyle łatwa w przygotowaniu, byś mógł się tym zająć samodzielnie. Dbanie o nią powinno być jak najmniej czasochłonne. Najważniejsza jest funkcjonalność.
 • Infrastruktura powinna być ekonomiczna, materiały muszą być zarówno tanie, jak i wytrzymałe.

O tym musisz pamiętać:

 • Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Od 1 marca do początku maja powinna wynosić od 18 do 22 stopni.
 • Zapewnij oświetlenie o odpowiedniej mocy.
 • Pamiętaj o właściwej wilgotności w pomieszczeniu.
 • Na podłodze muszą znaleźć się otwory odpływowe.
 • Zadbaj o odpowiednią wentylację.
 • Doprowadź wodę w temperaturze pokojowej do pomieszczenia reprodukcyjnego.

Źródło: Hodowlaslimaka.pl, 2018.08.10
 

Zakładanie hodowli krok po kroku

 1. Wybierz pomieszczenia, które będą przeznaczone do rozrodu ślimaków i pole, na którym utworzysz park – poletko hodowlane.
 2. Zgłoś się na szkolenie – poznasz wszystkie etapy hodowli, przeanalizujesz konieczną infrastrukturę i swoje możliwości. Na tej podstawie ustalisz wielkość hodowli.
 3. Przygotuj pole – zrób ogrodzenia antyucieczkowe i paśniki; zamontuj system nawadniania, przygotuj pomieszczenia do reprodukcji.
 4. Najpóźniej miesiąc przed uruchomieniem hodowli – zgłoś ją u weterynarza powiatowego.
 5. W lutym kup stado mateczne i rozpocznij hodowlę.
 6. Jesienią zbieraj i sprzedawaj wyhodowane ślimaki.

Źródło: Mokry Dwór, hodowla-slimakow.pl, 2018.08.10

artcile

Bez tego ani rusz

Rozszerzaj swoją ofertę

Pamiętaj, że zawsze znajdzie się sposób na rozszerzenie działalności firmy. Hodowla ślimaków to oczywiście fundament, na którym można zbudować coś trwałego i większego. A możliwości ciągłego rozwoju pojawiają się na każdym kroku.

icon

Warto wiedzieć

Jak Grzegorz wykorzystuje potencjał swojej firmy?

Rynki zagraniczne – polskie ślimaki cieszą się dużą popularnością w krajach zachodnich. Za kilogram ślimaka afrykańskiego, specjalistyczne giełdy płacą nawet 10 euro. Zakładając hodowlę, musisz się liczyć z faktem, że lwią część Twoich dochodów będą stanowiły wpływy z eksportu. Do takich państw jak Francja, Holandia, Włochy czy Belgia ostatnio dołączyły kraje skandynawskie, w których ślimaki zaczęły się cieszyć sporą popularnością.

Kosmetyki – kiedy myślisz o ślimaku, raczej nie kojarzy Ci się on z pięknem, prawda? Pomimo mocno „radiowej urody” oraz śluzu, ten sympatyczny mięczak może mieć duży wpływ na kondycję skóry. To właśnie śluz, z którego robione są specjalistyczne kremy, jest niezwykle bogaty w kolagen, elastynę oraz witaminy A, C i E. Niewielki słoiczek takiego kremu to wydatek rzędu niemal 100 złotych.

Restauracja – obok tak popularnych w Polsce pizzerii, burgerowni czy barów mlecznych, pojawiła się niedawno osobliwa restauracja w kształcie … wielkiego ślimaka! Grzegorz wraz ze swoją żoną otworzyli „Bistro Ślimaka”. Jest to oryginalne miejsce, w którym można spróbować mięczaków w niemal każdej postaci. Dodatkową atrakcją jest urokliwe mini zoo, w którym dzieci mogą obcować ze zwierzakami.

Szkolenia i warsztaty – Grzegorz od ponad 15 lat zajmuje się hodowlą ślimaków. Swoim doświadczeniem dzieli się z początkującymi hodowcami; organizuj dla nich szkolenia. Zainteresowani dowiedzą się, jak rozpocząć hodowlę – od rozmnażania, przez inkubację, na zbiorach kończąc. Firma Grzegorza organizuje też warsztaty kosmetyczne i kulinarne - każdy znajdzie coś dla siebie.

Poradnik – masz lekkie pióro, nieco doświadczenia i chęć pomagania innym? Możesz, podobnie jak założyciel „Snails Garden”, przelać swoje myśli na papier i wydać książkę. Nie tylko wywołasz dumny uśmiech na twarzy bliskich, ale również odkręcisz kolejny kurek, z którego zacznie spływać do Ciebie gotówka. Źródło: Snailgarden.com 2018.08.10

artcile

A to ciekawe…

Mięczak klasy VIP

Grzegorz ukształtował branżę i odcisnął na niej swój ślad, ale nie spoczywa na laurach. Każdego dnia stara się znaleźć sposób na rozszerzenie działalności swojej firmy; szuka innowacji i metod usprawnienia hodowli.

Okazuje się, że przy odrobinie kreatywności, pojawiają się drzwi, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Czy pomyślałbyś, że najdroższy kawior na świecie pochodzi właśnie od ślimaków?

icon

Warto wiedzieć

Nietypowy luksus

Kawior dla przeciętnego smakosza kojarzy się z rybami, takimi jak jesiotr i łosoś. Tymczasem okazuje się, że o wiele droższe i znacznie bardziej niedostępne są białe jajeczka ślimaka Helix aspersa. Zajadano się nimi już w starożytności. Grecy nazywali je „perłami Afrodyty”. Grzegorz zajmuje się również produkcją kawioru. Nie ma się co dziwić – za kilogram ślimaczego kawioru trzeba zapłacić nawet 7 000 złotych. Skąd taka cena? Odpowiedź pojawi się sama, gdy uświadomimy sobie kilka rzeczy. Do produkcji jednego kilograma kawioru, potrzeba około 26 000 jajeczek, a jeden ślimak znosi zaledwie 100 jaj rocznie.

Białym kawiorem zajadają się przede wszystkim Francuzi i Hiszpanie, ale coraz większą popularnością zaczyna się cieszyć również w Polsce. Ślimaczy kawior to nie tylko wyjątkowy smak, ale również walory odżywcze. W białych jajeczkach znajdziemy:

 • białka,
 • sole mineralne,
 • fosfor,
 • cynk,
 • magnez,
 • jod,
 • wapń,
 • witaminy A, D i E,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Źródło: Najdroższy kawior świata – jaja ślimaków, WirtualnaPolska.pl 2018.08.10

 

Nazwy handlowe dla poszczególnych gatunków ślimaków.

- Escargods de bourgognre dla winniczka (Helix pomatia)

- Escargods Petit-Gris dla gatunku Helix aspersa

- Escargods dla innych gatunków rodzaju Helix (szczególnie Helix lucorum)

- Achatines dla gatunku Achatinafulica.

źródło: Hodowle ślimaków coraz bardziej popularne – AgrosNews.com.plCzytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT