Analiza otoczenia prawnego dla:

Jak zostać plantatorem – czyli biznes o zapachu lawendy?

Powrót do pomysłu na biznes
artcile

Kto może skorzystać z otoczenie prawnego (wstęp)

Jeżeli marzysz, by mieszkać na wsi otoczony naturą, doskonałym pomysłem może być uprawa roślin, np. lawendy. Twoja praca polegałaby na codziennym kontakcie z roślinami w otoczeniu ciszy i przyrody.

Nie jest to takie proste, ale jeśli spełnisz kilka wymagań i masz odpowiednie zasoby, a przede wszystkim prowadzisz gospodarstwo rolne, możesz rozważyć założenie opisywanego biznesu. Po lekturze niniejszego opracowania będziesz miał kompleksową wiedzę, która pozwoli Ci otworzyć własną hodowlę lawendy.

Dokument zawiera pełną analizę otoczenia prawnego dla realizacji konkretnego pomysłu na biznes - prowadzenia hodowli lawendy. Poniższe opracowanie może zostać wykorzystane także w przypadku hodowli innych roślin lub kwiatów, które nie będą wykorzystywane jako składnik produktów spożywczych bądź suplementów diety.

Hodowlę roślin mogą prowadzić przede wszystkim rolnicy, dlatego też głównie do nich skierowane jest niniejsze opracowanie.

Przedsiębiorco, po dokładnej analizie naszego opracowania, będziesz wiedział:

  • jakie wymagania musisz spełnić, aby rozpocząć opisywaną działalność,
  • jak te wymagania spełnić,
  • które przepisy prawa będą miały zastosowanie do Twojej działalności.

Realizuj swoje marzenia!

Przeczytaj poniższe opracowanie i wraz z nami zaplanuj swój biznes!

artcile

Wybór formy prowadzenia działalności

Przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą roślin, są prowadzone głównie przez rolników.

Nie oznacza to, iż nie będąc rolnikiem nie możesz prowadzić takiej działalności. Nie będziesz mógł jedynie skorzystać ze zwolnienia podatkowego oraz preferencyjnej formy opodatkowania przewidzianej dla rolników.

2.1 Kto może prowadzić hodowlę lawendy?

Hodowla lawendy, a także innych roślin i kwiatów, jest najczęściej prowadzona przez rolników.

Jeżeli jesteś rolnikiem, będziesz mógł prowadzić swoją działalność korzystając ze zwolnień podatkowych oraz ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego („KRUS”) - szerzej na ten temat w dalszej części opracowania.

Jeżeli nie jesteś rolnikiem i nie masz możliwości uzyskania statusu rolnika, przejdź do pkt. 2.3 Pozarolnicze formy prowadzenia działalności. One dotyczą hodowli roślin prowadzonej w innej formie niż działalność rolnicza.

2.2 Rolnik

Wiemy kim jest rolnik w rozumieniu potocznym.

Czy wiesz jednak, że zawód „rolnik” posiada również definicję prawną? Zgodnie definicją zawartą w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej jako: „u.k.u.r”) rolnikiem jest „osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat mieszka w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzi w tym czasie osobiście omawiane gospodarstwo”.

Gospodarstwo rolne jest prowadzone osobiście przez osobę fizyczną (de facto każdą osobę), jeżeli:

pracuje w tym gospodarstwie;

podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Osoba dysponująca kwalifikacjami rolniczymi, zgodnie z art. 6 u.k.u.r posiada:

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe lub
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i ma co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ma co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i ma co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie lub
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze i ma co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

Art. 6 u.k.u.r zobowiązuje rolnika do zamieszkiwania przez okres 5 lat w gminie, na terenie której znajduje się gospodarstwo rolne i prowadzenia w tym czasie gospodarstwa rolnego. Ustawa definiuje ten czas jako okres w którym, osoba fizyczna:

  • podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż
  • 1 ha, stanowiącym:
    • jej własność,
    • przedmiot użytkowania wieczystego,
    • przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy lub
  • była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej lub
  • wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej lub
  • odbyła staż w gospodarstwie rolnym, na który została skierowana przez starostę w ramach stażu dla osób bezrobotnych (art. 53. ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ważne!

Będąc rolnikiem nie musisz być właścicielem nieruchomości, na których zamierzasz prowadzić działalność rolniczą. Wystarczy, że będziesz dysponował prawem do korzystania z nieruchomości, w postaci zawartej umowy cywilno-prawnej (umowa dzierżawy, umowa użyczenia).

Wzory wymienionych powyżej umów, wraz z ich opisem i uwagami możesz bezpłatnie pobrać tu:

Umowa najmu lokalu i powierzchni 

Umowa dzierżawy 

2.2.1 Działalność rolnicza

Rolnikiem jest osoba prowadząca działalność rolniczą.

Czym - zgodnie z przepisami obowiązującego prawa - jest działalność rolnicza?

Ważne!

Działalność rolnicza nie jest działalnością gospodarczą i tym samym nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej („CEIDG”).

Wynika to z treści art. 6 ust 1. pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;

Definicja działalności rolniczej została umieszczona w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „u.o.p.d.o.f”), zgodnie z którym:

„Działalnością rolniczą, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysoko-intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt - licząc od dnia nabycia.”

2.2.2 Rejestracja działalności rolniczej

Działalność rolnicza nie stanowi działalności gospodarczej. Dlatego rolnicy nie mają obowiązku rejestrowania swojej działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rolnicy nie są również podmiotami podlegającymi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

2.3 Pozarolnicze formy prowadzenia działalności

Przedsiębiorco, jeżeli Twoim wymarzonym biznesem jest prowadzenie hodowli lawendy lub innych ziół/kwiatów/roślin, możesz prowadzić taką działalność w każdej, wybranej przez Ciebie formie.

Nie będziesz jednak korzystał z przywilejów, które prawo przewiduje dla osób prowadzących działalność rolniczą.

Ważna decyzja na początku!

Zastanów się, czy swoją działalność chcesz prowadzić samodzielnie, czy wraz ze wspólnikami. Od tego zależy wybór formy, w której będziesz mógł/będziecie mogli rozpocząć prowadzenie przedsiębiorstwa.

  • Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie działalności w pojedynkę, to na początek proponujemy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
  • Jeżeli masz potencjalnych partnerów biznesowych, rozważ jedną z form prowadzenia działalności wymienionych poniżej (spółka cywilna oraz spółka prawa handlowego).

Wszystkie formy prowadzenia działalności gospodarczej zostały szczegółowo przedstawione w tu:

Poradnik - Wybór formy działalności

Przedsiębiorco, jeżeli zdecydujesz się prowadzić działalność wraz z inną osobą, bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie wstępnego projektu porozumienia o współpracy. Ten dokument pozwoli Ci uniknąć konfliktów i nieporozumień w przyszłości:

Wzór Umowy o współpracy

Spisane pomiędzy stronami ustalenia będą stanowiły zabezpieczenie Waszych interesów oraz zapewnią lepsze rozeznanie wzajemnych oczekiwań. To ułatwi Wam realizację marzeń!

2.3.1 Jednoosobowa działalność gospodarcza

Pierwszy krok to uzyskanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - rejestrze prowadzonym przez ministra właściwego dla spraw gospodarki. Wniosek o wpis do rejestru możesz złożyć online na stronie internetowej CEIDG – Załóż działalność gospodarczą (https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/736 ) lub osobiście - w urzędzie gminy.

Zanim rozpoczniesz wypełniać formularz wniosku o wpis w CEIDG, musisz ustalić poniższe kwestie:

  • nazwa firmy

Nazwą przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest imię i nazwisko właściciela.

Nazwa może zostać poszerzona o dodatkowy element, który będzie nawiązywał do rodzaju prowadzonej działalności (nie jest to konieczne!).

  • data rozpoczęcia działalności

Określ, od kiedy chcesz działać. Możesz rozpocząć przygotowania, złożyć wniosek o wpis CEIDG i jako dzień rozpoczęcia działalności wskazać datę przyszłą!

Pamiętaj, że dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęcie działalności to data, od której będziesz płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku.

  • siedziba działalności

Zgodnie z przepisami prawa, siedzibą jest miejscowość. Powszechnie, w języku potocznym, przyjmuje się, że siedzibą jest adres (nazwa ulicy, numer budynku, mieszkania, kod pocztowy) lub wskazane szczegółowo miejsce wykonywanej działalności (na przykład pawilon nr X w przejściu podziemnym).

Twoja siedziba nie musi być Twoją własnością. Musisz jednak dysponować pisemną zgodą właściciela.

Jeżeli planujesz prowadzić działalność w domu rodzinnym, również potrzebne Ci będzie oświadczenie właścicieli domu (Twoich rodziców) o wyrażeniu takiej zgody. Jest konieczne nawet, jeżeli mieszkasz z rodzicami.

W każdym przypadku pamiętaj - nie możesz podać miejsca, które nie istnieje lub nie jest związane z Tobą lub Twoją działalnością.

  • kody działalności gospodarczej

Są to kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które określają rodzaj działalności (na przykład „produkcja papieru i tektury”, „produkcja narzędzi”). Wskaż przynajmniej jeden kod. Jeśli podasz więcej — zdecyduj, który jest główny.

Listę aktualnych kodów PKD, odpowiednich dla wszystkich typów działalności możesz sprawdzić w serwisie informacyjno-gospodarczym dla przedsiębiorcy pod adresem https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd.

W omawianym przypadku jako główny rekomendujemy Sekcję 46.22.Z, która obejmuje sprzedaż hurtową kwiatów i roślin. Liczba i rodzaj usług dodatkowych, ujętych w niniejszej sekcji jest bardzo zróżnicowany.

Ważne!

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiadasz za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność ta rozciąga się także na Twojego małżonka, jeżeli posiadacie tzw. małżeńską wspólność majątkową.

Sprawdź także:

- słowniczek „Umowa majątkowa małżeńska”

2.3.3 Spółka cywilna

Spółka cywilna może zostać utworzona przez co najmniej dwie osoby fizyczne bądź dwie osoby prawne. Jest opisana w art. 860 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny („Kodeks cywilny”, „k.c.”).

Stosownie do treści powołanego przepisu - Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Spółka cywilna jest więc umową zawartą pomiędzy wspólnikami.

Pamiętaj!

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej - korzysta z podmiotowości prawnej zawiązujących ją wspólników. W odróżnieniu od spółek osobowych prawa handlowego, nie jest również tzw. ułomną osobą prawną, czyli jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Jeśli chcesz zawiązać spółkę cywilną, zarówno Ty, jak i Twój wspólnik, będący osobą fizyczną, musicie najpierw założyć indywidualną działalność gospodarczą i uzyskać wpis w CEIDG.

Osoby prawne również mogą zawiązać spółkę cywilną. Jeżeli któryś ze wspólników jest spółką prawa handlowego – prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Kolejne kroki.

Po uregulowaniu opisanych powyżej kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, Ty i Twoi wspólnicy musicie:

  • zawrzeć na piśmie umowę spółki cywilnej (patrz szerzej: Umowa spółki cywilnej – wzór,
  • zgłosić spółkę w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS),
  • uzyskać nr REGON,
  • zgłosić zawiązanie spółki we właściwym urzędzie skarbowym,
  • uzyskać numer NIP spółki.

Uwaga!

Za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę cywilną odpowiadać będą wszyscy jej wspólnicy majątkiem wspólnym spółki, a także każdy wspólnik osobno całym swoim majątkiem.

2.3.3 Spółki prawa handlowego

Spółka prawa handlowego to przedsiębiorstwo, działające w celu zarobkowym, założone przez dwie i więcej osób.

Wyjątkiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Mogą być prowadzone przez jedną osobę, chyba że tą osobą miałaby być jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wszelkie kwestie związane ze spółkami prawa handlowego, w tym sposób ich tworzenia, działania, rozwiązywania oraz przekształceń zostały uregulowane w Kodeksie spółek handlowych.

Spółki prawa handlowego dzielą się na:
  • spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna);
  • spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna oraz prosta spółka akcyjna).

Co odróżnia spółki osobowe od spółek kapitałowych?

  • Spółka kapitałowa może zostać zawiązana nawet przez jednego wspólnika. Spółka osobowa, dla zawarcia potrzebuje co najmniej dwóch wspólników.
  • W spółkach osobowych (wykluczając spółkę komandytową i komandytowo-akcyjną) skład osobowy wspólników nie może się zmienić w trakcie trwania spółki, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej. W spółce kapitałowej skład wspólników może być dowolnie modyfikowany, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
  • W spółce osobowej za zobowiązania spółki odpowiadają jej wspólnicy całym swoim majątkiem. W spółce kapitałowej, wspólnicy ponoszą wyłącznie ryzyko utraty wkładu zainwestowanego w spółkę.

Ponadto, wszystkie spółki kapitałowe podlegają obowiązkowemu wpisowi do KRS. W tym zakresie patrz także:

Porada – Jakich zgłoszeń spółki musza dokonywać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i wpisów do KRS

Wspólnicy spółki kapitałowej nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania. Odpowiedzialność wspólników polega na możliwości utraty wniesionych przez nich wkładów.

artcile

Aspekty prawne związane z prowadzeniem hodowli lawendy

3.1 Opodatkowanie gospodarstwa rolnego

  • Jeżeli jesteś rolnikiem i zamierzasz prowadzić hodowlę roślin w ramach swojej działalności rolniczej, będziesz zwolniony od uiszczania podatku dochodowego od osiąganego przez Ciebie zysku.
  • Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 2019 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych(dalej jako: „u.o.p.d.o.f”), działalność rolnicza polegająca na wytwarzaniu, czyli produkcji produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Pamiętaj!

  • Działalność rolnicza to działalność z zakresie przetwórstwa rolnego i spożywczego.
  •  Działalność rolnicza polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu.

Jeżeli plony są przetwarzane, nie można mówić o działalności rolniczej podlegającej wyłączeniu od podatku dochodowego!

3.1.1 Opodatkowanie gospodarstwa rolnego- przychody z innych źródeł

Zgodnie ze zmianami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 roku w u.o.p.d.o.f, dochody z innych źródeł mogą być także zwolnione od podatku dochodowego.

Zastosowanie wyłączenia od podatku, poza wyłączeniem wskazanym w pkt. 3.1., znajdą także przychody z innych źródeł w postaci:

  • sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz
  • produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli:
    • przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze, z wyłączeniem uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym również rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa, przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszy;
    • ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody (art. 20 ust. 1c u.p.o.d.o.f)

W takim przypadku, dodatkowym wymaganiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych za każdy rok podatkowy. Przychody z tego tytułu nie mogą wynosić więcej niż 40 000 rocznie (art. 21 ust.1 pkt. 71a u.p.o.d.o.f).

Ewidencja sprzedaży powinna zawierać:

  • numer kolejnego wpisu,
  • datę uzyskania przychodu,
  • kwotę przychodu,
  • przychód narastająco -od początku roku - oraz liczbę i rodzaj przetworzonych produktów (art. 20 ust. 1e u.p.o.d.o.f).

3.2 Ubezpieczenie dla rolnika

Będąc rolnikiem i prowadząc hodowlę roślin, nie musisz uiszczać składek z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (dalej jako „ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników”), ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy podlegają:

  • rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny;
  • domownik rolnika, o którym mowa powyżej - jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje także objęcie ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim:

  • innych rolników bądź domowników,
  • osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach (na jej wniosek), jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło utrzymania,
  •  osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS podlega z mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników:

  1. rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny;
  2. domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1);
  3. osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich;
  4. małżonek osoby, o której mowa w pkt 1), jeżeli renta strukturalna współfinansowana ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłacana jest ze zwiększeniem na tego małżonka.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje także możliwość objęcia ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek: 

  1. innego rolnika lub domownika, który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w pełnym zakresie, jeżeli złożono wniosek o objęcie go ubezpieczeniem emerytalno-rentowym;
  2. osoby, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej, nie nabyła prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, jeżeli podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 12 lat i 6 miesięcy;
  3. osoby pobierającej rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy jako rentę okresową;
  4. osoby pobierającej rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym - do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego;
  5. osoby, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik lub domownik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym, w związku z nabyciem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych albo zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów przez okres pobierania tego świadczenia albo zasiłku - do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Ubezpieczeniem objęci są rolnicy, ich małżonkowie, pracujący z nimi domownicy oraz pomocnicy rolnika, o ile osoby te:

  • posiadają obywatelstwo polskie lub
  • są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy  lub są zwolnieni na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Podsumowując:

  • Ubezpieczenie społeczne obejmuje ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
  • Składka na ubezpieczenie społeczne rolnika, powinna być opłacana przez niego co miesiąc.
  • Obowiązek opłacenia składki powstaje od dnia, w którym powstało ubezpieczenie, a ustaje od dnia, w którym ono ustało.

3.3 Strona internetowa hodowli roślin

Jednym z najważniejszych elementów Twojego przedsiębiorstwa jest dobra reklama, w tym posiadanie właściwie przygotowanej i zarejestrowanej strony internetowej.

Pierwszy krok w stronę intensywnego rozwoju Twojej działalności, to zakup odpowiedniej domeny oraz serwera.

Możesz w tym celu zawrzeć umowę zlecenia z informatykiem, który zrobi to sprawnie i szybko.

Wzór umowy zlecenia możesz również pobrać tu:

 Umowa zlecenia

 

3.3.1 Domena

Koszty rejestracji domeny są niewielkie (domenę odnawiamy co rok).

Krótka instrukcja stworzenia domeny:

  • Musisz utworzyć konto u jednego z tzw. rejestratorów domen. Przykładowe firmy to: nazwa.pl, home.pl, active24.pl lub domeny.pl.
  • Podajesz online wszystkie dane (firmowe lub osobiste) i szukasz domeny. Te stanowiące odzwierciedlenie popularnych słów, np. kredyty.pl są – oczywiście – od dawna zajęte. Niech to będzie wyzwanie dla Twojej kreatywności!
  • Funkcję administratora prowadzącego rejestr krajowej domeny internetowej, tj. domeny z końcówką - .pl, pełni Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) Państwowy Instytut Badawczy.
  • W praktyce, domeny są rejestrowane przez firmy partnerskie NASK. Spośród wielu ofert, możesz wybrać tę najbardziej konkurencyjną cenowo.
  • Sprawdź, czy adres Twojego portalu, czyli wybrany przez Ciebie ciąg wyrazów, nie jest już wykorzystywany przez kogoś innego. W tym celu skorzystaj z przeglądarki domen: https://www.dns.pl/.
  • Zapoznaj się z regulaminem, określającym warunki świadczenia usług przez NASK w zakresie utrzymywania nazw w domenie.pl. Znajdziesz go na stronie  https://www.dns.pl/regulamin.html .

Wszelkie prawa i obowiązki związane z użytkowaniem przez Ciebie domeny.pl będą opierały się na umowie zawartej pomiędzy Tobą a NASK (lub akredytowanym partnerem).

Pamiętaj:

  • Prawo do domeny nie jest prawem własności.
  • Masz status abonenta domeny, a nie jej właściciela.
  • Niezależnie od tego, Twoje logo (o ile je wcześniej zgłosiłeś w Urzędzie Patentowym) będzie objęte prawem ochrony do znaku towarowego.

3.3.2 Serwer

Większość firm oferujących rejestrację domeny proponuje również usługi serwerowe. Utrzymywaniem serwerów zajmują się firmy hostingowe. Miejsce na serwerze można wykupić od jednego dostawcy –  jako „usługi hostingowe”. Przed wyborem firmy, przeczytaj opinie innych internautów.

Tworzenie strony internetowej to także wybór języka programowania oraz szaty graficznej dla Twojego portalu. Jeżeli nie masz umiejętności w tym zakresie, możesz skorzystać z pomocy programisty i/lub grafika - freelancera, który za ustaloną kwotę podejmie się tego zadania.

3.3.3 Pozycjonowanie strony internetowej

Jeżeli posiadasz stronę internetową - ważne, by wyświetlała się ona odpowiednim odbiorcom, tj. poszukującym roślin, które hodujesz.

  • Musisz sprawić, by Twoja strona internetowa była właściwie pozycjonowana, tzn. odwiedzana, przez jak największą liczbę odwiedzających.
  • Twoja strona internetowa będzie wyświetlała się tym częściej, im częściej będzie pojawiała się w Internecie.

Aby wypozycjonować swoją stronę, możesz udać się do specjalisty bądź sam próbować zwiększyć jej pozycjonowanie „domowymi sposobami”.

Najpopularniejsze „domowe sposoby”:

  • Katalogowanie strony internetowych – możesz samodzielnie, dodawać swoją stronę do jak największej liczby katalogów stron WWW;
  • Wypowiadanie się na forach internetowych (w szczególności w tematyce związanej z ogrodnictwem, hodowlą kwiatów, zwłaszcza lawendy). Pamiętaj, by Twoje wypowiedzi miały charakter merytoryczny, a nie stanowiły jedynie reklamy - takie zachowanie może być negatywnie odebrane przez użytkowników serwisów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj także:

Instrukcja – Strona internetowa przedsiębiorcy  

 Porada – Jakie przyjąć założenia polityki bezpieczeństwa w zarządzaniu i zabezpieczeniu informacji w treści na stronie www 

3.4 Logo

Logo to oznaczenie graficzne, nawiązujące do Twojej działalności.

Jeżeli chcesz, aby Twoja hodowla była rozpoznawalna nie tylko przez hurtowników, skupujących lawendę, ale także przez mniejsze przedsiębiorstwa i osoby indywidualne, powinieneś zadbać o elementy, które będą się z nią kojarzyć.

Najprostszą formą jest tworzenie ciekawego, charakterystycznego logo, które będziesz umieszczać:

  • na swojej witrynie internetowej,
  • w serwisach społecznościowych,
  • na elementach reklamowych.

Zastrzeż swoje logo, by nikt nie mógł posługiwać się Twoim znakiem towarowym, budującym Twoją markę na rynku sprzedażowym.

Jak chronić swoje logo (znak słowno-graficzny tzw. logotyp), nazwę?

Znak słowno-graficzny chroniony jest prawem autorskim.

Zarówno logo, jak i nazwę można określić jako przedmiot prawa autorskiego z uwagi na:

  • ich indywidualność,
  • twórczy charakter,
  • możliwość ustalenia i utrwalenia w odpowiedniej postaci.

Jeżeli, w celu stworzenia logo oraz określenia nazwy przedsiębiorstwa, będziesz współpracować z profesjonalistami, pamiętaj o zawarciu w umowie klauzul w zakresie przeniesienia praw autorskich.

Rejestracja Twojego logo jako znaku towarowego w postaci oznaczenia słowno-graficznego bądź graficznego.

Musisz złożyć wniosek w Urzędzie Patentowym RP.

  • Twoje prawo ochronne, po udzieleniu Ci praw do znaku towarowego, trwa 10 lat. Po tym okresie trzeba ponownie uiścić opłatę i złożyć wniosek.

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych, w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony (art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r.).

Zapewnienie znakom towarowym (logo) odpowiedniej ochrony prawnej, pozwala:

  • uniknąć naruszeń ze strony osób trzecich
  • na czerpanie korzyści majątkowych z ich wykorzystania (zysk np. z franczyzy).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w zakresie zgłoszenia znaku towarowego i uzyskania praw ochronnych dla logo Twojej firmy – czytaj także:

 Instrukcja - Zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, towarowego, przemysłowego oraz procedury uzyskania patentu, prawa ochronnego lub z rejestracji (część A)

3.5 Ubezpieczenie działalności

3.5.1 Ubezpieczenie upraw rolnych

Rolnik, który uzyskał:

  • dotację,
  • dopłaty na prowadzenie swojej działalności,
  • płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego,

jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne (Ustawa z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, Dz.U. z 2019 r. poz. 477 ).

Pomimo, że lawenda nie jest objęta powyższym wyliczeniem, rekomendujemy zawarcie umowy ubezpieczenia plantacji od szkód spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi bądź wyższymi siłami natury.

3.5.2 Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego 

Rolnicy podlegają:

  • obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego,
  • i obowiązkowemu ubezpieczeniu budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie obowiązkowe

To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia (art. 3 Ustawy z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, dalej jako „Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych”).

Jeżeli prowadzisz działalność rolniczą i na terenie Twojego gospodarstwa znajdują się budynki, które wykorzystujesz do swojej działalności, np. przechowujesz w nich zebraną lawendę bądź maszyny do jej zbioru, to powinieneś je ubezpieczyć zgodnie z art. 4 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

3.6 Zatrudnienie pracowników

Jeżeli uznasz, że Twoja hodowla się rozwija, możesz podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika.

Możesz zatrudnić pracownika do pracy przy zbiorach roślin jako tzw. pomocnika rolnika - na podstawie specjalnie zdefiniowanej umowy, tzw. umowy o pomoc przy zbiorach (art. 91a ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników).

Przedsiębiorco, pamiętaj!

Pomocnikiem rolnika, może być osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy cywilno- prawnej o pomoc przy zbiorach. Umowa o pomocy przy zbiorach powinna być zawarta na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich (art. 91a ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników).

Jeżeli nie prowadzisz działalności rolniczej, możesz zatrudnić swojego pracownika na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

Więcej:

  Umowa o pracę

 Umowa zlecenia

 

3.7 Źródła finansowania działalności

3.7.1 Dofinansowania dla rolników

Przedsiębiorco, nie martw się, jeśli masz pomysł, lecz nie posiadasz odpowiednich środków pieniężnych na jego zrealizowanie.

Osoby posiadające status rolnika, mogą starać się o uzyskanie dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa („ARiMR”), która została powołana by wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.

Agencja regularnie informuje o prowadzonych programach wsparcia, szczegółowo opisując wymagania dla danego programu.

Rekomendujemy regularne odwiedzanie serwisu internetowego ARiMR celem monitorowania ogłoszeń w zakresie nowych programów wsparcia:

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020.html ,  https://www.arimr.gov.pl

3.7.2 Dofinansowania dla przedsiębiorców

Dotacje z urzędu pracy

  • Możesz ubiegać się o bezzwrotną dotację z urzędu pracy, jeżeli:
    • posiadasz status osoby bezrobotnej,
    • nie jesteś studentem studiów dziennych oraz
    • w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o otrzymanie dotacji nie prowadziłeś działalności gospodarczej, a obecnie prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą.
  • Urząd pracy może odmówić Ci przyznania dotacji, jeżeli:
    • w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, bez uzasadnienia odmówiłeś przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu,
    • w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku popełniłeś przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.
  • Wniosek o udzielenie dotacji z urzędu pracy może być uwzględniony tylko raz i wyłącznie przez jeden urząd.
  • Wysokość dotacji różni się w zależności od urzędu pracy. W każdym przypadku dotacja nie może wynosić więcej niż równowartość sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
  • Jeżeli urząd pracy uwzględni wniosek zawierana jest umowa.
  • Środki finansowe pochodzące z dofinansowania muszą zostać wykorzystane zgodnie ze złożonym wnioskiem i umową.Będziesz zobowiązany do zwrotu urzędowi pełnej kwoty udzielonej dotacji, jeżeli:
    • wykorzystasz pieniądze niezgodnie z celem i terminem, określonym w umowie,
    • będziesz prowadzić swoją działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy.

Informacje na temat aktualnie prowadzonych naborów do poszczególnych programów, w ramach których możesz otrzymać dotację na założenie działalności gospodarczej, dostępne są na stronach urzędów pracy.

Środki unijne

  • Fundusze unijne stanowią potencjalne źródło finansowania mikro, małych oraz średnich firm. Ich celem jest poprawienie konkurencyjności mniejszych tych firm.
  • Warto skorzystać ze środków unijnych jak najszybciej! Z informacji podawanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w przeciągu następnych kilku lat dotacje mają być zastępowane kredytami, poręczeniami i pożyczkami udzielanymi, na preferencyjnych warunkach, przez pośredników finansowych, takich jak banki lub fundusze pożyczkowe i poręczeniowe.
  • Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej, udaj się do Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Warszawie lub Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w poszczególnych miastach wojewódzkich („Punkt Informacyjny”). Tam uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące możliwości pozyskania dotacji na daną działalność. Dowiesz się:
    • jakie programy unijne są aktualnie realizowane,
    • jakie musisz spełniać kryteria,
    • do kiedy trwa nabór wniosków do danego programu.
  • Konsultacje są bezpłatne. Punkty Informacyjne udzielają także informacji przez  telefon.

Informacje na temat aktualnych programów pomocowych możesz uzyskać także w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości („PARP”).

W jej ramach funkcjonuje specjalna infolinia obsługiwana przez ekspertów udzielających informacji na temat obsługiwanych przez PARP programów.

W ramach PARP uruchomione zostały programy operacyjne:

  • „Inteligentny Rozwój” - Program kierowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców. W jego ofercie znajdziesz projekty mające na celu przyczynienie się do rozwoju realizujących je podmiotów, np. poprzez ekspansję na nowe rynki lub ulepszenie oferowanych produktów
  • „Wiedza Edukacja Rozwój” - Program również jest adresowany do małych i średnich przedsiębiorców. Projekty w ramach tego programu mają m.in. przyczynić się do aktywizacji zawodowej ludzi młodych – do 30 roku życia. Na ten cel została przeznaczona kwota 2 035 mln euro.
  • „Polska Wschodnia” - W ramach tego programu są oferowane ciekawe projekty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw typu start-up. Program jest realizowany na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego.

Warto śledzić terminy naboru wniosków do poszczególnych projektów korzystając z harmonogramu zamieszczonego oficjalnej strony PARP.

Szczegółowe wymogi, jakie musi spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie środków z PARP w ramach wskazanych programów znajdziesz na tu:

 Porada – Jak wybrać źródła i otrzymać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej krok po kroku

3.8 Akty prawa 

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. 2022.1360 t.j.);
  2. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. 2022.2569 t.j.);
  3. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2021 162 t.j.);
  4. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2022.541 t.j.);
  5. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2022.690 t.j.);
  6. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2022.2647;
  7. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. 2007.25.1885 );
  8. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U 2022.1467 t.j.)
  9. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. 2022.933 t.j.);
  10. Ustawa z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U 2022.2283 t.j.)

Stan prawny 31.12.2022



Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

  • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
  • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
  • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
  • banku wiedzy
  • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT