Pomysł na biznes:

Okno na biznes – jak zostać producentem okien i drzwi

Branża:
 • Usługi dla biznesu
 • Produkcja wyrobów z drewna
 • Motoryzacja
 • Budownictwo

artcile

Podejmij wyzwanie

Niepozorne początki – droga do wielkiego sukcesu

Firma Oknoplast została założona przez Adama 24 lata temu. Przez te ponad dwie dekady imponująco się rozwinęła, stając się jednym z głównych graczy na rynku polskim oraz liczącym się partnerem w innych krajach europejskich. Doskonałe wyczucie czasu i spora odwaga sprawiły, że firma odniosła sukces i stale się rozwija.

icon

Dla kogo?

 • Dla osób ze zdolnościami manualnymi, 
 • Dla pasjonatów budownictwa, ale też majsterkowania
 • Dla absolwentów budownictwa, architektury i kierunków pokrewnych.
icon

Zanim zaczniesz

 • Poznaj specyfikę branży – budownictwo, stolarka okienna, drzwiowa - sprawdź, jakie trendy dotyczą tego sektora
 • Wybierz swoją grupę docelową – czy mają to być klienci indywidualni, którzy budują własny dom, czy duże przedsiębiorstwa zajmujące się budynkami biurowymi? A może masz w zanadrzu co nieco dla każdej z tych grup?
 • Zastanów się, czy będziesz produkował własne produkty, czy raczej na początku skupisz się na prowadzeniu przedstawicielstwa producenta czy po prostu sklepu
 • Zastanów się, komu i gdzie chcesz sprzedawać swoje produkty. Rozważ eksport

Od dawna chodzi Ci po głowie pomysł na własny biznes? Nie obawiaj się spełniać marzeń. Podchodź jednak ostrożnie do realizacji takich planów. Aby wszystko poszło po Twojej myśli, przygotuj się merytorycznie. Odłóż pieniądze, które staną się Twoim kapitałem początkowym. Zaplanuj strategię rozwoju. Zobacz, jak z prowadzeniem firmy radzi sobie Adam. Może zainspiruje Cię jego wyjątkowa, biznesowa historia? 

artcile

Liczy się pomysł

Innowacja w trudnych czasach

icon

Jak powstał pomysł na ten biznes?

Z prozaicznej potrzeby

Adam zaczął swoją przygodę z produkcją okien już w latach osiemdziesiątych. Przechadzając się po krakowskich uliczkach, zaobserwował, że nieszczelne, stare okna nastręczają właścicielom wielu problemów i trosk. Stare i zniszczone nie izolowały dobrze przed chłodną, środkowoeuropejską zimą. Mieszkańcy rozpaczliwie zatykali je kawałkami materiału, co nie przynosiło niestety oczekiwanych rezultatów. Wtedy to właśnie w głowie Adama pojawił się pomysł, by zamiast drogich, importowanych okien z Niemiec, zaproponować konsumentom solidny produkt od polskiego przedsiębiorcy. Koncepcja firmy spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem i okazała się imponującym sukcesem. Pierwszy rok działalności Oknoplastu przyniósł obrót w wysokości 4 milionów złotych. Dzięki dobremu zarządzaniu firma utrzymała to tempo rozwoju i nadal powiększa pole swojego działania.

Praktyka czyni mistrza – od pracownika hali produkcyjnej po najwyższe stanowisko w firmie

Stworzona przez Adama firma nadal świetnie radzi sobie na rynku. Jednak to nie jej założyciel stoi obecnie na czele Oknoplastu i planuje nowe ścieżki rozwoju. Spuściznę po pierwszym prezesie przejął jego syn. Nie zasiadł on jednak od początku w skórzanym fotelu – aby skutecznie zarządzać biznesem, musiał nauczyć się o nim wszystkiego od samych podstaw.

Mikołaj – bo tak ma na imię obecny prezes Oknoplastu – zaczynał swoją pracę w hali produkcyjnej. Bacznie przyglądał się całemu procesowi, dzięki czemu zna tę dziedzinę od podszewki. Następnie przeniósł się do działu finansowego, gdzie po kolei poznawał tajniki robienia biznesu tak, by przynosił jak najwyższe zyski. To przecież podstawa działania każdej firmy. W drodze do sukcesu miał również takie przystanki, jak staż w dziale reklamy i marketingu. Dzięki niemu dowiedział się, jak skutecznie prezentować atuty swoich produktów szerokiemu gronu potencjalnych klientów. W 2007 roku stał się wreszcie główną osobą zarządzającą Oknoplastem. 

artcile

Wiedza kluczem do sukcesu!

Doświadczenie to podstawa

Niedługo staniesz się właścicielem rodzinnego biznesu? A może chcesz założyć zupełnie nową firmę? Bez względu na to, z jakiego miejsca zaczynasz, pamiętaj, że doświadczenie w branży, w której chcesz działać, to absolutna podstawa. Zatrudnij się w firmie, która zajmuje się podobną dziedziną biznesu i chłoń wiedzę jak gąbka. To najlepsza inwestycja w Twój biznes. Wspinając się po szczeblach kariery, poznasz każdy z poziomów organizacji firmy, co przełoży się na sprawne zarządzanie nią w przyszłości.

icon

Wiedza to potęga

Rodzaje okien

 • Okna energooszczędne – produkty o niskim współczynniku przenikania ciepła. Według obowiązujących od 2017 roku przepisów, nie może być on wyższy niż 1,1 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2K dla okien dachowych.Takie produkty pozwalają skuteczniej ogrzewać dom czy mieszkanie oraz znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie.
 • Okna chroniące przed hałasem – dom powinien być wolny od hałasów z zewnątrz. Jeżeli stoi przy ruchliwej ulicy albo wśród głośnych sąsiadów, okna dźwiękoszczelne zapewnią mieszkańcom spokój,
 • Okna antywłamaniowe – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, są zdecydowanie odporniejsze na uszkodzenia. Ciężko je zbić, a podważenie okna jest dużo trudniejsze. Solidna konstrukcja utrudnia dostanie się do środka i znacznie wydłuża proces włamywania,
 • Okna połaciowe – inaczej nazywane dachowymi. Stosowane na poddaszach, gdy wybór standardowych okien jest niemożliwy albo niepraktyczny. Skrzydła tego typu mogą być uchylne bądź obrotowe. 
 • Okna balkonowe – istnieją trzy typy: rozwieralno-uchylne, przesuwne i składane. Mogą być montowane z progiem albo bez.
 • okna nieotwierane – pełniące funkcję ozdobną albo doświetlającą. Są odporniejsze na włamanie niż klasyczne okna uchylne i otwierane,
 • okna samoczyszczące – dzięki specjalnej powłoce brud mniej przywiera do powierzchni, a deszcz nie pozostawia na niej nieestetycznych smug.

 

Źródło: Murator Dom, https://muratordom.pl/budowa/okna/rodzaje-okien-jak-moga-otwierac-okna-tradycyjne-dachowe-aa-eQcP-1tWL-AHb9.html 22.07.2018 r.

Dobry czas na Twój biznes – nie przegap okazji!

Uważnie obserwuj rynek, który Cię interesuje. Choć to żmudna i czasochłonna praca, naprawdę warto. Dzięki temu dobrze się w nim rozeznasz i łatwiej będzie Ci wybrać korzystny moment na rozpoczęcie działalności. Adam wykorzystał w tym celu zmiany ustrojowe, które dawały duże możliwości rozwoju. To, co oczywiste na zachodzie Europy, u nas było jeszcze w powijakach. Pomysł na produkcję okien w skali świata nie był innowacyjny, jednak w naszym kraju stanowił nie lada gratkę dla mądrze zarządzających biznesem przedsiębiorców. 

To niejedyny dobry moment, który postanowił wykorzystać Adam na swojej biznesowej drodze. Podobnie było w 2004 roku, gdy Polska dołączała do Unii Europejskiej. To właśnie wtedy dla naszych przedsiębiorców otworzyły się zagraniczne rynki. Znacznie ułatwiło to podjęcie decyzji o eksporcie, który jest aktualnie jednym z ważnych filarów działalności Oknoplastu.

icon

Jak nie przeoczyć korzystnego czasu w biznesie?

Wielu właścicieli firm nie ma odwagi korzystać z okazji, jakie pojawiają się podczas zmian politycznych i gospodarczych. Brak kurażu w podejmowaniu ryzyka wiąże się z powolnym rozwojem, stagnacją bądź dużymi problemami. Niestety często skutkują one zakończeniem działalności. Jeżeli chcesz mądrze i skutecznie rozwijać swój biznes, zastosuj się do naszych porad.

 

 • Śledź na bieżąco nowe ustawy i rozporządzenia, by móc wykorzystać właściwy czas na rozwój firmy albo przygotować rozwiązania na „ciężkie czasy”.
 • Stale obserwuj pojawiające się możliwości dotacji z Unii Europejskiej bądź z budżetu państwa.
 • Korzystaj z intratnych sojuszy Polski – tak jak Adam podczas przystąpienia naszego kraju do UE.
 • Branża producentów okien zależna jest od budownictwa – monitoruj jego rozwój i trendy, jakie pojawiają się na rynku.
artcile

Bez tego ani rusz

Garść użytecznej wiedzy

W każdym, nawet najlepiej zarządzanym biznesie zdarzają się ciężkie momenty. Światowy kryzys gospodarczy to coś, co położyło się cieniem na działalności dużej liczby polskich przedsiębiorstw. Wiele z nich nie stanęło już na nogi. Firma Oknoplast należy jednak do nielicznej grupy tych biznesów, które w trakcie recesji zanotowały… wzrost sprzedaży. Jak to możliwe? Dzięki dobrym ruchom biznesowym i doskonałej jakości obsługi firma ta ma świetną opinię wśród klientów. Duże doświadczenie na rynku okien oraz przemyślana strategia działania sprawiły, że pozycja przedsiębiorstwa jest stabilna i solidna. Osoby budujące domy czy budynki biurowe zdawały sobie sprawę z tego, że tak duży biznes nie zniknie w jeden dzień. Nie można było tego powiedzieć o małych i raczkujących na tym rynku graczach, którzy nie przetrwali kryzysu. Dzięki temu firma zdeklasowała konkurencję i wyszła obronną ręką w trudnych dla biznesu czasów. 

icon

Nagrody i wyróżnienia dla Oknoplastu

Prezentowana firma od 24 lat działa na polskim rynku, a od 2004 roku także w innych krajach. Dbałość o każdy szczegół relacji z klientem, zaowocował wieloma nagrodami. Obecnie 70% osób kupujących produkty tej firmy dokonało zamówienia dzięki poleceniu rodziny czy znajomych. 

 

 • Złoty Champion Roku – Ranking Budowlana Marka Roku
 • Premium Brand 2010, 2011 i 2017 – Marka Wysokiej Reputacji
 • Międzynarodowy Champion 
 • Ruban d’Honneur – European Business Award
 • SuperBrands 2013/2014 – Created In Poland SuperBrands
 • Laur Konsumenta 2009 i 2011
 • Laur Klienta 2010 – Grand Prix
 • Wizytówka Polski 2009 i 2010
 • Top Marka 2010
 • Solidna Firma 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 

Zadbaj o przyrodę 

Duże firmy, które zajmują się produkcją okien, emitują sporo zanieczyszczeń. Nie jest to jednak nieunikniony proces. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, ekologicznych (i często ekonomicznych!) rozwiązań, podczas pracy fabryki da się zadbać o środowisko naturalne.

Oknoplast wprowadza surowe standardy, które mają za zadanie ograniczyć negatywny wpływ produkcji na naturę. Działalność tego biznesu prowadzona jest świadomie i odpowiedzialnie. Marka współpracuje z instytutami badawczymi, które pomagają jej skutecznie troszczyć się o naturę.

icon

Warto wiedzieć

Biznes i natura

Pamiętaj o tym, że nie jesteś sam na tej planecie. Dbaj o okolicę, w której siedzibę ma Twoja firma. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw wdraża rozwiązania proekologiczne. Dlatego też stworzono konkurs „Ekoodpowiedzialni w biznesie”. Podzielony jest on na dwie kategorie: „Przedsiębiorstwo” oraz „Innowacje środowiskowe”. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na rozwiązania sprzyjające naszej planecie. Wygrana jest formą uznania za troskę o środowisko naturalne. 

Chcesz działać odpowiedzialnie i ekologicznie? W tym celu możesz wdrożyć system ochrony środowiska.

 

 • Ogranicz emisję zanieczyszczeń emitowanych do powietrza – przecież nie chcesz być współwinnym powstawania smogu.
 • Stosuj bezściekowe rozwiązania – dzięki temu zanieczyszczenia z hali produkcyjnej nie przedostaną się do wód gruntowych.
 • Utylizuj szkodliwe odpady zgodnie z prawem – korzystaj z usług specjalistycznych firm, które zadbają o to, by nic a nic nie dostało się do środowiska naturalnego.

 

Źródło: Biznes-Firma, http://www.biznes-firma.pl/ekoodpowiedzialni-w-biznesie-%E2%80%93-konkurs-dla-firm/28471 22.07.2018 r.

Jakość zamiast ilości

Oknoplast nie jest pierwszą firmą produkującą okna, w którą zainwestował Adam. Wcześniej oszczędności ulokował w dwóch innych podobnych biznesach. Dlaczego postanowił z nich zrezygnować? Jego wspólnicy chcieli produkować dużo i tanio, nie zwracając uwagi na jakość. Właściciel Oknoplastu nie chciał na to przystać. Już wtedy zdawał sobie sprawę, że taka droga na skróty jest po prostu ślepą uliczką. Podziękował za współpracę swoim partnerom biznesowym i włożył wszystkie środki finansowe, i dużo pracy w rozwijanie własnej firmy. W prowadzonym przez niego samodzielnym biznesie, to jakość jest najwyższym priorytetem.

Dzięki temu, że Adam podążał za swoimi celami, Oknoplast jest jedną z wiodących firm na rynku. Skuteczna reklama, ponadprzeciętna jakość i doskonała obsługa klienta zaowocowały obrotem rzędu 270 milionów złotych rocznie. Adam natomiast otrzymał tytuł przedsiębiorcy roku. To naprawdę imponujące dokonanie!

artcile

A to ciekawe…

Eksport – czy to się opłaca?

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Odpowiedź na nie jest wcale taka oczywista. Wszystko zależy od Twojej wiedzy o rynkach, na których chcesz funkcjonować oraz od tego, jak wygląda obecna sytuacja geopolityczna. Twórca Oknoplastu postanowił wykorzystać fakt, że Polska dołącza do wspólnoty europejskiej. Otwarte granice dały mu szansę na wielokierunkowy rozwój. Teraz nie jest już zależny wyłącznie od polskiego rynku i ma wiele dróg dystrybucji. 

Obecnie firma posiada 600 przedstawicielstw w krajach takich, jak: Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Słowenia, Niemcy czy Francja. Współpracuje także z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Połączył swoje siły z marką VEKA, która produkuje profile PCV. Od 45 do 60% towarów przeznaczanych jest na eksport.

icon

Warto wiedzieć

Sposób na udany eksport

Czasem zdarza się tak, że bez eksportowania części swojej produkcji dalszy rozwój biznesu jest niemożliwy. Nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy!

 

 • Znajdź rynki, które nie są jeszcze nasycone.
 • Nie miej kompleksu polskiego producenta – śmiało stawaj do walki z zagranicznymi gigantami.
 • Dokładnie przeanalizuj każdy możliwy scenariusz.
 • Nawiąż dobre relacje biznesowe podczas targów budowlanych.
 • Początkowo możesz korzystać z dystrybucji poprzez partnerów biznesowych, bez konieczności otwierania własnych punktów sprzedaży.

 

Eksport to doskonały sposób, by rozwinąć swój biznes. Warto jednak pamiętać, że nie jest to łatwy proces. Jakie błędy przedsiębiorcy popełniają najczęściej?

 

 • zbyt szybkie poddawanie się,
 • niewiarygodni zagraniczni partnerzy biznesowi,
 • niewykonanie szczegółowej analizy rynku,
 • niedostosowanie produktu albo usługi do potrzeb zagranicznego konsumenta,
 • niewystarczające fundusze,
 • brak dobrze wykształconych pracowników,
 • brak dobrej strategii biznesowej.

 

Źródło: Wspieramyeksport.pl

https://wspieramyeksport.pl/api/public/files/790/Pierwsze_kroki_w_eksporcie_1.pdf 22.07.2018 r.

 

W Polsce działa Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która pomaga polskim przedsiębiorcom w ekspansji zagranicznej. Agencja prowadzi liczne zagraniczne biura handlowe, analizuje potencjalne rynki i kanały dystrybucji, udostępnia lokalne kontakty, organizuje misje gospodarcze, warsztaty i szkolenia dedykowane przyszłym eksporterom. 

Produkt luksusowy czy dla mas?

To duży dylemat. Ciężko jest na początku działalności stwierdzić, co będzie dobrym rozwiązaniem. Istnieją firmy, które produkują okna bardzo wysokiej jakości, z najlepszych materiałów i w modnym designie. Są też takie, w których liczy się dotarcie do klienta o przeciętnej zawartości portfela. Osoby zarządzające Oknoplastem nie miały tego problemu – po prostu stworzyły różne linie okien, drzwi i rolet zewnętrznych, które dopasowane są do różnych budżetów. Olbrzymia hala produkcyjna mieści spokojnie kilka linii, gdzie tworzone są okna do mieszkań w blokach i eleganckich willach na przedmieściach wielkich miast.Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji

Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl

Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:

 • opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
 • analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
 • testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
 • banku wiedzy
 • wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy

Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!

Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.

Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT