Pomysł na biznes:

Jak zostać plantatorem – czyli biznes o zapachu lawendy?

Branża:
 • E-handel
 • Produkcja i sprzedaż rękodzieła
 • Handel
 • Usługi organizacji uroczystości rodzinnych
 • Szkolenia
 • Warsztaty
 • Usługi
 • Rolnictwo
 • Rozrywka
 • Agroturystyka
 • Sprzedaż

artcile

Podejmij wyzwanie

Pomysł, który musi dojrzeć

Masz dość miejskiego zgiełku, smogu, wszędobylskich samochodów i ludzi, którzy wciąż biegają z pracy do domu, z domu na siłownię, z siłowni na zakupy?
Czas zmienić swoje życie i przenieść się na wieś.

Tylko nie myśl, że będzie tak sielsko, anielsko – przecież z czegoś trzeba żyć.

Na pewno będzie to życie w trybie slow. To Ty zdecydujesz - kiedy, co i jak będziesz robić.

Pomysł na „wiejski” biznes? Plantacja lawendy, a z czasem kilka pokoi lub luksusowe namioty, które pomieszczą gości w Twoim małym gospodarstwie agroturystycznym?

W takim miejscu śmiało możesz organizować wieczory panieńskie, warsztaty wyrobu naturalnych kosmetyków, spotkania pokazujące slow życie.

A lawendę możesz sprzedawać na kilogramy lub tworzyć z niej świeże i suszone bukiety, woreczki zapachowe, mydła, dodatki ślubne, świece czy dekoracje okolicznościowe.

W tym biznesie ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i Twoja gotowość.

Jeżeli rzeczywiście myślisz o porzuceniu miejskiego życia lub „ciepłej, biurowej” posadki - postaraj się, aby Twój lawendowy pomysł na biznes naprawdę dojrzał i był dobrze przemyślany.

icon

Dla kogo?

 • Dla tych, którzy mają własną ziemię i infrastrukturę rolną lub liczą się z długoletnią dzierżawą ziemi pod uprawę
 • Dla osób, które nie mają infrastruktury, ale dysponują odpowiednimi finansami lub mogą otrzymać kredyt na taką kwotę
 • Dla absolwentów kierunków związanych z uprawą roślin, ziół, rolnictwem oraz architektury krajobrazu
 • Dla wykwalifikowanych ogrodników
 • Dla miłośników przyrody i ekologii, życia blisko natury lub filozofii życia slow
icon

Zanim zaczniesz

 • Jeśli masz ziemię – przygotuj ją do zasadzenia pól lawendowych. Jeśli nie masz – sprawdź możliwości dzierżawy lub zakupu takiej, na której będziesz mógł posadzić nawet kilka tysięcy sadzonek
 • Wybierz się na różne plantacje lawendy i porozmawiaj z właścicielami. Wielu z nich chętnie oprowadzi Cię po swoim gospodarstwie i przekaże kilka cennych rad – co warto robić, a czego unikać
 • Dowiedz się, które sadzonki lawendy są najlepsze do zasadzenia w Polsce
 • Zapisz się na „lawendowe warsztaty” i osobiście przekonaj się, jakie rzeczy można robić z lawend
 • Wyhoduj samodzielnie lawendę w doniczce na parapecie lub balkonie –  sprawdź się.
artcile

Liczy się pomysł

Z miłości do natury

Pierwsze skojarzenie z lawendą, to prowansalski krajobraz z rozległymi, fioletowymi polami uprawnymi i nastrojowymi kawiarenkami skąpanymi w blasku gorącego słońca.

Brzmi sielankowo? Aż trudno z tych marzeń przenieść się do rzeczywistości i pomyśleć o krzakach lawendy, jak o dochodowym biznesie. Takim, który zaspokoi nie tylko Twój portfel, lecz również pragnienia o spokojnym i powolnym życiu – bez „deadline’ów, ASAP-ów i feedbacków”.

Pamiętaj, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na naturalne i ekologiczne produkty: mydła, odświeżacze i saszetki zapachowe, miody, syropy czy ciasteczka. Świadomość polskich konsumentów zdecydowanie wzrosła, a trend na ekologiczne produkty znacznie przyspiesza. Klienci coraz częściej poszukują rodzimych firm, zajmujących się produkcją ekologicznych kosmetyków i produktów spożywczych.
Podobnie jest z agroturystyką, która w ostatnim czasie przeżywa swój renesans. Jeśli kochasz przyrodę i jesteś gotowy na pracę w „polu” - plantacja lawendy będzie biznesem idealnym.

Źródło: Natura życie, http://www.naturazycie.pl/2017/11/17/plantacja-lawendy-dochodowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

By żyć w rytmie slow i dawać innym radość

W Polsce działa kilkadziesiąt plantacji lawendy, które oferują lawendowe rękodzieło lub swoją działalność poświeciły tradycyjnemu „szkółkarstwu”. Dlaczego tyle osób postanowiło zająć się uprawą lawendy? Czy to dochodowy biznes?

Biznes może i niezły. Nie licz jednak, że będziesz bujać się całymi dniami w hamaku, a zbiory z kilku miesięcy pozwolą Ci w dostatnich warunkach przeżyć cały rok. Możesz liczyć na co najwyżej dwa miesiące wolnego, reszta czasu to nieustanne „chodzenie” przy lawendzie – jej pielęgnacja, pielenie, przycinanie, zbiory. A do tego ciągłe planowanie, żeby jak najlepiej wykorzystać roślinę i uzyskać jak największy zysk.

Wybór plantacji lawendy jako pomysł na własną firmę to nie tylko decyzja biznesowa. Osoby, które zawodowo zajmują się uprawą lawendy podkreślają, że to przede wszystkim wybór stylu życia. Powolny, stonowany, bez poganiania, bez nieustannego zaglądania do smartfona, poczty e-mail, na Facebook lub Instagram. To po prostu „slow life” – radość z bycia wśród bliskich i przyrody, cieszenie się każdą chwilą oraz nauka życia bez nadmiernego korzystania ze zdobyczy technologii. A do tego piękny zapach relaksującej lawendy i wspaniałe widoki. Czy można chcieć czegoś więcej?

Źródło: Lawenda, http://lawenda.net/index.php/92-zyski-z-lawendy-susz [dostęp: 14.12.2018 r.], Katarzyna Płuska https://www.katarzynapluska.pl/jak-ona-to-robi-lawendowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Jak wygląda uprawa lawendy?

Przede wszystkim trzeba dobrze wybrać źródło zakupu sadzonek. To bardzo ważne, szczególnie przy zakładaniu plantacji. Nie kupuj w przypadkowym miejscu. Obfite zbiory lawendy wymagają starań i pracy, bo to roślina z gatunku wymagających.

Polscy plantatorzy lawendy mówią wprost, że o odpoczynku można pomyśleć dopiero od grudnia i tylko do końca lutego.

Sezon lawendowy zaczyna się w marcu. Trzeba zrobić cięcie, które ukształtuje pokrój rośliny.

Krzaki lawendy przycina się w kształcie kuli, by do wszystkich gałązek docierały promienie światła słonecznego. Ważna jest też odpowiednia cyrkulacja powietrza, dlatego poszczególne części rośliny muszą być różnej wysokości.

W kwietniu i maju trwa pielenie. Pielić można chemicznie i ręcznie. Jeśli chcesz, by Twoje uprawy były ekologiczne, nastaw się na wiele godzin wyrywania szkodliwych chwastów.

Od czerwca do września, z uwzględnieniem krótkich przerw, trwają zbiory. Najczęściej zbiera się całe kwiaty, z których robi się stylowe bukiety lub przetwarza na susz. Z suszu można robić świece, olejki, syropy, dodawać do ciastek i mydeł. Zbiory trzeba dobrze podzielić i rozplanować, aby wykonane z nich produkty jak najszybciej trafiły do sprzedaży.

W grudniu przychodzi czas na zasłużony odpoczynek – jeśli masz zapasy lawendowych mydełek, ciastek czy syropów, możesz je przeznaczyć do świątecznej sprzedaży. Na pewno świetnie się sprawdzą jako dodatek do upominków pod choinkę.

