Pomysł na biznes:
Jak założyć park rozrywki? Historia kopalni złota – pomysł na biznes dla odważnych

Podejmij wyzwanie
Trochę szczęścia, dużo pracy
Historie przedsiębiorców pokazują, że o wyborze biznesowej drogi często decyduje przypadek. Genialna myśl, ciekawe spotkanie albo nowa pasja na zawsze zmieniają zawodowe życie bohaterów naszych artykułów. Warto pamiętać, że nie tylko szczęśliwy zbieg okoliczności decyduje o powodzeniu firmy, lecz również ciężka praca oraz chęć nieustannego rozwoju.
Dla kogo?
- Dla chętnych do pracy w branży turystycznej lub rozrywkowej
- Dla absolwentów kierunków turystyki i rekreacji, zarządzania turystyką
- Dla osób z praktyką w organizowaniu eventów, oraz tych, którzy chcą się tego nauczyć
Zanim zaczniesz
- Zastanów się nad tematem przewodnim parku rozrywki (kopalnia złota, poszukiwacze skarbów, postaci z filmów, postaci z legend czy literatury – pomysłów jest wiele) oraz grupą docelową – dzieci, rodziny, miłośnicy określonego filmu, wydarzenia, przyrody etc.
- Przemyśl miejsce, w którym chcesz założyć swój biznes, a które ma potencjał turystyczny oraz będzie odpowiednie geograficznie i przyjazne logistycznie
- Zaplanuj atrakcje – co konkretnie chcesz zaoferować: przejażdżki konne, samochodowe, tematyczne domki interaktywne, sala muzealna, spotkania z postaciami itp.
- Przeanalizuj grupę docelową – do odbiorców w jakim wieku będzie skierowana Twoja oferta, jaki jest ich profil – co lubią, co im się podoba, jakie mają zwyczaje, jakie są trendy w wybranej grupie wiekowej?
- Określ wstępny budżet i źródła jego finansowania - fundusze na realizacje biznesowych celów
Jeżeli nigdy nie prowadziłeś własnej firmy? Twoje obawy przed zarejestrowaniem działalności są całkowicie zrozumiałe. Nie pozwól jednak, żeby strach przed nowym zmienił Twoje plany. Aby czuć się pewniej, przygotuj się najlepiej jak możesz na to, co może Cię czekać w biznesie. Do dzieła!

Liczy się pomysł
Od pasji do własnego biznesu
Aby osiągnąć sukces w biznesie, trzeba przede wszystkim lubić to, co się robi. Niesatysfakcjonujące zajęcie prędzej czy później zacznie Cię nużyć. A to już tylko krok od porażki. Elżbieta, bohaterka niniejszego pomysłu na biznes, inspiracje do rozwoju firmy znajduje dosłownie wszędzie. Czerpie je z codziennego życia. Dzięki temu świetnie odnajduje się w roli właściciela i zarządcy bardzo atrakcyjnego biznesu.
Jak powstał pomysł na ten biznes
Z potrzeb finansowych i marzeń
Początki biznesowej kariery Elżbiety nie były łatwe. Zaczynała od hodowli owiec na wełnę i skóry. Gdy okazało się, że wypas stada to nie jest zajęcie dla niej, zaczęła szukać etatu. Kiedy rozpoczęły się poszukiwania przewodników do pracy w kopalni leżącej nieopodal jej miejsca zamieszkania, Elżbieta zrezygnowała z zatrudnienia w sklepie. Zdała egzaminy i zaczęła swoją „złotą” przygodę. Po wielkiej powodzi, która spustoszyła Dolny Śląsk w 1997 roku, część udziałowców wycofała się z biznesu. Kopalnię zalało, a turystów było jak na lekarstwo.
Kto byłby tak szalony, by uwierzyć, że to miejsce ma wielki potencjał? Taką osobą okazała się Elżbieta.
Pożyczyła pieniądze i stała się właścicielką większości udziałów w kopalni złota w Złotym Stoku.
Źródło Wysokie Obcasy, www.wysokieobcasy.pl 2018-10-05

Wiedza kluczem do sukcesu!
Liczy się pomysł
W Polsce działa ponad 100 różnych parków rozrywki i cieszą się one coraz większą popularnością. Według portalu internetowego Parkmania, w Polsce działają parki rozrywki o następującej tematyce:
- parki dinozaurów,
- parki owadów, fauny mórz i oceanów
- parki miniatur
- parki bajkowe,
- parki świętego Mikołaja
- wesołe miasteczka, lunaparki,
- parki linowe,
- parki wodne,
- miasteczka westernowe
- parki tematyczne (historyczne, ceramiczne, doświadczeń, legend, iluzji, ewolucji, kolejowe, z labiryntem, naukowe i wiele innych).
Elżbieta postawiła na kopalnię. I okazała się to kopalnia złota😊.
Wiedza to potęga
Economics Research Associates (ERA) definiuje park rozrywki jako publiczną atrakcję, obejmującą
kolejki i/lub wydarzenia rozrywkowe. Park oferuje swoim gościom bilet w ustalonej
cenie oraz przyciąga co najmniej 500 tys. odwiedzających rocznie.
Źródło: Z. Kruczek „Parki rozrywki na świecie i w Polsce. Geneza, rozwój i globalizacja”, AWF w Krakowie, Zakład Geografii Turystyki
Czujesz się przytłoczony natłokiem informacji o podatkach? Nie martw się. Znajdź dobrego i sprawdzonego księgowego, który pomoże Ci w prowadzeniu spraw finansowych Twojej firmy.

Bez tego ani rusz
Odpowiedni budżet podstawą biznesu
Początkujący biznesmeni często borykają się z problemami finansowymi. Zdarza się, że brak pieniędzy jest też przyczyną zakończenia działalności. Jak tego uniknąć? Rozsądny przedsiębiorca jest przygotowany na to, że w pierwszych miesiącach firma prawdopodobnie nie przyniesie żadnych zysków. Warto mieć odpowiednie fundusze, by przetrwać ten trudny czas. Elżbieta nie miała ani złotówki oszczędności, a jednak znalazła sposób na realizację swojego marzenia. Zaciągnęła kredyt w wysokości 600 000 zł. Wielu przedstawicieli banków nie wierzyło w jej wizję biznesu. Postanowiła pójść wzorem Walta Disneya, który szukał pieniędzy na realizację swojej wizji o Myszce Miki i Kaczorze Donaldzie. Rozpoczęła samodzielne poszukiwania źródeł finansowania. Odwiedziła wiele gabinetów dyrektorów banków, zanim trafiła na tego, który zaufał jej marzeniom. Bankowa pożyczka – to było to, czego potrzebowała Elżbieta na starcie.
Teraz firma każdego roku przynosi imponujące zyski. Muzeum stało się swoistym parkiem rozrywki i jest atrakcyjnym miejscem niekonwencjonalnego spędzania czasu.
Warto wiedzieć
Jak działają najlepsi w branży
Zawsze warto uczyć się od najlepszych i podpatrywać ich sposób działania.
Dotyczy to również branży rozrywkowej. Wydawnictwo ShopAlike opublikowało subiektywny ranking parków rozrywki w Europie za 2018 r.. Przewodnik pokazuje miejsca, gdzie można spędzić czas na zabawie z rodziną czy przeżyć mocne wrażenia i podnieść poziom adrenaliny. Odwiedzając te miejsca – choćby wirtualnie, poznasz ich sposób działania, proponowane atrakcje, kreatywne rozwiązania i pomysły na zbudowanie własnej oferty.
Ranking prezentuje parki rozrywki w różnych kategoriach.
Trzy największe parki rozrywki w Europie (na podstawie całkowitej powierzchni i średniej rocznej liczby gości):
- Disneyland Paris, Francja - pow. 19 425 000 m2, 54 atrakcje,
- Prater, Wiedeń, Austria - pow. 6 000 000 m2, 124 atrakcje,
- Duinrell, Wassenaar - Holandia, 1 100 000 m2, 41 atrakcji.
Trzy najlepsze parki dla rodzin (uwzględniając najniższą cenę, możliwość noclegu oraz obecność parku wodnego):
- Energylandia, Zator, Polska – 92 atrakcje,
- Attractiepark, Slagheren, Holandia – 35 atrakcji,
- Mirabilandia, Ravenna, Włochy – 27 atrakcji.
Trzy najlepsze parki rozrywki z kolejkami górskimi (na podstawie liczby kolejek górskich):
- Prater, Wiedeń, Austria,
- Europa-Park, Rust, Niemcy,
- Energylandia, Zator Polska.
Zestawienie przedstawia także największe parki rozrywki w Polsce - pod względem liczby atrakcji i średniej rocznej liczby gości. Na podium znalazły się:
- Energylandia, Zator
- Legendia, Chorzów
- Inwałd Park
źródło: Ranking Parków Rozrywki w Europie, ShopAlike, 2018-10-05

A to ciekawe…sklep
Muzeum pełne atrakcji
Elżbieta podchodzi do prowadzenia muzeum zupełnie inaczej niż jej konkurencja. Odchodzi od klasycznego oprowadzania oraz opowieści pełnych dat i nazwisk. Szkoli swoich przewodników, by każdy spacer po kopalni był wyjątkową przygodą. W swoim muzeum oferuje zwiedzanie z fabułą.
To niejedyne pomysły, które właścicielka wprowadziła w życie. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo kreatywna bizneswoman.
Jakie atrakcje znajdziesz w kopalni w Złotym Stoku?
- przejażdżkę pomarańczowym tramwajem,
- podświetlony podziemny spływ łodzią,
- podziemne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli,
- strzelanie z łuku,
- paintball,
- wybijanie monet,
- odlewanie sztabek mosiądzu,
- skoki na batucie,
- wspinanie się po sztucznej ściance alpinistycznej,
- płukanie złota,
- wystawę minerałów,
- izbę pamięci,
- pole diamentowe,
- obozy i kolonie organizowane we współpracy z biurem podróży Almatur,
- Złoty Hotelik w Kopalni Złota,
- pensjonat Złoty Jar,
- bar,
- restaurację,
- wycieczki,
- Escape Room.
Źródło: Kopalnia Złota www.kopalniazlota.pl 2018-10-05
Warto wiedzieć
Muzeum w XXI wieku – park rozrywki
Eksponaty ukryte za grubym szkłem, długie korytarze pełne zakurzonych waz i skrzypiąca podłoga. Tak właśnie kojarzą nam się muzea. Nasze dziedzictwo kulturowe traci na atrakcyjności, gdy jest przedstawiane w tak nudny i sztampowy sposób. Stąd właśnie nowy nurt. Dzisiejsze muzea tętnią życiem. Dlaczego? Ponieważ są dostosowane do potrzeb i preferencji współczesnego odbiorcy.
Co wyróżnia współczesne muzea?
1. Nowoczesna architektura. Muzeum Fryderyka Chopina czy Polin to doskonałe przykłady wyjątkowych projektów architektonicznych. Wyróżniają się na tle innych budynków w okolicy, a jednocześnie z nimi korespondują.
2. Wystawy multimedialne. Taka forma przedstawiania zbiorów sprawia, że zwiedzanie to wspaniała przygoda. Gdy wszystko jest interaktywne, gość muzeum staje się aktywnym uczestnikiem zwiedzania i chłonie dostępną wiedzę wieloma zmysłami.
3. Nowatorskie podejście przewodników. Od suchych faktów zdecydowanie ciekawsze są opowieści dostosowane do wieku zwiedzających. Zabawy, zawody i lekcje muzealne to dobry sposób na zainteresowanie zarówno przedszkolaków, jak i emerytów.
4. Języki obce. W większości muzeów można wynająć przewodnika mówiącego w rodzimym języku oraz po angielsku. Warto otworzyć się na inne nacje. Nie wszyscy komunikują się w języku Szekspira! Dopasuj ofertę do osób, które Cię odwiedzają. W muzeum Chopina w Żelazowej Woli z pewnością pojawia się wielu turystów z Japonii, a w muzeum Polin z Izraela. Weź to pod uwagę.
Źródło: Jak się tworzy nowoczesne muzea? Nasze Miasto, http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/jak-sie-tworzy-nowoczesne-muzea,2482831,art,t,id,tm.html 2018-10-05
Sezonowość – czyli kiedy brak turystów
Martwy sezon dopada wiele branż, szczególnie turystykę. Latem, kiedy jest ciepło, kopalnia złota pełna jest turystów. Gdy robi się chłodniej, podziemne korytarze zaczynają świecić pustkami. Aż 80% odwiedzających wybiera wycieczkę do Złotego Stoku w szczycie sezonu, czyli w okresie wakacji. Co robi Elżbieta, by utrzymać swój biznes, gdy kończy się lato? Organizuje kuligi i Mikołajki.
Jeżeli planujesz działalność, której popularność zależy od pór roku - znajdź coś, co pozwoli Ci przezimować. Wymyśl atrakcję, dzięki której wyróżnisz się na tle konkurencji. Może to być wyjątkowa gra terenowa, tropienie zwierząt po śladach, pobyty świąteczne albo kursy dotyczące Twojej branży. Bądź kreatywny i działaj.
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?