Pomysł na biznes:

Jak zostać producentem kosmetyków do ciała?

Branża:
 • Handel
 • Produkcja i sprzedaż
 • Zdrowie
 • Uroda
 • Moda
 • Sprzedaż

artcile

Podejmij wyzwanie

Biznes, który zagrał

Zenon, założyciel marki Ziaja, za młodu był muzykiem, który upodobał sobie klarnet i muzykę jazzową. Zawodowo wybrał jednak farmację. Dziś jego produkty można znaleźć w popularnych drogeriach, sklepach markowych, w profesjonalnych salonach kosmetycznych, a nawet w dyskontach. Ziaja w swoim portfolio ma ponad 1300 produktów, a każdego roku na rynek wypuszcza około 6 milionów sztuk najróżniejszych kosmetyków. Jak to się stało, że farmaceuta z Gdańska w niecałe trzy dekady stworzył kosmetyczne imperium? Poznaj ten biznes od kuchni.

icon

Dla kogo?

 • Dla absolwentów farmacji, chemii lub kosmetologii
 • Dla zainteresowanych rynkiem kosmetycznym
 • Dla tych, którzy nie mają dużych pieniędzy na otwarcie własnych zakładów produkcyjnych
 • Dla chętnych do stworzenia produktu masowego
 • Dla osób, które nie chcą wydawać zbyt wielu pieniędzy na reklamę
 • Dla pasjonatów branży beauty 
icon

Zanim zaczniesz

 • Znajdź laboratorium, które będzie produkowało kosmetyki według Twojej receptury lub pomysłu
 • Zastanów się, czy pierwszych produktów nie możesz stworzyć w swoim domu
 • Pomyśl, co będzie Cię wyróżniać i czym przyciągniesz do siebie konsumentów – obecnie panuje moda na naturalne kosmetyki
 • Przejdź się do sklepów konkurencji, kup kilka produktów i przetestuj je na własnej skórze – zwróć uwagę na kosmetyki takich marek, jak Ziaja, Dr Irena Eris, Eveline czy Perfecta

Obecnie firma działa również poza Polską – głównie w takich krajach, jak: Hiszpania, Dania, Czechy, Gruzja, Ukraina, Węgry, Filipiny, Wietnam, Japonia, a nawet Chile. W maju 2018 roku Zenon został laureatem nagrody im. Jana Kulczyka w kategorii „Sukces”, która została mu przyznana za zrealizowanie stworzonego przez siebie projektu biznesowego i skuteczne zbudowanie imperium kosmetycznego.

 

Źródło: https://fashionbiznes.pl/ziaja-polska-marka-ktora-nalezy-sie-chwalic/ [dostęp: 16.11.2018 r.].

artcile

Liczy się pomysł

Maszynka do robienia lodów

Wszystko zaczęło się w 1989 roku, kiedy Zenon wraz ze swoją żoną, Aleksandrą, postanowił rozkręcić własny biznes. Nie mieli pieniędzy ani miejsca, w którym mogliby rozpocząć swoją działalność. Mieli za to wiedzę i doświadczenie w branży farmaceutycznej oraz znajomości. Zenon przez wiele lat był kierownikiem apteki, dzięki czemu nie tylko poznał klientów, ale też innych farmaceutów i właścicieli aptek. To właśnie dzięki nim udało mu się sprzedać pierwsze produkty i powoli budować swoją markę. Popularność kosmetyków Zenona i Aleksandry rosła z tygodnia na tydzień. Początkowo udawało im się przede wszystkim w rodzimym Gdańsku, z czasem zaczęli podbijać inne polskie miasta – a przede wszystkim: Bydgoszcz, Olsztyn i Lublin.


Źródło: https://fashionbiznes.pl/ziaja-polska-marka-ktora-nalezy-sie-chwalic/ [dostęp: 16.11.2018 r.].

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Od farmaceuty do potentata rynku kosmetycznego

Zenon był kierownikiem jednej z gdańskich aptek. Chciał jednak coś zmienić w swoim życiu. Jako farmaceuta zajmował się wytwarzaniem leków i maści na oparzenia. Dlatego produkcja kosmetyków nie wydawał mu się niczym skomplikowanym. Potrzebna jednak była odpowiednia maszyna. Zenon za pożyczone od znajomych pieniądze kupił starą maszynę do lodów, którą samodzielnie przerobił – i tak w garażu rozpoczął produkcję swojego pierwszego kosmetyku, kremu oliwkowego do ciała. Stara maszyna została zastąpiona tymi nowoczesnymi i zautomatyzowanymi i niestety Zenon nie zostawił jej na pamiątkę. A byłoby co oglądać.

 

Źródło: https://fashionbiznes.pl/ziaja-polska-marka-ktora-nalezy-sie-chwalic/ [dostęp: 16.11.2018 r.].

Zenon wraz z Aleksandrą samodzielnie czuwali nad całą produkcją. Wymyślili recepturę, zajęli się mieszaniem produktu w przerobionej przez siebie maszynie do lodów, pakowali krem do pudeł i rozwozili go do zaprzyjaźnionych dystrybutorów – głównie farmaceutów. Co sprawiło, że odnieśli sukces? Niska cena, wysoka jakość i odrobina przypadku – a tak właściwie odpowiedni moment, czyli czas gdy Polska przechodziła transformacje.

 

Źródło: https://fashionbiznes.pl/ziaja-polska-marka-ktora-nalezy-sie-chwalic/ [dostęp: 16.11.2018 r.].

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Standard GMP

Wszystkie kosmetyki czy produkty farmaceutyczne, stworzone przez Zenona, powstały w zgodzie ze standardem GMP (Good Manufacturing Practice). Zbiór działań, jakim jest GMP, to zbiór wytycznych, które gwarantują, że dany produkt powstał w wyniku prawidłowych procesów, które nie zagrażają bezpieczeństwu konsumenta.


Źródła: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23989809,zenon-ziaja-na-dluzsza-mete-w-zyciu-wygrywa-logika.html [dostęp: 16.11.2018 r.], https://www.iso.org.pl/uslugi-zarzadzania/wdrazanie-systemow/dobre-praktyki-produkcyjne/ [dostęp: 16.11.2018 r.].

icon

Wiedza to potęga

Dobre praktyki produkcyjne

Zasady GMP dotyczą przede wszystkim:

 • pomieszczeń, w których realizowane są poszczególne etapy produkcji,
 • personelu, który czuwa nad tymi procesami,
 • wyposażenia i opakowań,
 • realizacji produkcji zgodnie ze zdefiniowanymi prawnie regulacjami,
 • laboratorium i kontroli jakości produktu,
 • odpadów,
 • audytu wewnętrznego,
 • prowadzenia dokumentacji.

Wytyczne normy PN – EN ISO 22716:2007 Kosmetyki – Przewodnik GMP:

 1. PERSONEL – osoby zaangażowane w produkcję powinny mieć odpowiednią wiedzę dotyczącą produkcji, kontroli i składu kosmetyku.
 2. POMIESZCZENIA – wszystkie pomieszczenia powinny gwarantować ochronę bezpieczeństwo produktu, pozwalać na sprawne utrzymywanie porządku i przeprowadzenie dezynfekcji, zapewniać odpowiednie przechowywanie produktów oraz minimalizować ryzyko ich zmieszania.
 3. WYPOSAŻENIE – powinno być dobrane odpowiednio do przeznaczenia i łatwe do oczyszczania, konserwacji i dezynfekcji.
 4. OPAKOWANIA – powinny spełniać normy jakościowe, odpowiednie do produktu, który będzie w nich sprzedawany.
 5. PRODUKCJA – wszystkie etapy produkcji muszą przebiegać zgodnie z ustalonymi procedurami i kryteriami.
 6. LABORATORIUM, KONTROLA JAKOŚCI – dział kontroli jakości jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiednich kontroli produktów, wykonywanie próbek i ich testowanie. Decyduje o dopuszczeniu produktów do obrotu.
 7. PRODUKT GOTOWY  - jego przechowywanie, transport i wysyłka powinny być przygotowane tak, aby zapewnić właściwości i jakość gotowego już produktu.
 8. ODPADY – muszą być usuwane zgodnie z harmonogramem i w sposób higieniczny.
 9. AUDYT – służy do monitorowania dobrych praktyk, ewentualnego korygowania i wprowadzania działań naprawczych.
 10. DOKUMENTACJA – musi opisywać podejmowane działania i ich historię. Trzeba minimalizować ryzyko utraty danych, występowania pomyłek, niejasności i błędów.

 

Źródła: https://www.iso.org.pl/uslugi-zarzadzania/wdrazanie-systemow/dobre-praktyki-produkcyjne/ [dostęp: 16.11.2018 r.], https://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/dobra-praktyka-produkcji-gmp-w-wytworniach-kosmetykow,11048 [dostęp: 16.11.2018 r.].  

artcile

Bez tego ani rusz

Moda na eko

Po ogólnoświatowej nagonce na takie składniki, jak parabeny czy SLS-y, konsumenci zwrócili się w stronę ekologicznych kosmetyków – często produkowanych w małych manufakturach. Trend ten zauważyły duże koncerny – m.in. Ziaja, która wprowadziła linię kosmetyków naturalnych.

icon

Warto wiedzieć

Jakie wymogi muszą spełniać kosmetyki naturalne?

W Polsce kosmetyki naturalne są nadzorowane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Aby kosmetyk uzyskał odpowiedni certyfikat, wskazujący na jego naturalność trzeba spełnić określone standardy.

 1. Kosmetyk musi posiadać substancje naturalne, czyli:
 • surowce roślinne – pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych,
 • surowce pochodzenia zwierzęcego – substancje otrzymywane z żywych zwierząt, m.in.: mleko, miód, jedwab,
 • surowce kosmetyczne produkowane biotechnicznie – dozwolone są produkty przemiany materii mikroorganizmów, jako takie, które naturalnie występują w roślinach i zwierzętach. Zabronione są wszelkie manipulacje GMO,
 • surowce mineralne i nieorganiczne – dozwolone są nieorganiczne sole, kwasy i zasady: chlorek sodu, siarczan magnezu.
 1. Zapachy kosmetyków muszą być zgodne z normą ISONorm9235.
 2. Dozwolone środki konserwujące to: kwas benzoesowy i jego sole, kwas sorbinowy i jego sole, kwas mrówkowy, kwas salicylowy i jego sole, alkohol benzylowy.

 

Źródło: http://producentkosmetykow.pl/produkcja-kosmetykow-na-zlecenie/produkcja-kosmetykow-naturalnych-i-ekologicznych/ [dostęp: 16.11.2018 r.].  

artcile

A to ciekawe…

Postaw na różnorodność

Zenon zaczynał od produkcji kremu oliwkowego, który do dziś cieszy się wielką popularnością. To jednak nie wystarczyłoby, żeby osiągnąć tak gigantyczny sukces. Dlatego Ziaja to nie tylko jeden krem do ciała. To również kosmetyki do twarzy, włosów, dłoni, wyroby medyczne, farmaceutyki na receptę i bez recepty, surowce oraz linie specjalistyczne, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie.

icon

Linie kosmetyczne Ziaja

Ziajamed – produkty zwane dermokosmetykami, które powstały we współpracy z kosmetologami i dermatologami. Celem kosmetyków z tej linii jest profilaktyka i uzupełnienie kuracji zaleconej przez lekarzy dermatologów. Specjalistyczna linia kosmetyków Ziajamed to kompleksowy program pielęgnacyjny dostosowany do potrzeb skóry wrażliwej i wymagającej. Linia ta składa się m.in. z: emulsji łagodząco-nawilżającej, kremu redukującego podrażnienia, kremu redukującego trądzik, emolientów czy szamponu przeciw wypadaniu włosów.

Ziajapro – profesjonalne kosmetyki przeznaczone do stosowania w gabinetach kosmetycznych. Wśród nich znajdują się produkty do eksfoliacji, maski, aktywatory złuszczania, płyny micelarne, esencje liftingujące czy kremy do masażu.

Produkty z linii specjalistycznych można kupić w salonach marki lub poprzez sklep internetowy. Nie znajdzie się ich w klasycznych drogeriach czy dyskontach. Warto też dodać, że wiele kosmetyków marki Ziaja uznanych jest za kultowe – należy do nich pierwszy produkt Zenona, czyli krem oliwkowy, a także pasta z manuki, która służy do oczyszczania skóry i zwężania porów.

 

Źródła: https://fashionbiznes.pl/ziaja-polska-marka-ktora-nalezy-sie-chwalic/ [dostęp: 16.11.2018 r.], https://ziaja.com/products/line/ziajapro [dostęp: 16.11.2018 r.].  Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT