Pomysł na biznes:
Produkcja i budowa domków na drzewie
Domki na drzewie
W oderwaniu od przyziemnych spraw…
Antoine de Saint-Exupéry, autor „Małego Księcia”, powiedział kiedyś, że „jedynie dzieci wiedzą, czego szukają”. I wydaje się, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Nie analizują, nie zastanawiają się – po prostu działają i jasno komunikują, czego chcą. Właśnie dlatego warto ich słuchać i czerpać od nich inspirację. Tak zrobił Piotr – budowniczy apartamentów na drzewach.
W końcu prawie każdy z nas marzył kiedyś o własnej kryjówce wśród koron drzew i miejscu, gdzie po prostu można oderwać się od tych najbardziej przyziemnych spraw. A skoro swoje domki na drzewach mają dzieci, mogą je mieć również dorośli. Poznajcie historię Piotra, który zbudował apartamenty „W drzewach” w Nałęczowie.
Dla kogo?
- Dla absolwentów takich kierunków, jak architektura lub urbanistyka
- Dla osób z uprawnieniami budowlanymi
- Dla tych, które interesują się arborystyką lub mają zaprzyjaźnionego arborystę
- Dla zastanawiających się nad inwestowaniem w wynajem krótkoterminowy
- Dla chętnych do pracy w obszarze szeroko pojętej turystyki
- Dla tych, którzy myślą o założeniu własnej działalności hotelarskiej
- Dla pracujących w biurze architektonicznym i myślących nad wprowadzeniem dodatkowych usług do swojej oferty
Zanim zaczniesz
- Zdecyduj, którą drogę obierasz – chcesz zająć się budową domków na drzewach czy ich wynajmem, a budowę zlecisz wtedy komuś innemu.
- Popytaj wśród znajomych, czy nie są zainteresowani budową takiego domku – w końcu musisz mieć coś w portfolio.
- Wybierz się do Nałęczowa i zobacz, jak wyglądają domki na drzewach. Porozmawiaj z właścicielami o tym, jakie widzą plusy i minusy swojej inwestycji.
- Obejrzyj kilka odcinków programu „Treehouse Masters” lub przyjrzyj się realizacjom Pete’a Nelsona, który działa w branży od 1996 roku.
- Zapoznaj się z przepisami – mogą istnieć lokalne rozporządzenia lub inne regulacje dotyczące budowy domków na drzewie.
- Jeśli będziesz zarabiać na projekcie lub budowie domków – zapoznaj się z listą potrzebnych narzędzi.
- Jeśli chcesz wynajmować domki na drzewach – sprawdź, jak wygląda to na polskim rynku i zapoznaj się z ofertą konkurencji.
- Poszukaj sposobów na sfinansowanie swojego biznesu – konkursów, dotacji, kredytów.
Domki w drzewach: produkcja
Dziecięce marzenia
Pomyśl, o czym marzyłeś będąc dzieckiem. Mogła to być własna kryjówka, rezerwat, a może właśnie domek na drzewie. Zastanów się, czy swojego dziecięcego marzenia nie możesz zrealizować już jako w pełni świadoma, dojrzała osoba. Stwórz coś, co przyniesie radość Tobie i innym dorosłym lub… dzieciom. Zapytaj swojego malca, co sprawiłoby mu radość lub popytaj malców w swoim najbliższym otoczeniu. Być może jeden z ich pomysłów przypadnie również do gustu ich rodzicom?
Jak powstał pomysł na ten biznes?
Od przedszkola do sukcesu, czyli…
Piotr z wykształcenia był architektem, dlatego z wielkim zaangażowaniem zabrał się za realizację marzenia swojej córki.
Po opracowaniu koncepcji, sprawdzeniu stanu starego 60-letniego orzecha, przystąpił do budowy, a efekt przeszedł jego oczekiwania.
Wiele osób pytało go o niespotykaną budowę, a kierowcy, którzy widzieli domek z daleka, gwałtownie hamowali, żeby choć przez chwilę przyjrzeć mu się z bliska. I to dało Piotrowi do myślenia. Skoro jego pomysł zwraca uwagę nie tylko dzieci, ale również dorosłych, to czemu by w to nie zainwestować? Architekt nie zastanawiał się zbyt długo i praktycznie od razu przystąpił do działania.
Zaczął szukać podobnych budynków – tyle, że bardziej przystosowanych do dorosłych odbiorców. Odwiedził kilka domków na drzewach w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, gdzie budzą one wiele pozytywnych emocji i są dość popularne. Zwłaszcza wśród osób znanych, takich jak: Sting, Donna Karan, Val Kilmer czy Julianne Moore. Każda z tych gwiazd posiada własny domek na drzewie, w którym może odpocząć – i to w iście luksusowych i gwiazdorskich warunkach. Dlaczego więc w Polsce miałoby się to nie udać?
Z Piotrem i jego pomysłem związany jest jeszcze Jakub i jego żona. Oni jednak nie budują domków, a je wynajmują. Jak powstał pomysł na ich biznes? Podobnie jak u Piotra – zaczęło się od dziecka. Po narodzinach pierwszego syna, zaczęli zastanawiać się nad budową dla niego domku na drzewie, zlokalizowanego na należącej do nich działki w Nałęczowie. Zaczęli przeglądać internet i szybko zrozumieli, że to świetny pomysł na biznes – zwłaszcza, że jeszcze niedawno marzył im się nietypowy pensjonat. I tak w raptem rok od wykształtowania się pierwszych koncepcji apartamentów na drzewie, powstały trzy domki, których wykonawcą był właśnie Paweł.
Źródła: Money.pl,
http://biztok.money.pl/gospodarka/artykul/dom-w-drzewach-pierwszy-taki-biznes-
w-polsce,96,0,2248544.html [dostęp: 6.09.2018 r.].
Wyborcza.pl http://wyborcza.biz/biznes/1,147758,14800007,Pieniadze_rosna_na_
drzewach__Jesli_sie_na_nich_buduje.html [dostęp: 6.09.2018 r.].
Dom na drzewie
Jeśli wierzysz w swój pomysł, działaj!
Piotr początkowo nie mógł liczyć na zbyt wielu entuzjastów swojego pomysłu. Sąsiedzi pukali się w głowę, a nawet kapituła konkursu „Pomysł na firmę”, która w efekcie przyznała mu grant w wysokości 75 tys. zł, nie do końca była przekonana, że ten biznes ma szansę na sukces. A wątpliwości było całkiem sporo:
- czy będą chętni na budowę takich domków?
- kto miałby je kupować?
- czy drzewa w Polsce są wystarczająco wytrzymałe?
- czy tak zamontowany domek nie zniszczy drzew?
- czy nie będzie protestów ekologów?
- czy inwestycja nie będzie zbyt droga na polskie warunki?
Piotr wierzył w swój biznes – skoro w innych krajach się udało, czemu jemu miałoby nie wyjść? Za pieniądze otrzymane w konkursie „Pomysł na firmę”, organizowanym przez „Gazetę” i Raiffeisen Bank Polska kupił maszyny stolarsko-ciesielskie i otworzył własną stronę internetową. Na początku zgłaszali się do niego przede wszystkim rodzice, którzy chcieli wybudować domki dla swoich dzieci – proste i niewielkie konstrukcje bez większych udogodnień. Z czasem zaczęły spływać zamówienia na domki dla dorosłych. A wszystko to za sprawą Jakuba i Małgorzaty – pomysłodawców „W drzewach” – apartamentów na drzewach w Nałęczowie.
Zielone królestwo
Początki Jakuba i Małgorzaty nie były łatwe. Mieli co prawda działkę i właśnie dzięki temu mogli ograniczyć koszty, ale ich budżet nadal nie był wystarczająco duży. Małżeństwo postanowiło postarać się o dofinansowanie. Jeszcze zanim zaczęły się jakiekolwiek prace związane z budową domków na drzewie, udało im się zdobyć pieniądze z Funduszu Szwajcarskiego w ramach projektu „EURoszansa dla Lubelszczyzny. Budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego Nałęczów-Puławy-Kazimierz Dolny”. Trochę nieco ponad rok później na działce stały już trzy domki na drzewie, gotowe na przyjęcie pierwszych gości.
Każdy domek wyposażony jest w łazienkę z prysznicem, toaletą i podgrzewaną podłogą. Goście mogą też korzystać z małej lodówki, sporego, drewnianego tarasu z leżakami, regału z książkami i kilku planszówek. Codziennie pod drzwi domku obsługa dostarcza śniadanie zapakowane w wiklinowy kosz – bo kuchni jako takiej nie ma. Jeśli więc chce się zjeść pyszny obiad, trzeba udać się do jednej z nałęczowskich restauracji. W ten sposób właściciele promują lokalną kuchnię, za co niezmiernie wdzięczni są ich sąsiedzi. Jedyną większą niedogodnością, jaka może spotkać gości, jest pogoda. Właściciele ostrzegają, że w przypadku burzy lub ulewy, przekwaterowują wszystkich do pobliskich hoteli. A wszystko to z powodów bezpieczeństwa. W domkach w Nałęczowie czeka też wiele atrakcji – Jakub i Małgorzata na specjalne życzenie mogą zorganizować lot balonem, sesję zdjęciową czy zaręczyny. Niedawno powstał też czwarty domek, w którym znajduje się sauna. Dzięki niej goście mogą jeszcze bardziej odpocząć, zrelaksować się i odprężyć.
Wiedza to potęga
Jak zbudować domek na drzewie?
Zgoda budowlana – co na to przepisy?
Niezależnie czy chcesz zbudować na drzewie niewielki domek rekreacyjny czy pełnoprawny dom całoroczny, w świetle polskiego prawa nie potrzebujesz na to żadnej zgody. Wystarczy, że chęć budowy zgłosisz do odpowiedniego urzędu, odczekasz 30 dni i jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu, możesz rozpocząć budowę, tak jakbyś miał pozwolenie.
Tylko uwaga – ustawodawca postawił kilka warunków!
- Powierzchnia domku po obrysie nie może przekraczać 25 mkw. w mieście i 35 mkw. poza miastem.
- Wysokość domku nie może przekraczać 4 m w przypadku dachu płaskiego i 5 m w przypadku stromego.
- Domek nie może też wychodzić poza działkę należącą do osoby, która chce go wybudować. Jeśli nawet jego niewielki fragment „wchodzi” na teren lub drzewo sąsiada – wchodzi się w procedurę zdobywania pozwolenia na budowę.
Wybierz odpowiednie drzewo
Jeśli chcesz zbudować domek na drzewie, nie bez znaczenie jest wybór tego najbardziej odpowiedniego. Ważne, żeby drzewo miało minimum 50 lat – tylko takie wytrzyma napór konstrukcji i będzie bezpieczne dla przebywających w domku osób. Na domek najlepiej nadają się:
- dąb,
- orzech,
- jesion,
- brzoza,
- klon,
- jodła,
- buk.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest usytuowanie domku na drzewie blisko murowanego domu mieszkalnego – dzięki temu bez problemów będzie można korzystać ze wszystkich instalacji i podłączyć prysznic czy toaletę.
Drzewo przed rozpoczęciem budowy należy dokładnie przebadać. Warto tu zasięgnąć rady arborysty, czyli tzw. „chirurga drzew”, który oceni kondycję drzewa i powie, czy na wybranym przez Ciebie drzewie można wybudować domek. A jeśli tak, to na których gałęziach.
Jak przymocować domek na drzewie?
Przy wyborze gałęzi, na których zostanie wybudowane drzewo, należy wziąć pod uwagę, że będzie się ono bujać pod wpływem wiatru. Dlatego musi być tak usytuowane, żeby uniknąć ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez siły natury.
Jest kilka sposobów na przymocowanie domku na drzewie:
- podpory – wkopuje się je w pobliżu drzewa, bez bezpośredniego mocowania do pnia. Ten sposób mocowania najmniej wpływa na kondycję drzewa,
- „pływająca platforma” – domek jest zawieszony na mocnych, wysokich gałęziach za pomocą lin lub łańcuchów. Metoda nie sprawdza się w przypadku cięższych konstrukcji,
- przykręcanie – belki nośne platformy są bezpośrednio przykręcone do pnia drzewa. Jest to najczęściej stosowana metoda instalowania domków, która mimo wielu swoich zalet niesie za sobą największe ryzyko uszkodzenia drzewa.
Co wybrać – drabinę sznurową, schody czy sztywną drabinę?
Musisz zastanowić się, jak ma wyglądać wejście do domku, a konkretniej… wspinaczka do niego. Obojętnie, co wybierzesz – pamiętaj, że konstrukcja musi być wykonana z solidnych, zapewniających bezpieczeństwo materiałów.
- Drabinka sznurowa – składa się ze sznurów i krótkich szczebli. Drabinka jest dość chwiejna, a wejście po niej wymaga większej wprawy. Może być świetną zabawą dla dzieci, ale jednocześnie zapewnia mniejsze bezpieczeństwo.
- Sztywna drabina – może być drewniana lub metalowa, ale to właśnie drewniana najlepiej będzie komponować się z domkiem. Taką drabinę możesz skonstruować samodzielnie lub kupić gotową w markecie budowlanym.
- Schody samonośne – najbezpieczniejszy sposób wspinania się do domku. Jeśli dodasz do nich poręcz lub balustradę, bezpieczeństwo Twoich gości będzie na znacznie wyższym poziomie.
Źródła: Skill.pl
https://www.skil.pl/instrukcje-krok-po-kroku/budowa-domku-na-drzewie.html [dostęp: 7.09.2018 r.].
Jak zbudować dom na drzewie http://domnadrzewie.blox.pl/2015/07/Jak-zbudowac-dom-na-drzewie-Same-konkrety.html [dostęp: 7.09.2018 r.].
Onet.pl https://kobieta.onet.pl/dom/aranzacje/domy-na-drzewach-nowy-trend-w-budownictwie-przyjmie-sie-w-polsce/gvyymcf [dostęp: 7.09.2018 r.].
Domki na drzewach
Bujanie w obłokach połącz z twardym stąpaniem po ziemi
Kiedy masz już pomysł, może Ci się wydawać, że w zasadzie jesteś skazany na sukces, ale to nie do końca prawda. Pomysł to dopiero początek długiej drogi, która być może sprawi, że staniesz się „rekinem biznesu”. Piotr od początku zdawał sobie sprawę, że zamówienia na domki na drzewie nie posypią się strumieniami – w Polsce przecież nie jest to popularny rodzaj budownictwa. Dlatego trzeba zagryźć zęby i po prostu od czegoś zacząć. W przypadku Piotra były to niewielkie i proste konstrukcje przeznaczone w dużej mierze dla dzieci. Koszt takiej budowli to około 9–12 tys. zł, domki dla dorosłych są znacznie droższe. Zwłaszcza jeśli mają podgrzewaną podłogę, meble robione najczęściej na wymiar i instalacje energetyczne czy wodociągowe. Właściciel pracowni architektonicznej stworzył swoją stronę internetową i czekał na pierwsze zlecenie. Nie był jednak bierny. Wciąż jeździł po innych krajach, szukając nowych rozwiązań i inspiracji. W swoich podróżach nauczył się prawdopodobnie więcej niż gdyby siedział w Polsce i po prostu czekał na to, co się wydarzy.
Jakub i Małgorzata z kolei, myśląc o stworzeniu nietypowego hotelu, zdawali sobie sprawę, że nie dysponują finansami na miarę wielkich firm deweloperskich czy inwestorów zajmujących się szeroko pojętą branżą hotelarską i turystyczną. Postanowili ciąć koszty. Efekt? Zdobyte dofinansowanie, brak personelu i brak zaplecza gastronomicznego. Słysząc coś takiego, wiele osób mogłoby pomyśleć, że właściciele nałęczowskich domków „W drzewach”, nie mają pojęcia o prowadzeniu biznesu, ale to nie prawda. Dzięki takiemu podejściu, doskonale wiedzą, co dzieje się w ich apartamentach. Znają je przecież „od podszewki”. Wiedzą, co goście chwalą, a co należy jeszcze poprawić. Przed rozpoczęciem sezonu letniego i zimowego śpią przez kilka dni w domkach, żeby na własnej skórze sprawdzić, czy wszystko jest tak, jak należy, a goście będą mieć zapewnione najlepsze warunki. Jeśli chodzi o brak zaplecza gastronomicznego, decyzja była w pełni świadoma. Goście każdego dnia otrzymują śniadanie, a na pozostał posiłki są zapraszani do okolicznych restauracji. Jakub i Małgorzata swoim podejściem w dużej mierze przyczynili się do promocji regionu i jego lokalnej kuchni. Okoliczne restauracje są za to niezwykle wdzięczne i przychylnym okiem patrzą na dalszy rozwój kompleksu hotelarskiego.
Jak zacząć prowadzić działalność hotelarską?
Zanim rozpoczniesz działalność, Twój „lokal” musi zostać zakwalifikowany do odpowiedniej kategorii.
Obiekty hotelarskie można podzielić na 7 grup:
– hotele – oferują minimum 10 pokoi, a na terenie obiektu świadczone są usługi związane z pobytem klientów,
– motele – mają przynajmniej 10 pokoi i parking, są położone przy drogach,
– pensjonaty – posiadają przynajmniej 7 pokoi i oferują całodzienne wyżywienie,
– campingi – obiekty strzeżone, w których można nocować pod namiotem lub w przyczepie. Mają wyznaczone miejsce do przyrządzania posiłków lub posiadają domki letniskowe,
– domy wycieczkowe – samoobsługowe miejsca noclegowe, które oferują przynajmniej 30 łóżek,
– schroniska młodzieżowe – nastawione na obsługę młodzieży,
– schroniska – zlokalizowane w pobliżu szlaków turystycznych, oferują minimum usług.
Hotele, motele, pensjonaty i kempingi oznaczane są gwiazdkami, a domy wycieczkowe i schroniska cyframi rzymskimi.
Aby uzyskać kategoryzację, musisz zgłosić obiekt do oceny, która jest płatna:
– hotele i motele oznaczone 4 i 5 gwiazdkami – 1 500 zł,
– hotele i motele oznaczone 3 gwiazdkami – 1 000 zł,
– hotele i motele oznaczone 1 lub 2 gwiazdkami, pensjonaty do 20 pokoi – 600 zł,
– pensjonaty do 20 pokoi – 400 zł,
– domy wycieczkowe – 500 zł,
– kempingi i schroniska – 300 zł,
– schroniska młodzieżowe – 100 zł.
PKD dla obiektów hotelarskich wynosi 55.10Z (Hotele i podobne obiekty zakwaterowania).
Źródło: Poradnik Przedsiębiorcy, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zalozyc-hotel-pensjonat [dostęp: 10.09.2018 r.].
Domy na drzewach
Kiedy do hotelarza Ci daleko!
Jak widzisz biznes związany z domkami na drzewie można prowadzić na dwa sposoby – od strony hotelarskiej i architektonicznej. Jeśli Twoja wykształcenie i zainteresowania związane są z architekturą czy budownictwem, możesz założyć własną pracownię architektoniczną, która zajmie się tworzeniem oryginalnych i ciekawych projektów, które przyciągną do Ciebie klientów. Paweł od początku wiedział, że nie może nastawić się jedynie na budowę domków na drzewie. Dlatego oprócz tego zajął się również „zwykłą”, naziemną architekturą, a projektowanie „podniebnych” konstrukcji traktował jako dodatek do swojej działalności. Cały czas jednak rozwijał swoją stronę WWW i pogłębiał wiedzę, która mogła mu pomóc stworzyć wstępne projekty potrzebne do portfolio. Taka wizualizacja działa na wyobraźnię klientów, ale też pozwala określić, czego dokładnie chcą, a co im się nie podoba. Jeśli jesteś architektem musisz też być nastawiony na to, że nie zawsze Twój gust, będzie szedł w parze z gustem klienta. Dlatego bądź gotowy na ustępstwa, ale też umiejętnie staraj się przedstawić swoją koncepcję. Jeśli cierpliwie wytłumaczysz klientowi, dlaczego Twój projekt wygląda tak, a nie inaczej, istnieje duża szansa, że finalnie powstanie to, co sobie wymyśliłeś.
Biuro architektoniczne – jak założyć?
Biuro architektoniczne – jak założyć?
Zawód architekta – polega na projektowaniu obiektów budowlanych i ich otoczenia oraz na nadzorze nad procesem powstawania. Pracownia architektoniczna jest miejscem realizacji tych zadań i zajmuje się pełną obsługą inwestycji budowlanych. W biurze architektonicznym projektuje się budynki:
- mieszkalne,
- budowlane,
- biurowce,
- apartamentowce,
- budynki użyteczności publicznej,
- zespoły domów jednorodzinnych,
- pensjonaty,
- hotele,
- ośrodki sportowe.
Pracownia architektoniczna może się też zajmować projektowaniem wnętrz, np.:
- sklepów,
- biur,
- agencji reklamowych,
- apartamentów,
- willi,
- restauracji.
Pracownik biura architektonicznego może posiadać uprawnienia budowlane bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie. Jeśli posiada uprawnienia bez ograniczeń może kierować wszystkimi robotami budowlanymi. Jeśli jednak posiada uprawnienia w ograniczonym zakresie – ma prawo do kierowania robotami budowlanymi jedynie w odniesieniu do obiektów o kubaturze do 1000 m3.
Jak otworzyć biuro architektoniczne?
Po pierwsze musisz otworzyć działalność gospodarczą, złożyć w urzędzie gminy wniosek o rejestrację w CEIDG lub skierować do sądu rejestrowego wniosek o wpis do KRS. Działalność architekta, może wykonywać osoba, która:
- uzyskała uprawnienia budowlane w zakresie projektowania,
- ukończyła odpowiednie studia wyższe (I lub II stopnia) o określonym profilu,
- odbyła roczne praktyki przy sporządzaniu projektów i na budowie,
- zdała egzamin kwalifikacyjny,
- uzyskała wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego (Okręgowa Rada Izby Architektów).
Architekci bez uprawnień lub inne osoby, które chcą prowadzić własną pracownię, powinny zatrudnić osobę mającą uprawnienia. Jej zadaniem będzie sprawdzenie przygotowanych projektów, podpisanie ich i zatwierdzenie swoimi uprawnieniami.
Aby prowadzić nowoczesne biuro architektoniczne, trzeba kupić odpowiedni sprzęt komputerowy i oprogramowanie pozwalające sporządzić i zwizualizować projekt.
Podstawowy numer PKD dla działalności architektonicznej to: 71.11.Z Działalność w zakresie architektury. Podklasa ta obejmuje:
- opracowywanie projektów architektonicznych,
- projektowanie budowlane,
- projektowanie urbanistyczne,
- architektoniczne kształtowanie krajobrazu.
Architekt może prowadzić swoją działalność gospodarczą samodzielnie lub w ramach spółki osobowej czy kapitałowej. W celu zarejestrowania działalności jesteś zobowiązany zgłosić ją w CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna) lub w KRS (spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).
Źródło: Biznes.gov.pl
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-z-o-o/guide_120-OTWIERAM_BIURO_ARCHITEKTONICZNE [dostęp: 15.09.2018 r.].
Zbuduj własną markę
Zaprojektuj swój sukces
Zastanów się, co chcesz robić. Zanim zaczniesz podejmować kroki związane z zarejestrowaniem własnej działalności, przemyśl, co Cię tak naprawdę interesuje. Możesz przecież albo projektować i budować domki na drzewie – tak jak Piotr, albo je wynajmować – tak jak Kuba i jego żona. Jeśli masz odpowiednie wykształcenie i uprawnienia, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rozszerzył swoją podstawową działalność o podniebne konstrukcje. Jeśli jednak skłaniasz się do wynajmu i prowadzenia działalności hotelarskiej, pomyśl o studiach hotelarskich lub odpowiednich kursach, dzięki którym poznasz podstawy tego biznesu.
Poznaj konkurencję.
Piotr był pierwszy na rynku domów na drzewie – dzięki czemu miał i łatwiej, i trudniej. Łatwiej – bo jeśli komuś zamarzył się taki domek, zwracał się właśnie do niego. Trudniej – bo niewiele osób wiedziało, że można zbudować domki na drzewie nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Obecnie istnieje na rynku już kilka firm, które zajmują się budową domków na drzewie. Podobnie jest z usługami hotelarskimi – domki w Nałęczowie nie są już jedynym miejscem w Polsce, w którym można odpocząć w koronach drzew. Podobne konstrukcje z łatwością można znaleźć i nad morzem, i w górach, i nad jeziorami. Dlatego wybierz się do przynajmniej kilku z nich – poznaj ich konstrukcję, zobacz, co się w nich znajduje, porozmawiaj z właścicielami. Bierz przykład z Piotra, który zanim zaczął budować własne konstrukcje, jeździł po innych krajach i sprawdzał, jakie są możliwości.
Dowiedz się wszystkiego o swoim produkcie. Jesteś architektem – staraj się być przy każdym etapie budowy i poznać wszystkie jej tajniki. Jesteś hotelarzem – tak jak Kuba przed każdym sezonem nocuj w swoim domku, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Zgłoś się do programu wnętrzarskiego. uba zgłosił „W drzewach” do popularnego programu Doroty Szelągowskiej „Tu jest pięknie”. Dzięki temu wiele osób mogło dowiedzieć się o jego hotelu i poznać rekomendację znanej osoby. Pokazano wnętrza, opowiedziano o ich stylistyce oraz o tym, jak powstawały. A Nałęczów zyskał godzinną darmową reklamę w jednej z popularniejszych ogólnopolskich telewizji lifestyle’owych.
Weź to na warsztat (w przypadku podjęcia działalności architektonicznej). W świecie architektury wiele się dzieje. Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania i trendy. Trudno być z nimi wszystkimi na bieżąco, jeśli nie będziesz czytać czasopism i blogów.
Warto zwrócić szczególną uwagę na:
– „Zawód: Architekt”,
– „Architektura & Biznes”,
– „infoArchitekta”,
– Architektura.net,
– „Autoportret – Pismo o dobrej przestrzeni”,
– „World Architecture Community”,
– „ AWX2 BLOG – Blog o architekturze, wnętrzach, ogrodach, inspiracjach”.
Wczytaj się w swój biznes (w przypadku działalności hotelarskiej). Dzięki odpowiednim czasopismom możesz dowiedzieć się o nowych usługach, których oczekują klienci.
Poznasz inne ciekawe miejsca, prowadzące podobną działalność do Twojej, a także dowiesz się o zmianach w przepisach. Bądź na bieżąco z takimi publikacjami, jak:
– „TTG Polska – Travel Trade Poland”,
– „Poznaj swój kraj”,
– „Rynek Turystyczny”,
– „Hotelarz”.
Słowniczek pojęć
Musisz to wiedzieć, jeśli chcesz działać… w drzewach
Arborysta - –„arbor” z łac. „drzewo”. Osoby trudniące się tą profesją bywają nazywane „chirurgami drzew”.
Zajmują się pielęgnacją pojedynczych drzew metodą alpinistyczną bez używania ciężkich sprzętów. Arborysta prześwietla korony drzew i je redukuje, usuwa posusz, wykonuje cięcia pielęgnacyjne i niebezpieczne konary.
Hotel - – obiekt należący do infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatne usługi turystyczne.
Hotele muszą dysponować przynajmniej 10 pokojami, w większości jedno – i dwuosobowymi. Ze względu na standard, hotele można podzielić na:
– turystyczne,
– średniej klasy,
– luksusowe.
Hotele do odpowiedniej kategorii klasyfikuje Marszałek Województwa na podstawie art. 38 ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.Uprawnienia budowlane - – certyfikat wydawany w formie decyzji odpowiedniej komisji kwalifikacyjnej zezwalający na działalność w zakresie pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, polegających na projektowaniu i kierowaniu robotami budowlanymi.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 uprawnienia budowlane nadaje odpowiedni organ samorządu zawodowego wg kompetencji określonych w przepisach odrębnych. Wymogi uzyskania uprawnień budowlanych obejmują:
– posiadanie wykształcenia wyższego,
– odbycia praktyki na budowie oraz przy sporządzaniu projektów przez odpowiedni okres,
– złożenie egzaminu.
Czy to się opłaca?
Budowa domków na drzewach – minibiznesplan
Jak już wiesz po przeczytaniu wcześniejszych rozdziałów tego tekstu, jeśli chcesz zająć się domkami na drzewie, możesz obrać jedną z dwóch dróg. My na potrzeby minibiznesplanu wybraliśmy tę pierwszą, czyli projektowanie i budowanie podniebnych konstrukcji. Dlaczego? Bo zdecydowanie trudniej oszacować koszty i przychody, a zatem i zyski. Jeśli jednak jesteś jedną z osób, które zastanawiają się nad otwarciem własnego hotelu – nie martw się, na końcu biznesplanu znajdzie się też kilka słów… i liczb dla Ciebie.
Koszty początkowe
1. Zakup maszyn stolarsko-ciesielskich oraz otwarcie strony internetowej: 75 000 zł(1)
Nic nie zrobisz, jeśli nie będziesz mieć odpowiedniego sprzętu. Dlatego tak ważny jest jego zakup. Twoja firma może mieścić się w prywatnym mieszkaniu lub wynajmowanym lokalu, ale nawet jeśli początkowo go nie masz, dasz sobie radę. Bez narzędzi… już nie! Piotr wygrał konkurs „Pomysł na biznes”, a za wygraną – 75 tys. zł – kupił maszyny oraz otworzył stronę internetową. Właśnie taką sumę powinieneś mieć na początek.
Pamiętaj, że niezbędny sprzęt to:
- wiertarka,
- wyrzynarka,
- pilarka,
- młotek,
- drabina,
- okulary ochronne,
- stół warsztatowy,
- zestawy kluczy,
- piły ręczne.
Dodatkowym kosztem jest strona internetowa, która – tak jak narzędzia – będzie niezbędna. Dzięki niej będziesz mieć szansę na pokazanie swoich projektów – również tych niezrealizowanych, umieszczanie zdjęć czy cennika usług.
2.Kampania reklamowa: 5 000 zł
Oczywiście istnieją darmowe sposoby na reklamę. Możesz zgłosić się do jednego z popularnych programów wnętrzarskich, ale dobrze by było, żebyś miał już wtedy wybudowany przynajmniej jeden domek, które mógłbyś się pochwalić. Jest to więc dobra opcja reklamy, ale nie na początek. Kiedy zaczynasz, postaw na e-mail marketing, Facebooka, Instagrama, reklamy na blogach tematycznych i AdWords. 5 tysięcy powinno wystarczyć Ci na pokrycie kosztów – nie ma sensu, żebyś inwestował więcej. Jeśli będą efekty, możesz pomyśleć o kolejnych „minikampaniach reklamowych”.
3. Postawienie pierwszego domku: 60 000 zł(2)
Jeśli chcesz umieścić na swojej stronie WWW projekt, który zrealizowałeś – wydatek będzie konieczny. Możesz wybudować go przy swoim domu albo sprawić prezent komuś bliskiemu. Domek dla dzieci będzie oczywiście tańszy. My zdecydowaliśmy się na największą kwotę, o jakiej pisze na swojej stronie Piotr. Za 60 tys. wybudujesz domek na drzewie dla dorosłych z materiałów najlepszej jakości. W końcu jak się reklamować – to z jak najlepszej strony.
Razem: 140 000 zł
Ta kwota w zupełności wystarczy Ci na postawienie pierwszych kroków w tym biznesie. Z czasem – gdy już rozeznasz się na rynku – mogą pojawić się kolejne większe wydatki. Pamiętaj, że suma przez nas podana może być mniejsza lub większa o te kilka procent. Wszystko przecież zależy od jakości sprzętu, na jaki się zdecydujesz.
---
(1) - opracowanie własne na podstawie artykułu: Wyborcza.pl http://wyborcza.biz/biznes/1,147758,15528266,Pieniadze_rosna_na_drzewach__
Jesli_sie_na_nich_buduje.html [dostęp: 16.09.2018 r.].
(2) -Domek na drzewie, http://www.domek-na-drzewie.pl/Prasa.html [dostęp: 16.09.2018 r.]
Koszty operacyjne
1. Wynajem biura: ok. 4 000 zł/miesiąc(1)
Biuro możesz zorganizować w swoim domu – jeśli oczywiście masz warunki. Jeśli nie – pomyśl o jego wynajęciu jeszcze przed budową pierwszego domku na drzewie. Będziesz mieć wtedy odpowiednie miejsce do przyjmowania klientów, opracowywania projektów i rozmów z ekipą, z którą podejmiesz współpracę.
Razem: 4 000 zł/miesięcznie
----
(1) - źródło: opracowanie własne na podstawie analizy ofert wynajmu powierzchni użytkowych do 90 m kw. w portalu otodom.pl w odległości do 50 km od Warszawy.
Przychody miesięcznie
1. Sprzedaż domków: ok. 80 000zł(1)
- Domek na dziecka ekonomiczny – ok. 9 000 zł/sztuka
- Domek dla dziecka premium – ok. 12 000 zł/sztuka
- Domek dla dorosłych premium – ok. 60 000 zł/sztuka
Zakładając, że uda Ci się w miesiącu zbudować 2 domki dla dzieci – jeden w wersji ekonomicznej i jednej premium oraz 1 domek dla dorosłych, klienci wpłacą Ci ok. 80 tys. zł. Oczywiście musisz odliczyć koszty ekipy i materiałów, które szacunkowo wyniosą ok. 50%. Biorąc to pod uwagę, zarobisz ok. 40 000 zł.
Razem: 36 000 zł miesięcznie
(1) – źródło: Domek na drzewie, http://www.domek-na-drzewie.pl/Prasa.html [dostęp: 16.09.2018 r.].
Tak jak obiecaliśmy, na końcu znajdzie się jeszcze kilka słów dla osób, które chcą zająć się działalnością hotelarską. Kuba wraz z żoną założyli pensjonat „W drzewach”, budując trzy domki na drzewie w klasie premium. Na ten cel wydali więc ok. 180 000 zł. Dużym plusem było to, że ziemie już mieli – nie musieli więc ponosić dodatkowych kosztów. Cena za dobę oscyluje w przedziale od 240 do 390 zł. Obecnie para z Nałęczowa ma już 4 domki i trudno znaleźć wolny termin na 2019 rok. Co prawda jeszcze nie zarabiają wyłącznie na swoich apartamentach, bo prowadzą też inną działalność – m.in. biuro podróży i agencję eventową. Ale biznes wciąż kwitnie i są już wstępne plany dalszej rozbudowy. Jeśli masz więc wolne ok. 200 000 i ziemie – śmiało możesz podjąć się tego wyzwania.
Co warto przemyśleć na starcie
Przygotuj się do swojej pracy
Rusz w podróż na świecie domki na drzewach cieszą się dużą popularnością, dlatego warto pojechać i przekonać się na własne oczy, jak wyglądają i jakie oferują funkcjonalności. Jak to zrobić? Spróbuj je wynająć i choć przez weekend w nich pomieszkać – takie zagraniczne domki znajdziesz chociażby na Booking.com lub airbnb.pl .
Pomyśl o współpracy z istniejącym już biurem architektonicznym dzięki temu nie będziesz musiał szukać własnego lokalu czy wyrabiać marki. W takim wypadku możesz też liczyć na inne zlecenia – dlatego jeśli w danym miesiącu nie wybudujesz żadnego domku na drzewie, prawdopodobnie zarobisz na innym zleceniu.
Załóż profil na Instagramie lub bloga możesz tam umieszczać rysunki swoich projektów, zdjęcia z realizacji czy teksty o tym, jak samodzielnie i małym kosztem zrobić fajny domek na drzewie. W ten łatwy i dość nie drogi sposób masz szansę na szybkie pozyskanie pierwszych klientów.
Zgłoś się do konkursu lub poszukaj finansowania istnieje wiele konkursów dla przedsiębiorców, w którym możesz wziąć udział – np. „Pomysł na biznes”, w którym wziął udział Piotr. Możesz też – tak jak Kuba i Małgorzata – postarać się o finansowanie, np. z UE lub regionu.
Czytaj bezpłatnie ten i pozostałe pomysły na biznes po rejestracji
Darmowy dostęp i logowanie do jestemSzefem.pl
Rejestrując się w serwisie jestemSzefem.pl otrzymasz bezpłatny i nieograniczony w czasie dostęp do:
- opisów pomysłów na mały własny biznes, które odniosły sukces
- analiz otoczenia prawnego tych małych biznesów
- testów sprawdzających Twoją gotowości do założenia małego biznesu
- banku wiedzy
- wsparcia na każdym etapie zakładania i prowadzenia firmy
Marzysz o własnej firmie? Zrób z nami pierwszy krok!
Konto jest bezpłatne, jego założenie zajmuje 1 minutę. Działamy w 100% jako organizacja non-profit (jesteśmy organizacją pożytku publicznego), nie przekazujemy nikomu Twoich danych, nie publikujemy reklam.
Włącz się w jestemSzefem.pl i zrealizuj swoje marzenia o własnej firmie!
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482