Źródło: Katarzyna Płuska, https://www.katarzynapluska.pl/jak-ona-to-robi-lawendowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].

icon

Wiedza to potęga

Gatunki lawendy

Lawenda jest rośliną śródziemnomorską, którą możemy uprawiać w Polsce. Rodzaj sadzonki należy dobrać do warunków plantacji. Na świecie istnieje kilkadziesiąt (ok. 30) gatunków lawendy. Każdy z nich ma wiele odmian, co daje setki różnych rodzajów tej rośliny. Najwięksi plantatorzy najczęściej wybierają tylko kilka z nich. I to właśnie je powinieneś dobrze poznać!

Lawenda wąskolistna

Charakteryzuje się wydłużonymi, wąskimi liśćmi o srebrzysto-zielonej barwie i zwartym pokroju. Wysokość dorosłej rośliny nie przekracza 50 cm, a długość łodyg kwiatowych - 40 cm. Kwiatostan jest lekko zaokrąglony na czubku, a kwiaty wydzielają delikatny, charakterystyczny słodkawy zapach.

Ten rodzaj lawendy należy uprawiać na stanowiskach o dużym nasłonecznieniu i suchym, nawet piaszczystym podłożu. Roślina ma stosunkowo krótki czas spoczynku i już na wiosnę zaczyna szybko rosnąć i kwitnąć.

 Najpopularniejsze odmiany lawendy wąskolistnej:

 • „Hidicote Blue” – mrozoodporna o ciemnych niebiesko-fioletowych kwiatach, miododajna, idealna do suszu, bukietów, miodów i olejków.
 • „Blue Scent” – młode sadzonki lepiej przykryć na zimę agrowłókniną lub gałązkami. Charakteryzuje się intensywnym zapachem i kwiatami o głębokiej, ciemnej, fioletowej barwie. Idealnie nadaje się do suszu, miodu i jako przyprawa.
 • „Beate” – łodygi kwiatowe dorastają nawet do 50 cm, kwiaty są fioletowe. Zwarty pokrój nie wymaga zimowego okrycia. Nadaje się do bukietów, wrzecion i miodów.
 • „Vera” – jedna z najpopularniejszych odmian lawendy wąskolistnej o cytrynowej, odświeżającej nucie zapachowej. Charakterystyczny zwarty pokrój osiąga wysokość 60 cm, a łodygi dorastają nawet do 50 cm. Jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji naturalnych kosmetyków lub wypieków, np. maślanych ciasteczek.

Lawenda pośrednia

Jest nieco mniej odporna na mróz, dlatego krzewy warto okryć agrowłókniną. Ze względu na małą liczbę suchych liści, jej wygląd jest równie atrakcyjny zimą, co latem. Pokrój lawendy pośredniej jest zwarty, a liście dość spore. Mimo, że preferuje stanowiska słoneczne, dobrze znosi nadmiar wilgoci. Krzew, podobnie jak kwiatostany, osiąga średnio 70 cm wysokości.

Główne odmiany lawendy pośredniej:

 • „Grosso” – najbardziej znana odmiana. Ciemnofioletowe kwiaty charakteryzują się dużym stężeniem olejków eterycznych i wysoką mrozoodpornością. Dopiero co posadzone krzewy warto przykryć, by chronić je przed niskim temperaturami. Z dużych, kłosowatych kwiatostanów można robić bukiety, wrzeciona i olejki.
 • „Provence” – charakteryzuje się bardzo intensywnym wzrostem i ciemnozielonymi liśćmi. Krzew jest bardzo szeroki – osiąga nawet do 100 cm średnicy. Długie pędy kwiatowe można wykorzystać do destylacji olejku, produkcji suszu czy wrzecion.

Źródła: Lawenda Sadzonki,  http://lawenda-sadzonki.pl/artykuly/plantacja.html

[dostęp: 14.12.2018 r.],

Natura życie, [http://www.naturazycie.pl/2017/11/17/plantacja-lawendy-dochodowy-biznes/ dostęp: 14.12.2018 r.].

artcile

Bez tego ani rusz

Trudne początki

Jeśli jesteś „lawendowym” pasjonatem, ale tylko hobbystą, czeka Cię wiele nauki; także praktycznej. Uprawa roślin to ciągła praca i uczenie się na błędach. Nawet po zapoznaniu się z całą branżową literaturą, nie możesz być pewien, że wszystko pójdzie gładko. Każda roślina jest inna i wpływają na nią indywidualne warunki, takie jak:

- rodzaj gleby,

- temperatura,

- wiatr,

- wilgotność powietrza,

- ilość opadów.

Ta branża, jak każda związana z naturą, wymaga cierpliwości, czasu i wytrwałości w dążeniu do celu.

Pamiętaj, żeby przed „uruchomieniem” plantacji, dokładnie się przygotować.

Nie wystarczy, że założysz dres i kalosze, a w dłonie weźmiesz łopatę i taczkę. Musisz wiedzieć, na jakiej ziemi możesz sadzić swoje krzewy, jak je podlewać i pielęgnować. I choć początki mogą być trudne, z czasem wszystkiego się nauczysz. Wystarczy trochę pracy, cierpliwości i wiedzy!

Początki plantacji lawendy - Wybór krzewu

Lawendę możesz posiać, możesz też kupić gotowe sadzonki.

 • Jeśli zdecydujesz się na siew, musisz wiedzieć, że ta metoda ogranicza się jedynie do kilku odmian. Twój wybór będzie więc ograniczony.
 • W przypadku sadzonek paleta możliwości jest ogromna. Kolejną zaletą sadzonek jest ich wygląd. Właściwie od razu możesz z nich uformować niezwykle piękne i efektowne pasy, które stworzą Twoją lawendową plantację. Szybciej też doczekasz się kwiatów i pierwszych zbiorów. Jeśli zależy Ci na czasie, wyglądzie i szerokim wyborze, zdecyduj się na gotowe sadzonki.

Wybór stanowiska i sadzenie

Krzewy lawendy bardzo lubią słońce. Plantacja powinna być bardzo nasłoneczniona. Gleba – sucha, nawet piaszczysta, ale najważniejsze, żeby była przepuszczalna. Jeśli będzie stała w niej woda, może zaszkodzić Twoim sadzonkom. Warto też sprawdzić pH gleby – lawenda źle czuje się w kwaśnej ziemi.

Ważne są odstępy

Jeśli zdecydujesz się na lawendę wąskolistną, pamiętaj, aby odstępy pomiędzy roślinami wynosiły ok. 40-50 cm. W przypadku lawendy pośredniej - pomiędzy 60 a 70 cm.

Odległość między rzędami na plantacji powinna wynosić mniej więcej 80 cm.

Nawożenie i przycinanie

Co robić, by użyźnić glebę i zapewnić lepsze kwitnienie? Trzeba nawozić obornikiem lub kompostem. Warto to zrobić przynajmniej 1-2 w roku.

Jeśli nie zależy Ci na ekologicznej plantacji, możesz zastosować mieszankę azotową lub potasową.

Przycinanie – to najważniejszy zabieg na plantacji lawendy. Dzięki temu roślina zachowa właściwy pokrój, będzie chroniona przed szkodnikami i chorobami.

Warto zrobić dwa cięcia:

 • pierwsze, formujące - na wiosnę (marzec),
 • drugie - w okolicach września-października.

Źródło: Natura życie,  http://www.naturazycie.pl/2017/11/17/plantacja-lawendy-dochodowy-biznes/  [dostęp: 14.12.2018 r.].

Kiedy kwitnie lawenda? W Polsce - od drugiej połowy czerwca do połowy lipca.

Czasem krzaki powtarzają kwitnienie na przełomie sierpnia i września. Może być słabsze od kwitnienia głównego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek?

- Gdzie były produkowane?

- Czy są lokalne czy importowane?

- Czy lawendy były hartowane?

- Czy producent zna nazwę odmiany lawendy?

- Czy potrafi określić jej indywidualne cechy?

Źródło: H. Kamieniecka, Spacer wśród lawend, mini przewodnik po formie pytań i odpowiedzi, Lisie Pole.eu

icon

Warto wiedzieć

„Moc roślin” to nowy trend, który pojawił się w branży spożywczej. Związany jest z szukaniem sposobów na radzenie sobie ze stresem. Pomóc w tym mają rośliny, zioła i przyprawy, które według medycyny posiadają walory odprężające. Dlatego coraz częściej są ważnym składnikiem produktów spożywczych, uważanych za zdrowe.Jak podaje Raport Mintel „Trendy na globalnym rynku żywności i napojów w 2018 r.” - „…produkty wprowadzane na rynek w okresie od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. i opisywane jako mające właściwości relaksujące zawierają przede wszystkim rumianek, LAWENDĘ i melisę. Składniki  pochodzenia roślinnego mogą być traktowane jak smakołyki same w sobie.”

artcile

A to ciekawe…

Jedna plantacja – wiele możliwości zarobku

Dla plantatora, oprócz dobrej kondycji krzewów, pięknego wyglądu i spokojnego, wiejskiego życia, liczy się zarobek. Dlatego warto zdywersyfikować ofertę. Możliwości jest wiele!

Oprócz suszu możesz oferować:

- bukiety z lawendy,

- wianki z lawendy,

- dekoracje okolicznościowe (ślubne, świąteczne),

- woreczki zapachowe,

- kwiaty do destylacji (olejki i hydrolaty),

- sesje zdjęciowe w trakcie kwitnienia lawendy – ślubne, urodzinowe inne,

- lawendowe wypieki, słodkości z dodatkiem ziół,

- sadzonki – szkółka lawendowa.

Jak zarobić na lawendzie?

Miód

Jeśli masz plantację lawendy, warto zainwestować w pasiekę. W ten sposób będziesz mieć dodatkowy produkt – pyszny i naturalny miód. Możesz sprzedawać go w czystej postaci lub samodzielnie wytwarzać miód lawendowy.
Jak go zrobić? Wystarczy świeże kwiaty lawendy zalać miodem i odstawić całość na mniej więcej miesiąc. Codziennie trzeba mieszać. Dzięki temu miód zachowa płynność, a aromat kwiatów będzie się pięknie w niego „wtapiał”. Po miesiącu miód należy przelać przez tetrę lub gazę. Słoiczek miodu lawendowego kosztuje ok. 25 zł/250 g.

Olejek

Właściwości lawendy znane są od wieków – uspokaja, wycisza, odstrasza komary, zmniejsza bóle głowy i wiele, wiele innych. Olejek można wlewać do kominków zapachowych, przygotowywać z niego mydła, dodawać do kąpieli, smarować skronie czy skrapiać pościel. Żeby destylować olejek, potrzebujesz susz oraz fiolki. Każda fiolka to koszt ok. 3,15 zł. Na 30 ml olejku potrzebujesz ok. 5 kg suszu. Olejki sprzedaje się najczęściej w fiolkach o pojemności 10 ml (12 zł) i 50 ml (35 zł).

Warsztaty lawendowe

Lawenda tworzy niezapomniany klimat, dlatego wielu właścicieli plantacji decyduje się na współpracę z pobliską agroturystyką. Gościom oferuje się atrakcję turystyczną w postaci kursów plecenia wianków lub układania bukietów. Koszt takich warsztatów, w zależności od rodzaju, wynosi od 240 zł do ok. 800 zł.

Poza warsztatami możesz:

 • organizować klimatyczne plenerowe sesje zdjęciowe,
 • oferować zabiegi spa,
 • prowadzić lawendową kawiarnię,
 • sprzedawać pyszne wypieki z lawendą,
 • sprzedawać bukiety oraz tworzyć lawendowe dekoracje weselne,
 • współpracować z florystami,
 • produkować lawendowe odstraszacze na komary, odświeżacze do prania, zdrowe poduszki do spania, mieszanki przypraw.
icon

Warto wiedzieć

Lawenda potrzebuje:

- słonecznego miejsca,

- dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem),

- w miarę suchego gruntu,

- zacisznego miejsca,

- sporo miejsca – rośliny sadzi się w odstępach co 30-40 cm.

Do uprawy lepiej jest wybierać odmiany mrozoodporne.Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT