Pomysł na biznes:
Jak zostać plantatorem – czyli biznes o zapachu lawendy?
Podejmij wyzwanie
Pomysł, który musi dojrzeć
Masz dość miejskiego zgiełku, smogu, wszędobylskich samochodów i ludzi, którzy wciąż biegają z pracy do domu, z domu na siłownię, z siłowni na zakupy?
Czas zmienić swoje życie i przenieść się na wieś.
Tylko nie myśl, że będzie tak sielsko, anielsko – przecież z czegoś trzeba żyć.
Na pewno będzie to życie w trybie slow. To Ty zdecydujesz - kiedy, co i jak będziesz robić.
Pomysł na „wiejski” biznes? Plantacja lawendy, a z czasem kilka pokoi lub luksusowe namioty, które pomieszczą gości w Twoim małym gospodarstwie agroturystycznym?
W takim miejscu śmiało możesz organizować wieczory panieńskie, warsztaty wyrobu naturalnych kosmetyków, spotkania pokazujące slow życie.
A lawendę możesz sprzedawać na kilogramy lub tworzyć z niej świeże i suszone bukiety, woreczki zapachowe, mydła, dodatki ślubne, świece czy dekoracje okolicznościowe.
W tym biznesie ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i Twoja gotowość.
Jeżeli rzeczywiście myślisz o porzuceniu miejskiego życia lub „ciepłej, biurowej” posadki - postaraj się, aby Twój lawendowy pomysł na biznes naprawdę dojrzał i był dobrze przemyślany.
Dla kogo?
- Dla tych, którzy mają własną ziemię i infrastrukturę rolną lub liczą się z długoletnią dzierżawą ziemi pod uprawę
- Dla osób, które nie mają infrastruktury, ale dysponują odpowiednimi finansami lub mogą otrzymać kredyt na taką kwotę
- Dla absolwentów kierunków związanych z uprawą roślin, ziół, rolnictwem oraz architektury krajobrazu
- Dla wykwalifikowanych ogrodników
- Dla miłośników przyrody i ekologii, życia blisko natury lub filozofii życia slow
Zanim zaczniesz
- Jeśli masz ziemię – przygotuj ją do zasadzenia pól lawendowych. Jeśli nie masz – sprawdź możliwości dzierżawy lub zakupu takiej, na której będziesz mógł posadzić nawet kilka tysięcy sadzonek
- Wybierz się na różne plantacje lawendy i porozmawiaj z właścicielami. Wielu z nich chętnie oprowadzi Cię po swoim gospodarstwie i przekaże kilka cennych rad – co warto robić, a czego unikać
- Dowiedz się, które sadzonki lawendy są najlepsze do zasadzenia w Polsce
- Zapisz się na „lawendowe warsztaty” i osobiście przekonaj się, jakie rzeczy można robić z lawend
- Wyhoduj samodzielnie lawendę w doniczce na parapecie lub balkonie – sprawdź się.
Liczy się pomysł
Z miłości do natury
Pierwsze skojarzenie z lawendą, to prowansalski krajobraz z rozległymi, fioletowymi polami uprawnymi i nastrojowymi kawiarenkami skąpanymi w blasku gorącego słońca.
Brzmi sielankowo? Aż trudno z tych marzeń przenieść się do rzeczywistości i pomyśleć o krzakach lawendy, jak o dochodowym biznesie. Takim, który zaspokoi nie tylko Twój portfel, lecz również pragnienia o spokojnym i powolnym życiu – bez „deadline’ów, ASAP-ów i feedbacków”.
Pamiętaj, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na naturalne i ekologiczne produkty: mydła, odświeżacze i saszetki zapachowe, miody, syropy czy ciasteczka. Świadomość polskich konsumentów zdecydowanie wzrosła, a trend na ekologiczne produkty znacznie przyspiesza. Klienci coraz częściej poszukują rodzimych firm, zajmujących się produkcją ekologicznych kosmetyków i produktów spożywczych.
Podobnie jest z agroturystyką, która w ostatnim czasie przeżywa swój renesans. Jeśli kochasz przyrodę i jesteś gotowy na pracę w „polu” - plantacja lawendy będzie biznesem idealnym.
Źródło: Natura życie, http://www.naturazycie.pl/2017/11/17/plantacja-lawendy-dochodowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].
Jak powstał pomysł na ten biznes?
By żyć w rytmie slow i dawać innym radość
W Polsce działa kilkadziesiąt plantacji lawendy, które oferują lawendowe rękodzieło lub swoją działalność poświeciły tradycyjnemu „szkółkarstwu”. Dlaczego tyle osób postanowiło zająć się uprawą lawendy? Czy to dochodowy biznes?
Biznes może i niezły. Nie licz jednak, że będziesz bujać się całymi dniami w hamaku, a zbiory z kilku miesięcy pozwolą Ci w dostatnich warunkach przeżyć cały rok. Możesz liczyć na co najwyżej dwa miesiące wolnego, reszta czasu to nieustanne „chodzenie” przy lawendzie – jej pielęgnacja, pielenie, przycinanie, zbiory. A do tego ciągłe planowanie, żeby jak najlepiej wykorzystać roślinę i uzyskać jak największy zysk.
Wybór plantacji lawendy jako pomysł na własną firmę to nie tylko decyzja biznesowa. Osoby, które zawodowo zajmują się uprawą lawendy podkreślają, że to przede wszystkim wybór stylu życia. Powolny, stonowany, bez poganiania, bez nieustannego zaglądania do smartfona, poczty e-mail, na Facebook lub Instagram. To po prostu „slow life” – radość z bycia wśród bliskich i przyrody, cieszenie się każdą chwilą oraz nauka życia bez nadmiernego korzystania ze zdobyczy technologii. A do tego piękny zapach relaksującej lawendy i wspaniałe widoki. Czy można chcieć czegoś więcej?
Źródło: Lawenda, http://lawenda.net/index.php/92-zyski-z-lawendy-susz [dostęp: 14.12.2018 r.], Katarzyna Płuska https://www.katarzynapluska.pl/jak-ona-to-robi-lawendowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].
Wiedza kluczem do sukcesu!
Jak wygląda uprawa lawendy?
Przede wszystkim trzeba dobrze wybrać źródło zakupu sadzonek. To bardzo ważne, szczególnie przy zakładaniu plantacji. Nie kupuj w przypadkowym miejscu. Obfite zbiory lawendy wymagają starań i pracy, bo to roślina z gatunku wymagających.
Polscy plantatorzy lawendy mówią wprost, że o odpoczynku można pomyśleć dopiero od grudnia i tylko do końca lutego.
Sezon lawendowy zaczyna się w marcu. Trzeba zrobić cięcie, które ukształtuje pokrój rośliny.
Krzaki lawendy przycina się w kształcie kuli, by do wszystkich gałązek docierały promienie światła słonecznego. Ważna jest też odpowiednia cyrkulacja powietrza, dlatego poszczególne części rośliny muszą być różnej wysokości.
W kwietniu i maju trwa pielenie. Pielić można chemicznie i ręcznie. Jeśli chcesz, by Twoje uprawy były ekologiczne, nastaw się na wiele godzin wyrywania szkodliwych chwastów.
Od czerwca do września, z uwzględnieniem krótkich przerw, trwają zbiory. Najczęściej zbiera się całe kwiaty, z których robi się stylowe bukiety lub przetwarza na susz. Z suszu można robić świece, olejki, syropy, dodawać do ciastek i mydeł. Zbiory trzeba dobrze podzielić i rozplanować, aby wykonane z nich produkty jak najszybciej trafiły do sprzedaży.
W grudniu przychodzi czas na zasłużony odpoczynek – jeśli masz zapasy lawendowych mydełek, ciastek czy syropów, możesz je przeznaczyć do świątecznej sprzedaży. Na pewno świetnie się sprawdzą jako dodatek do upominków pod choinkę.
Źródło: Katarzyna Płuska, https://www.katarzynapluska.pl/jak-ona-to-robi-lawendowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].
Wiedza to potęga
Gatunki lawendy
Lawenda jest rośliną śródziemnomorską, którą możemy uprawiać w Polsce. Rodzaj sadzonki należy dobrać do warunków plantacji. Na świecie istnieje kilkadziesiąt (ok. 30) gatunków lawendy. Każdy z nich ma wiele odmian, co daje setki różnych rodzajów tej rośliny. Najwięksi plantatorzy najczęściej wybierają tylko kilka z nich. I to właśnie je powinieneś dobrze poznać!
Lawenda wąskolistna
Charakteryzuje się wydłużonymi, wąskimi liśćmi o srebrzysto-zielonej barwie i zwartym pokroju. Wysokość dorosłej rośliny nie przekracza 50 cm, a długość łodyg kwiatowych - 40 cm. Kwiatostan jest lekko zaokrąglony na czubku, a kwiaty wydzielają delikatny, charakterystyczny słodkawy zapach.
Ten rodzaj lawendy należy uprawiać na stanowiskach o dużym nasłonecznieniu i suchym, nawet piaszczystym podłożu. Roślina ma stosunkowo krótki czas spoczynku i już na wiosnę zaczyna szybko rosnąć i kwitnąć.
Najpopularniejsze odmiany lawendy wąskolistnej:
- „Hidicote Blue” – mrozoodporna o ciemnych niebiesko-fioletowych kwiatach, miododajna, idealna do suszu, bukietów, miodów i olejków.
- „Blue Scent” – młode sadzonki lepiej przykryć na zimę agrowłókniną lub gałązkami. Charakteryzuje się intensywnym zapachem i kwiatami o głębokiej, ciemnej, fioletowej barwie. Idealnie nadaje się do suszu, miodu i jako przyprawa.
- „Beate” – łodygi kwiatowe dorastają nawet do 50 cm, kwiaty są fioletowe. Zwarty pokrój nie wymaga zimowego okrycia. Nadaje się do bukietów, wrzecion i miodów.
- „Vera” – jedna z najpopularniejszych odmian lawendy wąskolistnej o cytrynowej, odświeżającej nucie zapachowej. Charakterystyczny zwarty pokrój osiąga wysokość 60 cm, a łodygi dorastają nawet do 50 cm. Jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji naturalnych kosmetyków lub wypieków, np. maślanych ciasteczek.
Lawenda pośrednia
Jest nieco mniej odporna na mróz, dlatego krzewy warto okryć agrowłókniną. Ze względu na małą liczbę suchych liści, jej wygląd jest równie atrakcyjny zimą, co latem. Pokrój lawendy pośredniej jest zwarty, a liście dość spore. Mimo, że preferuje stanowiska słoneczne, dobrze znosi nadmiar wilgoci. Krzew, podobnie jak kwiatostany, osiąga średnio 70 cm wysokości.
Główne odmiany lawendy pośredniej:
- „Grosso” – najbardziej znana odmiana. Ciemnofioletowe kwiaty charakteryzują się dużym stężeniem olejków eterycznych i wysoką mrozoodpornością. Dopiero co posadzone krzewy warto przykryć, by chronić je przed niskim temperaturami. Z dużych, kłosowatych kwiatostanów można robić bukiety, wrzeciona i olejki.
- „Provence” – charakteryzuje się bardzo intensywnym wzrostem i ciemnozielonymi liśćmi. Krzew jest bardzo szeroki – osiąga nawet do 100 cm średnicy. Długie pędy kwiatowe można wykorzystać do destylacji olejku, produkcji suszu czy wrzecion.
Źródła: Lawenda Sadzonki, http://lawenda-sadzonki.pl/artykuly/plantacja.html
[dostęp: 14.12.2018 r.],
Natura życie, [http://www.naturazycie.pl/2017/11/17/plantacja-lawendy-dochodowy-biznes/ dostęp: 14.12.2018 r.].
Bez tego ani rusz
Trudne początki
Jeśli jesteś „lawendowym” pasjonatem, ale tylko hobbystą, czeka Cię wiele nauki; także praktycznej. Uprawa roślin to ciągła praca i uczenie się na błędach. Nawet po zapoznaniu się z całą branżową literaturą, nie możesz być pewien, że wszystko pójdzie gładko. Każda roślina jest inna i wpływają na nią indywidualne warunki, takie jak:
- rodzaj gleby,
- temperatura,
- wiatr,
- wilgotność powietrza,
- ilość opadów.
Ta branża, jak każda związana z naturą, wymaga cierpliwości, czasu i wytrwałości w dążeniu do celu.
Pamiętaj, żeby przed „uruchomieniem” plantacji, dokładnie się przygotować.
Nie wystarczy, że założysz dres i kalosze, a w dłonie weźmiesz łopatę i taczkę. Musisz wiedzieć, na jakiej ziemi możesz sadzić swoje krzewy, jak je podlewać i pielęgnować. I choć początki mogą być trudne, z czasem wszystkiego się nauczysz. Wystarczy trochę pracy, cierpliwości i wiedzy!
Początki plantacji lawendy - Wybór krzewu
Lawendę możesz posiać, możesz też kupić gotowe sadzonki.
- Jeśli zdecydujesz się na siew, musisz wiedzieć, że ta metoda ogranicza się jedynie do kilku odmian. Twój wybór będzie więc ograniczony.
- W przypadku sadzonek paleta możliwości jest ogromna. Kolejną zaletą sadzonek jest ich wygląd. Właściwie od razu możesz z nich uformować niezwykle piękne i efektowne pasy, które stworzą Twoją lawendową plantację. Szybciej też doczekasz się kwiatów i pierwszych zbiorów. Jeśli zależy Ci na czasie, wyglądzie i szerokim wyborze, zdecyduj się na gotowe sadzonki.
Wybór stanowiska i sadzenie
Krzewy lawendy bardzo lubią słońce. Plantacja powinna być bardzo nasłoneczniona. Gleba – sucha, nawet piaszczysta, ale najważniejsze, żeby była przepuszczalna. Jeśli będzie stała w niej woda, może zaszkodzić Twoim sadzonkom. Warto też sprawdzić pH gleby – lawenda źle czuje się w kwaśnej ziemi.
Ważne są odstępy
Jeśli zdecydujesz się na lawendę wąskolistną, pamiętaj, aby odstępy pomiędzy roślinami wynosiły ok. 40-50 cm. W przypadku lawendy pośredniej - pomiędzy 60 a 70 cm.
Odległość między rzędami na plantacji powinna wynosić mniej więcej 80 cm.
Nawożenie i przycinanie
Co robić, by użyźnić glebę i zapewnić lepsze kwitnienie? Trzeba nawozić obornikiem lub kompostem. Warto to zrobić przynajmniej 1-2 w roku.
Jeśli nie zależy Ci na ekologicznej plantacji, możesz zastosować mieszankę azotową lub potasową.
Przycinanie – to najważniejszy zabieg na plantacji lawendy. Dzięki temu roślina zachowa właściwy pokrój, będzie chroniona przed szkodnikami i chorobami.
Warto zrobić dwa cięcia:
- pierwsze, formujące - na wiosnę (marzec),
- drugie - w okolicach września-października.
Źródło: Natura życie, http://www.naturazycie.pl/2017/11/17/plantacja-lawendy-dochodowy-biznes/ [dostęp: 14.12.2018 r.].
Kiedy kwitnie lawenda? W Polsce - od drugiej połowy czerwca do połowy lipca.
Czasem krzaki powtarzają kwitnienie na przełomie sierpnia i września. Może być słabsze od kwitnienia głównego.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek?
- Gdzie były produkowane?
- Czy są lokalne czy importowane?
- Czy lawendy były hartowane?
- Czy producent zna nazwę odmiany lawendy?
- Czy potrafi określić jej indywidualne cechy?
Źródło: H. Kamieniecka, Spacer wśród lawend, mini przewodnik po formie pytań i odpowiedzi, Lisie Pole.eu
Warto wiedzieć
„Moc roślin” to nowy trend, który pojawił się w branży spożywczej. Związany jest z szukaniem sposobów na radzenie sobie ze stresem. Pomóc w tym mają rośliny, zioła i przyprawy, które według medycyny posiadają walory odprężające. Dlatego coraz częściej są ważnym składnikiem produktów spożywczych, uważanych za zdrowe.Jak podaje Raport Mintel „Trendy na globalnym rynku żywności i napojów w 2018 r.” - „…produkty wprowadzane na rynek w okresie od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. i opisywane jako mające właściwości relaksujące zawierają przede wszystkim rumianek, LAWENDĘ i melisę. Składniki pochodzenia roślinnego mogą być traktowane jak smakołyki same w sobie.”
A to ciekawe…
Jedna plantacja – wiele możliwości zarobku
Dla plantatora, oprócz dobrej kondycji krzewów, pięknego wyglądu i spokojnego, wiejskiego życia, liczy się zarobek. Dlatego warto zdywersyfikować ofertę. Możliwości jest wiele!
Oprócz suszu możesz oferować:
- bukiety z lawendy,
- wianki z lawendy,
- dekoracje okolicznościowe (ślubne, świąteczne),
- woreczki zapachowe,
- kwiaty do destylacji (olejki i hydrolaty),
- sesje zdjęciowe w trakcie kwitnienia lawendy – ślubne, urodzinowe inne,
- lawendowe wypieki, słodkości z dodatkiem ziół,
- sadzonki – szkółka lawendowa.
Jak zarobić na lawendzie?
Miód
Jeśli masz plantację lawendy, warto zainwestować w pasiekę. W ten sposób będziesz mieć dodatkowy produkt – pyszny i naturalny miód. Możesz sprzedawać go w czystej postaci lub samodzielnie wytwarzać miód lawendowy.
Jak go zrobić? Wystarczy świeże kwiaty lawendy zalać miodem i odstawić całość na mniej więcej miesiąc. Codziennie trzeba mieszać. Dzięki temu miód zachowa płynność, a aromat kwiatów będzie się pięknie w niego „wtapiał”. Po miesiącu miód należy przelać przez tetrę lub gazę. Słoiczek miodu lawendowego kosztuje ok. 25 zł/250 g.
Olejek
Właściwości lawendy znane są od wieków – uspokaja, wycisza, odstrasza komary, zmniejsza bóle głowy i wiele, wiele innych. Olejek można wlewać do kominków zapachowych, przygotowywać z niego mydła, dodawać do kąpieli, smarować skronie czy skrapiać pościel. Żeby destylować olejek, potrzebujesz susz oraz fiolki. Każda fiolka to koszt ok. 3,15 zł. Na 30 ml olejku potrzebujesz ok. 5 kg suszu. Olejki sprzedaje się najczęściej w fiolkach o pojemności 10 ml (12 zł) i 50 ml (35 zł).
Warsztaty lawendowe
Lawenda tworzy niezapomniany klimat, dlatego wielu właścicieli plantacji decyduje się na współpracę z pobliską agroturystyką. Gościom oferuje się atrakcję turystyczną w postaci kursów plecenia wianków lub układania bukietów. Koszt takich warsztatów, w zależności od rodzaju, wynosi od 240 zł do ok. 800 zł.
Poza warsztatami możesz:
- organizować klimatyczne plenerowe sesje zdjęciowe,
- oferować zabiegi spa,
- prowadzić lawendową kawiarnię,
- sprzedawać pyszne wypieki z lawendą,
- sprzedawać bukiety oraz tworzyć lawendowe dekoracje weselne,
- współpracować z florystami,
- produkować lawendowe odstraszacze na komary, odświeżacze do prania, zdrowe poduszki do spania, mieszanki przypraw.
Warto wiedzieć
Lawenda potrzebuje:
- słonecznego miejsca,
- dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem),
- w miarę suchego gruntu,
- zacisznego miejsca,
- sporo miejsca – rośliny sadzi się w odstępach co 30-40 cm.
Do uprawy lepiej jest wybierać odmiany mrozoodporne.
Zbuduj własną markę
Portret profesjonalisty
Królowa lawendy
Zdobądź i cały czas rozwijaj swoje kwalifikacje. Klienci szukają jakości, a to może zapewnić Twój profesjonalizm. Ucz się – z pewnością znasz się na uprawie lawendy, ale wiedzy i umiejętności nigdy za wiele. Zdobywaj nowe kwalifikacje, uprawnienia i certyfikaty w zakresie posiadania plantacji. Na rynku dostępnych jest wiele kursów związanych z uprawami różnych roślin. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oferuje m.in. następujące kierunki studiów:
- Inżynieria ekologiczna,
- Ochrona zdrowia roślin,
- Ogrodnictwo,
- Organic Agriculture and Food Production,
- Rolnictwo,
- Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie.
W Polsce działa wiele organizacji branżowych – możesz zostać członkiem jednej z nich.
Warto zainteresować się ich działalnością:
- Polski Komitet Zielarski Reprezentuje interesy polskiej branży zielarskiej w kraju i zagranicą.
- Polska Izba Nasienna
- Polska Izba Zielarsko-Medyczna
Najważniejsze cele i zadania Izby:
- reprezentowanie interesów gospodarczych podmiotów zrzeszonych w Izbie wobec władz państwowych i samorządowych,
- integracja środowiska zielarskiego, - aktywny udział w przygotowaniu i wdrażaniu nowych przepisów prawnych, dotyczących sprzedaży środków farmaceutycznych i materiałów medycznych poza aptekami,
- opieka prawna w rozwiązywaniu problemów dotyczących działalności sklepów zielarskich, - promowanie dziedzictwa polskiego zielarstwa.
- Polski Związek Zielarski
- Zrzeszenie Plantatorów i Zbieraczy Roślin,
- Polski Związek Plantatorów i Zbieraczy Roślin Zielarskich,
- Centralny Związek Kółek Rolniczych Zrzeszenie Producentów Roślin Zielarskich,
- Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu
- Krajowy Związek Grupy Producentów Owoców i Warzyw
- Izba Rolnicza
- Wielkopolska Izba Rolnicza
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa,
- Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin,
- Polska Izba Roślinna
- Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa
- Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza
- Instytut Ochrony RoślinPaństwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa i wiele innych.
Uczestnicz w konferencjach i targach – nie ma targów poświęconym wyłącznie lawendzie. Wystarczy trochę kreatywności i okaże się, że jest wiele okazji do promowania swojej działalności. Warto odwiedzać targi kosmetyczne, na których możesz pokazywać olejki i mydła lawendowe. Na targi ślubne warto zabrać bukiety, świece i inne dekoracje. Fajnym pomysłem będzie pokazanie zdjęć - np. z sesji narzeczeńskich. Dzięki temu wiele par dowie się, że lawenda to świetny temat przewodni wesela. Być może wkrótce będziesz mieć pierwsze zlecenia. A jeśli masz rękę do wypieków, koniecznie zajrzyj na targi gastronomiczne. Pyszne ciasteczka, syrop lawendowy oraz miód - to „strzał w dziesiątkę”!
Ale organizowanych jest wiele eventów - przykłady imprez branżowych:
- Festiwal Lawendy – w domu pod Lawendowym Polem w Woliborzu
- Lawendowy Jarmark Człuchów
- Lawendowy Spichlerz Muzeum Powozów Galowice w Galowicach koło Żórawiny
- Dni Lawendy w Ostrowie koło Proszowic
- Festiwal Lawendy na Kujawach
- Targi Zieleń to życie
- Expo Warszawa,
- Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO Show, Bednary
- Fresh Marke, Ożarów Mazowiecki
Strona internetowa z informacjami na temat wydarzeń – kalendarzrolnikow.pl
Stwórz profesjonalną stronę internetową lub blog – pokaż swoją plantację, wstaw zdjęcia, przedstaw ofertę. Dobrym pomysłem jest połączenie strony z e-sklepem. Dzięki temu użytkownik od razu będzie mógł zobaczyć Twoje naturalne produkty. Do domów w całej Polsce możesz wysyłać mydła, świece, susz, woreczki zapachowe, bukiety, olejki, syropy, herbatę lawendową, miód czy kosmetyki. Możliwości jest naprawdę wiele. Media społecznościowe – zwłaszcza Instagram - będą do tego idealne.
Zaprzyjaźnij się z sąsiadami – być może mają ciekawe produkty naturalne, udzielają się w kole gospodyń wiejskich i tak jak Ty, chcą promować swoją działalność. A razem możecie więcej! Porozmawiajcie z sołtysem, wójtem lub burmistrzem i zorganizujcie festiwal promujący Wasz region. Dzięki temu pokażecie się okolicznym mieszkańcom.
Sprzedacie swoje produkty i przybliżycie Waszą działalność. Popytaj, czy nieopodal Twojej plantacji nie ma winnic, gospodarstw agroturystycznych, pasiek lub sadów. Ważne, by wszystko było smaczne i naturalne, a nabywcy szybko się znajdą.
Obserwuj konkurencję, sprawdź, jak poszło innym plantatorom – informacje o polskich plantacjach lawendy bez problemu znajdziesz w Internecie. W Polsce istnieje ok. 20 plantacji lawendy. Sprawdź, co oferują, jakie produkty sprzedają. Poczytaj ich historie w artykułach na stronach i blogach. Każda informacja może być dla Ciebie istotna i inspirująca. Sięgnij po książkę właścicielki jednej z największych plantacji w Polsce – Joanny Posoch. „Lawendowe Pole, czyli jak opuścić miasto na dobre” to wspaniałe kompendium wiedzy. To zbiór ciekawych anegdot, porad i przepisów. Zdobędziesz wiedzę, potrzebną w prowadzeniu plantacji. Zrób własną listę plantatorów lawendy, analizuj oferty, promocje, sposób komunikacji z klientami. Szukaj w tym inspiracji.
Czytaj – zaopatrz się w fachową lekturę, np. o historii uprawy lawendy w Polsce. Zaprenumeruj newslettery najważniejszych plantatorów, dołącz do tematycznych grup dyskusyjnych w social mediach oraz dyskusji na forach internetowych. Dotyczy to nie tylko samej lawendy, również tematów związanych z wystrojem sal weselnych, domów, organizatorów eventów, producentów i użytkowników naturalnych kosmetyków, ziół, miodów, czy też fotografów poszukujących atrakcyjnych plenerów do swoich zdjęć.
Przykłady czasopism branżowych:
twojogrodnik.pl – miesięcznik, poradnik ogrodniczy
muratordom.pl – sekcja ogród
ogrodinfo.pl
farmer.pl – miesięcznik dla rolników
e-ogrody.pl – miesięcznik: projektowanie, pielęgnacja, porady
agroprofil.pl – magazyn rolniczy, ekspercka wiedza dla rolników, plantatorów
Przedsiębiorca Rolny oraz dodatek My Dzierżawcy – reprezentuje interesy biznesu rolnego, zawiera informacje ekonomiczne, prawne, rynkowe, zagadnienia dotyczące agrotechniki i techniki rolniczej
Szkółkarstwo – dwumiesięcznik dla producentów materiału szkółkarskiego i kwiatów
Nowoczesna Uprawa – miesięcznik o produkcji roślin
Słowniczek pojęć
O lawendowym biznesie
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Agencja udziela rolnikom pomocy finansowej z środków krajowych oraz rozporządza budżetem pozyskanym z funduszy Unii Europejskiej. Do ARiMR mogą zgłaszać się rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy, samorządy lokalne oraz osoby pracujące w sektorze rybackim.
Armir.gov.pl
Dofinansowanie ziół
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia Mill.) znajduje się w wykazie roślin uprawnych; kategoria - uprawy zielarskie. Warto zainteresować się ekologiczną uprawą lawendy na dużą skalę - w ramach działania Rolnictwo ekologiczne ze środków PROW 2014-2020.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziane wsparcie obejmuje:
- płatności w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne,
- płatności w celu utrzymania rolnictwa ekologicznego.
Możliwa dopłata w tym zakresie to:
Pakiet 3. Uprawy zielarskie w okresie konwersji – 1325 zł/ha i Uprawy zielarskie po okresie konwersji – 1325 zł/ha
Materiał Informacyjny dotyczący płatności z tytułu praktyk rolniczych korzystanych dla klimatu i środowiska (zazielenienie):
https://www.gov.pl/documents/912055/913531/1Materia%C5%82_-_Zazielenienie.pdf/85b25720-d65c-e57e-1e6a-2855a08cf1b9
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Główne zadania:
- obsługa rolników w sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego,
- przyznawanie i wypłata świadczeń emerytalno-rentowych lub wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich,
- propagowanie zasad bezpieczeństwa,
- eliminowanie zagrożeń w miejscach pracy rolników,
- prowadzenie nieodpłatnej rehabilitacji dla osób uprawnionych do świadczeń KRUS.
Kasa zajmuje się też wypłacaniem świadczeń kombatanckich oraz obsługą ubezpieczeń zdrowotnych rolników.
Krus.gov.pl
Hartowanie lawendy – stopniowe poddawanie działaniu coraz niższych temperatur, mocniejszemu naświetlaniu, niższej wilgotności gleby i powietrza, czyli takie przygotowanie rośliny, aby dobrze zniosły przeniesienie z hodowli na stałe miejsce uprawy.
Czy to się opłaca?
Sprawdź, ile możesz zarobić
Koszty początkowe
1. Zakup sadzonek: ok. 7 500 zł(1)
Główny wydatek to zakup sadzonek. Zakładamy, że kupisz ok. 2 500 sztuk. W następnych latach należy liczyć się z uzupełnianiem plantacji i dosadzaniem kolejnych krzaków. Na początek proponowana liczba powinna wystarczyć, co wiąże się z wydatkiem ok. 7 500 zł.
Cena sadzonek waha się od 6 do 15 złotych.
2 500 sztuk roślin można uprawiać na polu o wielkości 0,4 ha.
W naszym wyliczeniu zakładamy, że masz własną ziemię i zaplecze rolne, co zdecydowanie zmniejsza koszt Twojej inwestycji. Jeśli zamierzasz kupić ziemię, do swoich wydatków musisz dodać nawet kilkaset tysięcy złotych!
Możesz też ją wydzierżawić.
RAZEM: ok. 7 500 zł
[1] –źródło: Lawenda-Sadzonki.pl http://lawenda-sadzonki.pl/artykuly/plantacja.html [dostęp: 14.12.2018 r.].
Dochód: ok. 6 000 zł/miesiąc:
Sprzedaż: ok. 72 000 zł /sezon(1)
Sprzedaż suszu kwiatów lawendy uzależniona jest wielkości pola, dojrzałości roślin i warunków pogodowych (zwłaszcza zimą).
Na potrzeby niniejszej kalkulacji przyjmujemy, że z pola o wielkości 0,4 ha i z około czteroletnich roślin można zebrać 480 kg suszu. Cena w skupie wynosi ok. 50 zł za 1 kg.
Z tej samej wielkości pola uzyskuje się około 12 000 małych bukietów. Cena bukietu wynosi około 10 zł.
Sezon lawendowy można więc zamknąć przychodami w kwocie:
480 kg x 50 zł = 24 000 zł
lub
12 000 bukietów x 10 zł – 120 000 zł
Można połączyć obie działalności (połowa plantacji przeznaczona na susz i połowa na bukiety) - 12 000 + 60 000 zł = 72 000 zł
Kalkulacja nie uwzględnia dodatkowych przychodów związanych z szerszą ofertą (opisaną powyżej):
- produkcją wianków, akcesoriów zapachowych,
- współpracą z florystami,
- współpracą z fotografami, organizatorami eventów itp.
- organizacją warsztatów.
Przychód RAZEM: ok. 72 000 zł/sezon
Czyli ok. 6 000 zł miesięcznie
Źródła:
Lawenda – czy na Dolnym Śląsku da się na niej zarobić, Gazeta Wrocławska https://gazetawroclawska.pl/lawenda-czy-na-dolnym-slasku-da-sie-na-niej-zarobic/ar/10185036 [dostęp: 14.12.2018
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482