Pomysł na biznes:

Jak zostać producentem czekolady?

Branża:
 • Handel
 • Usługi gastronomiczne na telefon
 • Produkcja wyrobów gastronomicznych
 • Produkcja i sprzedaż
 • Usługi
 • Sprzedaż

artcile

Produkcja czekolady: statystyka

Słodki biznes

Produkcja czekolady stale rośnie. W pierwszej połowie 2018 roku wzrosła o 19,3% w stosunku do poprzedniego roku. To ponad 30 ton pysznych, rozpuszczających się w ustach słodyczy. Czy jednak biznes oparty na produkcji bądź dystrybucji pralin i tabliczek jest tak słodki jak smak czekolady? 

Źródło: Portal Spożywczy.pl  https://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/produkcja-czekolady-i-wyrobow-wzrosla-w-ciagu-siedmiu-miesiecy-2018-r,162219.html [dostęp: 18.12.2018 r.].

icon

Dla kogo?

 • Dla wielbicieli czekolady
 • Dla wykwalifikowanych cukierników lub domowych pasjonatów, absolwentów kierunków cukierniczych lub amatorów z pasją
 • Dla osób, które podchodzą niebanalnie do czekoladowego biznesu
 • Dla przedsiębiorców, którzy chcą wejść na inne rynki
icon

Zanim zaczniesz

 • Dowiedz się wszystkiego o produkcji czekolady – zweryfikuj swoją wiedzę,
 • Przygotuj kilka wyrobów wg własnej receptury i przetestuj ich smak i jakość wśród znajomych i rodziny,
 • Znajdź dobrych dostawców surowców,
 • Przygotuj własną recepturę odróżniającą produkt od dostępnych na rynku,
 • Upewnij się, że masz odpowiednie warunki, by przygotowywać ii przechowywać swój produkt
 • Sprawdź rynek kakao i dowiedz się, jak uniezależnić się od wahań jego cen

Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem i popijasz aromatyczną, gorącą czekoladę albo zajadasz się wybornymi pralinkami? Właśnie te cudowne chwile możesz zaproponować swoim klientom. Luksusowe wyroby czekoladowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Wykorzystaj to, by stworzyć udany biznes.

artcile

Wytwarzanie czekolady jako pomysł na udany biznes

Czekoladowe podróże

Pasja może być początkiem naprawdę udanego biznesu. To dobry sposób na to, by każdego dnia robić to, co się kocha. Do tego wniosku doszło dwóch bohaterów naszego tekstu i czym prędzej założyło swoją firmę Chocolissimo. 

Któż z nas nie lubi czekolady? Aż 96% naszych rodaków przepada za słodyczami. Jednak prawdziwą królową wśród słodkości jest właśnie czekolada. W biegu na podium wyprzedziła batony, wafelki czy ciasta. Wybiera ją aż 46% Polaków.

Źródło: WirtualneMedia.pl, https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/96-polakow-kupuje-slodycze-ulubiona-slodkoscia-jest-czekolada [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Z miłości do podróży i czekolady

Nasi bohaterowie – dwóch Marcinów – uwielbiają podróże. To właśnie one ponad dekadę temu połączyły tych dwóch przyjaciół, również na gruncie zawodowym. Podczas swoich wojaży po Europie dostrzegli, że w wielu krajach można znaleźć znacznie bogatszy wybór czekolad niż w Polsce. Ich jakość też była znacznie lepsza. Właśnie wtedy w ich głowach zakiełkował pomysł na własny biznes. W 2004 roku rozpoczęli sprzedaż wyrobów czekoladowych: tabliczek, pralin i telegramów. W 2007 roku rozpoczęli dystrybucję swoich produktów w Niemczech. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Firma Marcinów stale rośnie. Rozwija się o 20–30% każdego roku. Dla nich sprzedaż czekolady to prawdziwie słodki biznes.

Towary luksusowe zyskują na znaczeniu. Dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na ich zakup. Według badań to tzw. „millenialsi” przyczyniają się do rozwoju tej gałęzi biznesu. Osoby pomiędzy 18 a 39 r. ż. stanowią aż 45% wszystkich konsumentów kupujących produkty z najwyższej półki. To dobry znak dla marek oferujących najlepszą jakość.

 

Źródło: DlaHandlu.pl, https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/millenialsi-wydaja-ardzo-duzo-na-towary-luksusowe,73919.html [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

artcile

Jak powstaje czekolada?

Drogocenne kakao

Chocolissimo sprowadza czekoladę na pralinki z Belgii, Niemiec i Szwajcarii. Surowiec na tabliczki dociera natomiast z Kolumbii i Australii. Nie oznacza to jednak, że właśnie tam zaczyna swoją drogę kakao – podstawa tych wyjątkowych słodyczy. 

Źródło: Chocolissimo.pl,  https://chocolissimo.pl/do/page/o-nas [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

icon

Wiedza to potęga

Kakao jak złoto

Kakao produkowane jest przede wszystkim w Afryce (72%). Uprawy znajdują się również w Australii i Oceanii oraz Ameryce Południowej. Aż 40% całości rynku zasila produkcja z Wybrzeża Kości Słoniowej. Tuż za nim plasują się Ghana (25%) i Indonezja (13%). 

Na niestabilną sytuację na rynku kakao wpływ mają nastroje polityczne państw afrykańskich. Częste niepokoje społeczne i rebelie sprawiają, że dostawy tego surowca zostają wstrzymane. Skrajna pogoda, która obejmuje susze i powodzie, także negatywnie wpływa na dostęp do kakao. Wszystkie powyższe problemy przekładają się na zwyżki cen ziaren. Zniszczona roślina potrzebuje aż ok. 5 lat, by zacząć owocować. 

Duże spółki z krajów rozwiniętych zmonopolizowały ten rynek. Barry Callebaut, Ferrero Group, Mars czy Nestle odpowiadają za stałe zamówienia kakao. Dzięki temu, w czasach, gdy ceny surowca gwałtownie rosną, zapotrzebowanie nie spada. 

W czasie kryzysu w 2008 roku wiele różnorakich surowców staniało. Gwałtowne zawirowania na rynku nie zaszkodziły jednak kakao. Aromatyczne ziarna utrzymały swoją cenę i zaczęły być porównywane do złota. 

 

Źródło: Dom Maklerski BOS SA https://bossafx.pl/index.jsp?layout=fx_2a&page=0&news_cat_id=3799&news_id=46281 [dostęp: 18.12.2018 r.].

Wahania na rynku kakao sięgają nawet kilkudziesięciu procent miesięcznie. Nie jest to jednak jedyna trudność w tej branży. Trwałość tego surowca wynosi jedynie 3 miesiące. Oznacza to, że zrobienie zbyt dużych zapasów jest zupełnie bezsensowne. Przeliczenie się z poziomem sprzedaży także spowoduje w tym wypadku straty.  

artcile

Proces produkcji czekolady

Wiedza to podstawa. Założyciele Chocolissimo są niezwykle rozważni. Doskonale wiedzą o tym, że wielkie marzenia to zbyt mało, by rozwinąć dobrze prosperujący biznes. Dlatego też na pierwszym miejscu postawili na wiedzę. Chcieli poznać tajniki powstawania i ozdabiania wszystkich czekoladowych wyrobów. Ty także powinieneś poznać od podszewki branżę, w której chcesz działać. 

Jak zostać królem czekolady w Polsce

icon

Warto wiedzieć

Jak wygląda produkcja czekolady?

Proces powstawania wysokiej jakości czekolady jest wieloetapowy. Każda z czynności musi być wykonana starannie, by gotowa tabliczka czy pralina nie była naznaczona wadami. Jak więc wygląda modelowy proces produkcji tych słodyczy? 

Kakaowce są drzewami rosnącymi w strefie tropikalnej. Dają plony niemal przez cały czas, bez względu na miesiąc. Odcięte owoce kakaowca są przepoławiane. Następnie wyjmuje się z nich ok. 20–50 nasion. Dzięki przechowywaniu ziaren przez kilka dni pod przykryciem zyskują one brązowy kolor. Suszenie, które następuje potem, jest naturalną formą konserwacji tego surowca.  

W fabryce ziarna są czyszczone i prażone. To dzięki temu zabiegowi mają tak wyjątkowy smak. Potem zdejmowana jest wierzchnia warstwa nasion. Stąd już tylko krok do pozyskania miazgi kakaowej, która jest tłoczona. Powstałe w ten sposób tłuszcz oraz proszek trzeba jeszcze poddać konszowaniu oraz uszlachetnianiu. I to wszystko. Proces ten niewiele zmienił się od wieków. Choć nie jest bardzo skomplikowany, wymaga dokładności, by czekolada wyszła pyszna i efektowna wizualnie.

 

Źródło: Bibliotek Internetowa Strażnicy,  https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102005208#h=20 [dostęp: 18.12.2018 r.].

Aby wyprodukować kilogram czekolady, potrzeba ok. czterech garści suchego ziarna kakaowca. Kakao oraz wyroby czekoladowe największą popularnością cieszą się na Starym Kontynencie oraz w Ameryce Północnej. 

artcile

Sklep internetowy z czekoladą: to się opłaca!

Najwięcej pieniędzy właściciele Chocolissimo zarabiają poprzez sklep internetowy. To jedna z tańszych w formie i skuteczniejszych metod dystrybucji wszelkich towarów. Jest wygodna zarówno dla sprzedawcy, jak i dla kupującego. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, by coś kupić. Dlatego też rynek e-commerce rośnie w siłę. Nasi rodacy wyjątkowo chętnie korzystają z zakupów w sieci. Aż 80% użytkowników internetu w Polsce wchodzi na takowe strony. 

Jak stworzyć manufakturę czekolady – Krakowska Manufaktura Czekolady – franczyza 

icon

Warto wiedzieć

Działalność w internecie

Rynek e-commerce ma przed sobą świetlaną przyszłość. Posiadanie własnego sklepu internetowego ma wiele zalet. Jakich?

1. Brak ograniczenia terytorialnego. Możesz sprzedawać swoje produkty nie tylko w swojej okolicy, lecz również w najbardziej odległych zakątkach naszego kraju. W przypadku dużych przedsięwzięć możliwa jest także dystrybucja do innych krajów.

2. Możliwość obsłużenia wielu osób w tym samym czasie. W przypadku sklepu stacjonarnego potrzebowałbyś wielu pracowników, by udzielić porady i sprzedać produkty, np. 50 osobom jednocześnie. W e-sklepie nie stanowi to problemu.

3. Brak konieczności opłacania powierzchni sklepowej. Wynajem lokalu, zakup półek, lady, koszyków i lodówek to bardzo duży koszt. Jeżeli zechcesz prowadzić działalność w internecie, wystarczy, że poszukasz magazynu z chłodnią (więcej informacji w biznesplanie). To znacznie mniejszy wydatek.

Biznes nie jest jednak jednowymiarowy. Oprócz oczywistych zalet, sklep internetowy posiada też szereg wad. Poznaj je, zanim zdecydujesz się na własną działalność:

 • brak bezpośredniego kontaktu z klientem,
 • konieczność pakowania i nadawania paczek,
 • ryzyko uszkodzenia produktu podczas transportu,
 • dodatkowe koszty: transport, opakowanie, obsługa techniczna serwisu.

Źródło: E-Biznes.pl, https://e-biznes.pl/wady-zalety-sklepu-internetowego/ [dostęp: 18.12.2018 r.].

Ten model biznesowy tak dobrze sprawdził się w przypadku Chocolissimo, że właściciele otworzyli drugi sklep internetowy, tym razem w Niemczech. 

Prezentowana firma działa jednak nie tylko w sieci. Swoje produkty dostarcza do tradycyjnych sklepów i marketów. Zaopatruje też restauracje. Ponadto u naszych zachodnich sąsiadów dystrybuuje czekolady w kawiarniach.

artcile

Zbuduj własną markę

Luksusowy biznes

 1. Dodawaj upominki. Aż 80% polskich klientów korzysta z promocji. Oferując jednak produkty klasy premium, nie możesz kusić konsumentów niską ceną. Wtedy Twoje produkty stracą na atrakcyjności. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas lubi upominki. Dlatego możesz do zamówień dodawać mały, słodki prezent.

 2. Dbaj o jakość obsługi. Klient, który chce kupić dobra luksusowe chce być odpowiednio obsłużony. Obsługa klienta jak w dyskoncie zaprzecza całkowicie idei marek premium. Dlatego też zatrudniaj odpowiednie osoby, które mają bezpośredni kontakt z kupującym – zarówno ekspedientów w sklepie stacjonarnym, jak i osobę odbierającą telefony od klientów sklepu internetowego.

 3. Piękny wygląd. Luksusowe czekoladki to wielka przyjemność dla zmysłów. Zatroszcz się oto, by nie tylko smak był niesamowity. Odpowiednie opakowanie zwiększy zadowolenie klientów. Możesz zaoferować pudełka klasyczne oraz na prezent.

  Źródło: OpenResearch.pl

  https://openresearch.pl/aktualnosci/jak-przykuc-uwage-klienta-do-promocji-cenowej [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

artcile

Słowniczek pojęć

Pojęcia, które warto mieć w jednym palcu

 • Konszowanie - proces, któremu poddawana jest czekolada podczas jednego z etapów produkcji. Polega na mieszaniu masy w specjalnym urządzeniu. W trakcie tej czynności surowiec musi mieć temperaturę między 60 a 100oC. Ten zabieg wykonuje się, by dokładnie zmieszać wszystkie składniki i usunąć z nich wodę.

 • ISO - International Organization for Standardization, czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która kontroluje spełnianie norm jakościowych systemów zarządzania, zarządzania środowiskowego czy też bezpieczeństwa informacji.

 • ICCO - International Cocoa Organization to instytucja, która zajmuje się badaniem rynku sprzedaży kakao. Co miesiąc publikuje szczegółowe raporty dotyczące tej tematyki. Co trzy miesiące natomiast dokładne statystyki.

  Źródła: 

  PWN, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/konszowanie;3925310.html [dostęp: 18.12.2018 r.],

  BIZ.pl https://jakosc.biz/co-to-jest-iso/ [dostęp: 18.12.2018 r.],  

  Dom Maklerski BOS SA https://bossafx.pl/index.jsp?layout=fx_2a&page=0&news_cat_id=3799&news_id=46281 [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

artcile

Czy to się opłaca?

Minibiznesplan

icon

Koszty początkowe

1. Strona internetowa: 15 000–20 000 zł (średnio 17 500 zł)[1]

Największym i najbardziej dochodowym kanałem sprzedaży produktów marki Chocolissimo jest sklep internetowy. Jak wspominaliśmy wyżej, jest to stosunkowo tani i prosty sposób dystrybucji. Pamiętaj jednak, że taki serwis powinien przede wszystkim:

 • być czytelny,
 • być intuicyjny,
 • być atrakcyjny wizualnie,
 • być wyposażony w sprawny system płatności,
 • posiadać galerię czytelnych i estetycznych zdjęć,
 • posiadać dokładne opisy produktów oraz ewentualnych alergenów.

2. Pierwsza partia towaru: 20 000 zł

Aby rozpocząć sprzedaż wyrobów czekoladowych, musisz mieć odpowiedni ich zapas. Dlatego też przeznacz pewną kwotę na zakup pierwszej partii towarów. Produkty premium są drogie, dlatego też suma ta powinna być odpowiednio wysoka. W naszym biznesplanie jest to 20 000 zł.


Razem: 37 500 zł

[1] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się tworzeniem sklepów internetowych 

icon

Koszty reklamy

1. Media społecznościowe: 0–1 500 zł/miesiąc (średnio 750 zł/miesiąc)[1]

Właściciele Chocolissimo zainwestowali w reklamę w internecie, dzięki czemu odnieśli sukces. Firma posiada dwa działy. Poza projektowym, który zajmuje się przede wszystkim tworzeniem opakowań, jest także dział marketingu i obsługi klienta. Jego pracownicy nieustannie skupiają się na atrakcyjnym przedstawianiu towaru, reklamie oraz kontaktach z konsumentami. 

Nawet jeżeli nie planujesz początkowo zatrudniać tak wielu ludzi, możesz samodzielnie prowadzić swoje konta w mediach społecznościowych. Skorzystaj z Instagrama, Facebooka czy Twittera. Założenie profilu jest zupełnie darmowe. Jeżeli nie masz pojęcia, w jaki sposób można wykorzystywać social media do promocji swojej działalności, skorzystaj z usług specjalistycznej firmy. Koszt takiej usługi to ok. 1 500 zł miesięcznie za jedno konto.

2. Stoisko w centrum handlowym: 1 290–3 354 zł/miesiąc (średnio 2 322 zł/miesiąc)[2]

Wynajęcie powierzchni handlowej w dużej galerii to dobry pomysł. Zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, Walentynkami albo Dniem Matki. To właśnie wtedy dużym powodzeniem cieszą się słodkie upominki, które można kupić na ostatnią chwilę. Odpowiedz na potrzeby swoich potencjalnych klientów i zorganizuj przyjemne dla oka i doskonale zaopatrzone stoisko. Dobrym pomysłem na promocję słodkich produktów jest też degustacja. Dla osób, które będą odwiedzać Twój słodki kącik w centrum handlowym, przygotuj poczęstunek.

Ile to kosztuje? Każde stoisko wyceniane jest indywidualnie. Wszystko zależy od tego, w którym mieście znajduje się galeria, gdzie dokładnie ulokowana jest wyspa oraz jak długi będzie okres najmu. W 2016 roku jeden metr kwadratowy takiego stoiska kosztował w Warszawie 130 euro, natomiast w Trójmieście już tylko 50. Różnica, jak widać, jest ogromna. Załóżmy, że potrzebujesz na swoje stoisko 6 m2. W stolicy zapłacisz za tę powierzchnię 780 euro (ok. 3 354 zł), a w Gdańsku 300 (ok. 1 290 zł). 


Razem: 3 072 zł/miesiąc

[1] opracowanie własne, oparte na analizie cen trzech firm zajmujących się prowadzeniem kont w mediach społecznościowych

[2] Mambiznes.pl, https://mambiznes.pl/poradniki/wlasny-biznes-galerii-handlowej-kosztuje-wyglada-wspolpraca-78424/amp [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

icon

Koszty operacyjne

1. Zatrudnienie pracowników: 10 144,92 zł/miesiąc[1]

Jeżeli masz w planach prowadzenie działalności w internecie, nie musisz zatrudniać zbyt wielu pracowników. Początkowo może być to jedna osoba od obsługi klienta oraz jedna od przygotowywania zamówień. Prowadzeniem biura i zarządzaniem możesz zajmować się samodzielnie. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz. Gdy biznes odniesie sukces, a liczba zamówień znacznie się zwiększy, możesz rozważyć kolejną rekrutację. Oferowane przez Ciebie stanowiska nie wymagają wyższego wykształcenia ani specjalnych umiejętności. Dlatego też pensje nie muszą być bardzo wysokie. 3 000 zł netto to wystarczająca kwota. Jeden pracownik będzie kosztował Twoją firmę miesięcznie 5 072,46 zł, dwóch 10 144,92 zł. 

2. Wynajem magazynu z chłodnią: 2 000–4 000 zł/miesiąc (średnio 3 000 zł/miesiąc)[2]

Czekolada potrzebuje odpowiednich warunków przechowywania. Dzięki temu nie straci swoich właściwości smakowych oraz wizualnych. Dlatego też, rozglądając się za magazynem, poszukaj lokalu, gdzie jest także chłodnia. Przedłuży to trwałość oferowanych przez Ciebie produktów. W stolicy oraz w promieniu 50 km od niej – magazyn z chłodnią można wynająć już za 2 000 zł, choć dużo realniejsza wydaje się cena bliższa 4 000 zł. W innych miastach jest podobnie.


Razem: 13 144,92 zł

[1] Wynagrodzenia.pl, https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen [dostęp: 18.12.2018 r.]. 

[2] opracowanie własne, oparte na analizie cen magazynów z chłodniami na portalu OLX.pl

icon

Przychody

1. Sprzedaż wyrobów czekoladowych: 26 000 zł/miesiąc[1]

Chocolissimo rozwija się doskonale. Wszystko to dlatego, że jej właściciele stawiają na jakość, znają preferencje swoich potencjalnych klientów oraz tajniki reklamy. Na swój sukces pracują już od 14 lat. Dzięki dużej znajomości tej branży ich firma stale rośnie. Każdego roku wysyłają oni ok. 40 000–50 000 czekoladowych telegramów. To naprawdę dobry wynik. W ich ofercie jest wiele innych słodkości, które także zostały dobrze przyjęte przez konsumentów. Pamiętaj jednak, że początkująca firma może potrzebować nieco czasu, by osiągnąć taki sukces. Może też się zdarzyć, że w pierwszych miesiącach koszty prowadzenia działalności będą wyższe niż dochody. To zupełnie normalne i bardzo często spotykane zjawisko. Jako odpowiedzialny biznesmen przygotuj się na to, odkładając pewną sumę. 

Na początku naszego biznesplanu przyjęliśmy, że pierwsza partia towaru kosztować Cię będzie 20 000 zł. Jeżeli nałożysz na to swoją marżę w wysokości 30% i sprzedasz całość w miesiąc, Twój przychód wyniesie 26 000 zł. Po odjęciu wszystkich kosztów (16 216,92 zł), zarobisz 9 783,08 zł.


Razem: 9 783,08 zł/miesiąc

[1] dane Chocolissimo

artcile

Co warto przemyśleć na starcie

Zastanów się…

 1. Skąd weźmiesz surowiec? Zastanów się, skąd warto zamawiać produkty. Sprawdź jakość i cenę kilku bądź kilkunastu producentów i wybierz tego, który ma najlepszą ofertę.

 2. Bądź o krok przed konkurencją. Założyciele Chocolissimo postanowili wyróżnić się czekoladowymi telegramami. A co Ty zaoferujesz swoim klientom?

 3. Zatrudnij odpowiednich pracowników. Stwórz zgrany zespół, który sprawnie poradzi sobie z codziennymi i niecodziennymi wyzwaniami.

 4. Personalizuj. Klient marek Premium ma duże oczekiwania. Warto zaproponować mu produkt skrojony na miarę jego potrzeb.

 5. Zainwestuj w reklamę. Nawet najlepsza czekolada się nie sprzeda, jeżeli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu.Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT