Pomysł na biznes:

Jak założyć sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym dla kobiet po mastektomii?

Branża:
 • E-handel
 • Handel
 • Artykuły rehabilitacyjne
 • Zdrowie
 • Medycyna

artcile

Podejmij wyzwanie

Biznes związany z rehabilitacją

W biznesie, który jest oparty na pomocy innym, zarobki mogą zejść na dalszy plan. Liczy się empatia i uśmiech, jaki można zobaczyć na czyjejś twarzy. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest firma Amazonka Barbara. To pierwszy w Polsce sklep dla kobiet po mastektomii, który działa nieprzerwanie od 28 lat. 

 

icon

Dla kogo?

 • Dla sprzedawców z wiedzą medyczną
 • Dla absolwentów rehabilitacji
 • Dla absolwentów kierunków związanych ze sprzedażą i marketingiem
 • Dla zainteresowanych medycyną i artykułami medycznymi
 • Dla tych, którzy szybko nawiązują dobre relacje z klientem 
 • Dla osób, które chcą skupić się na konkretnej grupie klientów
icon

Zanim zaczniesz

 • Poznaj rynek artykułów rehabilitacyjnych, branżę, środowisko w którym chcesz działać – jakie konkretnie są potrzeby, problemy i oczekiwania klientów,  jak duży jest rynek
 • Upewnij się, że Twoje przygotowanie merytoryczne związane z oferowanymi produktami jest na właściwym poziomie lub dokształć się 
 • Sprawdź, kto konkretnie potrzebuje sprzętu rehabilitacyjnego i konkretnie jakiego
 • Sprawdź, jak dotrzeć do wybranej grupy klientów – przez Internet, media społecznościowe, prasę; jak środowisko komunikuje się w mediach społecznościowych 
 • Dowiedz się, czy możesz liczyć na wsparcie fundacji branżowych lub lekarzy –  jakich, na jakich zasadach? 
artcile

Liczy się pomysł

Biznes, który leczy duszę

Przygoda Barbary i Władysława zaczęła się w 1990 roku, kiedy kobieta zachorowała na raka piersi. Wtedy nie przypuszczała, że tak bolesne doświadczenie przekuje się w coś dobrego – co pomoże nie tylko jej, ale też wielu innym kobietom.

Po amputacji piersi Barbara bardzo długo szukała specjalistycznego miejsca, w którym mogłaby kupić sprzęt rehabilitacyjny, protezę czy odpowiednio wyprofilowaną bieliznę. Niestety, Barbara wraz z mężem sprowadzali potrzebne produkty z zagranicy. To kosztowało ich niemałe pieniądze. Dostępne na polskim rynku produkty dla Amazonek były wątpliwej urody, z wygodą też nie miały wiele wspólnego. Dlatego, mając już doświadczenie, Barbara postanowiła pomóc innym kobietom. Stworzyła dla nich miejsce, które stało się czymś więcej niż niszowym sklepem. Dziś Amazonka Barbara znana jest w całej Polsce. To sklep-legenda i jednocześnie klub dla kobiet cierpiących po chorobie. Miejsce, w którym mogą się wypłakać i podzielić własnymi doświadczeniami. A także „lecznica” – bo stąd wychodzi się z uzdrowioną duszą i uśmiechem na twarzy. 

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Z potrzeby serca

Barbara, tak jak wiele kobiet po mastektomii, chciała znów poczuć się komfortowo we własnym ciele. Dlatego szukała bielizny i protez, które mogłaby wygodnie nosić. Gdy okazało się to niemożliwe, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Niestety Barbarze nie udało się wygrać z chorobą. Jej starania i chęci nie poszły jednak na marne. 

Dziś sklep Amazonka Barbara prowadzi jej mąż wraz z drugą żoną – Barbarą, córką Anetą i synem Radosławem. Wspólnie pomagają kobietom stanąć na nogi. Doradzają w doborze właściwej bielizny lub protezy. Pomagają radzić sobie z traumą, którą przeżywa każda chorująca osoba.

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu

Wyspecjalizowane produkty, specyficzna grupa klientów

Każda działalność podobna do sklepu Amazonka Barbara to niezwykle specyficzne przedsięwzięcie, skierowane do wąskiej grupy odbiorców. W takim przypadku to nie pieniądze i osiągnięty zysk powinny być dla Ciebie najważniejsze. Liczy się idea, która pozwoli połączyć biznes z pomaganiem. Jeśli więc masz pomysł na firmę i przy okazji chcesz pomóc innym, nie wahaj się. Może się okazać, że w Polsce jest wiele potrzebujących osób, dla których Twoje miejsce będzie azylem i rozwiązaniem najbardziej palących problemów. 

 

icon

Co możesz zrobić, żeby odnieść sukces w takim biznesie?

Przykład Barbary, która zapełniła pewną lukę w branży rehabilitacyjnej i medycznej, jest godny naśladowania. Dzięki temu od początku zyskała grupę klientek, mających podobne problemy. Dziś w całej Polsce znajdują się sklepy z protezami i bielizną dla Amazonek. Jeśli więc szukasz pomysłu na biznes, a chcesz trafić w niszę - zastanów się, czego Tobie brakuje, co zaspokoiłoby Twoje potrzeby lub kogoś z najbliższego otoczenia.

Działaj w oparciu o ideę - jeśli Twoje produkty czy usługi są tworzone z pasji, doświadczenia, wiedzy czy innych pobudek, a do tego trafiają w potrzeby klientów w przysłowiową „10”, sukces masz w zasadzie zapewniony. Nie zrażaj się, jeśli w okolicy ktoś wpadnie na ten sam pomysł. Gdy od początku świadomie budujesz markę, klienci będą Ci wierni, powiedzą o Tobie dobre słowo innym.

Postaraj się wyróżnić – oferuj coś więcej niż produkt. Weź za przykład Barbarę, która stworzyła miejsce, gdzie kobiety mogą się ze sobą dzielić doświadczeniami i problemami, a obsługa charakteryzuje się delikatnym psychologicznym podejściem. Bądź przyjacielem swoich klientów i staraj się, by wychodzili od Ciebie z uśmiechem na twarzy.

Poszerzaj asortyment i śledź zmienne trendy – potrzeby klienta mogą się zmieniać wraz z upływem czasu, pojawieniem się nowych trendów i możliwości. Dlatego nie stój w miejscu i słuchaj tego, co mówią użytkownicy Twoich produktów. Jeśli oferujesz bieliznę dla kobiet po mastektomii, zastanów się nad wprowadzeniem koszul nocnych czy specjalistycznych strojów na siłownię. Dzięki temu klienci będą widzieć, że cały się rozwijasz i nadążasz za zmieniającą się rzeczywistością

Komfortowo i profesjonalnie… czyli otwarcie sklepu

Sklepy rehabilitacyjne można obecnie znaleźć w całej Polsce. Jednak tylko Amazonka Barbara jest jedynym, który po 28 latach działalności jest całkowicie poświęcony kobietom po mastektomii.

Początki nie były łatwe. Trzeba wiedzieć, że miejsca oferujące tzw. artykuły rehabilitacyjne muszą mieć specjalistyczną obsługę. Nie można zatrudnić studenta czy pierwszej lepszej osoby z ogłoszenia. Sprzedawca powinien mieć uprawnienia zdobyte podczas kursu rehabilitacji, który jest honorowany przez Ministerstwo Zdrowia. W innym wypadku, wykonuje swoje obowiązki nielegalnie. W Amazonce klientki obsługuje córka Barbary - Aneta, dla której rodzinny biznes stał się nie tylko pracą, ale też pasją. 

Panie, które przychodzą po protezę czy specjalistyczny biustonosz czują się tu jak w domu. Wydzielono dla nich osobny pokój, w którym mogą usiąść i porozmawiać z Anetą o swoich obawach, potrzebach i marzeniach związanych z nową bielizną czy „sprzętem rehabilitacyjnym”. Atmosfera jest bardzo kameralna i przyjazna, a dodatkowym atutem jest wspominany klub, gdzie kobiety po raku piersi mogą przyjść i podzielić się swoimi codziennymi zmartwieniami. To nie tylko poprawia im nastrój, ale też dodaje, tak potrzebnej w tych trudnych chwilach, otuchy.

icon

Klucz do sukcesu?

Doskonała znajomość sprzedawanego produktu.

Jeśli otwierasz swój sklep, od początku musisz wiedzieć, jak mają wyglądać oferowane przez Ciebie produkty. Tak właśnie było w przypadku Amazonki Barbary. Jej przykład pokazuje, że choć minęło prawie 30 lat od powstania sklepu, nadal jest niewielu specjalistów potrafiących odpowiednio wybrać bieliznę dla kobiety po amputacji piersi. Dobrze dobrany biustonosz pooperacyjny to nie tylko estetyka, poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ale też jedna z najbardziej skutecznych form profilaktyki przeciwobrzękowej.

Jeśli więc jesteś odpowiednio zaangażowany i nastawiony na potrzeby odbiorców, będziesz generować zyski i pozyskiwać coraz to nowych klientów. A im większy będzie poziom ich zadowolenia i zaangażowania, tym proporcjonalnie będą rosły Twoje zarobki.

artcile

Bez tego ani rusz

Co oferuje sklep Amazonka Barbara?

Przede wszystkim są to protezy piersi dla kobiet po mastektomii. Najtańsze kosztują ok. 280 zł – tę kwotę zwraca w całości NFZ. Jeśli klientka zdecyduje się na droższą protezę, musi  różnicę zapłacić z własnej kieszeni. Najbardziej zaawansowane protezy, które dostosowują się do temperatury ciała mogą kosztował 490 zł, a nawet 620 zł. Oprócz protez, w sklepie można znaleźć specjalistyczną bieliznę, która właściwie dopasowuje się do protezy, koszulki nocne i piżamy, a także odzież sportową czy kostiumy kąpielowe. Ceny biustonoszy wahają się od 70 do 200 zł, a pozostałego asortymentu od 150 do 260 zł.

O jakości i wygodzie oferowanych produktów świadczą nie tylko opinie zadowolonych Amazonek, ale też fakt, że do sklepu przychodzą również kobiety zdrowe. Mówią, że te biustonosze są bardzo wygodne, a ich noszenie jest o wiele bardziej komfortowe, niż tradycyjnej bielizny. Podobnie było w przypadku turbanów, które kobiety zamawiają zamiast peruki, podczas chemioterapii. W zeszłym roku zamawiało je bardzo dużo zdrowych pań – dla nich był to jedynie jest z modnych trendów. 

 

icon

Warto wiedzieć

Klient, który trafia do Twojego sklepu po raz pierwszy, może czuć się skrępowany i zagubiony. Jeśli, dodatkowo, jest to miejsce, które w jakimś stopniu kojarzy mu się z chorobą, przeżycie może być wręcz traumatyczne. Dlatego zapewnij mu odpowiednią obsługę i komfortową atmosferę.

Pokaż, że masz wiedzę na temat produktu i właściwe podejście. Wiesz, jak reaguje skóra w zetknięciu z protezą, czym różnią się od siebie poszczególne modele oraz jak wyglądają kwestie refundacji.

Im więcej będziesz wiedzieć, tym lepiej dla Twojej działalności. Wiedza, różnorodne kursy i stale podnoszone kwalifikacje pomagają w umocnieniu pozycji na rynku.

artcile

A to ciekawe…

Jak można promować swoje produkty?

Amazonka Barbara nie przeznacza dużych nakładów finansowych na reklamę czy promocję. Wystarczy wybrać kilka kanałów, dzięki którym potencjalni klienci będą mogli poznać zakres oferowanych przez Ciebie usług i produktów:

 • Social media – przede wszystkim Facebook, Instagram 
 • Mailing skierowany do klientów
 • Kontakt bezpośredni
 • Poczta pantoflowa – to przede wszystkim!!!

Kluczowa jednak jest obsługa i pierwszy kontakt klienta z towarem. Jeśli w jego oczach widać zadowolenie, jest niemal 100% szansy, że będzie do Ciebie wracać po kolejne zakupy. A o to przecież Ci chodzi.

Amazonka Barbara nieustannie szuka nowych możliwości rozwoju. Zaczynała jako tradycyjny sklep stacjonarny, a od 12 lat działa w sieci, uruchamiając własny sklep internetowy. Obecnie, właściciele zastanawiają się nad wprowadzeniem asortymentu dla zdrowych kobiet. Dzięki temu powiększyłaby się grupa klientów.

 Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT