Pomysł na biznes:

Jak zostać producentem obuwia?

Branża:
 • Handel
 • Produkcja i sprzedaż
 • Produkcja obuwia
 • Moda
 • Sprzedaż

artcile

Podejmij wyzwanie

Z pasji do tworzenia

Kupujesz nowe ubranie. Bardzo Ci się podoba, masz jednak kilka pomysłów, jak je ciekawie i interesująco przerobić Może inne nitki? Może fantazyjne guziki? A może przefarbować je na inny kolor?

Czy zdarza Ci się tak myśleć? To znak, że lubisz kreatywne podejście, które nie znosi nudy. A to wystarczy, by pomyśleć nad założeniem własnej firmy. Tak zrobiły Joanna i Paulina – założycielki marki obuwniczej Loft 37.

icon

Dla kogo?

 • Dla absolwentów kierunków związanych z kreatywnością, np. rysunek, architektura, grafika, projektowanie ubioru, kostiumografia, konstrukcja ubioru
 • Dla pasjonatów ręcznie wykonanych przedmiotów
 • Dla zainteresowanych modą, branżowymi targami oraz biznesem obuwniczym
 • Dla tych, którzy potrafią projektować obuwie i mają wiedzę o etapach procesu produkcyjnego
 • Dla chętnych, którzy zamierzają się tego nauczyć
icon

Zanim zaczniesz

 • Zatrudnij się u szewca – poznaj rzemiosło
 • Poznaj projektantów obuwia, czerp z ich wiedzy, poznaj – czym dokładnie się zajmują,
 • Dowiedz się, ile kosztuje produkcja jednej pary butów i od czego zależy,
 • Sprawdź – ile osób w okolicy zajmuje się takim rzemiosłem,
 • Stwórz kilka wzorów, które chcesz produkować, i zapytaj o opinię najbliższych, zrób ankietę w social mediach. Dzięki temu dowiesz się, co o Twoich pomysłach myślą potencjalni klienci.

Jeśli chcesz produkować obuwie, najpierw poznaj tajniki branży. Kluczowe są odpowiedzi na następujące pytania:

Jak wygląda produkcja?

Jakie narzędzia, maszyny są niezbędne?

Z jakich materiałów można korzystać? Gdzie je zdobyć i za ile?

Jak wycenić pracę i gdzie znaleźć klientów?

Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć poznając konkurencję – sprawdzając ich ofertę, analizując usługi. Pamiętaj, że klienci coraz częściej stawiają na naturalną skórę, która posłuży im przez kilka lat. Dlatego, jeśli płacą więcej, więcej też wymagają. Weź to pod uwagę i podobnie, jak Joanna i Paulina z Loft 37, stawiaj przede wszystkim na jakość i personalizację.

Źródło: Wyborcza.pl http://wyborcza.pl/1,155287,9862734,Polki_chca_wesolych_butow.html [dostęp: 11.12.2018 r.], Forbes https://www.forbes.pl/life/styl/loft37-personalizowane-buty-damskie/007jf5k [dostęp: 11.12.2018 r.].

artcile

Liczy się pomysł

„Chemia” ma znaczenie

Prowadzenie biznesu w pojedynkę jest czasami prostsze, niż współpraca ze wspólnikiem. Przy pracy ze wspólnikiem - każda decyzja musi być wspólna i zatwierdzona przez obie strony.

A jeśli macie zupełnie inny gust? A jeśli Twój biznesowy partner idzie w zaparte i koniecznie chce postawić na swoim?

Rozwiązań jest kilka. Możecie rozdzielić swoje obowiązki, ale z pewnością i tak będzie dochodziło do tarć. Możecie próbować dojść do porozumienia lub … po prostu pójdziecie każdy w swoją stronę. Żeby tak się nie stało, potrzebne jest jedno – „chemia”. Jeśli pomiędzy wspólnikami pozytywnie iskrzy i mówicie tym samym językiem, macie dużą szansę na biznesowy sukces.

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Kiedy myślicie podobnie…

Joanna i Paulina, założycielki Loft 37, od początku znajomości darzyły się sympatią. A sympatia z czasem przerodziła się w przyjaźń. Szybko okazało się, że obie mówią tym samym językiem. Dotyczyło to i tzw. „życiowych”, i biznesowych spraw. Doszły do wniosku, że fajnie byłoby prowadzić firmę, zajmującą się produkcją butów. 

Skąd ten pomysł? Joanna już wcześniej opowiadała Paulinie o niewielkim zakładzie produkcyjnym, którego właścicielami są jej rodzice. Do tego doszła miłość obu kobiet do butów oraz chęć ich ulepszania. Joanna mogła zapewnić zaplecze produkcyjne, a Paulina wiedzę – przede wszystkim projektową. Jako dyplomowany architekt wnętrz miała smykałkę do łączenia kolorów, materiałów. Dlaczego miały z tego nie skorzystać?

Joanna i Paulina w ciągu 6 lat zbudowały markę, która konkuruje z tak znanymi, polskimi brandami, jak: Kazar, Gino Rossi czy Badura. Swój sukces zawdzięczają ciężkiej pracy, samozaparciu i przypatrywaniu się bieżącym potrzebom swoich klientek. Dzisiaj każda fanka designerskiego obuwia zna markę Loft 37 i ich sprzedażowy hit – personalizowane buty z wszywanymi inicjałami czy wymiennymi modułami, dostosowanymi do indywidualnego gustu klientki.

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Projektowanie obuwia

Jakie powinny być idealne buty? Na pewno wygodne. A o takie wcale nie jest łatwo. Jeśli jeszcze dołożyć do tego takie wymagania, jak: oryginalny wygląd, stosunkowo niska cena i wysoka jakość materiałów, możemy mówić o niemożliwym. Nawet jeśli znajdziemy buty, które z pozoru odpowiadają tym warunkom, po chwili okaże się, że nie pasuje kolor, obcas jest za wysoki, nosek za wąski, a przeszycia zbyt widoczne. Większość sklepów nie umożliwia klientom indywidualnej konfiguracji obuwia. Są zmuszeni do kupowania tego, co znajdą w firmowych salonach. W czymś chodzić trzeba.

Joanna i Paulina podeszły do sprawy zupełnie inaczej. Personalizacja obuwia stała się ich znakiem rozpoznawczym. Klientka może nie tylko zamówić buty z wyszywanymi inicjałami lub całym imieniem; może wybrać kolor, przeszycia i dodatki, np. kokardy. Wszystko dopasowane do jej indywidualnego gustu czy konkretnej stylizacji. Usługa projektowania obuwia przez stronę internetową kosztuje jedynie 30 zł, a konsultacja z projektantami 100 zł. Dzięki temu każda klientka może mieć buty jedyne w swoim rodzaju, które spełniają wszystkie jej oczekiwania.

Teraz Joanna i Paulina są prawdziwymi ekspertkami od obuwia. A pamiętajmy, że zaczynały od zera. Owszem, rodzice Joanny mieli własny, niewielki zakład produkcyjny. Nie zmienia to faktu, że kobiety musiały wszystkiego nauczyć się od początku. A produkcja obuwia to charakterystyczne zajęcie.


Źródła: Wyborcza.pl http://wyborcza.pl/1,155287,9862734,Polki_chca_wesolych_butow.html [dostęp: 11.12.2018 r.], https://www.forbes.pl/life/styl/loft37-personalizowane-buty-damskie/007jf5k [dostęp: 11.12.2018 r.].

icon

Wiedza to potęga

Jak powstają buty?

Szycie butów to proces wieloetapowy i skomplikowany. Wiele prac, a czasem wszystkie, wykonywanych jest ręcznie przy niewielkim udziale maszyn. Każdy but powstaje na specjalnym kopycie, które dobierane jest do konkretnego modelu. Znaczenie ma wszystko – odpowiednie wyważenie, szerokość cholewki czy rodzaj skóry.

Buty – od projektu do produktu

 1. Projekt – opracowanie fasonu, koncepcja wzoru, kolor, materiał tp.
 2. Wybór kopyta i komponentów – rodzaju skóry, nici, obcasa
 3. Przeniesienie projektu na drewniane lub plastikowe kopyto – na nim odrysowuje się wszystkie elementy, które mają znaleźć się na cholewce
 4. Ściągnięcie projektu z formy i naklejenie „wykroju” na karton
 5. Dodanie tzw. „naddatków”, czyli elementów, dzięki którym poszczególne części buta będą ze sobą łączone
 6. Wykrawanie elementów cholewki z wybranej wcześniej skóry
 7. Wykonanie przez konstruktora modelu próbnego
 8. Naniesienie ewentualnych korekt
 9. Dorobienie spodu i podeszwy
 10. Skierowanie wzoru do produkcji
 11. Zszycie poszczególnych elementów specjalnymi maszynami do skór
 12. Nadanie cholewkom odpowiedniego kształtu
 13. Naciąganie czubków na kopyto z celulozową podeszwą
 14. Wbicie nitujących gwoździ i prasowanie na ciepło boków buta
 15. Przyklejenie podeszwy
 16. Wyklejenie wyściółek
 17. GOTOWE – tak przygotowaną parę można zapakować do pudełka.

Źródła: Nowa Trybuna Opolska https://nto.pl/jak-to-sie-robi-but-robi-sie-w-dwie-godziny-ale/ar/4160597 [dostęp: 11.12.2018 r.], Forbes https://www.forbes.pl/life/styl/loft37-personalizowane-buty-damskie/007jf5k [dostęp: 11.12.2018 r.].

artcile

Bez tego ani rusz

Tak to się robi w Loft 37!

Joanna i Paulina oszacowały, że na początek biznesu obuwniczego wystarczy 20 tys. zł. Miały zagwarantowane odpowiednie zaplecze – niczego nie musiały kupować. Jeśli masz dostęp do zakładu produkcyjnego, nie musisz martwić się dodatkowymi kosztami. Jeśli nie – warto zaprzyjaźnić się z właścicielem już istniejącego zakładu i porozumieć się w sprawie odkupienia sprzętu.

Joanna i Paulina, pieniądze na rozkręcenie działalności, pożyczyły od rodziny. Nie była to ogromna kwota, więc zgromadzenie funduszy nie sprawiło im większego problemu. Z pomocy najbliższych korzystały kilkakrotnie – np. przy produkcji butów, kiedy doświadczenie rodziców Joanny okazało się nieocenione, podczas pakowania gotowych butów i rozsyłania paczek do klientów. Jeśli nie stać Cię na początku na zatrudnienie pracowników, zachęć najbliższych do wsparcia. To może być coś prostego – pakowanie butów, przyczepianie metek, czyszczenie butów z kurzu, odbieranie maili czy kontakt z kurierem. Czasem nawet najmniejsza pomoc może Cię odciążyć i sprawić, że biznes będzie znacznie lepiej się układał.

Pierwsza kolekcja Loft 37 miała premierę w kwietniu 2010 roku na festiwalu Mustache Warsaw Yard Sale. Dzięki udziale w nim, Joanna i Paulina sprzedały wystawione tam buty, a także zdobyły zamówienia na kolejne. W konsekwencji coraz większego rozgłosu, pojawiły się w „programie śniadaniowym” jednej z największych, ogólnopolskich telewizji. W ciągu dwóch miesięcy, tej nieznanej wtedy firmie udało się sprzedać 300 par butów. To można uznać za naprawdę spory sukces. Początkowo parę butów można było kupić za 250 zł, obecnie ceny te oscylują w okolicach 300-400 zł. Średni rachunek w okresie wiosenno-letnim to ok. 550 zł, zimą nawet 650-750 zł. Coraz częściej zdarzają się też zamówienia w wysokości 1 tys. zł za parę.

Buty sygnowane logo Loft 37 można kupić przez Internet za pośrednictwem e-sklepu lub stacjonarnie w butiku w Warszawie – jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy. Joanna i Paulina swoje buty wysyłają również do Niemiec, Kanady, Szwecji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Źródła: Forbes https://www.forbes.pl/life/styl/loft37-personalizowane-buty-damskie/007jf5k [dostęp: 11.12.2018 r.], Wyborcza.pl http://wyborcza.pl/1,155287,9862734,Polki_chca_wesolych_butow.html [dostęp: 11.12.2018 r.].

icon

Warto wiedzieć

Nie popełnij tego błędu

Każdemu przedsiębiorcy – zwłaszcza na początku – zdarza się popełniać błędy. Grunt, to wyciągać z nich wnioski i nie popełniać ich ponownie. Tak właśnie zrobiły Paulina i Joanna, które oprócz strony internetowej chciały prowadzić sprzedaż stacjonarną. I oczywiście nie ma w tym nic złego, błędna była forma, jaką wybrały.

Drogie buty, a tymczasowa wyspa sklepowa

Założycielki Loft 37 początkowo nie chciały otwierać tradycyjnego salonu sprzedaży – zdecydowały się na „wyspę”, czyli stoisko przeznaczone na oferowanie produktów, bez konieczności wynajmowania całego lokalu. Ten sposób stosowany jest najczęściej w galeriach i pasażach handlowych i pozwala na uniknięcie wysokich kosztów wynajmu lokalu. Pomysł wydawał się strzałem w przysłowiową „10”. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze można szybko zwinąć interes i nie narażać się na dodatkowe koszty. Klienci nie mieli zaufania do „wyspy”, w której buty kosztowały nawet po 600 zł. Zastanawiali się, co się stanie, jeśli będą chcieli zwrócić swój zakup lub zgłosić reklamację, a nagle okaże się, że wyspa już nie istnieje.

W oczach kupujących – profesjonalny, stacjonarny sklep budzi większe zaufanie niż tymczasowa wysepka. Klient ma miejsce na przymierzenie butów. Wie, że jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mógł tu wrócić. Poza tym firma wygląda na solidniejszą i pewną. Jeśli nie masz wystarczających środków (otwarcie salonu sprzedaży w centrum handlowym to koszt ok. 400 tys. zł), postaw na sprzedaż internetową i nie decyduj się na rozwiązania zastępcze.

artcile

A to ciekawe…

Nie bój się współpracy z inwestorami

Firma, którą możesz otworzyć, mając raptem 20 tys. w kieszeni, to całkiem niezły interes. Zwłaszcza, gdy uda Ci się osiągnąć taki sukces, jak Paulinie i Joannie.

Pamiętaj - z czasem potrzeby finansowe firmy będą rosnąć. Kiedy zamówień przybywa, warto naturalnie zwiększyć produkcję, kupić dodatkowe materiały, zatrudnić więcej ludzi, a nawet podjąć współpracę z kolejnymi zakładami produkcyjnymi. Do tego dochodzą koszty firmy kurierskiej i salonów stacjonarnych. Bo jeśli Twoja marka jest już rozpoznawalna, profesjonalny sklep to konieczność. Dzięki temu poprawisz swoją wiarygodność, a klienci będą Cię traktować jak poważną firmę.

Paulina i Joanna wiedziały, że jeśli chcą się rozwijać, potrzebują inwestora, który zapewni im dodatkowe pieniądze, ale też zajmie się takimi sprawami jak finanse czy budowanie struktur sprzedaży. I tak w 2013 roku do właścicielek dołączył Jacek. Dzięki niemu otrzymały wsparcie i doświadczenie, pozwalające na dalszy, intensywny rozwój. Dziś Loft 37 sprzedaje 3 tysiące par butów miesięczne. Warto zaznaczyć, że aż 40% produkcji trafia na rynek zagraniczny. Firma podjęła również współpracę ze znanymi markami, m.in. Bohoboco czy Robert Kupisz. Buty Loft 37 pojawiają się na pokazach popularnych projektantów – np. podczas modowego show Joanny Klimas.

icon

Warto wiedzieć

Jak pozyskać inwestora?

Małe firmy muszą liczyć się z tym, że jeśli chcą się rozwijać, potrzebują merytorycznego i finansowego wsparcia. Żeby pozyskać inwestora, trzeba go do siebie przekonać. Trzeba pokazać, że firma jest godna zainteresowania, że ma perspektywy!

Prywatny inwestor

Na początku możesz pomyśleć o znalezieniu prywatnego inwestora z doświadczeniem w biznesie. Dwa rodzaje inwestorów:

 • Inwestor strategiczny – oferuje kompleksowe wsparcie; zajmuje się zarówno kwestiami finansowymi, jak i daje merytoryczny „wkład” biznesowy. Wspomaga planowany rozwój i umożliwia dynamiczne tempo wzrostu.
 • Inwestor finansowy – nie ingeruje w zarządzanie firmą, ale przekazuje jej kapitał na potrzebne inwestycje. Jest to inwestycja biznesowa - oznacza, że inwestor będzie oczekiwał wymiernych zysków.

Jak pozyskać inwestora?

Poznaj branżę. Jeśli zajmujesz się butami, rozejrzyj się wśród projektantów i firm modowych. Być może warto nawiązać z nimi kontakt i przekonać się, czy są zainteresowani taką współpracą. Pamiętaj, że inwestorowi nie wystarczą słowa – będą go interesowały wyniki. Dlatego przygotuj prezentację, w której przedstawisz swoją firmę, jej produkty i dane finansowe. Warto pokazać strategię rozwoju i prognozowane zyski.

Jeśli inwestor wyrazi chęć podjęcia współpracy, czeka Cię trudna faza negocjacji, na którą warto zaprosić prawnika i księgowego. Gdy już dojdziecie do porozumienia, pozostanie finalizacja umowy inwestycyjnej i kapitałowej.
 

Źródło: Jak pozyskać prywatnego inwestora http://www.biznes-firma.pl/jak-pozyskac-prywatnego-inwestora/27777 [dostęp: 11.12.2018 r.].Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT