Pomysł na biznes:

Jak założyć szkołę jogi?

Branża:
  • Usługi fitness
  • Zdrowie
  • Rozrywka
  • Sport

artcile

Podejmij wyzwanie

Aktywizuj hormon szczęścia, czyli joga sposobem na życie i pomysłem na biznes

Joga to styl życia, który zapewnia harmonię ciała i ducha. Dzięki ćwiczeniom poznajemy budowę ciała, wiemy jak o nie dbać, by czuć się dobrze i zdrowo. Asany (pozycje jogiczne) przywracają ciału sprawność i mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

icon

Dla kogo?

  • Dla pasjonatów jogi,
  • Dla osób posiadających certyfikaty do prowadzenia zajęć jogi
  • Dla wysportowanych osób, dbających o zdrowy styl życia
  • Dla tych, którzy chcą zarażać innych swoją sportową pasją, filozofią życia,
  • Dla osób lubiących pracować z innymi
icon

Zanim zaczniesz

  • Spróbuj poprowadzić zajęcia z praktyki jogi swoich przyjaciół - sprawdź, jak się czujesz przekazując taką wiedzę
  • Poszukaj odpowiednich kursów, dających Ci uprawnienia instruktora – samo praktykowanie jogi nie zapewni odpowiednich umiejętności, by uczyć innych
  • Dowiedz się, jak działają szkoły jogi, popracuj w jednej z nich,
  • Poszukaj współpracowników i innych instruktorów, z którymi stworzysz zespół
  • Przejrzyj konkurencję, upewnij się, że Twoje studio wyróżnia się czymś od pozostałych, np. preferencyjnymi zajęciami dla seniorów, ofertą dla dzieci, lub lokalizacją

Według autorów portalu joga-joga.pl - joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju kultywowaną przez człowieka. Słowo joga ma wiele znaczeń. Pierwsze znaczenie to ujarzmienie, rozumiane jako opanowanie własnego ciała i umysłu. Polega ono na uświadomieniu sobie pragnień i popędów będących częścią naszej egzystencji oraz opanowaniu ich w taki sposób, aby nie stanowiły przeszkody w rozwoju osobistym, a nawet przyczyniały się do jego pogłębienia.

Drugie znaczenie to droga. Joga jest zatem podjęciem pewnych działań, nałożeniem samodyscypliny w podążaniu do celu. Joga oferuje nam system codziennej praktyki dający bardzo szybko wymierne efekty. Metoda ta obejmuje sposoby pracy ze wszystkimi aspektami naszej egzystencji: z ciałem, psychiką i duchem. Jednak, aby je utrwalić konieczna jest stałość i systematyczność w praktyce. Owo ujarzmienie nie jest bowiem jednorazowym aktem, ale ciągłym procesem, czyli kroczeniem określoną drogą.

Trzecie ze znaczeń to zjednoczenie. Od zarania dziejów myśli i działania człowieka kierowały się ku osiągnięciu doskonałości, wewnętrznej spójności, poznaniu swej prawdziwej Natury, jedności z Najwyższym, połączenia z Bogiem. Joga oznacza tą właśnie jedność.

Skąd pochodzi Joga

Joga jest ścieżką samorozwoju, której korzenie sięgają najstarszych dziejów człowieka. Wywodzi się z Indii i powstała w okresie formowania się cywilizacji. Najstarsze dowody obecności jogi w postaci figurek w asanach datowane są na 5 tys. lat p.n.e. System jogi wraz z jego filozofią w pełni ukształtował się około III w p.n.e. Mniej więcej w tym czasie powstał najważniejszy i najstarszy ze znanych traktatów jogi Jogasutry. Przypisywany jest wielkiemu mistrzowi nazywanemu Patanjali. W traktacie spisanym w tradycyjny sposób w postaci krótkich zwięzłych sentencji zwanych sutrami przedstawiony jest cały system filozofii i praktyki jogi. Tekst ten jest najbardziej znany na Zachodzie i wywiera obecnie największy wpływ na praktykujących. Przekaz jogi przetrwał do dziś w Indiach, co czyni ją jedną z najstarszych tradycji przekazywanych w historii człowieka. W początkach XX wieku rozpoczął się proces rozprzestrzeniania jogi z krajów Dalekiego Wschodu na Zachód. Obecnie jest bardzo popularna na całym świecie.

Źródło: joga-joga.pl

artcile

Liczy się pomysł

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes

Adam praktykował jogę od lat. Pewnego dnia stwierdził, że podniesie swoje kompetencje
i zapisał się na oficjalny kurs instruktora jogi. Gdy go ukończył, zaproponowano mu prowadzenie zajęć dla grupy pasjonatów. Z czasem – bez żadnej reklamy, z pomocą poczty „pantoflowej” - grupa urosła do kilkudziesięciu osób i przestała się mieścić w dotychczasowej lokalizacji. Wtedy Adam stwierdził, że powinien sformalizować te spotkania – i założył szkołę jogi. Dziś jego zajęcia cieszą się ogromną popularnością i odbywają się w trzech placówkach! 

Praca to hobby i styl życia

Adam wie, że uczenie jogi nie jest zwykłą pracą - musi wynikać z jej zrozumienia i codziennego praktykowania. Ciężko byłoby nazwać szkołą jogi zajęcia, prowadzone przez kogoś, kto nie praktykuje codziennie – to byłaby szkoła fitnessu. Nie da się oddzielić takiego stylu życia od wykonywanego zawodu. Jeśli chcesz być dobrym instruktorem, to musisz być dobrym joginem. Adam po skończonych zajęciach praktykuje jogę indywidualnie. W ciągu roku, miesiąc spędza w Indiach, gdzie jest tylko on i asany, które ćwiczy. Jego praca jest więc stylem życia i jego największą pasją.

icon

Warto wiedzieć

W tradycji jogi przekazywane są cztery główne ścieżki jogi:

  • ścieżka dyscypliny i medytacji (Raja Joga) - „joga królewska”. To ścieżka prowadząca do celu jogi poprzez medytację i dyscyplinę. Raja jogę zakreślił w swych Jogasutrach Patanjali. Praktyka ta składa się z ośmiu członów (stopni) i dlatego nazywana jest ośmiostopniową jogą (asthanga joga).
  • ścieżka miłości i oddania Bogu (Bhakti Joga) - to jedna z dróg prowadzących do zjednoczenia z Bogiem. Bhakti jogę określa się jako naturalną drogę poznania Boga
  • ścieżka poznania i wiedzy (Jynana Joga) - prowadzi do poznania prawdziwej natury wszystkiego poprzez analizę intelektualną i doświadczenie. Droga ta wymaga rozwinięcia bardzo precyzyjnego rozumu poprzez studiowanie traktatów i rozważania intelektualne.
  • ścieżka bezinteresownego działania (Karma Joga) - w którym jogin każdy swój czyn i jego skutki poświęca w ofierze Bogu i rezygnuje z korzyści, jakie one przynoszą. W ten sposób jogin osiąga Ostateczną Prawdę poprzez pracę, nie troszcząc się o jej owoce.
artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Praktyka to podstawa

Po trzech latach od ukończenia kursu instruktora jogi, zaproponowano Adamowi prowadzenie zajęć. Mimo braku reklamy i promocji, chętnych nie brakowało. Stopniowo przybywało uczestników, grupa rozrosła się do kilkudziesięciu osób. Spotkania odbywały się coraz częściej. Adam stwierdził, że skoro dla niego i innych joga jest ważna, to może czas, by założyć szkołę. I tak powstała pierwsza placówka, na ulicy Długiej w Warszawie. Po jakimś czasie zaczęło brakować miejsca dla wszystkich chętnych, stąd pomysł by otworzyć kolejną - na Brackiej.

icon

Warto wiedzieć

Zawód nauczyciela jogi nie jest w Polsce w żaden sposób reglamentowany (regulowany) ani ograniczony – teoretycznie nie potrzebujesz żadnych uprawnień. Warto jednak zainteresować się studiami podyplomowymi o specjalizacji joga (na kierunkach związanych z fitnessem), a przede wszystkim – indyjskimi certyfikatami, które są obowiązkowe dla nauczycieli jogi w Indiach. To znacznie wzmocni wizerunek Twój i Twojej szkoły!

Moda czy sposób na życie?

W dzisiejszych czasach joga jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej. W pogoni za pracą
i czasem, uczy jak osiągnąć harmonię ciała i ducha. Adam praktykuje jogę od ponad 30 lat i jest żywym dowodem na jej pozytywne oddziaływanie. Nie brakuje jednak głosów, które wkładają ją do jednego worka z okultyzmem, sektą, czy po prostu dziwactwem wynikającym ze ślepego podążania za modą. Wszystko to wynika z niewiedzy i strachu przed tym, co nieznane. Dlatego część treningów jogi organizowana jest w grupach. Osoby, które chcą ją poznać i zacząć naukę, mogą skonfrontować swoje lęki z opinią innych; sprawdzić o co tak naprawdę w tym chodzi.

Joga w żaden sposób nie koliduje z tradycyjnymi wartościami czy z religią. Adam, w swojej karierze instruktora, miał styczność z siostrami zakonnymi czy księżmi, którzy praktykowali jogę, bo zapewniała im spokój i pomagała skupić się na sferze duchowej.

artcile

Bez tego ani rusz

Jak zostać nauczycielem jogi?

icon

Warto wiedzieć

Jak wygląda i ile kosztuje kurs instruktora jogi?

Zanim pasjonat jogi przystąpi do kursu na instruktora, musi mieć za sobą minimum 3 lata praktyki. Najpierw trzeba odbyć szkolenie „Introductory I”, a następnie (dla chętnych) stopień wyżej: „Introductory II”. Każdy z kursów jest podzielony na moduły mniej i bardziej zaawansowane. Jeżeli chcesz uzyskać uprawnienia, musisz przejść przez oba kursy (i poziomy). Koszty takich kursów wynoszą około 800 zł i łącznie trwają do 80 godzin.

Źródło: Portalyogi.pl, 15.05.2018

http://www.portalyogi.pl/blog/joga-jak-zostac-nauczycielem/

Jeśli nauczyciel posiada certyfikat, uczniowie mogą spodziewać się:

- że są w rękach specjalisty, który nie zrobi im krzywdy,

- że ma wystarczającą wiedzę, aby dobrze poprowadzić praktykę,

- że zna anatomie człowieka i terapeutyczny wymiar jogi,

- że jest przygotowany dydaktycznie do pracy z uczniami,

- że posiada minimum 3 letnią własną praktykę jogi.

Od filozofii do biznesu

Adam spędza na nauczaniu innych bardzo dużo czasu, drugie tyle poświęca na samokształcenie – cały czas realizuje swoją pasję i marzenia. Jego szkoły prosperują dobrze, zainteresowanych jest coraz więcej - to dzięki wysokiej klasy zespołowi. Wszyscy nauczyciele w szkołach Adama mają certyfikaty instruktorów jogi i – tak jak on – są prawdziwymi pasjonatami.

Wszyscy razem dbają o atrakcyjną ofertę dla klientów, wsłuchują się w ich potrzeby. Jeżeli na zajęciach w grupie zaawansowanej, pojawia się nowa osoba, która nie miała dotychczas styczności z jogą, jest natychmiast przesuwana do innej grupy. Szkoła organizuje również wakacyjne kursy jogi!

Adam dba o swoje szkoły oraz o tych, którzy się u niego uczą. Oni są dla niego najważniejsi. Jednym z jego kursantów jest 80-letni pan Andrzej. Joga pomaga mu w codziennej sprawności i zwiększa jego odporność. Szkoła oferuje zniżki dla emerytów; prowadzone są zajęcia dla seniorów, które cieszą się coraz większą popularnością.

 

Plan instruktora

Adam nie zatrudnia menedżerów. Samodzielnie prowadzi finanse szkół, zajmuje się ich promocją
i osobiście prowadzi wiele zajęć. Jak łatwo się domyśleć, nie jest to praca w 8-godzinnym wymiarze. Adam pracuje z reguły 10-12 godzin dziennie. W tygodniu, ok. 20-25 godzin poświęca na zajęcia. Resztę czasu zajmuje mu prowadzenie firmy oraz samodoskonalenie, czyli poszukiwanie nowych metod na zajęcia, śledzenie nowości oraz oczywiście własna medytacja.

Etyka zawodowa - odpowiedzialność wobec uczniów i społeczności - etyka społeczna

Jak w wielu zawodach – również nauczyciele jogi kierują się własną etyką zawodową.

Na przykład nauczyciele jogi Iyengara są zobowiązani do poprawy ogólnego zdrowia i dobra swoich uczniów oraz społeczności w której mieszkają. Obejmuje to przestrzeganie praw i opinii ich uczniów oraz przestrzeganie miejscowych praw.

- Nauczyciele jogi Iyengara są prawdomówni w kontaktach z uczniami i społecznością (Satya).

- Nauczyciele jogi Iyengara są przyjaźni wobec wszystkich uczniów, niezależnie od rasy, płci, orientacji seksualnej, statusu finansowego, narodowości lub niesprawności fizycznej (Asteya).

- Nauczyciele jogi Iyengara unikają wszelkich form molestowania seksualnego uczniów i są uczciwi w swoich relacjach intymnych (Ahimsa i Bramacharya).

- Nauczyciele jogi Iyengara uznają różnicę władzy między uczniem a nauczycielem i unikają wykorzystywania zaufania i potencjalnej zależności swoich uczniów (Ahimsa i Aparigraha). W świetle tej różnicy władzy, nauczyciele jogi Iyengara mają świadomość potencjalnych niebezpieczeństw wynikających z naruszenia zasadniczych relacji uczeń / nauczyciel poprzez relacje dwustronne. Relacja dwustronna istnieje, kiedy uczeń i nauczyciel obcują ze sobą poza kontekstem relacji nauczyciel / uczeń. Nauczyciele jogi Iyengara są szczególnie czujni i uwrażliwieni na potencjalne komplikacje, kiedy relacja dwustronna ma charakter intymny.

(źródło: Joga.org.pl, Etyka zawodowa)

artcile

A to ciekawe…

Joga sezonowa

Najwięcej nowych klientów w szkołach Adama pojawia się na wiosnę. Ludzie chętniej poszukują aktywności fizycznej - tak najczęściej joga jest postrzegana przez laików. Najgorzej jest pod koniec roku, gdy szybko robi się ciemno; jest zimno i ponuro. Większość ludzi woli wtedy poleżeć pod kocem niż praktykować asany. Jednak ci którzy się na to decydują twierdzą, że joga praktykowana jesienią i zimą oddala depresyjne stany i poprawia nastrój! Również w miesiącach letnich można zaobserwować znacznie niższą frekwencję, co łatwo wytłumaczyć wakacyjnymi wyjazdami. Może jednak zainspiruje Cię to do uruchomienia mobilnej szkoły jogi? Zajęcia odbywałyby się na plaży? Można połączyć wakacje z pracą i cały czas realizować swoją pasję!

Zaplanuj również oferty specjalne na wiosnę, by przyciągnąć jak najwięcej nowych klientów.

 

Bariery są do pokonania…

Prowadząc szkołę jogi w Warszawie lub innym, dużym mieście, musisz liczyć się ze sporymi kosztami związanymi z wynajmem lokalu. Za metr kwadratowy powierzchni biurowej w Warszawie, trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie za metr kwadratowy. Możesz poszukać tańszych alternatyw – wynająć salę gimnastyczną w pobliskiej szkole lub poszukać firmę, która po godzinach pracy udostępni Ci swoją salę konferencyjną.

Bardzo ważne jest, by dbać o własną motywację i nastawienie do takiej pracy. Twoi klienci będą chcieli widzieć w Tobie lidera, mentora, który będzie dla nich wzorem „czystości ducha”. Mało brakowało, by Adam zrezygnował z biznesu, właśnie z tego powodu. Gdy ruszyła druga szkoła, miał tak dużo obowiązków, że na zajęcia przychodził zmęczony, wypalony – to było widać. Wtedy myślał o rezygnacji z własnej działalności, ale … skończyło się tylko na rozmyślaniach.

 

… nawet transgraniczne!

W Polsce prowadzenie takiego biznesu rządzi się innymi prawami niż na świecie. W Danii,
na przykład, szkoły jogi korzystają z dofinansowania do czynszu, ponieważ prowadzą prozdrowotną działalność, a fundusz zdrowia dopłaca do kosztów zajęć. Podobnie jest w Niemczech. W Polsce nie ma takich planów. Nie łączy się bowiem działań wspierających profilaktykę prozdrowotną z kosztami funkcjonowania służby zdrowia i późniejszymi kosztami związanymi z leczeniem pacjentów.

Na zajęcia do Adama przychodzi 80-latek, który mógłby być wzorem kondycji i braku podatności na choroby dla niejednych 30-latków. Według niego, powodem tak dobrego stanu zdrowia – obok silnych genów – jest właśnie joga.

Indyjski nauczyciel Adama - B.K.S. Iyengar - mawia, że aby uczyć innych jakiejś pozycji jogicznej, trzeba ją samemu zrobić nawet tysiąc razy. Przekładając to na zwyczajne życie, trzeba ją wykonywać codziennie przez trzy lata.

Czas start!



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT